Dagblad voor Schiedam en Omstreken, 22ste Jaar<£. Zondag 17 December 1899. No. 6575 "bureau "28ofersfraaf 50. De Drieberkenhof. P RIJS TAK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 franco Der dosi door sreheei Nederiand - 2. Afïonóeriiike Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTEKTIÊN: Van 16 regeisƒ0.60 Elke gewone regei meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFKIEEEE BERICHTEN. AANGIFTE voor het Bevolkingsregister. Bij vestiging in de Gemeente. Bij het verlaten der Gemeente. Rij verhuizing binnen de Gemeente. *en aanzien van inwonende personen. Algemeene Voorschriften. Schiedam, 16 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Stads-Ziekenhuis. De Commissie van Administratie voor Stads-Ziekenhuis te Schiedam is voor- J^mens op Vrijdag 22 December 1899 aan A besteden de levering, gedurende het jaar 1900, van Suiker, Koffie, Rijst, Gort, Zout, Zeep en andere kruidenierswaren. De voorwaarden van aanbesteding liggen n gemeld gesticht ter lezing. Feuilleton. Naar het Duitsch, 8) Hij maakte aanstalten om eene rede ring, de eerste zijns levens, te houden... "ij begon *Mijne lieve buren en vrienden I la 61 'S eene eer' ^at 8ij noë 200 at hier komt, om mij de tijding te brengen gij mij uw vertrouwen hebt geschonken, r J 1 8ek°z®n. Dt dank u en zal naar cht en billijkheid mijn nieuw ambt waar omen. Daar het buiten echter koel is, ®.rzoek u binnen te komen en een glas lJn met een klein stuk van mij aan te '®en. En daarmee basta 1" d inid gejuich was het antwoord, want buiten staanden wisten wel, wat neen gas wijn met een klein stuk" op den "eberkenhof beteekende. Alles drong zich de huisdeur. De biljetten van inschrijving met de monsters moeten uiterlijk "s middags te 12 uur van den dag der inschrijving aldaar bezorgd zijn. De Commissie voornoemd, VAN WESTENDORP, Voorzitter. W. A. VAN UOLDER Dz.Secr.Penn. Parijsche Kroniek. Hoe vriendschappelijk ook het Socialisten congres, wat hier een dag of acht aan 't razen en vechten was Vrijdag den 8sten dezer, volgens het zeggen der hoofdmannen, verzoend en eensgezind uiteen is gegaan, toch zal ieder gezond verstand, zonder in spanning tot het begrip komen, dat hoe in naam en voor den schijn hereenigd, de socialist-revolutionnair en hij is alleen de ware en consequente nooit de kameraad en strijdgenoot kan blijven, van den heer burger-socialist, die door het uitkramen zijner formules en leugens, zich een mooi inkomen en renten voor den ouden dag verzamelt. In plaats van nchevalierd'industrie", zoude men deze laatste, »socialiste d'industrie", kunnen noemen. Meestal is het hier een door Beursmannen of op andere wijze door speculatiën rijk geworden burger in zijn dagblad financieel gesteund individu, en dia daardoor hun creatuur of liever betaalde knecht is geworden. Hij heeft dus, door het zoo gehate kapitaal verleid en geholpen, alle redenen om, indien hij tot betere po- sitiën kan komen, of zelfs minister worden, daarin niets strijdigs met zijne beginselen te vinden en alles wat zijn vaart naar hooger komt belemmeren of beletten, over boord te werpen. Hij moet dan wel verde digen wat hij vroeger als volbloed socialist aanviel, doch dat is staatkunde. Deze schijn-verzoening der overtalrijke richtingen onder de socialisten is alleen door de schoone beloften aan de reeds lang be dorven werklieden gedaan, tot stand ge komen, en onder de voorspiegeling der Maar een scherpe stem klonk boven het gejoel uit en kommandeerde orde. Die sopraan behoorde aan Thomas Bitterle, den pohtie-agent van het dorp, die zich met recht als de tweede overheidspersoon beschouwde. »Rustig in 't gelid, jij woelgeesten krijschte de tweede grootmacht en wierp de lange armen in de lucht. »Eerst de gemeenteraad er: de feestjuffers Alles lachte. Er waren geen andere meisjes aanwezig dan Gonda van den Holenhof 1 »Daarna", voer hij onverschrokken voort, ikomen de ongetrouwde mannen, en dan de jongens I Ge moet het vuurwerk eerst uitdooven, opdat er geen onheil worde ge sticht! Ten slotte komt de muziek, opdat zij rustig blazen en strijken kan!" Alles krioelde naar eigen believen over den drempel, zoodat de gemeenteraad aan de lange rokspanden getrokken en de muziek in de klem gebracht werd. Frits en Johannes hadden intusschen verschillende tafels bij elkaar getrokken en met blinkende kannen bezet, zoodat de woonkamer óp den Drieberkenhof er in weinige minuten als een gelagkamer uitzag. laatste maanden, heeft die, van[het bestuur der steden, departementen en eindelijk dat van den staat in handen der socialisten te krijgen, het meest de gemoederen in opge wondenheid gebracht, want, zoo voorspelden Jaurès en zjjne apostelen, hierdoor zoude het tijdperk van geluk voor de proletariërs aanbreken en in die herboren maatschappij zoude een ieder het aandeel, wat hem als menscb in 't aardsch genot toekomt, ten deel vallen. Dit alles klinkt verleidelijk als een herdersdicht, doch zoo lang het getal der bezitters van hoe weinig dan ook, grooter zal zijn dan dat der armen en onvermo- genden, blijven het slechts nooit te ver wezenlijken droomen of liever louter utopiën. Men zoude echter ziende blind moeten zijn, zoo men het gevaar niet bemerkte, hetwelk door de vereeniging der socialisten, en het door hen vormen eener poli tieke partij, voor Frankrijk ontstaan is. Deze partij staat geheel onder het onbe perkt gezag van een comité général, welks besluiten voor allen verbindend zijn op straffe van excommunicatie en geheele uit sluiting. Van 1791 tot 1794 deed de revolutie partij juist hetzelfde en men weet wat er de gevolgen voor de Revolutie van geweest zijn, doch alvorens, die verschillende pro gramma's der socialistische drijvers, de vernietiging van de eenen door den anderen bewerkt zullen hebben, wordt dezemomen- teele eenheid van inzichten en daden een gevaar voor de burgerlijke maatschappij en het geheele land. Wij beleven eer. keerpunt in de wereldgeschiedenis, waarin het oogenblik niet verre kan zijn, dat vele natiën alles zullen moeten opofferen om haar grondgebied en volksbestaan ongeschon den te behouden, willen zij niet uit de rij der mogendheden verdwijnen. De rassen rusten zich tot een groote economie- sche en militaire worsteling uit, waarvan de overheersching der zwaksten door de De eerste knecht rolde een reusachtig biervat aan en plaatste het aan de eene zijde van den haard, aan de andere hurkte Marie als een schuchtere duif in harer. stoel. Citroenen-Sepp week niet van hare zijde. Allen namen plaats, zoo goed het ging. Het was een wanhopig alarm, een brul lende oceaan, uit welks golven Martha's stem van tijd tot tijd als een springfontein naar boven ging, terwijl zij met de meiden in de keuken keef. De kannen werden gevuldkaas, worst en brood opgedragen en de arbeid begon. Boven aan de groote tafel zat de Drie- berken-boer als eene werkelijke Koning en gaf zijne bevelen Frits en Johannes zaten naast Gonda van den Holenhof, maar geen van beiden scheen lust te hebben om zich veel met haar te onderhouden beider blikken waren op de keuken gericht Gonda was een fiksche, maar trotsche boerendeerne. Haar broeder, een onbe houwen stuk vleesch met een nietszeggend gelaat, wiens mond door een altijd in den linkerhoek hangende zware pijp uit het sterksten, onvermijdelijk het gevolg moet worden. Zoo men nu weet, dat aan 't hoofd van het socialistische programma, met groote letters »InternationaIisme" geschreven staat, dan voelt een ieder, welk gedrag men tegenover deze allergevaarlijkste partij, met hare onbewimpelde bedreigingen tegen de bestaande maatschappij, te volgen heeft. Dat gevaren ons door die verwarde en voornamelijk op onrecht en geweld berus tende beginselen bedreigen, beginnen hon derd duizenden van betere richtingen ge lukkig in te zien, en mannen van naam en talent, zooals Francois Coppée, Jules Le- maitre, Maurice Barrès, Paul Bourgès en nog vele anderen, hebben zich aan 't hoofd eener beweging gesteld, welke door alle wettige middelen en vooral door petitiën, voor de vrijheid van onderwijs en samen werking van alle gematigde partijen bij de verkiezingen, een dijk wenschen op te werpen, tegen de revolutionaire horden, die als de barbaren van het begin der christentijden, alles wat den mensch dierbaar en heilig, al is het ook met andere wapens dan toen gebruikt, aanvallen en met verwoesting dreigen. Het ministerie Waldeck-Millerant, met zijn dubbele facie, heeft in de zitting van Dinsdag den 12den dezer een allertreurigst figuur geslagen door de vragen der heeren Pion en Trannoy, aan den minister van Justitie, den heer Monis gericht, onbeant woord te laten. De eerste heeft, in een schitterende rede, welke door al de gezonde partijen der Kamer luide werd toegejuicht, de door het gouvernement op touw gezette processen naar waarde gebrandmerkt, en vroeg hem wat toch wel de rede kan zijn dat de burgers van hetzelfde lar.d zoo verschillend behandeld worden, en waarom aan dezen alles en aan genen niets meer veroorloofd is; doch de heer Monis zweeg als een visch. De heer Trannoy dacht toch zeker het stilzwijgen van den minister te verbreken fatsoen getrokken was. De Holenhof-boer zag er zeer hoogmoedig en zeer onnoozel uit, de eenige redenen, zei de booze wereld, waarom hij in den gemeenteraad zatl Het orchest had in een vrijen hoek plaats genomen en bestond uit een ineengedeukte trompet, eene ontzaglijke trom, eene bazuin, een bas en twee althoorns, mitsgaders een viool met twee snaren, die steeds de prime en de quint aangaven. Thomas de veldwachter, die indertijd een drietal maanden te Weenen had doorge bracht en deswege ook kortweg de Weener" heette, maakte druk werk met het vat in den hoek van den haard. Dus morgen, is de afspraak, Holenhof- boerriep de Drieberken-boer luide. iStoot aan, Frits, met uwe aanstaande Dan hebben we toch vrouwlui genoeg in huis Frits gehoorzaamde aan 't bevel, maar zijn oog hing aan de keukendeur en Gonda wierp een verwonderden blik op hem. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT V Burgemeester en Wethouders van Schiedam, ®chten het noodig de ingezetenen te herinneren aan Jamue verplichtingen tot het doen van aangifte voor het Bevolkingsregister, voorgeschreven bij Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 staatsblad no. 141). Die verplichtingen, wier verzuim wordt gestraft hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete ten hoogste ƒ100, zijn hoofdzakelijk de volgende: Dij, die zich in de Gemeente vestigt, doet daarvan *aügifte aan het Gemeentebestuur binnen ééne maand zijne aankomst. Dij, die de Gemeente metterwoon gaat verlaten, doet tervan eene verklaring aan het Gemeentebestuur. kik hoofd van ecu geziu of afzonderlijk levende ,0eti binnen ééne maand na zijne verhnizing binnen 8 Gemeente, daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur. ■Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende "iterlijk binnen ééne maand, aan het Gemeente- ODtr keunis van ieder lid, dat in zijn gezin wordt ^genomen, of daaruit gaat, inwonende dienst- Werkboden daaronder begrepen. ue aangifte of verklaring gaat vergezeld van de °Pgaven, terinvulling van het Bevolkingsregister noodig. ïeder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroepen, 18 verplicht tot het doen der opgaven, boven vermeld. Burgemeester erf Wethouders vertrouwen, dat men Zich deze herinnering zal ten nutte maken en brengen Opnieuw ter algemeene kennis, dat hei Bureau vau ®et Bevolkingsregister ten Raadhuize is geopend da- Keiijks, behalve op Zon- en Feestdagen, van 8'/j uur Oes voormiddags tot 4'/» nnr des namiddags.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1