Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Dinsdag 19 December 1899. No. 6576. bureau ^ofersfraaf 50. De Drieberkenhof. Stads-Ziekenhuis. Feuilieton. PB IJS TAK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per Dost door eeheei Nederland Afzonderiiike Nummers f 1.50 PRIJS DEB ADTKRTENTIÉ|N Van 16 regeisi i 1 ƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFEICIEELE BERICHTEN. De Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis te Schiedam is voor- lemens op Vrijdag 22 December 1899 aan te besteden de levering, gedurende het jaar 1900, van Suiker, Koffie, Rijst, Gort, Zout, Zeep en andere kruidenierswaren. De voorwaarden van aanbesteding liggen *n gemeld gesticht ter lezing. De biljetten van inschrijving met de ftionsters moeten uiterlijk 's middags te 12 uur van den dag der inschrijving aldaar bezorgd zijn. De Commissie voornoemd VAN WESTENDORP, Voorzitter. W. A. VAN UOLDER Dz. Secr.-Penn. AXHEMEEN OVERZICHT. 18 December '99. De oorlog in Zuid-Afrika. De slag by Colenso. Ee geweldige nederlaag door den opper bevelhebber van het Engelsche leger-zelf bij Colenso geleden, is nog steeds het hoofdfeit van den dag, dat de geheele wereld met verbazing slaat. Al hadden ook Stormberg en Magerfontein doen vertrouwen, dat ook tegenover de menigte van Engelsche troepen en het in aantal en munitie zooveel geduchtere Engelsche geschut de Boeren stand zouden houden, voor generaal Bulier was men bevreesd. Hij was geprezen als een uit muntend tacticus, een man met een koel hoofd, een scherpen blik en ijzeren vuist. En zijn wachten met den opmarsch naar Eadysmith scheen te bevestigen, dat deze generaal wel eerst heel zeker van zijn zaak wilde wezen. Eerst genoeg troepen, dan e®n voldoende artillerie, toen verkenningen gehouden, militaire wegen aangelegd, een mfanterie-brigade onder generaal Barton Vooruitgeschoven en eindelijk de Boeren- Naar het Duitsch. 9) «Als ik er tusschen uit ga, het heeft ®chter tijd nog," voer de hofboer voort, ♦moet Eva mijne huishouding waarnemen; b>e is wakker en bij de hand en kan mij ben ouder, dag opvroolijken. Schrijven kan ook alsof 't gedrukt is, en daarvan kan gebruik maken in mijn nieuw ambt." ♦Waar denkt ge aan, vader riep Johannes ♦Martha past bij u beter en aan haar zijt 8e gewend." u a> ja, dat zal beter zijn!" stemde Frits *Hl. «Maar het heeft nog volstrekt geen haast met het uit de boerderij gaan en met mijn trouwen." Allen keken den spreker verbaasd aan, •haar Gonda, de bruid, het allermeest. ♦Ge zijt als een omgekeerde handschoen ri«p de oude papa. «Wat krijgt ge in 't hoofd?" ♦Trouwen, Frits'" riep zijn broeder. «Het spijt me wel, dat ik niet in uw plaats stellingen aan de Toegela onder geschutvunr genomen. Als die man eindelijk met zijn volle macht zich op de Boeren zou werpeD, zouden zij het dan houden Het werd sterk betwijfeld. En nu de tijding van deze schitterende overwinning Het bericht van het eerste wapenfeit van den Britschen opperbevel hebber, dat den slechten indruk door het Britsche krijgsbeleid gemaakt, moest uit- wisschen, maar de superioriteit van der Boeren krijgskunst te treffender deed uit komen. Het telegram door generaal sir Redvers Buiier in dato 15 dezer uit het kamp te Chieveley verzonden, geeft een duidelijke voorstelling van het gevecht, het luidt als volgt Ik betreur een ernstige nederlaag te moeten melden. Ik rukte heden-ochtend om vier uur uit met mijn volle krijgsmacht uit het kamp bij Chieveley. Er zijn in de Toe gela twee doorwaadbare plaatsen (driften.) Het was mijn plan, het overtrekken van een der driften met geweld door te zetten. Zij liggen ongeveer 3 K.M. van elkaar. Mijn plan was den overtocht over de een of de andere drift door te zetten met een brigade, gesteund door een brigade in het centrum. Generaal Fitzroy-Hart moest de linker drift aanvallen, generaal Hildyard de rechter. Generaal Lyttelton in het centrum moest den een of den ander bijstaan. Vroeg op den dag zag ik, dat generaal Hart niet in staat zou wezen zich den over tocht te banen, en ik gelastte hem, zich terug te trekken. Hij had den vijand intus- schen met groote dapperheid aangevallen, en zijn bataljon in de voorhoede had aanmerkelijke verliezen geleden. Kolonel Brooke was zwaar gewond. Ik gelastte toen generaal Hildyard om vooruit te rukken, hetgeen hij deed en zijn voorhoede bezette het station Colenso en de huizen bij de brug. sta, maar ik gun het u toch. Prosit, Gonda Wij zullen het wel met elkaar vinden." De aangesprokene klonk met haren toe- komstigen zwager en vergeleek hem in stilte met den lompen, norscben aanstaande, die bij deze vergelijking verreweg in de schaduw kwam te staan. Gonda gevoelde maar al te wel, hoeveel hupscher de ferme Johannes was; maar zij berekende meteeD, hoeveel rijker de erfgenaam van den Drie- berkenhof 1 Frits zweeg, maar schoot toornige blikken at op vader, broeder en bruid. «Eén uur had hem zeer veranderd, evenals zijn broederJohannes was vroolijker, Frits somberder geworden 1 «Als ge denkt, Frits," liet de boer van den Holenhof zich hooren, «dat mijne dochter nog te jong is zij wordt met Georgius zesëntwintig dan kunt ge immers nog wachtenik kan haar nog goed gebruiken. «Geen gekheid! Binnen vier weken is de bruiloft 1" besliste de nieuwe schout, «en daarmee basta Gonda raakte geheel van haar stuk. Wat was er met haren Frits voorgevallen Zij voelde wel-is-waar niets minder voor hem dan dat, wat men liefde noemt; maar de Op dat oogenblik vernam ik, dat de ge heele artillerie die ik uitgezonden had om den aanval te steunen, nl. de 14e en 66e veldbatterij en zes twaafponds-snelvuurders van de vloot, tot dicht bij de rivier voor- uitgerukt was. Het bleek er vol vijanden, die plotseling van korten afstand een geweldig vuur openden. Alle paarden werden gedood en de kanonniers waren verplicht bij hun stukken te blijven. Sommigen vonden dekking voor de mannen in een dortga (spleet) en wan hopige pogingen werden gedaan om de veldstukken weg te brengen. Maar het vuur was te hevig en slechts twee stukken werden gered. Aangezien het scheen, dat de troepeh nu het doelwit voor granaatvuur zouden worden en zij hun leven zouden opofferen in een moedige poging om den overtocht door te zetten, al werden zij niet door artillerie gesteund, gelastte ik hen terug te trekken, hetgeen zij in goede orde deden. Den heelen tijd was een aanzienlijke vijandelijke macht op mijn rechtervleugel aangedrongen, maar zij werd tegengehouden door de bereden macht onder lord Dundo- nald en een gedeelte van generaal Barton's brigade. Het weer was vreeselijk heet en de dag zeer afmattend voor de troepen. Hun gedrag was echter uitmuntend. Wij hebben tien kanonnen prijs gegeven en er een door granaatvuur verloren. Ik vrees,dat de verliezen in Hart's brigade zwaar zullen zijn, maar ik hoop dat het getal der ernstig gewonden niet groot zal wezen. De 14e en 66e battery hebben ook zware verliezen geleden. Geweldig is de indruk dien de neder laag van generaal Buiier vooral in de Engelsche rekeeringskringen heeft gemaakt. Het schynt wel dat generaal Bulier niet meer voor zijn taak berekend wordt ge acht. Althans het ministerie van oorlog bericht, dat aangezien de veldtocht in Natal Drieberkenhof lag haar na aan 't hart. Kwam daar haar enorm kindsdeel bij, welk een rijkdom 1 «Ja ja" voer de nieuwgekozen schout en gastheer voort, «de Drieberkenhof staat vast en onze stam zal misschien langer duren dan een Koningshuis 1 Mijn Frits doet een goed huwelijk Johannes bekomt ook zyn deel, en Marie moet weer gezond worden, het mag kosten wat het wil, wij hebben 't Goddank I Komaan, Ler.z, drink, op uw welzijn 1 De Drieberkenhof heeft reeds meer dan honderd jaren in onze familie bestaan misschien worden het er duizend I «De mensch wikt, God beschikt zeide Marie tot Citroenen-Sepp In deze oogenblikken begon de Tyroler meer de aandacht de feestvierenden te trekken. Hy moest aan de tafel komen zitten, en allen bestormden hem met de dringende uitnoodiging om te zingen en het «klingelding" van den muur te nemen. Hij wees alle uitnoodigingen at, tot een sprekende blik van Marie hem het instrument in de hand deed nemen. Juist wilde hij in de snaren grijpen en aller oogen hin gen aan hem en aan het nooit gehoorde instrument toen in de geopende keuken- naar de meening der regeering zoodanig is, dat hij de tegenwoordigheid en de algeheele aandacht van Buller vordert, er besloten is, lord Roberts als opperbevel hebber heen te zenden. Van wege het ministerie van oorlog is voorts een nota medegedeeld, waarin gezegd wordt, dat op advies van de militaire overheid verschillende maatregelen tot versterking der troepen in Afrika zyn goedgekeurd. De ministerraad is Zaterdag-middag in der haast bijeengekomenmen zegt dat toen besloten is militie en vrijwilligers naar Afrika te zenden. Een rede 's avonds deor den minister van landbouw te Liverpool gehouden, zinspeelde daar ook op. Een bulletin van het Hof bericht dat de aanstalten voor het vertrek der Koningin van Windsor, dat morgen moest plaats hebben, zijn opgeschorst tot na Kerstmis, daar H. M. niet ver van Londen at wil zijn, by de tegenwoordige toestanden in Zuid- Afrika. De verliezen van sir Redvers Buller zijn volgens een offieieele dépêche 82 man gedood, 667 gewond, 348 vermist, totaal 1097 man. Van Bulier's officieren zijn er 6 gesneuveld, 2 gekwetst, 15 zijn er gevangen genomen en 3 worden er vermist. De Parijsche Temps zegt, sprekende over de nederlaag van Buller, dat de gevolgen er van ernstig kunnen worden voorLadysmit n en de uitbreiding van den opstand in K - kolonie. De nederlaag toont, hoe liet ge <i is met de verstandelijke hoedanigheden - n den Engelschen stat, die in de leer is ge weest in den oorlog tegen wilde volken. De Petit lemps heeft een dépêche uit Londen van zes uur 's avonds, meldende, dat het ministerie van oorlog groote moeite doet om het vertrek van de zesde en zevende divisies en de mobilisatie van de achtste te verhaasten. Een telegram uit Dover meldt, dat de deur Eva en Martha verschenen, die het feestgebraad binnenbrachten, met de wijn roemers. Wat gat dat een aanstooten, fluisteren en vragen 1 Gonda's oogen waren niets minder dan met welbehagen op Eva's schoone gestalte gevestigd, welke in deze robuste omgeving als bij vergissing binnen gewaaid scheen. Maar Thomas de veldwachter had het eerste en grootste glas wijn met gepasten ijver van de tafel genomen en begon «Waarde feestgenooten «Ik ben te Weenen geweest en heb den Keizer gezien, wat men enthusiasme noemt, sommigen zeggen loyaliteit. Maar nergens is mijn hart zoo vol verrukking geweest als heden hier op dezen dag. De nieuwe schout is wel-is-waar nog nooit te Weenen geweest, maar hij is toch een zeer knap man, die niet op zijn kop is gevalien en die wei weet, waar Abraham de mosterd haalt. Hij zai met wijsheid regeeren, want hij kan het en heeft het; hij is een Ko.nuz gelijk, men kan het nem gunnen en o ook, want zijn wijn is goed en net geora^a ruikt niet kwaad Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT O - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1