sterkste is, die men in het heele land zou kunnen vinden. Uit Natal, de Kaapkolonie en het Weste lijk terrein zijn weinig ot geen berichten. Daarentegen meldt een telegram uit Lorenzo Marques van 16 dezer, dat de Engelschen het Noorden van Transvaal zijn binnenge trokken 1 De man voor wien het krijgsgeluk deze primeur heeft weggelegd, is kolonel Plumer, de bevelhebber van het Britsche garnizoen te Tuli in Rhodesia. Op den ln van Wintermaand verscheen hij met zijn vliegende kolonne bij de samenvloeiing van Krokodil-en Maklostsi-rivier. Midden door het veld trok hij, zonder eenigen tegenstand te ontmoeten naar een punt aan den rijweg, 50 mijlen ten noorden van Pietersburg, dat met Pretoria verbonden is door de spoorlijn. Waar de kolonel ook zijn kijker richtte nergens een enkele Boer te zien. Maar ook en dit was veel erger nergens een xdriftje" of een ^fonteintje" met drinkbaar water, zoodat de kolonne ten laatste onder de ondragelijke hitte zoo be gon te lijden, dat zij maar naar Tuli terugtrok. Acht dagen later voelde men nog eens de lust opkomen om naar Pretoria te trekken om daar zoo mogelijk voor Christmas de Union Jack te hijschen, maarnu was de Krokodilrivier zoo gezwollen, dat het plan voor verdere verkenningen moest worden opgegeven. En zoo is de vliegende kolonne van Plumer thans weer goed en wel thuis zondereen »oome" of »neefie" gezien te hebben. Aldus uit het Britsche kamp bij Tuli en Makloesi via Lourenco Marques naar Londen, waar het moedig pogen van den kolonel tusschen de overige Jobstijdingen wel voor kennisgeving zal worden aangenomen. Het officieele rapport te Pretoria ont vangen over den slag bij Magerfontein, en welks inhoud over Lourenco Marques geseind wordt, bevestigt dat het Skandinavische korps zware verliezen leed. Het had 18 dooden en 43 gewonden en gevangenen. Maar overigens was het verlies aan de zjjde der Boeren onbeteekenend. In het rapport wordt echter erkend, dat de Britsche soldaten met leeuwenmoed aanvielen, maar hun drie aanvallen bleven vruchteloos, hoewel Methuen ten slotte zijn geheele reserve in het vuur bracht. Het departement van oorlog te Londen heeft een telegram uit Kaapstad ontvangen, meldende dat lord Methuen geseind heeft een ruw antwoord van commandant Cronjé gekregen te hebben op zijn vertoogen be treffende luitenant Chandos Pole van de Coldstream Guards (die den 14den ge vangen genomen werd, toen hij de witte vlag tegemoet ging). Cronjé antwoordde, dat die officier als een spion beschouwd wordt en voegde er bij, dat hij niet verder in eenige verbinding met Methuen staan wil. Naar de Times nit Modderrivier van den 16n 's ochtends 40 ure vernam, waren er tot op dat oogenblik geen vijandelijkheden geweest. Men gaf elkaar over en weer inlichtingen over gevangenen en gewonden. De Parijsche lemps verneemt uit Londen Volgens bij het departement van oorlog ingekomen berichten zijn de Boeren er in geslaagd den Basoeto's bijna al hun paarden af te koopen, ten getale van ongeveer 30.000 stuks. Het Engelsche departement had er reeds over gedacht dit geheel eenige middel tot vorming eener remonte te benutten en had daartoe agenten naar de Basoeto'3 gezonden, maar te laat. De over zee gezonden paarden hebben veer tien dagen rust noodig alvorens gebruikt te kunnen worden en vele sterven ge durende den overtocht. De Westminster Gazette spreekt in een hoofdartikel sterken twijfel uit of men wel het recht heeft vrijwilligers naar Zuid- Afrika te zenden. Onder de tegenwoordige omstandigheden staat dat gelijk met een vermomde conscriptie, welke de vrijwillige dienstneming impopulair dreigt te maken, terwijl het wegzenden van 's lands verdedi gers in het westen Engeland weerloos maakt. Het heeft nooit in de bedoeling gelegen de vrijwilligers het land uit te zenden. Het tweede Canadeesche legerkorps zal, volgens draadbericht uit Ottawa, 1050 man tellen en bestaan uit drie veldbatterijen en drie eskadrons jagers te paard. Uit een brief uit Zuid-Afrika in een Duitsch blad Te Colesberg dragen de dames openlijk schorten in de Vrijstaatsche kleuren en kennen hun vriendinnen, die 't niet doen, niet meer. 's Avonds loopen zij met de Boeren arm in arm door de straten, zin gende de Vrijstaatsche en Transvaalsche volksliederen. Vaders en broeders, die Engeland niet afvallen, behandelen zij met minachting. Zij dwingen ze haast om zich bij de Boeren aan te sluiten. In Oostenrijk wordt heden of morgen de officieele mededeeling verwacht, dat Clary heengaat. Als zijn opvolger wordt alge meen genoemd dr. Von Wittek, de tegen woordige minister van Spoorwegen, een der beide ministers die reeds onder Thun geleerd hebben hoe met de taaiparagraaf moet gemanoeuvreerd worden. Men ver wacht een wijziging in »Deutschfreur.dlichen" zin, zoodat de opheffing der Tsjechische taal in Bohemen als officieele taal gehand haafd blijft. Het Oostenrijksch Hoogerhuis heeft het wetsontwerp tot afschaffing van het dag bladzegel aangenomen. Stads- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 22 December 1899. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal Donderdag 28 Dec. a. s., 's namiddags 2 ure, eene openbare vergadering houden ter behande" ling van de volgende onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de ver gaderingen, gehouden 28 November en 7 December jl. 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Adressen van de heeren E. M. Beu kers en J. M. van der Schalk Jr. om eervol ontslag als lid der Commissie van admini stratie voor het Stads-Ziekenhuis en rapport daarop dier Commissie. 4. Benoeming van. a. Een lid der Commissie van toezicht op het L. Onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer S. A. Vernède. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren I. S. A. Vernède. II. Joh. Goedkoop. b. Twee leden in de Commissie van administratie voor het Stads-Ziekenhuis. Aanbevolen zijn de heeren le. aanbeveling. I. E. M. Beukers. II. Th. A. J. Zoetmulder. 2e. aanbeveling. I. J. M. van de Schalk Jr. II. D. Ris E. Hz. c. Een lid in de Commissie van het Burgerlijk armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer E. M. Beukers. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren I. E. M. Beukers. II. M. L. Honnerlage Grete. 5. Bezwaarschriften van A. M. Lands bergen e. a. tegen hunnen aanslag in de pi, dir. belasting naar bet inkomen, dienst 1899/1900en rapport daarop der Commissie voor de pl. belastingen. 6. Verzoek van de Commissie van admi nistratie voor het Stads-Ziekenhuis tot het verleenen van goedkeuring op haar besluit tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting dier instelling voor 1899. 7. Verzoek van de Commissie voor het Burgerlijk armbestuur tot het verleenen van goedkeuring op haar besluit tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting dier instelling voor 1899. 8. Ontwerp-besluit a. Tot het doen van af-en overschrijving op- b. Tot verhooging van- of toevoeging aan de gemeente-begrooting voor 1899, 9. Praeadvies van Burg. en Weth. op 1 het adres van J. Scheuerman, gewezen onderwijzer 3e klasse aan de 2e openbare Tusschenschool alhier om het hem indertijd verleend ontslag alsnog te willen veranderen in aeervol ontslag". 10. Voorstel van Burg. en Weths. tot het brengen eener wijziging in het door 3ed. Staten goedgekeurde raadsbesluit van 29 November 1898, tot het aangaan eener geldleening groot f 157,000. 11. Voorstel van het raadslid, den heer De Groot, tot wijziging van de verordening op de openbare reinheid en gezondheid (Gem. blad no. 13 van 1893) door daaraan een Art. 11 bis toe te voegen en prae advies daarop van de Commissie voor de piaats. stratverordeningen. 12. Voorstel van de Commissie voor de pl. strafverordeningen tot wijziging van art. 11 al. 2 der verordening op de openbare reinheid en gezondheid (Gem. blad no. 13 van 1893). 13. Voorstel van de Commissie voor de pl. Strafverordeningen tot wijziging van art. 1 der verordening op het vervoer te Schie dam van lijders aan eene besmettelijke ziekte naar een Ziekenhuis of naar hunne woning (Gem. blad no. 21 van 1892.) 14. Voorstel van Burg, en ;Weth. in overleg met de Commissie voor de Gasfa briek en Waterleiding. lo. Tot aanstelling van een adjunct directeur over beide inrichtingen, en zulks ter vervanging van de betrekking van op zichter over diezelfde inrichtingen, welke c. q. door de Commissie met 1 Januari a. s. zal worden opgeheven. 2o. Tot het, bij aanneming van punt 1. a. Wijzigen van art. 3 der verordening waarbij de Raad het benoemen en ontslaan 'van gemeente-ambtenaren en bedienden aan anderen opdraagt (Gem. blad no. 14 van 1894)." bwijzigen van art. 11 der m Verordening regelende de samenstelling en den werk kring der Commissie voor de gasfabriek en drinkwaterleiding (Gem. blad no. 5 van 1895). door aan beide artikels toe te voegen de woorden »den adjunct-directeur". c. vaststellen van eene instructie voor den adjunct-directeur van beide inrichtingen d. benoemen van een adjunct directeur, om met 1 Januari a. s. in tunctie te treden, waartoe wordt aanbevolen de heer J. Mak, thans opzichter en zulks op eene gelijke jaarwedde van f1200.als thans door hem als opzichter wordt genoten. 3o. Tot wijziging der instructiën voor den Directeur, den kassier en den boekhouder van diezelfde inrichtingen. 15. Voorstel van Burg. en Weth. om aan de commissie voor de gasfabriek en drinkwaterleiding een crediet te verleenen van f12000,ten behoeve van de gas fabriek, om daaruit te bestrijden de kosten van aankoop van muntgasmeters met toestellenvoorts om voor dat crediet te bezigen het reservefonds der gasfabriek en, voor zooveel noodig, ook dat der water leiding. 16. Voorstel van Burg. en Weth. tot intrekking van het raadsbesluit van 26 Juni, jl. waarbij een terrein aangewezen is voor opslagplaats van koolasch en bagger ten dienste van de gemeente-reiniging (zie punt XLII van het gedrukt verslag dier zitting en bijlage XXXIII). 17. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van art. 3, litt. b. der verordening op het leggen en gebruiken van spoorstaven in gemeentegrond (Gem. blad no. 2 van 1885). De tram, die heden-morgen ten 8.40 van hier moest vertrekken, vertrok eerst ten 8.55 en die ten 9 ure naar Rotterdam zou gaan, reed eerst te 9.15 van hier at. ln beide gevallen was de vertraging te wijten aan de omstandigheid, dat door het bevriezen van de waterleiding de stoomketel niet op tijd de noodige hoeveelheid water kon verkrijgen. Door de firma A. Prins Co. is van d« gemeente gehuurd de voormalige wefl »De Nijverheid", om als opslagplaats voor goederen in gebruik te worden genomen* Uit Vlaardingen is een van vele hand* teekeningen voorzien adres gezonden aan de directie der Hollandsche Spoor, me* verzoek meer regel te brengen in den treinenloop tusschen die gemeente en Rotterdam. IJs. Op do rivier van Rotterdam tot ze® minder drijfijs dan de laatste dagen. Voor de buitenlandsche scheepvaart geeft het ijs geen belemmering. Wel worden de schepen bij voorkeur in de havens en de kaden gemeerd, maar dat is wegens de eigenaardige moeilijkheden om op stroom te lossen. Uit zee aangekomen 17 stoomschepen (waaronder een rivierstoomboot buitenom van Amsterdam gekomen)naar zee ver trokken 12 stoomschepen. BI2ï>~ENLASD. TWEEDE KAMER Zitting van Donderdag 21 December. Bij de beraadslaging over de Waters taatsbegrootiug. werd geen algemeen debat gevoerd. De heer S m e e n g e drong aan op weg neming van de schipbrug te Arnhem. Aan den heer Van G ij n, die aandrong op spoedige verbetering van den Dordtschen Waterweg, beloofde de m i n i s t e r in 't belang der scheepvaart overweging van baggerwerk in het voorjaar. Van het laten verzanden van den Waterweg kan geen sprake zijn, en gaarne wenschte hij de zaak van den Waterweg tot een goed einde te brengen. Het amendement van de C. v. R. tot schrapping van 120.000 voor de helft der kosten voor werken aan de brug over de Maas bij Maaseijck werd aangenomen inet 37 tegen 32 stemmen, na bestrijding door den heer Truijen en nadat de minister het ten sterkste ontraden had wegens het Nederlandsche belang bij bedoelde brug. Op den aandrang van denheer Schaats ma tot droogmaking van de Louwerzee en de Friesche Wadden, antwoordde de Minis ter, dat deze werken bij de 20 millioen kosten, zoodat deze zaak goed moet worden overwogen. Het verslag der technische com missie van onderzoek is eerstdaags te verwachten. Bij de goedgekeurden post van f30.000 als rentetermijn voor de verbetering van de haven te Delfzijl bespraken de hee ren Zijlma en Pyttersen de ge- schiktmaking der haven voor groote schepen ter concurrentie met de haven te Emden. De Minister achtte Delfzijl ook een der plaatsen, waar de kansen gunstig zijn om de zeevaart te ontwikkelen. Geleidelijk wil hij te werk gaan. Ook zijn plan is de haven geschikt te maken voor laden en lossen van groote schepen en in verband daarmede, wit hij een Bazaltkade maken en de N.O. Lokaalspoorweg met de Staats spoor te Delfzijl in verbinding brengen. Blijk 't dat Delfzijl een toekomst heeft, dan kunnen later grootere havenwerken worden gemaakt. De Minister bestreed het adres van den heer Karnebeek om onze krachten te concentreeren tot twee groote havens. Een principieele beraadslaging over den Rijksvischafsiag te IJmuiden liet de Kamer rusten tot latere behandeling van het rapport der Kamercommissie op de adressen van belanhebbenden, Daarom vereenigde de minister zich met het amen* derrent der commiss e van rapporteurs om f 10.000 voor onvoorziene uitgaven onder de exploitatiekosten van de begrooting »f te voeren. De Minister bestreed en de Kamer verwierp echter de vermindering op de begrooting. Bovendien met door den heer De Waal Malefijt betwiste extra exploit»' tiekosten van f17.000 Met 77 tegen 7 stemmen werd gehand haafd het verhoogd subsidie voor den weg Zundert—Belgische grens. De heer Schaepman heeft verlof gevraagd en gekregen om spoedig na weder bijeenkomst der Kamer den minister var. Waterstaat te interpelleeren over het beleid der regeering ter zake van de spoorwegorganisatie, de binnen- er, buiten landsche verbinding, een treinregeiing, d« veiligheid van personen en goederen en de handelsbelangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2