Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Zondag 24 December 1899. l\o. 6581 bureau ^oiexsAxacd 50. TWEEDE BLAD. RATIONALE MILITIE. PBIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco Der dos; door ceheei Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers - 0.05 PB IJS DEB ADVKBTKNTI fi N Van 16 regeisƒ0.60 Elke gewone regei meer 1 -o.io Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 0FFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Schiedam brengt ter kennis, dat op Maandag den 25n December a.s. eersten Kerstdag, des middags van 12 totl ure aan het Bureau van den Burger lijken Stand ten stadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het doen van aangiften van geboorten en overlijden. Schiedam, den 23 December 1899. De Ambtenaar voornoemd, VAN WESTENDORP. Kennisgeving. Burgeheester Schiedam, herinneren bij deze alle belanghebbenden aan hunne verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving voor de nationale militie, in de maand Januari 1900. De bepalingen der wet betrekkelijk de nationale militie van 19 Augustus 1861 (staatsblad no. 72), waarbij de inschrijving is geregeld, zijn de volgende V RIJ D A G den 5den- Januari 1900, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A tot en met M, en ZATERDAG den 6den Januari 1900, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters N tot en met Z, telkens van des voormiddags 10 tot des middags 12 uur. Eti is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23den December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Vervolg Binnenland. Aan onze Katholieke Landgenooten. Een zalig Kerstfeest I Een gelukkig Nieuwjaar Heerlijke dagen voor allen, die in den huiselijken kring of te midden van goede vrienden die dagen in rustiget; vrede mogen doorbrengen en met een dankbaar hart op het weldra geëindigde jaar terug mogen zien. Hoe natuurlijk is dan de drang van het hart om aan de geliefde familieleden en vrienden te doen blijken, dat men ^het wel met hen meent en hoe gaarne beoefent men dan de aloude deugd der gastvrijheid door hen feestelijk^te onthalen. Maar helaas! hoe dikwijls is juist in die schoone dagen de vrede en vriendschap verstoord, doordat wij ons zelf en anderen sterker waanden dan wij waren. Wij weten ailen wel, wat de oorzaak was, wij weten allen wel, dat met den alcohol zoo dikwyls twist en tweedracht zijn binnengeslopen in het gezelschap, en hoe gaarne zouden wij ze verre van ons houden. Welnu, er is een goed middel om ze te weren. Laten wijlo. Niemand opdrin gen sterken drank te gebruiken. 2o. Geen alkoholische dranken toedienen aan kinderen en aan hen, van wie wij weten, dat zij bij dergelijke gelegenheden lichtelijk de grenzen der matigheid te buiten gaan. 3o. Eerbied hebben voor hen, die geen alkoholische of geen sterken drank willen gebruiken, en ons onthouden van allen ongepasten aandrang om hen in hun be sluit te doen wankelen. De gulle gastvrijheid, vroolijkheid en ge zelligheid zullen er niet onder lijden, en zoowel gastheer als gast zullen tevreden zijn. De nieuwe eeuw heeft krachtige mannen en flinke vrouwen noodig, heldere hoofden en warm kloppende harten. Het is onze vaste overtuiging, dat zij in en door den strijd tegen het drankmisbruik kunnen, moeten en zullen gevormd worden. Het is haden voor het eerst dat wij tot U kunnen spreken. Laat het niet zijn son- bekend maakt onbemind". Geeft onze vereeniging Uwe belang stelling en beschouwt onzen wensch als het woord van een vriend. Zalig Kerstfeest, gelukkig Nieuwjaar 1 Het Bestuur van den N.B. van R.K. Vereenigingen tot be strijding van Drankmisbruik. Drankbestrijding. De Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik, heeft een prijsvraag uitge schreven. In verband met de Kon. besluiten van 14 April 1898, Stbl. 97 en 142 vraagt de Bond: een Handleiding ten dienste van het onderwijs over het alcoholvraagstuk in de 2 hoogste klassen der Kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen en op de Normaallessen. De handleiding moet een duidelijk over zicht geven, voör zoover noodig toegelicht door figuren en tabellen, van de bereiding en samenstelling der hier te lande meest gebruikte alcoholische dranken, van de werking van den alcohol op het menschelijk lichaam, van de gevolgen van het misbruik voor het individu, voor het huisgezin en voor de maatschappij en van de middelen tot bestrijding van het alcoholisme in het algemeen en in het bijzonder van de wijzen, waarop de school aan deze bestrijding kan dienstbaar gemaakt worden. De handleiding mag niet grooter zijn dan 15 vel druks (octavo) en moet zoodanig ingericht wezen dat zij gemakkelijk in 80 lessen kan worden verwerkt. De antwoorden op de prijsvraag moeten in het Nederlandsch geschreven, voorzien van een spreuk en vergezeld van een ver zegeld couvert met dezelfde spreuk, waarin de naam en het adres van den schrijver vermeld zijn, vóór 31 December 1900 toe gezonden worden aan den heer A. van der Voort Azn., algemeen secretaris van den Bond te Haarlem. De jury aan welke de beoordeeling der ingekomen antwoorden is opgedragen, be staat uit de heerenjhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, P. H. van der Ley, mr. J. G. Patijn, prof. dr. C. A. Pekelharing en prof. dr. B. J. Stokvis. Aan den schrijver van het beste ant woord dat door de jury de bekroning waardig wordt gekeurd, wordt een diploma met gouden medaille ter waarde van f500, of naar ver kiezing een diploma met f 500 toege kend. Het met goud bekroonde handschrift wordt het eigendom van den Volksbond. De jury kan aan de» schrijver van een tweede antwoord een diploma met zilveren medaille toekennen. Het met zilver be kroonde handschrift blijft het eigendom van den schrijver. De uitreiking der pryzen zal zoo moge- lijk, plaats hebben in de 28e algemeene vergadering van den Volksbond, in 1901 te houden, op een nader te bepalen tijdstip en plaats. Nederland en Zuid-Afrika. Van het personeel, dat ter versterking van de beide Nederlandsche ambulances naar Z.-Afrika wordt gezonden, vertrekken heden met het stoomschip Kanzier uit Amsterdam Dr. L. J. Janssen en de ver plegers J. van Marie, C. v. d. Woestyne, L. P. de Bruin en A. v, d. Linde Dr. Janssen en de twee eerstgenoemde verplegers zullen zich te Pretoria bij de ambulance Lingbeek voegen. De twee andere doctoren, de heeren v. d. Goot en v. Houtüm die zich met dr. v. Rijckevorsel, den leider, te Aden inschepen, voegen zich met de twee laatstgenoemde verplegers bij de ambulance Koster, te Bloemfontein. De tentoonstelling ten voordeele der Boeren Republieken die te Utrecht sinds 13 Nov. in de Universiteits-bibliotheek werd gehouden, wordt op 26 Dec. onherroepelijk gesloten. De directie der Castle Mail Packets Company heeft medegedeeld dat, volgens bericht door haar uit Kaapstad ontvangen, goederen bestemd voor Transvaal of Oranje- Vrijstaat blootstaan aan verbeur verklaring en de schepen die ze vervoeren aan inbe slagneming. Zij heeft daarom alle afladers en anderen gewaarschuwd tegen verscheping met hare lijn van goederen voor plaatsen in boven genoemde republieken bestemd, en zegt, dat iedere aflader, die anders handelt, zich blootstelt aan de gevolgen dezer handeling. In geval goederen bestemd voorDelagoa- baai op order van het gouvernement in eenige haven van de Kaapkolonie of van Natal moeten worden ontscheept, zal de landing dier goederen door de directie beschouwd worden als een volledig ontslag van alle verplichtingen, die volgens het cognossement op het stoomschip rusten. Hulde aan Generaal Joubert. Als een bewijs, hoe de oproeping in de bladen, om generaal Joubert met zijn 68sten verjaardag op 20 Januari 1900 te filiciteeren, ook in 't noorden werkt, kan dienen het volgende briefje, dat door een klasse van een der lagere scholen te Gronin gen verzonden is. Beste Oom Piet I Wij feliciteeren u hartelijk met uw ver jaardag en wenschen u verder veel geluk in den oorlog. Jaag alle Engelschen er uit. De complimenten aan alle dappere burgers en burgeressen van Transvaal en Vrijstaat. Leve de Boeren Uw liefhebbende Neefjes en Nichtjes. Volgens bandteekeningen benevens klasse nummer en schoolnummer. Bij het briefje was tevens gevoegd een portret van de ge- heele klasse, den vorigen zomer gemaakt. Uit Nijmegen is een adres van geluk- wensch aan generaal Joubert per Fransche mail verzonden, luidende ïOndergeteekenden, inwoners van Ny- EN WETHOUDERS VAN 2o, 3 o. Art. 15. Jaarlijk» worden voor de militie ingeschreven, alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar huu 19de jaar waren ingetreden. yoor ingezeten wordt gehouden lo. Hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 staatsblad no. 44); Hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan bet in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield Hij, van wiens ouders de langstlevende ingeze ten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onder worpen, of waar ten aanzien der dienstplichtig heid het beginsel van wederkeerighcrd is aange nomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt lo. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beide overleden, de vo:gd woont i Van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; Van hem, die g-en vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4o. Van den bniten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 'a lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge- woond heeft. 17 Voor de militie wordt niet ingeschreven De in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; De in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten De zoon van den Nederlander, die ter zake van s lands dienst in 's rijks oyerzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 beheort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burge meester en wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 3isten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze over.eden, zijn moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. De wijze, waarop van het doen van de aangifte blijken moet, wordt door Oua bepaald. 2o. 3o. Art, lo. 2o. 3o. Alt. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch voor het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is. verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Dientengevolge wordt aao alle mannelijke ingezetenen die geboren zijn in het jaar 1881, kennis gegeven, dat in het gebouw de St. JORIS DOELE, aan het Doeltflein alhierop dagen en uren hieronder ver meld, tot het doen dier inschrijving,meer bepaaldelijk gelegenheid zal worden gegeven, te weten op Voor hen die verzuimd hebben of verhinderd waren, zich op een der voornoemde dagen ter inschrijving aan te geven, zal daartoe, ten Raadhuize der gemeente, alsnog gelegenheid bestaan op iederen werkdag der maand Januari as., op de uren, hierboven vermeld; terwijl het register van inschrijving, ingevolge art. 25 der meergemelde wet, op den 3laten dier maand voorloopig zal worden gesloten. Voorts worden belanghebbenden nog opmerkzaam gemaakt, dat met een boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste honderd galden worden gestraft zij, die verzuimen zich in de maand Januari voor de militie te doen inschrijven. SOBRlËTAS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5