megen (Nederland) brengen den door hen vereerden opperbevelhebber van de troepen der Zuid-Afrikaansche Republiek op zijn geboortefeest hun hartelijken gelukwensch. God spare hem voor zijn dapper volk dat zich spoedig in een roemrijken, blijvende11 vrede moge verheugen Deze hulde is voorzien van meer dan 700 handteekeningen van oud en jong, uit allerlei rang en stand. Nederlandsche Emigratie-Maatschappij voor Transvaal en Oranje Vrijstaat. Voor het samenbrengen van een krachtig nationaal werkkapitaal voor de Nederland- sche Emigratie maatschappij voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat, die onder bekwame en onpartijdige leiding zal zijn een schoone en zegenrijke onderneming, welke werkt zoowel in het belang van een Nederlandsch Zuid-Airika als van een Atrikaansch gezind Nederland, noodigt de Werkcommissie van genoemde maatschappy alle landgenooten uit naar mate hunner minddeien een in schrijving groot ol klein te doen toekomen. De bijdrage behoeft niet groot te zijn. De betrokken commissie spiegelt geen winst voor, maar dat deze zaak levensvatbaarheid heeft, dat zij rente moet afwerpen, durft zij wel verzekeren. Alleen gelde de over weging dat de inschrijving geen aalmoes zij, maar een offer. De storting der gelden zal geschieden bij de Bank- of Kassiers-inrichtingen welke de algemeene vergadering van deelhebbers aanwijst en niet voor den dag voor de geheele of gedeeltelijke storting door de algemeene vergadering aangewezen. Teneinde voor deze zaak het karakter van een nationale onderneming volkomen te waarborgen, zal in de algemeene ver gadering van deelhebbers eene commissie worden benoemd met de opdracht dat deze commissie naar eigen keuze desgewenscht ook buiten de deelhebbers om 16 personen voordraagt, waaruit in een nieuwe tweede vergadering 12 commissarissen worden benoemd. Deze commissarissen verkiezen het bestuur. Over het doel dat met deze maatschap pij wordt beoogd, wordt verder het vol gende gemeld De Nederlandsche Emigratie-Maatschappij voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat beoogt het Nederlandsche element in de beide Zuid-Afrikaansche Republieken door Emi gratie vanuit Nederland allereerst van landbouwers krachtdadig te versterken voorts met alle gewettigde middelen de stamverwantschap tusscben Nederland en de Zuid Afnkaar.sche Republieken levendig te houden, en de toenadering die op grond ook van onze taalgemeenschap bestaat, aan te wenden tot de bevordering van alle praktische belangen die door emigratie in algemeenen zin zullen worden gebaat. De Nederlandsche Emigratie-Maatschappij tracht haar doel te bereiken allereerst door gronden in de Zuid-Afrikaansche Republieken te verwerven, en hetzij in huur hetzij in bezit, uit te geven aan Nederlanders. Haar optreden in commercieelen zin heeft een uitsluitend administratief karakter, waarbij winstbejag is uitgesloten. Hare middelen worden onder voorbehoud van de noodige reserve geheel aangewend ten bate van de emigratie-belangen, waar omtrent de inzichten van de beide Zuid- Afrikaansche Republieken steeds zullen worden gevraagd en gehoord. In zake de rente van het maatschappe lijk kapitaal ad f400.000, verdeeld in 16 serien en aandeelen van 10, 100, 500, en 1000 gulden aan toonder, kan het volgende worden medegedeeld Over het kapitaal zal ten hoogste 4 pCt. worden u.tgekeerdmaar de matige rente zal worden erkend als een geregelde en blijvende verplichting tegenover alle aandeelhouders, en wel van het oogenbhk af dat de inschrijving op de eerste serie het tot stand komen der Maatschappij mogelijk zal hebben gemaakt. Indien de uitkomsten van een of meer jaren onverhoopt eene uitkeering van rente geheel of gedeeltelijk doen ontraden, blijft niettemin het kapitaal over dat jaar zijne aanspraken tot de volle 4 pCt. rente behouden, en wordt uit ieder volgend winstcijfer allereerst op de aandeelen de vroeger gemiste rente tot 4 pCt. aangevuld. Tegenover de ongunstige beschouwing die voor elke Emigratie-Maatschappij het maken van eenige rente in twijfel doet stellen, staat in dit geval dat het oog van geheel de beschaafde wereld door de kloeke houding onzer stamverwanten, op de beide Republieken in Zuid-Afrika is gevestigd. De verdere ontwikkeling dezer Staten, zoo uitgebreid aan grondgebied, en rijk aan delfstoffen, waarom Engeland alleen den oorlog voert, is er aan geen twijfel onderhevig. Daarom moet onge twijfeld het grondbezit of de kapitaalbelegging daarin, (hetgeende Nederlandsche Emigratie Maatschappij beoogt), op den duur deze Maatschappij eenen uiterst solieden basis geven, en voor het maatschappelijke kapitaal een hoogere rente dan 4 pCt. afwerpen, welk meerdere echter op geene wijze voor aandeelhouders zal kunnen worden bestemd, maar uitsluitend ten goede zal komen aan het verdere doel der Nederlandsche Emigratie-Maatschappij de bevordering van de Nederlandsche Emigratie-belangen voor Zuid-Afnka in algemeenen zin. Door wijlen den heer A. P. Godon, te 's-Gravenhage overleden, zijn aan na te noemen instellingen aldaar vermaakt 1100.000 aan de Godon-stichting, verbonden aan de Academie van Beeldende Kunsten f 10.000 aan het Pensioenfonds van het onderwijzend personeel aan de Ambachts school f 4500 aan het aan die school ver bonden Godon-fonds; f1000 aan de ver- eeniging «Licht, Liefde, Leven"f 1000 aan de vereeniging «Christelijke Volksbond; f1000 aan de vereeniging «Armenzorg"; 11000 aan de vereeniging «Het Leger des Heils" (afd. 's-Gravenhage)11000 aan de vereeniging «Arti et industriae" en t 2000 aan de diaconie der Nederl. Herv. Ge meente. Aan de Haarlemsche Machinefabriek voorheen Gebr. Figee worden niet minder dan 60 werklieden ontslagen. Met het oog op het seizoen zeker een ernstig geval. Te Amsterdam is een Ned. Visscherij- vereeniging tot stand gekomen. Tot hoofd bestuursleden zijn gekozen de heeren H. Kouwenhoven, voorzitter, (ansjoviszouter te Enkhuizen), W. Moelker, ondervoorzitter, oesterhandelaar, te Tholen, Jb. de Waal te Bruinisse, L. Wigbout te Wieringen, P. Plaatsland, van Texel, C. de Jong te Bunschoten, allen visschers, M. Zwolsmona, scheepsbouwmeester te Workum, en tot tijdelijk directeur der vereeniging de heer J. Zwiers Visser te Alkmaar. De moord by Bergumerheide. Omtrent dezen moord vernemen wij nader, dat de oude Westra den twist uit lokte, doordien hij den jachthond van v. d. Meer een schop gaf. Hieruit ontstond een vechtpartij, waarbij v. d. Meer door Westra met een groot mes werd gedreigd. Van der Meer snelde daarop naar huis om zijn jacht geweer te halen en terug komende, zag hij zijn makker Bijlsma in handen van de drie andere stroopers. Hij schoot er eenige malen op in met het gevolg, dat Wagenaar gedood en de jonge Westra zwaar gewond werd. De oude Westra was inmiddels op de vlucht gegaan. De politie had terstond verdenking op v. d. Meer. Toen hij gisteren-morgen ge arresteerd werd, deed hij echter alsof hij van het geheele geval niets af wist. De verslagene Wagenaar was verloofd met eene dochter van den ouden Westra. (L. Cf.) Te Nijmegen is door den Raad tot lid van het college van regenten der beide weeshuizen benoemd de heer dr. F. B. Banning met 13 van de 21 stemmen, ofschoon dat college hem niet opnieuw ter benoeming had aanbevolen. Zes van de acht regenten, de heeren J. T. D. Bruinsma, P. H. J. Gerligs, A. Meursinge, Jhr. G. J. C. van Reenen, O. H. J. van Wageningen en C. E. Wegelin hebben thans bij gemotiveerd schrijven aan den Raad hun ontslag ingediend. De nieuwe spoorweglijn Broek-Sittard Geilenkirchen wordt 10 Januari e. k. voor het publiek verkeer geopend. Donderdag-avond kwamen te Vlissingen van Duitschiand aan H. K. H. Hertogin van Albany met 2 kinderen, en Prins Albrecht van Sleeswijk-Holstein, beiden met gevolg, die met de aansluitende nachtboot Koningin- Regentesder Maatschappij «Zeeland", hunne reis naar Queenboro' resp. Londen vervolgden. Donderdag hebben alle buitenlandsche treinen, komende vbn Frankrijk en België, de aansluiting met onze treinen gemist, 's Morgens kwam een trein twee uur te laat van Brussel te Antwerpen aan. Den geheelen dag hing de mist zoo zwaar in België, dat herhaaldelijk de trein moest stilstaan, omdat het signaal niet te zien was. Trein no. 38 van Antwerpen naar Amsterdam, moest te Rotterdam 20 min. wachten op een machine. De dagmailboot van de «Zeeland" had door zwaren mist 55 minuten vertraging. Daarbij kwam, dat de Amerikaansche mail 486 zakken bedroeg. Een en ander was oorzaak, dat de trein te 7 uur naar Holland vertrok. Donderdag-avond is te Dordrecht een protestvergadering gehouden tegen het ontslag van J. G. J. van den Dorpel als stoker van de gemeentelijke drinkwater leiding. GEMENGD NIEUWS. Een commissionair in effecten te Amster dam, heeft aangifte gedaan dat zijn kantoorlooper, een Duitscher, H. N., giste ren-namiddag [een chèque groot f9000 by de Ontvang- en Betaalkas (Doelenstraat) in ontvangst heeft genomen en thans voortvluchtig is. De uit de gevangenis te Arnhem ont vluchtte Zeegers is te Putten bij zyn ouders geweest. Daar verwisselde hij van kleede ren en ging vervolgens per spoor weg. De politie kwam anderhalf uur te laat te Putten aan. Aardbevingen. Na een dertigjarige rust hebben zich in de laatste dagen aard schokken in Duitschiand, op het Main-Rijn gebied doen voelen. Te Mainz was de eergisteren-ochtend kwartier over achten waargenomen stoot vrij hevig. De huizen schudden en van het plafond der kamers viel de pleister naar beneden. In schier alle Rijnopwaarts gelegen plaatsen, als Weisenau, Laubenheim, Bodenheim, Nacken- heim enz. vertoonden zich, in sterkere of zwakkere mate gelijke verschijnselen, en te Grossenau, Bischofsheim, Königstratten, Rüsselheim en in naburige gemeenten, waren ze zelfs van dien aard, dat velen, de instor ting van hun woningen vreezend, naar buiten vluchtten. Vermoedelijk zal het bij die ernstige schokken niet blijven; de ervaring toch leerde, dat ze nog gedurende vele maanden en zelfs jaren door kleinere of grootere bevingen werden gevolgd. Maar ook leerde de ervaring, of liever doet zij verwachten, dat geen ernstige schade te duchten is, zoodat de bevolking zich niet overdreven angstig behoeft te maken. Op hetzelfde gebied werden talrijke schokken gevoeld gedurende de jaren 1869—1873. Zfj hadden hun middelpunt in Grossenau, en deden toen slechts enkele schoorsteenen tuimelen. De oorzaken van deze aard schokken zijn, voor zoover de wetenschap dit kon naspeuren, niet van bedenkelijke!) aard. In het zuiden en oosten van Rusland hebben vreeselijke stormen gewoed, gepaard met zware vorst en sneeuwjacht. In Oer&lsk en omstreken zijn veel menschen en vee verongelukt en veel huizen verwoest, op de Krim zijn de telegraafleidingen ten deele vernield. Sneeuw en Storm. Uit het Zn> Oosten van Europa komen berichten v®n sneeuw. In geheel Italië is het weer in warsneeuwstormen en overstroontingen' Te Pisa is de Arno buiten haar oever g®" treden, te Venetië is het San Marcopl®'n overstroomd, te Napels staat een zwar® storm op de haven, te Palermo is v®e schade aan de kade berokkend, terwijl^® Livorno. Pavia, Forli en Florence hevig® sneeuwbuien de wegen onbegaanbaar maken en de treinen stuiten. Ook te Weenen sneeuwt het reeds e®n week lang, zoodat het verkeer veel last ondervindt en de prijzen der levensmiddelen stijgen. .Uit andere streken van Oostenrijk komen eveneens ongunstige weerberichten van treinoponthoud, zwaren sneeuwval, ook van ongelukken, door de felle vorst ver oorzaakt. In België zijn in verscheiden plaatsen ongevallen voorgekomen welke aan hevig® kou zijn toe te schrijven. In Zweden ten slotte is de toestand der minder welgestelde bevolking werkelijk zorgelijk. Een slechte zomer heeft den oogst doen mislukken en de levensmiddelen in prijs doen stygen. Te Stockholm is m®n er reeds op bedacht, het dreigend gevaar te bestrijden. Te Kopenhagen heeft een matroos e®n afschuwelijken moord uitgedachtHij sloot zijn vrouw en vier kinderen in zijn woning op en liet ze met dynamiet in de lucht vliegen. De moordenaar is voort vluchtig. De Kerstboom der Koningin. Koningin Victoria geeft den eersten Kerstdag een feest op Windsor, waarbij zijn uitge- noodigd een groot aantal vrouwen en kin deren van soldaten, die thans iD Zuid-Afrika voor «de eer van Engeland" de wapenen ter hand nemen. De feestelijkheid zal plaats hebben in de zaal, genaamd St. Geor ges, in wier midden een Kerstboom van 2o voet hoogte prijkt. Deze wordt heiaden met nuttige en fraaie geschenken voor de vrouwen en met bonbons en andere snoepe rijen voor het kleine volkje. De Britsche vorstin laat het derhalve niet bij de doosjes chocoladel De Britsche correspondent van de Croi% gewaagt van een nieuwe bekeerling tot het Katholicisme, en de bekeerling is niemand minder dan de heer Morley, zoowel groot staatsman als een schrijver van naam- Langen tijd is sir Morley een atheïst ge weest, doch allengs omhelsden verschillende zijner familieleden het Katholicisme, zoodat dit voorbeeld als de hoofdaanleiding tot zijn bekeering mag beschouwd worden. Tusschen Montmorreau en Charmant op de Orleanslijn voorbij Bordeaux zijn twee treinen bij den ingang van den tunnel van Livernan met elkaar in botsing gekomen. De schot was zeer hevig, en enkele wagens werden geheel vernield. Een reiziger werd gedood, en negen reizigers zijn gewond. De naam «Nata 1". Velen onzer lezers weten ongetwijfeld nog niet, dat de naam Natal het nageslacht blyft herinneren aae het eerste bezoek der Europeanen aldaar in 1498 onder Vasco de Gama, die er op Kerstdag dies natalis Christi, d. geboortedag des Heeren) landde. Een treffend oogenblik. D® correspondent van Ons Land te Pretoria schrbef den 29n October Ik sprak zooeven met den heer .Joh- Niemeyer, die wegens ongesteldheid van commando teruggekomen is. Johnnie was met het Pretoria-commando onder genera»' Erasmus en zal, zoodra hij zich hersteld gevoelt, zich wederom bij zijn commando aansluiten. Hij vertelde ons, dat een van de meest treffende tatereelen, welke bij ooit heeft aanschouwd was toen het Pre toria-commando, 200 man sterk, onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6