geschut te heroveren, nadat de Boeren, dat reeds naar de overzijde van de Toegela gebracht hadden. De Engelsche minister van oorlog heeft Zaterdag-avond van den bevelvoerenden generaal te Kaapstad het volgende telegram ontvangen. De algemeene toestand in Zuid- Afrika is onveranderd. Verscheiden particuliere correspondenten zijn uit Modderrivier aangekomen, daarmede de heerschende overtuiging bevestigende dat er op het oogenblik geen plan bestaat om daar verder voort te rukken. De correspondent van de Times te Kaapstad denkt, dat de stelling der Boeren bij de Modderrivier spoedig onhoudbaar zal worden. Een enkele overwinning van de Engelschen op eenig punt van het oorlogs terrein zou het geheele verdedigingstelsel der Boeren vernietigen. In dato 26 dezer wordt uit Modderrivier nog gemeld. Van beide zijden werd hedenj bij tusschenpoozen met bommen geschoten. Alle bommen der Boeren vielen ver van het kamp neer. De Kaapsche Boeren die tegen het Bntsche bestuur in opstand zijn gekomen, hebben zich een eigen vlag gekozen. Deze vlag is blauw van kleur met oranjestrepen. Dagelijks nemen de bewijzen toe van het bestaan van een wijdverspreiden geest van oproerigheid in de Kaapkolonie. Drie leden van het Kaapsche Parlement zijn daarbij betrokken. De een werd gezien, terwijl hij in tegenwoordigheid van tweehonderd per sonen de Vnjstaatsche vlag in oRtvangst nam van een predikant en daarna plechtig aanbood aan een Boerencommandant, daarbij de hoop uitsprekend, dat hij die vlag tot roem en overwinning zou voeren. Van den ander weet men, dat hij zich openlijk ver klaarde voor den vijand en nu opstande lingen aanwerft. De zoon en dochter zijn gezien met de kleuren van den Vrijstaat. Gelijke aanwijzingen bestaan tegen rijke Boeren in de Kolonie. Volgens een particulier telegram te Berlijn ontvangen melden Londensche bladen dat er bevel is gegeven tot achterwaartsche concentratie van alle troepen in Zuid Afrika. Buller trekt terug naar Estcourt. Methuen moet zich door de Boeren heenslaan en op Oranjerivier aanrukken en Gatacre terug trekken naar Queenstown, totdat groote versterkingen den algemeenen opmarsch veroorloven. Bijzonder opzien wekt het feit dat het New-York Journal een brief bevat van president Kruger aan de Amenkaansche Natie, waarin hij zijn groet brengt aan den president van het Amerikaansche volk en verklaart, dat hij altijd bereid is geweest zich aan scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen, maar dat Engeland .steeds geweigerd heeft. Hij besluit aldusWij zijn gedwongen tot oorlogvoeren, omdat Engeland duizenden en duizenden soldaten naar Zuid-Atrika en tot op de grenzen zond met het efkende doel ons te dwingen om alles te doen, wat het zijn recht be schouwde ons te gebieden. De groote Amerikaansche natie die meer dan honderd jaren geleden datzelfde Engelsche volk be vechten moest om haar vrijheid te ver overen zal haar genegenheid schenken aan de kleine zusterrepubliek, hoeveraf ook gele gen die thnns tegen een machtig rijk moet strijden om haar eigen onafhankelijkheid te behouden. Kolonel Gourko, de zoon van den bekenden Russische generaal, is Maandag-namiddag met de Natal van de Messageries Maritimes naar Delagoabaai vertrokken. Zooals men weet, treedt de kolonel bij de Boeren in dienst. Koningin Victoria bracht Vrijdag een bezoek te Farnborough, aan de ex-keizerin Eugenie. Er schijnt sprake van dat, met het oog op den oorlog, de reis naar Italië vervalt. In den Franschen Senaat als hoogge rechtshof vergaderd, verkreeg gisteren de procureur-generaal Bernard het woord tot het houden van zijn requisitoir. Hij toonde aan, dat de beklaagden, ondanks hun onderlinge meeningsverschillen samen kon den stemmen in haat tegen de Republiek. Hij stond stil bij de schandelijke houding der getuigen voor den Senaat, die de rechters, de regeering en den president der Republiek beleedigden en betoogde, dat het koraplot veel geduchter was dan het boulangisme. Hij zeide echter, dat hij zijn werk tot verdediging der Republiek zonder haat wil vervullen en laat de aanklacht ver vallen tegen de Chevilljr, de Fréchencourt; de Bourmont, Brunet Cailiy en Ballières. Hij is van oordeel dat de verstandhouding tusschen de bonden duidelijk aangetoond is: de beklaagden wilden komen tot omverwerping van de Republiek. Het jubeljaar te Rome. Zondag-ochtend om elf uur heeft Z. H. de Paus met het gebruikelijk ceremonieel de Porta Sancta geopend en is hij daarna het eerst op plechtige wijze de St. Pieters kerk binnengtreden, aldus het jubeljaar openend. Men was bang dat zijn gezond heid het niet zou toelaten, te meer daar het zeer koud is in de leege kerk. Maar het weer was zachter geworden en dr. Lapponi had verklaard, dat Leo XIII de plechtigheid zonder gevaar kon verrichten. Na in de sedia gestatora te zijn rondge dragen en de voorgeschreven ceremoniën vervuld te hebben, heeft de Paus voor het hoogaltaar aan de ontzaglijke menigte, die inmiddels den tempel was binnengestroomd, den zegen gegeven. Zijn stem was krachtig en hy hoestte niet. Stads- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 27 December 1899. In overleg met de commissie voor de gasfabrieken en de drinkwaterleiding stellen B. en W. den gemeenteraad voor, den tegen woordigen opzichter op het zelfde salaris te benoemen tot adjunct-directeur. De motieven hiertoe zijn de volgende De wijziging is m het belang van den betrokken ambtenaar, omdat verwacht mag worden, dat hem daardoor gemakkelijker dan thans gelegenheid wordt gegeven elders zijn toekomst te verbeterenzij is in het belang der gemeente, omdat bij eventueele mutatie meerdere en betere krachten zich zullen aanmelden voor de betrekking van adjunct-directeur dan voor die van opzichter. Voor den opzichter is het de hoogste sport op den maatschappelijken ladder, voor den adjunct-directeur is het meer de voorbe reiding tot het directeurschap aan een of andere fabriek. In verband hiermede stellen B. en W. voor een gewijzigde instructie van den directeur, den adjunct-directeur, den boek houder. en den kassier. Uit de instructie van den Directeur is de borgstelling vervallen. B. en W. zeggen daaromtrent Na gezette overweging moesten wij er kennen, dat hier evenmin als aan andere fabrieken, waar men een afzonderlijken kassier heeft, de directeur financieel aan sprakelijk is. Daar de borgstelling nog uit den tijd van financieele aansprakelijkheid, zooals die aan vankelijk bestond voor de gemeente nutteloos is, meenen wij de kosten van dien borgtocht den functionaris te moeten besparen. Daarentegen hebben wij bij de tegen woordige ontwerpen den directeur belast met geregeld toezicht op den kassier, waar door borgstelling van f 2000 door dezen laatsten gesteld, voldoende is te achten. De aanvragen voor munt-gasmeters zijn zoo talrijk, dat de Commissie voor de Gasfabriek en de Drinkwaterleiding bezwaar heeft de kosten uit de gewone exploitatie te voldoen. In verband hiermede vraagt zij verhooging van het aanvankelijk verleende crediet van f 10.000 tot f 12.000. B. en W. stellen voor deze verhooging goed te keuren en het gezamenlijk bedrag, te voldoen uit de reservefondsen van gas fabriek en drinkwaterleiding op voorwaarde dat jaarlijks f 1200 wordt aangezuiverd tot de f12.000 zijn bereikt. Het voorstel van het bekende vijftal raadsleden om het straatschrobben weder toe te staan, wordt als volgt gemotiveerd. Aanleiding tot deze voorstellen geeft het feit dat de straten onzer gemeente op vele plaatsen onbegaanbaar zijn door de enorme massa slijk, waterplassen, onreinheden en straatvuil door het verbod van de straten te schrobben te spoelen of op eenigerlei wijze met gebruikmaking van water te reinigen. Reinheid en zindelijkheid zijn voorname factoren om het verblijf in onze gemeente te veraangenamen. De tegenwoordige toestand is onhoudbaar en de klachten algemeen. Wij vertrouwen dat ons voorstel een welkom onthaal zal vinden en de burgerij hersteld in haar vrijheid om de straten naar behooren te reinigen, daarvoor ieder naar zijn vermogen op gepaste wijze zal zorg dragen. In den zomer van dit jaar werd op verzoek der commissie voor de gemeente reiniging besloten een opslagplaats van koolasch en bagger in te richten op een gemeenteterrein, dat verhuurd was en het daartoe uit de huur te nemen, Tevens werd f 1200 toegestaan voor het graven van een sloot ter afscheiding. Thans blijkt dat die sloot evenwel tegen afschuiving met rijsbeslag zal moeten worden voorzien, wat zoo kostbaar is, dat het nut niet evenredig is aan de uitgaven. De commissie stelt dus voor de sloot niet te graven en bedoeld raadsbesluit in te trekker.. In November 1898 besloot de gemeente raad een geldleening te sluiten groot f157.000, waarvan te verantwoorden op de rekening van 1898 f 100.000 en op die van 1899 het resteerende gedeelte. Totnogtoe werd slechts f80.000 geleend. In verband met den verhoogden rente voet stellen B. en W. voor, hun vrijheid te veileenen om een rente te bepalen van hoogstens v ij f percent, in plaats van vier, gelijk oorspronkelijk was bepaald. In verband met den aanvang der lessen op enkele scholen stellen. B. en W. voor het uitkloppen van kleeden enz. in 't vervolg te verbieden van 8 tot 9£ uur des ochtends en van 10£ uur des ochtends tot 10 uur 's avonds. Het kloppen blijft dus geoorloofd 's morgens voor 8, 's avonds na 10 uur en tusschen half tien en half elf s morgens- B. en W. stellen den gemeenteraad voor aan de stearine-kaarsenfabriek, »Apollo" vergunning te verleenen tot het hebben voor spoorstaven aan de Voorhavenkade, teneinde die te gebruiken tot circulatie van een stoomloopkraan. Het verbod tot het gebruiken van handkracht by vervoer wordt by dit voorstel ingetrokken. Dank zij de weldadigheid van Schiedams ingezetenen is ook den verpleegden in het Stads-Ziekenhuis een genoeglijken avond ter gelegenheid van het Kerstfeest kunnen bereid worden. In de bussen bij hh. doktoren en apothekers geplaatst werden gevonden behalve veel 2'/j ct. stukken (het pen ningske der minvermogenden) een paar bons voor kersttimpen en speculaas; een weldadige familie te dezer stede had buiten dien veel bijgedragen voor den Kerstboom. Aldus kon gisteren-avond den zieken een feestje worden bereid, waartoe zij van 51/* tot 7t/i ure allen in de mannenzaal vereenigd waren. Een drietal Rotterdamsche jonge dames zongen kerstliederen door een andere dame werd een verhaal voorgelezen, terwijl de zieken behalve kersttimpen, tulband en chocolade ieder een cadeau ontvingen. Voorwaar een heerlijk avondje, waarbij het liefdevol ontfermen over arme zieken een schoone triomf behaalde. Blijven onz® stadgenooten onze arme zieken gedenken, die toch zoo dankbaar zijn voor elk lichtstraaltje in den duisteren nacht van het lijden gebracht De Rotterdamsche Omnibus-Maatschappij* sedert Vrijdag te Rotterdam in werking* voorziet in een werkelijke behoefte. Be sierlijke bussen met flinke bespanning en net geüniformeerde bediening worden door de passagiers bestormd. Vooral de dienst op Deltshaven is voor de bewoners van deze buitenwijk zeer geriefelijk en billijk- Naar ons uit goede bron wordt medege deeld, zegt de N. R. Ct., heeft de nachtwaker S. S., die verdacht wordt op 1 Dec. jl. brand te hebben gesticht in het magazijn van de firma Ab. Coster, aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam, nader verklaard, dat hij den brand heeft veroor zaakt door een lucifer, waarmede hij een lamp in de kelderverdieping had aangestoken uit onachtzaamheid te werpen in eenig zich aldaar bevindend hooi. Hij ODtkent, dat een der firmanten hem ooit zou hebben aangespoord, brand te stichten, en zegt dat alle dienaangaande geuite bewe ringen uit de lucht zijn gegrepen. Hij weet zich niet meer te herinneren, dat hij zelf zich tot zijn verontschuldiging op een dergelijke aansporing heeft beroepen. De man, die blijkbaar een zenuwlijder en in ieder geval zeer zwak is, zegt, den nacht en dag volgende op den brand, geheel versuft te zijn geweest en toen niet te hebben geweten wat hij zeide. Wellicht zullen deskundigen zich over zijn geestestoestand nader moeten uit spreken. Zondag-middag te 5 uur brak te Rotterdam brand uit in perceel 35 aan de Oudaenstraat, bewoond door den schilder F., op de eerste étage, terwijl het beneden gedeelte onbewoond is. De bewoners waren bij het uitbreken van den brand afwezig, welke hoofdzakelijk woedde aan de zijde van de Meermanstraat. Een tweetal spuiten bluschten in één uur tijds den brand. Assurantie dekt de schade. Kort te voren bluschte de brandweer een begin van brand in de Doleerende Kerk in de Ammanstraat, ontstaan door broeiing in het stovenhok, 70 stoven werden door brand vernield. Het plaatselijk comité van het Metalen Kruis te Rotterdam is wederom door een ingeze tene in staat gesteld om aan ieder aldaar wonend behoeftig oud-strijder van 1830/31, twee kilogram rundvleesch en een hecto liter steenkolen te geven, ter gelegenheid van het Kerstfeest. Uit Delft wordt aan de Tel. geschreven liet was te voorzien, dat de dag, waarop mr. W. K. S. v. d. Mandele 25 jaar als beheerend vennoot in zijne firma, die reeds 133 jaar bestaat, werkzaam was, niet onopgemerkt voorbij zou gaan. Het stroomde gelukwenschen. Een deputatie uit den Delftschen Handel bood hem een fraai cadeau aan namens degenen met wie de firma zaken doet. Enkele particulieren volgden dit voorbeeld als bewijs hoe de jubilaris te Delft wordt geacht. Het feest, dat een intiem karakter droeg, werd bijgewoond door enkele vrienden en genoodigden. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag-ochtend in de kapel van het seminarie te Warmond de wijding van het H. Diaconaat toegediend aan de eer#, heerenH. Borsboom, H. Th. Bouters, A. J. Hendrikx, M. J. J. Kammers, I. J. M- Meijer, L. Th. Mulder, G. J. van Oostwaard J. F. H. Root, L. J. J. Smeele, L. J. Wil- lenborg. P. H. Wijtenburg en D. Ë- Zurlohe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2