limfe si verleekte «roer. Goederen, de wijding van het H. Subdiaconaat *an de eerw. heeren J. Ch. Aalberse, E. eumer, P. J. van Beuzekom, S. A. de er> P. Cielon, Th. J. Gielen, L. P. Groe nwegen, B. J. Hermans, H. W. J. Hooze- ®ans, F. Karskens, F. E. S. M. Knitel, J. M. Maat, A. J. M. van Meeuwen, F. J- N. de Meulder, C. N. B. Nuijen, E. P. |enes, J. p. a. Saulenn, H. C. J. Sondaal, s- Steur en M. Zijm. De Doopvont in de St. Liduinakapel. In de O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven alhier is sedert eenige dagen de doopvont geplaatst, die een nieuw sieraad is voor de reeds zoo schoone St. Liduina- apel, nu mede tot doopkapel bestemd. In het tweede gedeelte van genoemde Pel tegen den achterwand verheft zich °P een sierlijk parketvoetstuk de hoofd zakelijk zwart granieten vont, door groen marmeren kolommetjes gedragen, waarvan het koperen deksel uit éen stuk met de hand is geslagen. De zwarte doopvont komt bijzonder schoon uit bij de sierlijke om geving van Fransche witte steen met rood kleurige kolommetjes in gothischen stijl bewerkt. Met het kruis als altijd be kroond, stelt het midden van dit gothisch prachtwerk voor den Doop van Christus in den Jordaan. Zeer schoon is de openbaring der H. Drieëenheid hierbij weergegevenook de beeltenis van den verheven Doopeling en den doopenden Boetgezant zijn bijzonder fraai bewerkt. Daaronder leest men, on middellijk boven de vont, het latijnsch opschrift, dat het heilbrengend bevel weer geeft: »gaat en onderwijst alle volkeren, hen doopende in den Naam des Vaders, des Zoons en des H. Geestes." Van dit meesterwerk mag in volle waar heid getuigd worden, dat het is nieuw en schoon van opvatiiug, zuiver van stijl en schoon opgebouwd, terwijl ook aan de orna mentatie bijzondere zorg is besteed. Het schoon geheel is dan ook uit het atelier van den heer Van der Geld te 's-Her- fogenbosch, die een keer te meer bewezen BINNENLAND. Vorst von Münster von Derneburg, eerste gedelegeerde van Duitschland ter vroegere Vredesconferentie, komt heden te 's-Gra- venhage aan tot het onderteekenen van verdragen op die conferentie gesloten. Dij zal intrek nemen in het Hotel des ïndes. De Haagsche correspondent van de Zw. Ct. een die het weten kan zegt het Vad. schrijft o.a. het volgende: Niet zoodra heeft het ijs de noodige dikte, of een ge zelschap van vijf personen, twee heeren en drie dames, gaat aan een langen stok geleund de baan op, zonder eenig geleide °f uiterlijk vertoon, zonder dat het publiek raadt, dat de middelste van de vijf H. M. de Koningin is. Zoo glijdt de koppel vredig ®aar Leiden, naar Wateringen of elders heen. De stoeleman ontstelt een beetje °ver de belooning voor het gebruik van zijn stoel, die hem zijn dag goed maakt, en ^'er en daar blijft een baanveger als vastgenageld de zwevende verschijning na staren. Nederland en Zuid-Afrika. Aan het Haagsche comité van hetRoode ruis ziJn uit Genève vier kisten met linnen- verband en levensmiddelen voor de Neder- landsche ambulance in Zuid-Afrika toege zonden, die eerlang met een nieuwe voor raad derwaarts zullen opgezonden worden. Zaterdag-avond 27 Januari zal in het bebouw voor Kunsten en Wetenschappen e s-Gravenhage een Transvaal-avond plaats hebben, ten voordeele van de nagelaten etrekkingen van de in den oorlog gevallen Roeren der beide republieken. Mevrouw De Waard, te Sneek, ontving Donderdag van haren echtgenoot uit Port- Said een telegram van den volgenden inhoud*Op reis naar Holland voor gouvernementsdienst." De heer L. de Waard, aannemer in de Transvaal, commandant van het Nederl. korps te Pretoria, schijnt met een bijzondere (belangrijke) zending belast te zijn. Men schrijft ons uit Den Haag Zondag trad in de atd. 's-Gravenhage van den Ned. R. K. Volksbond als spreker op de heer A. J. Oostdam, redacteur van De Residentiebode, die tot onderwerp had ge kozen de Katholieke kerk en de kunst. In zijn inleiding zette hij naar aanleiding der ergernis, welke andersdenkenden vaak toonen over den bouw onzer kerken en gestichten, uiteen, in hoe hooge mate de vrijgevigheid der Katholieken voor de be hoeften van den goddienst, het onderwijs en de ziekenverpleging, waarvoor zij millioenen uit eigen midden samenbrengen, bijdragen tot verstandige werkverschaffing. Speciaal voor de socialisten, die immer het heil van den werkman beoogen, moest dit een reden zijn, om zich te verheugen over hetgeen de Katholieken tot stand brengen. Daarna tot zyn eigenlijk onderwerp komend, wees de heer Oostdam er uitvoerig op, van hoe grooten invloed de katholieke Kerk op de ontwikkeling en den bloei der kunst is geweest en nog is, tot staving waarvan hij wees op de geschiedenis der vaderlandsche kunst. Eenige dames in Den Haag hebben door bemiddeling van de directie der Haagsche Tramweg-Maatschappij aan het conducteurs-, koetsiers-, stal- en wachterspersoneel van genoemde maatschappij, tezamen 230 man, een kerstgeschenk doen toekomen, bestaande uitvoor de conducteurs een boekje over Transvaal, voo koetsiers en stalknechts een paar wanten of een wollen das en voor de railvegers en wachters een jachtvest, terwijl in ieder pakje nog een bon voor een kren tenbrood was. Scheveningsche zeelieden, die naar Enge - land varen om haring te laden, rapporteerden, dat meer dan 200 Engelsche visschersvaa r- tuigen, smakkers en kotters, stil lagen, omdat de bemanning geheel of gedeeltelijk geëngageerd was voor de oorlogsschepen, voor den dienst in het leger of voor het vervoer op de transportschepen naar Zuid- Afrika. Naar het Leidsche Dgbl. met zekerheid verneemt, is door de administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij de exploitatie van het bekende stations koffiehuis, ïZornerzorg" te Leiden verpacht aan de Buffetmaatschappij iE Pluribus Unim", die, met ingang van 2 Januari a.s., de zaak op denzelfden voet zal voortzetten. Een paar perceelen aan den Zuidsingel te Amersfoort, eigendom der Gereformeerde kerk B, zijn voor f36.000 overgegaan in handen van de congregatie van O. L. V. van Amersfoort. Wij vernemen, dat het gedeelte van het R. C. pensionnaat tot de Heerestraat zal afgebroken worden en dan een klooster van O. L. V. van Amersfoort zal verrijzen, waarvan de kosten zijn geraamd of f 300.000. {Tel) Aan het N. v. h. N. wordt gemeld, dat als een van degenen, die voor eene benoeming tot burgemeester der gemeente Groningen in aanmerking zouden komen, in gedistingeerde kringen o. a. ook genoemd wordt de heer mr. S. van Houten. In den nacht van 22 op 23 November werd, zooals wij indertijd meldden, een Duitscher, die in Indië een kapitaaltje van een f 12,000 verzameld had, door een vriend, met wien hij den avond in de Poort van Cleve te Arnhem had doorgebracht, van zijn geld beroofd. Deze vriend, zekere George Müller, is dezer dagen te Amsterdam aangehouden en naar Arnhem overgebracht. Hij is herkend als degenen, met wien de berooide op den bewusten avond in gezelschap was geweest hij heeft reeds bekend uit diens broekzak een portemonnaie met f390 gestolen te hebben. Hij ontkent echter iets af te weten van het overige geld, dat in een portefeuille in den jaszak was geborgen. Het onderzoek omtrent den vrouwenmoord te Koewacht wordt door de Middelburgsche justitie met ijver voortgezet. Reeds zijn verschillende personen voor den rechter van instructie geweest en steeds worden meerdere opgeroepen. Van een der getuigen vernam men, dat de vragen met nog grooter nauwkeurigheid worden gesteld dan te Gent het geval was. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, Laatste Berichten. De 21-jarige L. P. K., bediende in den manufacturenwinkel van de firma J. L. Bruns aan de Hoogstraat alhier, is gisteren aangehouden als verdacht van diefstal ten nadeeie van zijn patroon. Heden-ochtend is hij naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. De vrachtrijder Van Lingen is Zater dag-namiddag met een gistwagen, bespannen met éen paard, van den Rotterdamschen dijk getuimeld. Paard en wagen kwamen er zonder letsel af, maar Van Lingen heeft zich aan de knie bezeerd. De 22-jarige spoelinghaler G. Bakker had Maandag het ongeluk in de Nieuwe Haven van zijn schouw te water te raken. Door een burger gered, werd hem in de branderij van den heer W. J. M. Nolet gelegenheid gegeven zijn kleeren te drogen. In den nacht van Maandag op Dinsdag geraakte de stoker van het stoomschip Giovanna in de Buitenhaven, terwijl hij iemand naliep die op een lichter ging. Door de politie geholpen, werd hem ge legenheid gegeven in de wacht zijn kleeren te drogen. Het gemeente-stoombootje de Mentor, dat heden-ochtend naar Rotterdam ging om kolen te laden, is beneden de spoorbrug op een wrak gevaren en gezonken. De opvaren den werden gered. te Schiedam. Verkocht: Zaterdag 23 December. Notarissen H. B. E. Blaisse en W. A. van Dolder. I. Een Stoomkorenmolen genaamd ïDe Draak" met Machinekamer, Ketelhuis, Kan toor met Bovenwoning, Stalling voor 7 paarden en Erven aan de Noordvest, in veiling f6600. II. Een Heerenhuis en Erve, met Open Plaats en ruime Open Gang, benevens een Graanpakhuis en Erve aan de Kethelstraat, in veiling f2600. III. Een Pakhuis er Erve met twee Zol ders en een gedeelte Open Grond aan de Kethelstraat, in veiling f 1600. IV. Een Stal voor 4 Paarden en Erve, én èen gedeelte Open Grond aan de Noord- vest, in veiling f725. Gecombineerd verkocht voor f 13055. Burgerüjke Stand. Gehuwd: 27 Dec. J. Smit, oud 28 jaar, en M. H. Muis, oud 26 jaar. Geboren: 23 Dec. Jacob, zoon van H. Slavenburg en A. Erkelens. Grofbaan. 24. Allegonda Hendrika Liduina, dochter van A. van Kampen en D. Warnawa, 't Kamp. Adriana Wilhelmina, dochter van H. A. Visser en J. M. H. van Doornen, Achter de Teerstoof. Jacobus, zoon van J. Groenendaal en A. A. de Vries, Nieuwe- buurt. Neeltje, dochter van D. Maltha en G. Kool, Broersveld. Overleden: 22 Dec. Johannes Bran denburg, oud 76 jaar en 5 maanden, Vlaar- dinger dijk. 23. Lambertus Hoefman, oud 63 jaar en 2 maanden, Lange Achterweg. 24. Daniël Krommenhoek, oud 56 jaar en 4 maanden, Vellevestsingel. Teunis Bathazar Krullaars, oud 81 jaar en 10 maanden, Gedempte Broersvest. Johanna Pinster, oud 66 jaar en 11 maanden, wed. van H. van Leeuwen, Dirkje Meesterstraat. 27. Hermanus Johannes Veerkamp, oud 64 jaar en 2 maanden, Hofje van Belois. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 27 Dec. 1899. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 27 Dec. Moutwijn f 7s/4. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spiritus: f 15ys a fl6V2- Spoeuno: 23 Dec. fl.50; 25 Dec. f0.80 26 Dec. f 1.27 Dec. f0.80. Stemming onveranderd. Berlijn. Spiritus in loco 47.60 47,40 Parijs. Kof e> P* Spint. p. Dec. 21.— 21.— tlAM8, 1 Jan./Febr. 20.50 20,50 Amsterdam. 23 Dec. Rogge op lev. niet verhandeld. 27 Dec. Rogge op lev. vast; per Maart f 136 per Mei 1133. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur; 23 Dec. 0.50 cM. 27 Dec. 0.71 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.13J Disc. 6 pCt. Parijs -47.82^ 4£ Antwerp. - 47.70 5 VEEMARKT TE ROTTERDAM 27 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 36 paarden, veulen, ezels, 412 vette runderen, 513 magere dito, 73 vette kalveren, 51 nuchtere kalveren, en graskalveren, 229 schapen of lammeren, 282 varkens, 13 biggen bokken of geiten. Koeien le qual. 32 c., 2e qual. 28 c,, 3e qual. 20 c.ossen 1 equal. 32 c., 2e qual. 28c., 3e qual. 25 c., stieren le qual. 26 c. 2e qual. c., 3e qual. c. kalveren le qual. 55 c. 2e qual. 45 c. 3e qual. c., schapen le qual. 25 c., 2e qual. 20 c. lammeren, le qual 28 c., 2e qual. c., 3e qual. c. varkens le qual. 19 c., 2e qual. 18 c., 3e qual. 16 c., Lichte varkens voor export le qual. 17 c., 2e qual. 16 c. Alles per kilo. Melkkoeien f120 a 200, kalfkoeien f130 a t 210, stieren f 50 a 165, graskalveren f a f pinken f a vaarzen f a alles mager vee biggen f 5.a f 14, paarden f30 a 80. De puike runderen werden zelfs tot 3 d. boven noteering verkocht, overigens namen aanvoer en vraag gelijken tred. Vette kalveren bijna niet aangevoerd en daardoor ongekend duur. De aanvoer van wol vee was van geen beteekenis, hoewel de berich ten uit Londen iets gunstiger zijn. De aanvoer van varkens kwam zeer laat, waardoor de handel traag was. Op de magere markt was de handel van geen beteekenis. Aardappelen. Geldersche kralen f a t dito blauwe f 1.90 a 2.10, Brielsche kralen f2.60 a 3.Zeeuwsche blauwe 11.70 a 2, dito Spuische jammen f2.20 a 2.40, Flakeesche jammen fl.60 a 1.80, magnus bonus 11.70 a 1.90, poters f 0.90 a f 1.10, Overmaassche jammen f 2.40 a f 2.60 per hectol. Geen aanvoer en geen vraag. Zeeuwsche eieren f5.60 a 5.80, Over- maassche dito f5.80 a 6.10 de 100 stuks. Op de botermarkt werden aangevoerd 66/8 en 45/16 vn. en 400 stukken a 4 kilo prijs le qual. f58 2e qual. f54, 3e qual. 150. Per kilo 65 a 70 c eeft, dat hg den eerenaam van Der Her- zogenbuscher meister, die de Duitschers dezen vaderlandschen kunstenaar geven, ten volie verdient. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Schiedammers en inwoners van Schiedam ontvangt mijne gelukwenschen, myne hartelijke gelnkwenschen, mijne sympathie voor U staat borg voor die op rechte hartelijkheid, niet met het Kerstfeest, noch met het aanstaande Nieuwjaar, maar met die uitste kende, welingerichte, volgens de nieuwste en meest strenge eischen, ook op hygiënisch gebied, georgani seerde en werkzame commissie voor de gemeente reiniging. Ieder rechtgeaard burger van Schiedam zal de moeite, dat hooldbreken van die commissie hooge- lijk op prijs stellen en waardeeren. Hoe kon een voorstel in den raad ter tafel Worden gebracht om de rokken der dames aan een bepaalde maat te onderwerpen dat was een slag in 't aan gezicht van meergenoemde commissie en werd ze beschuldigd niet aan hare verplichting, de reiniging der gemeente, te voldoen. Ondanks de regen der laatste dagen, was het een genot, een onuitsprekelijk genot om over de straten te paradeerennergens modder, geen sneeuw meer die de vorige week gevallen is, van het Hoofd tot aan het laatste huis in de Konijnenbuurt, van 't Spoor tot de Warande, in één woord, over geheel de stad had de commissie de straten doen aanvegen, schoon maken, men kan wel haast zeggen, opdweilen, 't was bjna overdreven; men kon, om zoo te spreken, van de straat soep eten. Meent niet, huismoeders, dat ge zelf de straat beter zou kunnen oppoetsen - als ge moogt. Met recht mocht ik U dus feliciteeren met zoo'n Commissie; ontvangt dan ook dien oprecht-gemeend hartelijken gelukwensch. E. B. 26 December 1899. 23 Dec. 27 Dec (t f) 23 Dec. 26 Dec. New-York. Maïs ^/s- I Markt gesl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 3