Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaar®:. Zaterdag 30 December 1899. No. 6584. eaxx *$froter&ivaat 50. De Drieberkenhof. f' PBIJS TAS DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 50 Franco per posx door geneei Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PB IJS DUB ADVKBTBNTI Ê|N Van 16 regeisi I/'O.ÖO Elke gewone regel meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. NIEUWJAARS WENSCHEN van 1 tot 6 regels worden geplaatst 50 ct. in het nummer van de Nieuwe Schiedamsche Courantdat Zaterdag-avond laat wordt afge drukt en in den OClltend van den Nieuwjaarsdag verschijnt. Nieuwjaarsadvertentiën kunnen tot uiterlijk Zaterdag-namid dag 4 ure worden aangenomen. ALGEMEEN OVERZICHT. 29 December '99. De oorlog in Zuid-Afrika. De weinige berichten die van het oorlogs terrein worden ontvangen brengen geen belangwekkend nieuws. Het zijn meeren- deels eenigszins verouderde berichten over weinig belangwekkende feiten. Bulier en Uatacre hebben gebrek aan mannetjes te paarden om hei terrein te verkennen en aan artillerie om in voldoende hoeveelheid lyd- dietbommen te kunnen afschieten. Methuen en French missen bij Colesberg aan de Modderrivier de ruimte om hun ellebogen vrijelijk te bewegende Boeren gebruiken dezen gedwongen wapenstilstand in 't Westen on t Zuiden om hun vijand nauwer te omsingelen, bun versterkingen nog geduchter te maken, zij hanteeren slechts schop en spade en zoo moeten wij het dus stellen zonder nieuws van buitengewone beteekenis. Uit de telegrammen blijkt intusschen duidelijk, dat de loopbrug over de Toegela geenszins door de artillerie der Engelschen vernield is, daar het immers een Boeren- commando ten zuiden van de rivier blijkbaar zonder moeite gelukte de overzijde te bereiken. Wel schijnt het een feit dat de rijbrug bij Colenso is vernield. Uit Londen wordt aan den Parijschen Temps gemeld Feuilleton. Naar het Duitsch. 16) Velen zien het leven aan als een korten vreugdedans, of, wanneer zij ziek of arm zijn, als een ellende, als een misdaad van het noodlot. Anderen echter beschouwen net als een geschenk, een gave Gods, een maal in te ruilen voor de onsterfelijke eeuwtgheid. De waarachtig brave geniet reeds hier een zoeten voorsmaak des fetterd" ZU arm' geleerd of onge- De hofboer schudde het hoofd het tiTriSt h6b ik met deze aarde ^®n0eg te doen' en sterk ben kan hit S 1 £gt gee" St0rm meer breken onMH«" 7°eSu6 blikken staarde de stoere man op de drie berken, zjjn trots, zijn kroon. rinHman stond langzaam op, om de «eko dochter des huizes te bezoeken De Liverpool Courier ziet in de ver nieling van de rijbrug bij Colenso het be wijs, dat Buller weldra de Boeren aan de Toegela zal aanvallen, want uitstel van den aanval zou de Boeren in staat stellen de brug te herstellen. Buller heeft veel ver sterkingen gekregen. De nieuwe aanval zal gedaan worden met een troepenmacht, tweemaal zoo sterk als die bij den eersten aanval gebruikt werd. In militaire kringen hecht mee geen strategisch gewicht aan het bestaan van een brug. Deskundigen schatten de oorlogskosten op een milliard francs. Olficieel werd gisteren te Londen bekend gemaakt, dat het volgende bericht den 27n dezer uit Kaapstad geseind is. Methuen seinde gisteren-avond dat de Boeren ter. zuiden van Magerfontein eenigen tijd lang een zeer hevig vuur openden. Het marine-geschut beschoot den vijand op het westelijk front van de stelling te Magerfonteinde cavalerie-brigade maakte een verkenning in noordoostelijke richting. Officieel wordt verder bekend gemaakt, dat de inscheping der zevende divisie den 4n Januari begint. Over het beleg van Ladysmith wordt eenig nieuws van weinig belang openbaar gemaakt De limes bevatte gisteren een telegram uit Ladysmith, meldende dat de toestand daar geenszins wanhopig is. Er is leeftocht genoeg voor twee maanden. De eenige moeilijkheid zou kunnen liggen in gebrek aan paardenvoer, maar daar het hard ge regend heeft, kunnen de paarden nog wat grazen binner. den kring onzer versterkin gen. De verliezen door het bombardement veroorzaakt zijn de laatste dagen zwaarder geweest, daar de vijand de meeste afstan- Buiten in het bosch hamerde de specht. Witte draden spanden zich over de beek. De waterspiegel lag rustig en glad als een metalen plaatalleen de ketting der boot rammelde zacht bewogen door een on zichtbare kracht, want in het schijnbaar stille wat^r woont een geheimzinnige bewe ging- In de boot lag de blonde Johannes en staarde in het zachte blauwe van de na jaarslucht. Hij was bleek geworden en mager in korten tijd. In zijn binnenste knaagde een worm, juist als te huis in het hout. Op eenmaal ruischte het afgevallen loof aan den oever onder schuifelende schreden. Johannes zag eerst nauwelijks op, maar er kwam toch meer belangstelling in hem, toen hij Gonda van den Holenhof ontwaarde. Zij was blijkbaar geschrokken van de plot selinge ontmoeting. Zij droeg een rooden doek aan de hand, waaruit de rand van een schotel en de hals eener flesch te voorschijn kwamen. Reeds wilde zij ijlings gaan, maar snel bezon zij zich en bleef stand houden. »Maak je den weerkalender voor het volgende jaar sprak zij hem aan. terwijl suj licht bloosde. den met groote nauwkeurigheid geschat heeft. Volgens berichten van de zijde der Boe ren via Lorenzo Marques ontvangen over den slag bij Colenso op den 17en, werd er sedert het begin van den oorlog nooit zoo vertwijfeld gestreden als daar. Van geen van beide kanten was men in staat de verlaten Engelsche kanonnen te bereiken door den verschrikkelijken kogel en bommenregen. Gedurenden den namiddag deden de Boeren echter een vastberaden aanval. De vijandelijke partijen geraakten bijna hand gemeen. Onder luid gejuich gelukte het aan de Boeren de tien Armstrong-kanonnen en de twaalf ammunitiewagens door de rivier heen te trekken. De verliezen der Boeren waren betrekelijk gering; zeven man werden volgens hun opgaven gedoodeen verdronktwintig werden gewond. De verliezen der Engelschen waren buiten gemeen groot. Honderd en zestig man werden gevangen genomen. Een eskadron van de Light Horse werd geheel in de pan gehaktslechts dertien man bleet in het leven. Op het lijk van een der officieren werd het plan van den aanval, door generaal Clery ontworpen, gevonden. Op het bericht door een verkenner den 22n te Chieveley gebracht, dat er aan deze zijde van de Toegela vele Boeren zijn, rukte een troepenmacht onder lord Dundonald dadelijk uit om ben aan te vallen. De Boeren trokken echter, toen zij de Engelschen zagen, over de rivier terug. Deze maakten 500 runderen buit. Een draadbericht uit Pretoria over Lou- ren?o Marquez dd. 22 dezer ontvangen, meldt Een correspondent, die met de Boeren aan de Modderrivier staat, seint dat Dinsdag ochtend en Woensdag het groote Engelsche *Loop naar de maan 1" was het barsche antwoord. Laat mij met rust »Heb je rusi vroeg zij schertsend, terwijl haar voet met de ketting speelde. »Je ziet er me niet naar uit. Praat maar eens op ge moogt het mij gerust toevertrouwen. Wij beiden hebben elkaar nooit kwaad ge daan, en dat andere is voorbjj, maar niet vergeten Zij wierp het hoofd trotsch in den nek. »Ik heb niets tegen je, Gonda maar je weet, dat de Drieberkenhof en de Holenhof als door een hoogen muur gescheiden zijn. Laat mij met vrede en laat alles rusten, ik wil slapen, lang, altijd »Wat is me dat domme praat, jongen I Wat krijgt je in 't hoofd Zie, het moet over mijne lippen, daar wij zoo mooi bij elkaar zijn gekomen," Zij kleurde nog hooger en zette zich aan den oever neder, terwijl zij den doek naast zich plaatste en de handen over de knieën vouwde. sMeent ge, Johannes," ving zij aarzelend aan, »dat het geen pijn heeft veroorzaakt, toen men ons bijna van den Drieberkenhof heeft afgeworpen? Ik heb nooit veel met Frits opgehad, maar ik had hem genomen, kanon slechts een paar schoten in het Boerenkamp wierp, maar geen schade aan richtte. Aan de Times werd den 22 dezer uil Lourengo Marquez gemeld Hoewel er dagelijks treinen loopen tus- schen deze plaats en Pretoria hebben er zeer weinig verzendingen plaats. Alle be schikbare eetwaar wordt door agenten van de Boeren opgekocht. De prijzen zijn 25 pCt. gestegen. Volgens berichten uit Johan nesburg is daar thans de prijs van sommige levensbehoeften verdubbeld lekkernijen zijn bijna niet te krijgen. De intendance van het Boerenleger is goed voorzien, maar er henrscht nijpend gebrek onder de gezinnen der Boeren en hun paarden raken uitgeput. Wegens het slechte beheer en den last dien men van het water ondervindt, leveren de mijnen weinig of niets op. Uit Lourengo Marquez wordt in dato 22 dezer het volgende gemeld Onder de Transvaalsche agenten alhier bevinden zich Rissik en Wolfe, de direc teuren van de Nationale Bank. De directeur van de alhier gevestigde filiaal der Rank is Lloyd een Britsch onderdaan. De regeering te Pretoria wenschte in zijn plaats een Transvaalsch onderdaan aan te stellen, maar gevolg gevende aan instructies van commissarissen in Europa, die het halve kapitaal vertegenwoordigen, weigert Lloyd zijn post te verlaten. De Boeren ondervinden groote moeilijk heden bij het aaokoopen van voorraad in Europa, daar zij geen goud kunnen ver schepen, dat ir. beslag zou worden genomen door de oorlogsschepen, en de ontscheping zou des te gewaagder zijn, nu de overmaking moet geschieden door bemiddeling van een bankinstelling met een Eugelsctien directeur. De Times verneemt uit Pietermaritzbuig dd. 21 December Er bestaat een sterk vermoeden, dat da oogenschijnlijk onschuldige cognossementen omdat het zoo had moeten zijn. Dat hij mij zoo lomp van zich stiet, kan ik hem niet vergeven In alle eeuwigheid wil ik niet meer van hem weten, maar ik zal hem een poets bakken. En mijn vader wil het ook En en daar komt nog iets anders bij, en ik schaam mij haast dat ik 't zeg. Johannes zie, u zou ik gaarne hebben, en als je wilt, kunt ge boer op den Holenhof worden, want mijn broeder trouwt naar een andere plaats. Vader weet van alles. De Holenhof is bijna zoo groot als de Drieberkenhof, en dan kun je Frits de tan den laten zien. Ziezoo nu is het er uit, wat mij al lang op het hart heeft ge legen." Johannes had met allengs grooter wor dende oogen alles aangehoord en wilde thans spreken, maar Gonda liet hem geen tijd ïAls uw vader uit de zaak gaat, en zoo ver zal het vandaag of morgen wel komen, dan kan hij zijn pleizier beleven a»n E t Ge weet, dat het groote wo i mevrouw Von Bern, die in de stad svooui,, spoedig onder den hamer komt. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT uamwEHwmKii alles is rustig ten westen en ten noorden van Enslin. De landbouwers worden gerust gesteld door onze verkenningstroepen daar er gebrek aan voedsel is heb ik een markt laten houden te Enslin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1