van Duitscbe stoomschepen die in Deiagoa- baai aankomen, oorlogscontrabande dekken. De pers verlangt hier, dat de gezagvoerders van Engelsche stoomschepen last krijgen, de kisten te openen en. te onderzoeken en zich niet tevreden te stellen met het na zien der papieren. In dato 28 December wordt uit Durban het volgende geseind Een Duitsche landbouwer met name Stucke en Pastor Hartes, directeur van de Hannoversche zending in Natal, zijn door de Engelschen in hechtenis genomen wegens het herbergen en begeleiden van den vij and, toen deze zich te Mooirivier ophield. Beiden roepen de bescherming in van de Duitsche vlag, Hanzank is uitgesteld en zij zijn in de gevangenis te Estcourt gezet. Volgens latere te Sterkstroom ontvangen berichten over de schermutseling die den 21n dezer in de richting van Dordrecht (Kaapkolonie) plaats had, waren er slechts 60 Boeren in betrokken en werd een wagen met een paar geweren buit gemaakt. Behalve Krupp die een bestelling gra naten gekregen heeft, ontving ook de accumulatorentabriek van Gottfried Hagen te Kalk een opdracht van het Engelsche ministerie van oorlog om zoo spoedig mogelijk 40 ton looden kogels te leveren. Nu Engeland in het zuiden van Afrika de handen vol heeft, schijnt het te beproeven, of het in hel noorden niet de handen vrij kan krijgen, teneinde wellicht zijn troepen van daar naar het zuiden te verplaatsen. De lmparziale, een Italiaansch blad, dat te Cairo verschijnt, houdt tegen alle tegen spraak in haar beweren vol, dat Engeland met Italië over de vervanging van de Engelsche bezetting van Egypte door Italiaansche troepen onderhandelt. Het con sulaat laat natuurlijk het bericht tegen spreken. In parlementaire kringen te Rome ver luidt, dat Engeland inderdaad Italië den genoemden dienst heeft gevraagd, zooals het onder Depretis reeds Italië gezamen lijke bezetting van Egypte heeft aange boden. In het onderhavige geval zou het de uitzending van 15000 man gelden. Italië schijnt echter om verschillende redenen er niet aan te willen. De Oostenrijksche delegatie te Weenen vergaderd, heeft vier twaalfden van de gemeenschappelijke begrooting aangenomen. De Duitsche gedelegeerden verklaarden zich bereid onderhandelingen te beginnen om den vrede tot stand te brengen tus- schen de Tsjechen en de Duitschers in Bohemen. De gezondheidstoestand des Pausen. De deelneming aan de plechtigheden van verleden Zondag heeft voor 's Pausen gezondheid gelukkigerwijze niet de minste nadeelige gevolgen gehad. Toch had men er voor gevreesd, daar verschillende per sonen uit de omgeving des Pausen klaag den over den kouden tocht in de portiek van St. Pieter. Op Kerstdag heeft de H. Vader dan ook als gewoonlijk drie HH. Missen opgedragen en ook Dinsdag reeds vroeg in den ochtend celebreerde Zijne Hei ligheid. De H. Vader zal vermoedelijk de pelgrims die gedurende het jubeljaar naar Rome komen, kunnen ontvangen. Stads- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 29 December 1899. Ter gelegenheid van de verschillende feestdagen zal het R. K. Parochiaal Arm bestuur, afdeeling St. Antonius-brooden, morgen-namiddag na 12 uren uit de gelden voor bedoeld liefdewerk bijeengebracht, aan al de bedeelde armen een fijn krentebrood, door Schiedamschs bakkers te leveren, uitreiken. Nogmaals willen wij er op wijzen, dat de gelden aan de betrokken afdeeling van het R. K. Par. Armbestuur voor St. Antomus-Brooden afgedragen, uitsluitend aan de armen dezer stad ten goede komen eene mededeeling die zeker voor velen een aansporing te meer zal zijn, om dit zoo schoone liefdewerk te begunstigen. Heden-ochtend 7% ure zijn bij het voorbijstoomen van de Harwichboot de sluisdeuren geheel opengeworpen, met het gevolg dat een staaltros van de stoomboot Giovanni en een touw van de sluis zijn gebroken Onze stadgenoot, de heer W. van Zon, neemt thans voor de 6e maal als teller deel aan de tienjaarlijksche volkstelling. De afdeeling Vlaardingen van den Nationalenbond van Handels- en Kantoor bedienden in Nederland, heeft besloten een cursus op te richten voor jongelieden van 14 tot 16 jaar. De lessen zullen worden gegeven in die vakken, welk het meest verband houden met de eischen voor den aanstaanden kantoorbediende gesteld, en bij voldoende deelneming aanvangen in Januari 1900. Het bestuur bestaat uit de heeren P. Terpstra, pres., G. van Leersum, vice-pres., J. Hartman, seer.. J. J. Vorrink, vice-secr., W. Bloemendaal, penningm. In onze Vroedschap. Onze vroede vaderen kwamen gisteren voor 't laatst in dit jaar bijeen en vonden een langen lijst van onderwerpen, die nog op afdoening in het loopende jaar wachtten. Onder de vele onderwerpen die hun aan dacht vorderden, was er, met het voorstel De Groot in zake de sleepjaponnen, zeker geen van zoo buitengewonen aard als dat rakende het Ontsla gS cheuerman. Van den heer J. Scheuerrnan, hoofd der school te Aruba, kolonie Curajao, was een adres ingekomen, verzoekend het hem indertijd als onderwijzer 3e klasse aan de 2e openbare tusschenschoot verleend ontslag alsnog te willen veranderen in »eervol ontslag". Het preadvies door B. en W. te dezer zake uitgebracht, vermeldt de volgende bijzonderheden. Uit twee brieven;; van het hoofd der 2e openbare tusschenschoot en van den arrondissements schoolopziener blij kt, dat Scheuerrnan wegens eigendunkelijk ver laten der school in Oct. '91 eerst geschorst en kort daarna ontslagen is. Zijn verzoek om het hem gegeven ontslag te veranderen in eervol ontslag, wordt door een attest van den gouverneur van Curafao gesteund. Het blijkt verder,dat Scheuerrnan niet tot de beste onderwijzers behoorde. Het duurde lang eer hij een aanstelling kreeg en toen hij einde lijk aan de 2e openb. tusschenschool was geplaatst, was het hoofd, de heer J. van der Hout, met over hem tevreden. Het ongewoon bezit van eenig geld, dat hij nu als onderwijzer ontving, was hem een ver leiding hij begon schulden te maken en toen het hem hierdoor zijn sberen" te benauwd werd gemaakt, week hij uit naar Antwerpen, vanwaar hij, na er eenigen tijd ais los werkman gearbeid te hebben, naar onze koloniën in West-Indië vertrok. Daar werd hij eerst marechaussee, later onder wijzer en verbeterde hij zijn leven zóo, dat hij een geheel ander mensch werd. Hij is zelfs overgegaan tot het betalen zijner schulden, die binnen eenigen tijd allen zullen voldaan zijn. De arrondissements-schoolop- ziener te dezer zake gehoord, meent dat het verzoek voor inwilliging vatbaar is en de heer V. d. Hout meende, dat waar een zondaar zich zóo bekeert, zijn verzoek wel inwilliging verdient. B. en W., steunende op de wet, meenen zich echter van advies te moeten onthouden, de beslissing den Raad latend. De heer Brillenburg, persoonlijk met den heer Scheuerrnan bekend, zegt dat hij in West-Indië carrière heeft gemaakt; hij is daar lid van den raad van justitie, gelijkstaand met rechter in de arrondisse mentsrechtbank. Het spjjt den heer De Groot dat hij tegen dit voorstel moet stemmen. Het besluit indertijd door den Raad genomen, was volkomen juist, en kan niet door feiten, sedert gebeurd, te niet worden ge daan. Spr. meent ook, dat het veranderen van ontslag in eervol ontslag mets aan de meening omtrent adressant zal veranderen, die zich zelf hersteld en herzien heeft. De heer Brillenburg merkt op, dat niet een daad als onderwijzer, maar het vertrekken zonder orde op zjjn zaken te stellen, oorzaak was van het niet eervol ontslag. De heer Van Westendorp sluit zich hierbij aan. Scheuerrnan heeft geen strafbare handeling gepleegdhij wenscht over twee jaren hier terug te keeren en dan volkomen in eer te zijn hersteld. De heer Kranen zal voor het voorstel stemmen, juist omdat S., op 't oogenblik geen behoefte heeft aan eervol ontslag, want dit pleit voor 's mans karakter. De heer Mr. Jansen meent, dat de Raad niet bevoegd is op zijn besluit terug te komen. De wet dwong tot het ver- leenen van niet eervol ontslag, waaraan ook financieele gevolgen verbonden zijn voor den Staat ter zake van het pensioen. Door nu op zijn besluit terug te komen, zou de Raad beschikken over 's Rijks financiën. Alleen wanneer de Raad zich vergist had, zou hij op zijn besluit terug kunnen komen. De heer Van Westendorp geeft toe, dat er bezwaar tegen het toestaan van het verzoek kan bestaan, maar Ged. Staten moeten het betrokken besluit toch goed keuren. Spr. vindt steun voor de moge lijkheid van toestaan in het advies van den schoolopziener. Het verzoek werd, zooals men weet, met 15 tegen 4 stemmen toegestaan. Zelden heeft de Raad een zoo onzin nig besluit genomen als in zake dit ont slag genomen werd. Uit de stukken bleek dat Scheuerrnan, een zeker niet uitmuntend onderwijzer, eigendunkelijk zijn post heeft verlaten, reden dus genoeg om hem niet eervol te ont slaan. Waar alzoo het niet eervol ont slag volkomen wettig was, kan het latere gedrag van S. dat niet te niet doen. Al werd S, later een model-mensch, dat neemt niet weg hij in '91 terecht niet eer vol werd ontslagen. Niet het verstand maar hel hart, dat dikwijls at een slechte raadsman blijkt, heeft bij de groote meerderheid van den Raadgesprokenjanders zou ze bedacht hebben, dat ze voor onderwijzers een gevaarlijk antecedent stelde. Wij twijfelen dan ook of velen van hen die gisteren voorstemden, een zoo onzinnig besluit wel in eigen zaken zouden nemen. Dragen van Sleepjaponnen. Van buiteqgewonen aard was zeker ook het voorstel van het raadslid, den heer De Groot, tot wijziging van de verordening op de openbare reinheid en gezondheid, door daaraan een artikel toe te voegen, waarbij het dragen van kleederen die stof' opjagen, verboden wordt. De heer De Groot heeft zich de illusie gemaakt, dat dit eenvoudige, onbe langrijke voorstel zou worden aangenomen. •Daarm wordt hij teleurgesteld. Het eenige wat op straf zou worden voorgeschreven, is het opnemen der japonnenbeschaafde vrouwen doen dat toch reeds, om hun kostelijk kleed niet te laten vuil worden een ernstige vrijheidsbeperking ziet spr! daarin dus niet. De overige bezwaren der commissie telt spr. niet. Het argument van den goeden toestand der straten, van den reinigingsdienst, acht spr. 't best geïllustreerd door de klachten over onze straten in het bekende voorstel der vijf raadsleden. Dat het feit zoo moeilijk te constateeren is, weer legt spr. Alleen de heerschappij der mode kan er zich tegen verzetten en die schijnt niet alleen de vrouwen, maar ook de man nen te beheerschen. 8pr. is overtuigd dat de Raad, zoo niet nu binnenkort over zijn voorstel met ongunstig zal denken. De Voorzitter merkt op, dat de com missie over den toestand der straten spre kende het oog had niet op dezen tijd, maar op gewone omstandigheden. Spr. gelooft niet dat het uitvoeren van een eventueel raadsbesluit zoo gemakkelijk zal zijn. Hoe zal moeten geconstateerd wor den of het sleepen van kleederen dan wel het schuifelen der voeten stof opjaagt. De Commissie vreest voor hilariteit en niet naleving, spr. is het daarmede eens. In twij fel onthoude men zich. In verordeningen dient zoo min mogelijk gereglementeerd en over 't geheel moet er zoo weinig mogelijk verordend worden. De heer De Groot heeft zelf meerma len het betrokken feit geconstateerd. Wat het verschil met de opvatting der vijf raads leden betreft, leent de Voorzitter zich tot een argumentatie die er geene is. De Voorzitter komt op tegen het woord leenenhij leent zich nergens toe, maar geeft zich geheel aan zijn ambt. Heeft hij onwaarheid gesproken, dan zal hij amende honorable doen. De heer De Groot spre't zich duidelijk uit. De heer De Groot houdt vol, dat d® Voorzitter zich leent tot een argument da^ er geen is, dat .van de Commissie aa°' voerend; hij acht de tegenstelling volkoi®e duidelijk. De Voorzitter stelt nu aan de oT^e het voorstel der Commissie. De heer De Groot meent, dat het zij0® eerst dient behandeld te worden. De Voorzitter ontkent dit: de Raad hef', het advies der Commissie gevraagdWl dient dus haar voorstel te behandelen. De heer De Gr oot geeft dit niet to®i maar het komt op hetzelfde neer. De Voorzitter verdedigt zijn meeni ng op grond der Gemeentewet. Het voorstel der Commissie werd, zooal® men weet, aangenomen met 18 tegen stem. Daarmede is dus het gevaar dat de sleep* japonnen bedreigde, beslist afgewend. Schie* dams dames, laat vrij uw japonnen sleepen langs Schiedams kristalheldere straten-' geen politie bedreigt uw kostbaar kleinood j geen gerechtsdienaar volgt u met de ellemaat om uw lijfkleed op te meten Schiedams vroede vaderen hebben de vrij* heid onzer eerzame burgeressen gered- Daarover zal zeker een juichtoon opga»11 onder alle standen der burgerij, die zich naar 's voorstellers meening aan het dragen van stofopjagende kleeren bezondigen maar niet 't minst onder het politiekorps, dat reeds het schrikbeeld van een meetlokaal zag rijzen. Wat is Rome toch veilig, als de ganzen op het Kapitool waken! BIOEïLAm EERSTE KAMER. Ziting van Donderdag 28 December. De atdeelingen hebben verkozen tot haar voorzitters: de heeren Godin de Beaufort, Ptjnacker Hordijk, Viruly, Roëll en Geert- sema. Ingekomen waren sollicitatiën voor de griffiers betrekking bij de Eerste Kamer, van de heeren mr. Boers, advocaat te Utrecht baron Van der Feltz, griffier van de Staten te Drenthe baron Van Vredenburch, hoofd ambtenaar bij den PensioenraadCanneman, advocaat en raadslid te Arnhem; Zillesen, commies-griffier bij de Eerste Kamer. Achtereenvolgens werden goedgekeurd eenige wetsontwerpen van geringen omvang o.a. tot uitbreiding van de rechtbank te Rotterdamtot onteigening van gronden voor uitbreiding van het Dep. van Oorlog- Daarna vingen aan de beraadslagingen van politieken en financieelen aard over de Indische begrooting. De heer Geertsema is 'ter met den Minister over eens, dat er van een eere schuld jegens Indië geen sprake is. Eenheid van financiën bestaatnimmer is 't de be doeling van de Comptabiliteitswet geweest, algeheele scheiding, echter betoogt spr., brengt de rechtvaardigheid mee, een finale financieele rekening te maken, om zoodoende de Indische bevolking meer zekerheid te verschaffen, dat Indië niet in eigen behoef ten moet voorzien, maar steun krijgt van Nederland, waar zulks noodig is. De heer Van Alphen bracht hulde aan leger en vloot in Atjeh, en vertrouwde dat de thans gevolgde gedragslijn, waarvan het succes niet te ontkennen valt, consequent zal worden volgehouden. Hij hoopte, dat het beleid in Atjeh nog lang zal blijven in handen van generaal Van Heutsz, onder wiens leiding z. i. spoedig behoort te worden aan gelegd de spoorweg Segli—Lho Seumawe, welke zal bijdragen tot bespoediging van de pacificatie en de ontwikkeling van de welvaart onder de goedgezinde bevolking- Voorts hoopt hij, dat onder het beleid van gouvern.-generaal Rooseboom een volledig defensieplan voor Indië zal worden vastge steld en uitgewerkt. De heer R o e 11 wees op den financieelen toestand in Indië, die z.i. niet zoo gunstig is als de Minister meent, en vraagt dat waar de wet het verleenen van mijncon- cessiën voor 75 jaar toelaat, de Indische regeering dergelijke concessiën met zal verleenen dan na eerst den Minister gehoord te hebben. De Minister van Koloniën, de heer C r e m e r, de hulde door den heer Van Alphen aan den Minister, den afgetreden gouverneur-generaal en den gouverneur van Atjeh, generaal v. Heutsz gebracht, accep' teerend, bracht haar ook over op het leger' sprak ook zijnerzijds den wensch uit, da- van Heutsz nog vele jaren op Atjeh zijn werk zal voortzetten en beantwoordde verder de sprekers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2