ri'"- phiL (xEMENGI) nieuws. Laatste Berichten. Handelsberichten. De heer Geertsema repliceerde. Hij accepteerde de begrooting, die op een wettelijken grondslag rust, maar hoopt, dat Z1jn betoog althans voor de toekomst nuttig zal nawerken. De begrooting aannemend ais blijk van vertrouwen in den Minister, is hij over tuigd dat hij gesproken heeft in 't meeste w g van en Nederland. Na dupliek van den Minister, die nader overleg met zijn ambtgenoot over de Kwestie beloofde werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Dij het daarna aan de orde komend onderwerp reorganisatie van het binnen- andsch bestuur, vroeg niemand het woord, z°odat het debat weder werd gesloten. vrijdag-ochtend 11 ure behandeling van de atzonderiijke hoofdstukken der Indische begrooting. De heer Fransen van de Putte, lid der Eerste Kamer, kan, wegens ongesteldheid, de vergaderingen der Kamer niet bijwonen. Zijn geneeesheer verzet zich beslist er tegen, dat hij zijne kamer verlaat. H. M. de Koningin ontving gisteren avond aan tafel den prins von Münster- Derneburg, den heer von Flotow, zaakge lastigde van Duitschland alhier, en den heer de Beaufort, minister van buitenland sche zaken. Uit Baarn wordt aan het U. D. gemeld, dat de Koninginnen reeds einde April of begin Mei op Soestdyk verwacht worden Nu het paleis bij de waterleiding is aan gesloten, voorziet men daarvan thans ook de badkamers der hofhouding. Tevens is de heer Eernisse, van Baarn, bezig twee salons te versieren met zijne nieuwe kunst »Pain- ted application". Het groote ijzeren hek aan de voorzijde van het paleis is bijna gereed. J Prins Von Münster-Derneburg, gezant van Duitschland te Parijs, is gisteren te 's-Gra- venhage aan het Hotel des Indes afgestapt en zou daar als le gedelegeerde ter Vredesconferentie voor het door hem vertegenwoordigde Rijk toetreden toteenige overeenkomsten. De zaakgelastigde en de militaire attaché der Ouitsche legatie wachtten den ambas sadeur bij zijn aankomst in het Holl. poorstation op en begeleide hem naar het hotel De nieuwbenoemde Duitsche gezant bij ons Hof, graaf de Pourtalès, is gisteren op zijn post aangekomen. In het station van bet Hollandsche Spoor te 's-Gravenhage werd hij verwelkomd door den legatieraad van Duitschland, en andere leden van het gezantschap. De gezant nam intrek in het »Hótel des Indes" te 's-Gravenhage. Sir Howard, Britsch gezant bij ons Hof, is gisteren-avond, na geruimen tijd met verlof afwezig te zijn geweest, in de Resi dentie teruggekeerd. In de in Januari te houden vergadering der stoomvaartmaatschappij ^Nederland" zal worden voorgesteld het kapitaal met drie millioen te verhoogen en te brengen op tien noillioen gulden. Nederland en Zuid-Afrika. Door het bestuur van den Nederlandschen Vrouwenbond voor algemeene ontwapening, bestaande uit de dames B. de Waszklewicz— van Schilfgaarde, C. de Neree tot Babbe- nch— van Houten, B. A. L. Dudok van Heel, M. G. M. Maarschalk en Mary van ijk is in t Fransch een schrijven gericht tot alle besturen van Vrouwenvereenigingen, en een ander schrijven aan koningin Vie nna, beide strekkende tot beëindiging van den oorlog. Het stoomschip Herzog, met de Neder- 'andsche, Belgische en Duitsche ambulances aan boord, arriveerde 26 December te Dar- es-Salaam. De heer S. Lindhout heeft 27 November oit Kaapstad aan zijn ouders te Tolen ge- schreven dat hij te Ëlandslaagte gewond werd op niet minder dan vier plaatsen. Hij zegt dat hij van die wonden gelukkig spoedig genezen is. Van Ladysmith werd hij met ongeveer 90 gevangenen vervoerd naar het hospitaal te Pietermaritzburg, van daar naar Durban er. verder per stoomschip naar Kaapstad. Hij zegt, dat zij daar thans goed verpleegd worden. Er is daar een groot plein, waar de gevangenen zich twee maal per dag kunnen ontspannen. Te Assen worden pogingen in het werk gesteld om eenige personen, die daartoe hun wensch hebben te kennen gegeven, in de gelegenheid te stellen, naar Transvaal te vertrekken, om hun diensten aan de regeering aldaar aan te bieden (P. D. C.) lersche sympathiën voor de Boeren. Aan een particulier schrijven uit Ierland, ontleenen wij het volgende met betrekking tot de laatste overwinning der Boeren >Ik wensch U geluk met het succes Uwer Stamgenooten in Zuid-Afrika, en hoop dat zij even gelukkig mogen zijn tot aan het eind van oorlog. Uit zijn de gevoelens van zeven achtsten der bewoners van mijn ver drukt land Men schrijft aan het Vaderland De Haagsche sportman W. A. Z. doet weder van zich spreken. Zijn avontuurlijke ontvluchting van een Indische mailboot in het Engelsche kanaal is reeds genoegzaam bekend, evenzoo zijn in September 11. ge dane poging x tot oplichting van den directeur van hel steenkolen-syndicaat, de heer H. A. Nievelt uit Rotterdam en woonachtig te 's-Gravenhage. Van Engeland uit, vermoedelijk Liverpool, begaf hij zich naar Montreal in Canada, waar hij kennis maakte met jhr. De B. K., industrieel aldaar, dien hij met verschillende teekeningen en projecten wijs maakte, dat hij een noodrem had uitgevonden voor locomotieven en andere stoommachines, om deze onmiddelijk tot stilstand te brengen. Hij wilde daarom een fabriek oprichten te Montreal tot vervaardiging dier toestellen, waarvoor een ^kapitaal van 15,000 dollars noodig was. De heer De B. K. stelde daarop Z. 5000 dollars ter hand, doch heeft sedert niets meer van hem vernomen. Toen aan de politie te Canada van het geval werd kennis gegeven, bleek men aldaar onder richt te zijn van de poging tot oplichting van het steenkolen-syndicaat. Z. introdu ceerde zich te Montreal met het verhaal, dat hij een belangrijke uitvinding had ge daan en daarbij aan die plaats de voorkeur had gegeven, wijl hij geblinddoekt een mes op de wereldkaart gestoken had en toen de punt van het mes Montreal aanwees. Volgens latere berichten is de oplichter sedert te Weenen gearresteerd en tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichting van koffiehuisbedienden aldaar. In den leeftijd van 73 jaren overleed op het kasteel Rosendael byVelp rar. R. J. C. baron van Pallandt van Rosendael, land commandeur der ridderlijke Duitsche orde Balye van Utrecht. De ontslapen landheer was zeer gezien in Rozendaal en omstreken, riet fraaie kasteel, eöu der schoonste der nog overge bleven riddersloten in ons vaderland, werd door hem met zorg onderhouden. Het pu bliek stelde het op hoogen prijs, dat de wandeling in het prachtige park rondom het kasteel steeds veroorloofd was. Toen verleden jaar de buitenlandsche journalisten hier vertoefden, stelde baron van Pallandt zijn landgoed gastvrij voor hen open. Door den gemeenteraad van Edam is besloten tot den bouw eener brug over de Achterhaven. Voorts werd bepaald, dat aan de Hllandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij kosteloos zullen worden afgestaan de gronden der gemeente, waarover de tram (iocaalspoor) loopen zal, van Volendam, via Edam, naar £wadijk. Aan de H. IJ. S. M, is nu concessie door de regeering. Onder hevig verzet is Zaterdag 11. gear resteerd door de boschwachters op het landgoed Klarenbeek bij Arnhem zekere G., die bezig was met zijne buks te schieten en nadat deze hem ontnomen was een revolver met scherp geladen aanlegde op een der bosch wachters. Woensdag-avond omstreeks 10£ uur werd op de spoorlijn nabij de Velperviaduct in het Broek te Arnhem gevonden het vrees lijk verminkt lijk van den sein wachter J. H., te Westervoort, die zich omstreeks 8 uur vanuit Westervoort naar zijn post aldaar had begeven. Vermoedelijk is hij nabij de Vork door een trein gegrepen en bleek het, dat hij over een afstand van 50 meter was meegesleurd. Het lijk is naar de begraafplaats Onder de Linden overge bracht. Te Leggelo (gem. Dwingelo), woont sedert eenige weken een gezin in een geitenhok of iets wat daarop lijkt. Door de strenge koude der laatste dagen zijn in een week twee kinderen uit dat gezin gestorven en de daaropvolgende week nog een. Toen dit bekend werd, heeft men in de ergste nooden van dit arme gezin voorzien Op het eiland Tholen is tegenwoordig bijzonder veel wild. Te St. Annaland werden in de afgeloopen week met tien geweren in vijf dagen ruim 350 hazen geschoten. Het minste getal per dag was 69. Door de Etoite beige wordt het bericht als zouden bij Frelingheim in het ijs 33 kinderen verdronken zijn, tegengesproken. Bij Amalfi aan de Golf van Salerno is Vrijdag een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Een rotsblok, geschat op een inhoudsmaat van 40.000 kubieke meter, waarop een bekend hotel, het Cappuceini-hotel en eenige villa's stonden, is bijna zonder dat iets de ramp deed vermoeden, aan het schuiven gegaan en in zee gevallen op eenige hmzen beneden en verschillende visschersbooten die met man en muis verbrijzeld zijn. Steenhouwers hadden bemerkt, dat er blokken rots afbraken en waren de inwoners van de huizen en van het hotel, waarin reeds eenige families waren aangekomen voor het beginnende seizoen gaan waarschuwen. De meesten konden zich redden, maar ook velen niet. Twee Engelsche dames, die haar kost baarheden wilden redden, zijn verongelukt, Er zijn reeds een tiental gewonden gevonden. In een hol, dat zich door de verschuiving van de rots vormde, moet een aantal arbeiders opgesloten zitten. Het reddingswerk wordt zeer moeilijk doordat men vreest dat er nog meer verschuivingen zullen plaats hebben. De schade wordt op meer dan een millioen francs geschat. In Duitschland heeft de zware mist verschillende spoorwegongelukken veroor zaakt. Zoo is o.a. nabij het station Schkeuditz een personentrein op een machine geloopen, tengevolge waarvan een stoker gedood en talrijke reizigers gekwetst werden, waaronder een dame zeer zwaar. Op het station Mahrisch-Ostrau liep een personentrein op een goederentrein, waar door 3 personen kwetsiren bekwamen tien goederenwagens in elkaar werden gedrongen en een locomotief zwaar werd beschadigd. Zondag-ochtend strandde de stoomboot Ariosto, van Galveston naar Hamburg, op de Ocracoke Beach,g in Noord-Carolina. Een-en-twintig matrozen die zich in de booten hadden willen redden, kwamen om. De kapitein en acht man, die op het zinkende schip waren gebleven, werden na vele vruchtelooze pogingen gered. Drie spoorwegongelukken vielen tijdens de Kerstdagen in Engeland voor. De sneltrein van Brighton liep 's avonds 6 uur tegen een anderen trein aan bij HaywardHeath drie reizigers werden gedood en twintig gewond. Een trein van Windsor liep op een van Bristolverscheidene gewonden. In Schotland derailleerde^een trein en viel van een hoogteer moeten veel dooden zijn. Blijkens een heden in de Eerste Kamer door den Voorzitter gedane mededeeling heeft het lid dier Kamer voor Overijssel, de heer mr. H. R. van Marle, om gezond heidsredenen zijn ontslag genomen. Tot griffier der Eerste Kamer, is heden benoemd mr. H. Zillesen, thans commies-griffier. Prins van Münster-Derneburg is heden ochtend weder uit de Residentie vertrokken, uitgeleide gedaan door den Duitschen gezant en den legatieraad. De Chineesche gezant, vergezeld van zijn secretaris en gevolg, wordt heden-middag 6.41 per Staatsspoor in Den Haag verwacht, komende uit St. Petersburg. Hij zal zijn intrek nemen in het hotel Den Ouden Doele. In 1900 zal de herijk der maten en gewichten alhier plaats hebbenvan 14 Mei tot 29 Juni op alle werkdagen, uitge zonderd 24 Mei en 4 Juni. BEURS VAN SCHIEDAM. 29 Dee. 1899. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Vrijdag 29 Dec. Moutwijn f 7per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spiritus: f151/, a f 16Vs- Spoeling fl.60. Stemming beter. Berlijn. Spiritus in loco Parijs, j kofe' P* 47.70 13.80 14.- 22.50 21.50 47.80 14.25 14.— 22.25 21.50 28 Dec. Rogge op lev. weinig verand.; per Maar f 134, 135, 136; per Mei f133. 29 Dec. Rogge op lev. lager; per Maart f 134, 135, 134, 133, 134 per Mei f 132. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur; 28 Dec. 0.77 cM. 29 Dec. 0.98 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.12^ Disc. 6 pCt. Parijs -47.87| 4£ Antwerp. - 47.70 5 Per Telefoon. 29 Dec. 2% Nederland 79% Zilver Metalliek 80%. 3 Portugal 21% 4% v 32V, Buitenl. Spanje 61% 7 China 98 Binnenl. Mexico 38% Venezuela 23 Cultuur M. Vorstenlanden 62% Deli Cultuur ^angkat Tabak A 125 Rotterdam Deli 219 Konink. Petrol Mij 265 Moeara Enim 130 Java Petrol 68 Sumatra Palembang 80% Suriname 216 Pref Topeka 60 Common y> 90 Denver Rio 18 2e Francisco 32% Common ioi/„ e Missouri 89% 2e 66 Common 10%, Union Shares 46i%, Wabash ncomb Western 21% Canadian South. Shares 37% ihrolongatie 5-6 2S Dec. 29 Dee. (r f) 27 Dec. 28 Dec. New-York. Maïs 40%. 40%. Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 3