Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaarg. Donderdag 4 Januari 1900. No. 6588. l^ureott looierstraat 50. De Drieberkenhof. PRIJS VA» DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geneei Nederland 2. Afzonderiiike Nummers - 0.05 PRIJS DER AD Y ERTE NTI Van 16 regels1ƒ0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 3 Januari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. De »overwinning" door generaal French op den vijand" bij Colesberg behaald, blijft nog steeds voor de Engelschen hei hoofdfeit van den dag. De blijde mare is thans bevestigd door een telegram van den overwinnaar zelf. Het departement van oorlog te Londen heeft een telegram uit Kaapstad, gekregen d.d. 1 Januari, inhou dende Heden een telegram ontvangen van generaal French, van Coleskop geheliogra- teerd. Deze meldt: Te Rensburg de helft van het Schotsche regiment en een sectie berggeschut achter latende om den vijand in Het front in bedwang te houden, vertrok ik Zondag middag om vyf uur van Rensburg met een half regiment infanterie, vijf escadrons cavalerie, 80 bereden infanteristen en tien vuurmonden. Op Maider's hoeve rustte ik vier uur en Nieuwjaarsmorgen om half vier bezette ik het kopje, dat Colesberg van het Westen beheerscht. De voorposten van den vijand werden teneenenmaie verrast. Bij het aanbreken van den dag bombar deerde ik het lager en bestreek de rechter- stelling van den vijand, wiens geschut krachtig antwoordde. Ik bracht de kanonnen op den rechtervleugel van den vijand tot zwijgen en deed een demonstratie met cavalerie en artillerie ten noorden van Colesberg naar het knooppunt van den spoorweg, waar een sterk leger van den vijand op een heuvel ligt en een stelling bezet van het zuid-oosten van Colesberg tot aan het spoorknooppunt. Onze stelling sneed den vijand den terug tocht af naar de rijbrug. Ongeveer duizend Boeren trokken met twee kanonnen op Nor. valspont terug. Onze verliezen waren drie gesneuveld en eenigen gewond. Een telegram van de Times meldt nog, dat generaal French den rechtervleugel Feuilleton. Naar het Duitsch. 20) Eva scheen verloren. Toen het water boven haar samenvloeide, verloor zij haar zinnen. Maar het was slechts de eerste schrik, die hft&r verlamde. Haar arm stak uit het water en haar hoofd hief zich er boven. Van hare zwarte haren druppelden stroomen van waterpaarlen. Zij schepte diep adem en greep de boot vast, wier rand zij met haar laatste kracht omklemde Zij wendde het hood als om hulp smee- kend om, en zag juist hoe Frits tegen den oever opwerkte. Een zucht van verlichting kwam over de bleeke lippen, omdat hij gered was. Het was een braaf meisje. Haar toestand was echter nog altijd hoogst gevaarlijk. Zij dreef aan de boot, ver van den oever. Hare hand werd zwakker, en de van de Boeren omtrok en nu een stelling bezet die hun den terugtocht over de rijbrug van Colesberg afsnijdt. Men verwacht spoedig de bezetting van Colesberg. De Boerenmacht telde tusschen de vijf-en- zeven duizend man. Volgens een draadbericht gisteren-avond uit Kaapstad afgezonden, was nog geen officieele tijding van de bezetting van Colesberg door generaal French ontvangen, maar volgens een bericht zijn verkenners eergisteren-middag in de stad geweest. Een gedeelte der Boeren werd omsingeld. De Londensche bladen bevatten min of meer uitvoerige telegrammen over generaal French' krijgsverrichtingen benoorden Arun del. De Daily Mail stelt ze gelijk met een schitterende zegepraal van de Engelsche wapenen, daar, volgens haar correspondent te Rensburg, French er in geslaagd is, de Boeren te verdrijven uit Colesberg en dat dorp te bezetten, terwijl de Boeren in ver warring zijn teruggetrokken naar het noor den met achterlating van een onklaar ge worden Hotchkiss-kanon. French begon zij» welgeslaagde beweging met de heuvels 5 kilometer ten westen van Colesberg te bezetten, waar de Boeren een linie van 10 kilometer ontruimden. Zij namen echter al hun geschut mede, behalve genoemd Hotch- kiss-kanon. De Engelschen vermeesterden ettelijke wagens met trosbehoeften van de Boeren. Naar de Standard uit het kamp van Frere verneemt, heet het weer dat de Boe ren de op de Engelschen veroverde kanon nen hebben opgesteld op de heuvels bij Springfield, ten westen van Colenso en dat zij daarmede de drift over de Toegeladaar bestrijken. De bewering dat de Engelschen geen schietvoorraad meer hadden, toen de Boeren de kanonnen weghaalden, blijkt weer onjuist te zijn, aangezien de Boeren mét de kanonnen 620 granaatkartetsladingen hebben buit gemaakt. De correspondent van de Standard in natte kleederen schenen haar in de diepte te willen trekken. In den hoogsten nood, geen redding ziende, riep zij ïHelpHelp Help 1 En de hulp was nabij. Ademloos kwam Johannes van den hof aangeloopenhij had den kreet gehoord en de stem herkend. Hoe snel hij echter over het gras vloog, toch werd hij nog de eerste niet. Citroenen- Sepp had op last van zijn baas een wandel rit over de uitgestrekte goederen gedaan. Juist kwam hij terug, toen de ijzingwek kende kreet in zyn oor drong. In wilden galop ging het naar de plaats des onheils de brave borst sprong van het paard, wierp zich in de beek, greep het meisje en zwom reeds hfjgend naar den oever terug, toen Johannes doodaf aankwam. Eva was gered, Frits had het met blikken vol haat, daar schaamte hem vreemd was, van achter eenen boom aanschouwd. Johannes wist geen woord te vinden en zelfs niet geregeld te denken, Het meisje richtte zich aan de hand van den Tyroler op en sloeg hare oogen neer het kamp te Frere seinde den ln. De bezwaren, die generaal Buller te overwinnen heeft, worden onberekenbaar grooter door het gedwongen uitstel na het laatste ge vecht. Hij heeft nu voor hem een reeks versterkte heuvels, die langs de Toegela een afstand van 25 K.M. beslaan, en op die heuvels krioelt het van vijanden, gelegen in stellingen van groote sterkte en vol kanonnen. Daarvoor stroomt nu de rivier in vollen gloed. Onder deze omstandigheden zal de aanstaande slag zeker de hevigste en waarschijnlijk de gewichtigste van den veldtocht zijn. Het scheepsgeschut gaat voort den vijand van voren te beschieten, terwijl onze patrouilles zijn flanken bestoken. De Times verneemt uit Kaapstad dd. 31 December. De opstandelingen hebben Dord recht in grooten getale aangetast, maar zijn met een verlies van acht man gesneu veld en dertien paarden gedood teruggetrok ken. Van de Engelschen werden vier man gewond. Naar het departement van oorlog meldt, heeft generaal White den 31sten December geheliografeerd, dat het aantal zieken aan dysenterie en koorts toeneemt. Het departement van oorlog heeft besloten den dienst buiten het koninkrijk te aanvaarden van twaalf bataljons militie, waarvan er zeven naar de Kaap gaan. Het departement van oorlog heeft een telegram ontvangen, meldendeKolonel Pilcher heeft den ln Januari te Sunnyside bij Belmont een Boeren-commando volledig verslagen. Hun kamp werd genomen en veertig man krijgsgevangen gemaakt, de dooden en gewonden niet medegeteld. De verliezen der Engelschen waren 1 officier gewond en twee soldaten. Te Londen heeft de Lord-Mayor gisteren in de Gildenzaal van Mansion House bij de inzwering van de afdeelingen vrijwilligers, die naar Z.-Afrika zullen vertrekken, een rede gehouden, waarin hij o. m. zeide Welk een groep, de liefde op den voorgrond, de haat op den achtergrond De beide broeders waren in hunne slaap kamer gegaanook Sepp had zich terug getrokken. Aan de drie Berken fluisterden de dienst boden. Eva rustte naast Marie in het sneeuw witte bedde oude Martha hield de nacht wake. In de donkere woonkamer zat de hofboer in zijn leunstoel ineengehurkt en mompelde herhaaldelijk de woorden »De mensch wikt, God beschikt IV. Op de graven van het kerkhof bij het dorp hingen immortellen uit de grafheuvels staken frissche bloemen als sterren der hope. De oudste steenen en kruisen waren het meest vergetensinds lang waren zij, die daar onder rustten, uitgewischt uit het geheugen, De graven der rijken waren bedolven onder bloemenpracht. Zacht fladderden de linten der kransen in den koelen morgen wind, en daartusschen ruisctiten de zwart zijden kleeden der rijke boerinnen. »Gij zijt hier gekomen om vrijwillig u te verbinden, de gevaren en ontberingen van den oorlog te doorstaan. Wij zijn tot den oorlog gedwongen en zullen het zwaard niet in de schede steken, vóór onze suprematie in Zuid-Afrika is gevestigd." De mannen kregen na 't zweren van den eed elk een nieuwe shilling zóó van de munt ten geschenke. 367 man legden den eed af. Naar de Hamburger Correspondent meldt, is het zeilschip Hans Wagner van de reederij H. J. D. Wagner te Hamburg den 27n December bij Delagoabaai door de Engelschen in beslag genomen. De firma heeft zich reeds bij het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn beklaagd. De Duitsche pers behandelt vooralsnog het opbrengen van de Duitsche postboot Bundesrath met terughouding en vergenoegt zich met eenstemmig het vertrouwen uit te spreken, dat het krachtige vertoog hetwelk het département van buitenlandsche zaken reeds te Londen heeft ingebracht, een bevredigende oplossing zal bewerken. De bewering dat er aan boord van de Bundesrath zeven duizend zadels voor de Boeren zijn, heet ongeloofwaardig, daar de Hamburgsche directie van de Oost Afrika-lijn aan haar schepen de strengste orders heeft gegeven, geen verdachte lading in te nemen. Het Fransche Hooggerechtshof heeft gisteren de behandeling gesloten. Devaux, de Pontavès en Deramel zijn vrijgesproken. De geheime zitting is tot heden verdaagd. De Parijsche Temps meldt het volgende: De Fransche troepenmacht, bestaande uit mariniers, die uitgetrokken waren naar Wong Liok, het brandpunt van den tegenstand van een der aanstokers van den moord op twee Fransche officieren, heeft een ge vecht geleverd met 1500 man Chineesche miliciens. Twee honderd Chineezen werden gedood. De Franschen kregen 15 dooden en gewonden een officier werd gewond. Aan een paar trouw verzorgde graven stonden in biddende houding twee jonge meisjes, Eva en Marie. Marie leunde afgemat op Eva's arm en drukte een zakdoek aan oogen en mond. Haar holle hoest herinnerde aan vergankelyk- heid en grafmeer dan alle kenteekenen des vredehofs. ln de beide graven rustten de twee over leden vrouwen van den Drieberken-boer. De laatstgestorvene was Mane's moeder geweest; Frits en Johannes waren zonen der eerste. Geen mannelijk lid der familie was ver schenen. Vader en zonen dachten nauwelijks meer aan den Allerzielendag en aan de graven der dierbare afgestorvenen. Buiten de poort van het kerkhof stond Citroenen-Sepp met den wagen, die Eva met de kranke nier had georacnt. ,Vlane had het graf harer moeder willen bezoeken, want zij gevoelde reeüs, dat er als een welkomstgroet van gene zijde des grafs hare zie' klonk. Wordt vervotyd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1