Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat het thans boven eiken twijtel zeker is, dat de vlucht van Mahmoed Pascha naar Marseille uitsluitend in verband staat met geldkwesties, maar niet het minst heeft uit te staan met de jong-turksche beweging. Mahmoed Pascha zit n.l. tot over de ooren in de schuld. Hulde aan Leo XIII. Zeshonderd negentig-jarigen, allen derhalve van gelijken leeftijd als de H. Vader, hebben hun handteekeningen in een sierlijk album naar Rome gezonden, om ze Z. H, te doen aanbieden. Deze hulde zal voor Leo XIII wel een der aangenaamste zijn, welke hem bij de opening van het fl. Jaar ten deel valt. De plundering van de Sint-Jozefskerk te Parijs, In deze zaak beeft de rechtbank te Pa rijs jl. Zaterdag uitspraak gedaan. Zij veroordeelde zekeren Delhaim tot 5 jaar opsluiting, Louis Martin tot 2 jaar. Joubert en Fontana tot 1 jaar, Moine, Mordo en Westheimer ieder tot 15 maanden. De overigen werden vrijgesproken. De veroor deelden bleven volhouden dat zij onschuldig zijn. Delhaim schold de agenten van politie, die tegen bem getuigd hadden, uit, en Fontana wierp zich op een van hen, ont nam den man zijn sabel en trachtte daarmee zichzelf van kant te maken. De lafaard werd daarin verhinderd en door 4 agenten weggeleid. Delhaim gedroeg zich als krank zinnig van ontsteltenis. Waren de helden maar onder een bende plunderaars in een kerk geweest, zij zouden wel meer scrélaerie" aan den dag hebben gelegd 1 De gezworenen hebben, naar verluidt, een verzoek om gratie geteekend. Ntads- en (Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Januari 1900. Heden werd ons de gelegenheid geboden een toestel in werking te zien, dat van groot nut belooft te zijn in de '.elefoonwereld. 't Is n.i. een toestel, dat men een automatisch centraai-scation zou kunnen noemen, daar het tusschsn 3 stations geplaatst aan elk van die stations 't mogelijk maakt met ieder der beide anderen te spreken, zonder dat de derde wordt gealarmeerd. De ontwerper, onze stadgenoot de heer B. Visser Gz., student aan het politechnicum te Zürich, die het toestel aanvankelijk voor 3 stations samenstelde, hoopt het ook voor een grooter aantal bruikbaar te maken. Intusschen kan het apparaat reeds nu van nut zijn voor werkplaatsen en andere inrichtingen met enkele telefoonstations, voor nachtverbindingen tusschen politie posten en voor particulieren die des nachts enkele punten telefonisch willen kunnen bereiken. De verandering op het telefoon toestel aan te brengen is een communicator op de as van Siemes inductor, waardoor de wisselstroom in een gelijkstroom kan worden omgezét. Het eigenlijke toestel voor de automa tische omschakeling wordt inde leiding ge plaatst en ziet er, afgescheiden van den inge wikkelden stroomloop,zeer eenvoudig uit. Heden-nacht ure is een rijtuig van den stalhouder A. W. van IJseldijk te Rotterdam op de terugreis van hier naar Rotterdam nabij het Roode Hek van den dijk gestort. Het paard kwam er ongedeerd af, maar het rjjtuig werd beschadigd en de koetsier klaagde over pyn in den rug. Nadat het rijtuig, in den stal van de héeren Gebr. Hoek gebracht, zooveel mogelijk hersteld was, kon de koetsier met het in gespannen rytuig weer naar Rotterdam vertrekken. Heden-voormiddag is de 10-jarige W. Moerman, wonende aan de Groenelaan, door een hond in de borst gebeten. De hulp van een geneeskundige werd wijselijk zoo spoedig mogelijk ingeroepen. Door het personeel der glasfabriek der heeren van Deventer Co., en «De Glas fabriek De Schie", dir. de heer C. A. van Deventer, is een fanfare-korps opgericht, waarvan het bestuur is samengesteld als volgt: H. van Os, voorz., D. H. W. van Oorschot, secr., K. van Loopik, penn., W. Straatman, comm. van orde. Als beschermheeren treden op de heeren J. C. van Deventer, C. A. van Deventer en A. M. F. van Deventer. Het gezelschap heeft vergunning gekregen zich te oefenen in het schaftlokaal der glas fabriek «De Schie." SCt In het afgeloopen jaar zijn te Vlaardingen 73 gevallen van roodvonk aangegeven, waarvan 51 herstelden en 1 overleed. De toestand van den weg van Hoek-van- Holland naar 's-Gravenzande is meer dan treurig. Hij is nagenoeg onbegaanbaar en het zal er niet beter op worden als binnenkort het mestrijden weer een aan vang neemt. Die weg is bijna te vergelij ken met den weg van Bergschenhoek naar Hillegersberg. In 1899 zijn ter veemarkt te Delft aangevoerd runderen 16702 paarden 712; vette kalvere 2848; magere kalveren 9371; schapen of lammeren 34573 varkens4346; biggen 28789 schapen buiten de hokken 603. Aan de stadswaag werden gewogen 21444 8 en 3501/16 vaten boter, wegende 463.890 K.G., voorts 1373 stapels kaas wegende 427.187 K.G. Ontsporing bij Gouda. Bij Gouda heeft gisteren-avond eene ontsporing van een goederentrein plaats gehad. Te midden van een onbeilspellenden mist ging gisteren-avond een der berichtgevers van de A. R. Gt. van het station Maas met den spoortrein naar Gouda, om aldaar het terrein der ontsporing op te nemen. Vóór het vertrek van Rotterdam vernam hij reeds dat de treinen een a anderhalf uur te laat aankwamendat de spoorlijn gedeeltelijk versperd was en het goederen verkeer voorloopig geheel was gestopt. Zijn wedervaren wordt verder als volgt medegedeeld Op tijd vertrok den trein van hier. Even voor Nieuwerkerk werd halt gehouden en reed men eerst door nadat de machinist zich overtuigd had, dat alles veilig was. Langzaam ging de reis verder tot Moordrecht, waar de passagiers mededeeling kregen dat de trein minstens een kwartier zou stoppen en dat men tot de Haagsche aansluiting tusschen Moordrecht-Gouda op goed spoor bleef, doch verder op verkeerd spoor zou doorrijden. Na een goed kwartier wachten reed de trein verder, doch nog geen vijf minuten later stond hij weer stil, nu nabij de Haagsche aansluiting midden op den weg bijna een halt uur lang. De passagiers staken de hoofden buiten de portierraampjes en hielden beangste gesprekken sommigen waren bevreesd dat de later van het station D. P. vertrokken sneltrein den trein zou inrijden, zooals bjj Capelle geschiedde. Treinen in de richting Rotterdam stoomden intusschen voorbij. Eindelijk ging het weer verder tot aan de brug over de Gouwe, waar men een her haling van het voorgaande had. Knal signalen op de rails gelegd hielden den trein daar tot staan. Ten laatste naderde men Gouda. Nagenoeg in het gezicht van het station stonden spoorwegarbeiders met hel lichtende fakkels in de hand langs de rails, de passagiers van den heel langzaam voortstoomden trein waarschuwende hunne, hoofden binnen de portieren te houden om het in aanraking komen met de wagens van den ontspoorden trein te voorkomen. Hier zag met enkele ontspoorde wagens sterk overhellend dwars op de rails staan, een enkele het houtwerk verbrijzeld, het yzer verbogen. Eindelijk kon men te Gouda op het perron stappen, na bijna twee uren in den trein gezeten te hebben. Hier werd medegedeeld dat omstreeks half zeven gisteren-avond nabij het einde van het uitgestrekte em placement in de richting Rotterdam een beladen goederentrein gedeeltelijk was ont spoord, gelukkig zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken. Alleen tot materieele schade, die nog al groot is, bepaalde zich het ongeval. Men wist nog niet met zeker heid te zeggen, of het kwam door verkeerden wisselstacd, door de gladheid der rails, of door iets anders. Dat was nog niet uitge maakt. Een geheele ploeg werkvolk was inmiddels den ganschen avond hardwerkende om de baan zoo goed mogelijk voor het personenvervoer vrij te maken. Hierin was men voor een deel geslaagd. Het goederen verkeer bleef echter gestopt. BINNENLAND. Naar de opengevallen betrekking van commies-griffier der Eerste Kamer van de Staten-Generaal hebben tot dusver gesol liciteerd de heeren jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, adjunct-commies bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie; mr. J. C. A. Everwijn, adjunct-commies bij het ministerie van waterstaat, handel en nijverheidjhr. mr. T. R. J. E. Stoop, advocaat te 's-Gravenhagemr. H. J. M. de Vries, advocaat te 's-Gravenhage. De Katholieke School deelt mede, dat het hoofdbestuur der «St. Lebuinus-Veree- niging" een adres aan de Tweede Kamer zal zenden, inhoudende het verzoek om de rijksbijdrage voor de R. K. scholen zooda nig te verhoogen, dat de schoolbesturen in staat zijn, hun onderwijzers een billijker salaris uit te keeren. De zondagsrust aan het departement van Binnenlandsche Zaken was Zondag niet als naar gewoonte. Aan de afdeeling belast met de voorbereiding van de volkstelling was men een een groot gedeelte van dien dag aan het werk, omdat er, met het oog op de uitgifte der telkaarten, nog veel materieel en veel inlichtingen werden gevraagd. Een buitengewone omstandigheid is bij deze 10-jarige volkstelling dat ten gevolge van de vorst en het daardoor nog gesloten zijn van verscheiden wateren voor de scheepvaart veel schippers niet in hun woonplaats konden terugkeeren en meer dan vroeger kaarten aan schippersvaartuigen moesten worden uitgerei' Jhr. van Eys, secrei jeraal van de vredesconferentie, is a-ur den sultan van Turkije benoemd tot ridder-grootkruis van de Medjedié-orde. Mevrouw van Eys heeft het officierskruis van de Tsjitaka t-orde ontvangen. De lel. heeft haar Haagschen corres pondent gevraagd, hoe onze Regeering oordeelt over het einde der eeuw en of zij, gelijk Duitschland, de nieuwe laat beginnen op 1 Jan a. s. Het antwoord luidt na informatie «Daar uit de bepaling van het tijdstip waarop de twintigste eeuw begint, naar de meening dezer Regeering geen enkele Regeerings daad voortvloeit (zooals b.v. het slaan eener medaille of het inrichten eener officieele plechtigheid) stelt de Re geering ten opzichte der bepaling van dat Lijdstip zich geen partij". Dus wanneer de 19de eeuw gaat, en de 20ste begint, de Regeering als zoodanig is niet voornemens er notitie van te nemen. Nederland en Transvaal. Mr. G. Vissering heeft voor De Gids van Januari een artikel geschreven over dr. H. J. Coster: Een Hollander in Zuid-Afrika. Aan het slot deelt mr. Vissering mede, op welke wijze Coster's vrienden zijn na gedachtenis willen eeren. Zij willen onder zijn naam een fonds stichten tot bevordering van de studie van Afrikaanders aan de universiteit waar Coster zelf zulk oen deugdelijke opleiding heeft genoten, te Leiden, welk fonds «duurzaam zal toonen hoe Nederland mede zijn krachten wil in spannen tot verheffing van het Hollandsch e element in Zuid-Afrika, tot bereiking van het einddoelhet nieuwe machtige Hol- landsche rijk". Naar men verneemt, zal de heer O. Kamerlingh Onnes te Amsterdam, Vrijdag 5 Januari a. s. des avonds te 8 uur in eene in «Sic Semper" te Utrecht te houden ver gadering der afdeeling Utrecht van de Nederlandsche vereeniging voor Fabrieks- er. Handwerksnijverheid een lezing houden over de practische zijde van de Nederland sche Emigratie-Maatschappij. Uit Den Haag meldt men, dat het hoekhuis, uitmakende den zijvleugel van het thans aan den Staat verkochte paleis van prins Frederik, het eigendom blijft van de Vorstin Von Wied en tot bewoning wordt ingericht. Door een muur zal het zelfs gescheiden worden van het oude paleis. Van een bestemming voor het hof van arbitrage is geen sprake. Men schrijft aan de Tel. uit 's-Gra- - venhage De jaarswisseling is ook ditmaal niet voorbij gegaan zonder vechtpartijtjes. Ver schillende personon zijn bij de politie komen klagen over ondergane mishandeling. In het hospitaal is een militair opgenomen, die door een kameraad met een mes was verwond naar het gemeenteziekenhuis zijn onder meer vervoerd een man, die door zijn broer met een bierglas op het hoofd was geslagen, en iemand uit Scheveningen die door een familielid ernstig was mis handeld. Het ontruimen van herbergen op Oude jaarsavond was voor de politie geen gemakkelijke taak. In de Bagijnestraat was een sterke politiemacht noodig om een tapper aan het verstand te brengen, dat er een sluitingsuur bestond. De agenten moesten gebruik maken van den wapenstok. Zoowel de politiebeambten als de burgers kregen gevoelige klappen. Naar het politie- bureel aan de Groenmarkt werd een 58-jarige vrouw gebracht, die in beschonken toestand aan de Prinsengracht te water was gespron gen. Kort na aankomst op het commissariaat overleed zij. Ook te Scheveningen was 't in de hoofdstraten zeer woelig. Nieuwjaarsbal ten Hove. Tot de genoodigden op het galabal gisteren-avond ten Hove te 's-Gravenhage gegeven, behoorden o. a. leden van het civiele en militaire Huis van Hare Majes teiten leden van het corps diploma tique leden van de hooge colleges van staat leden van de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland en de Commissaris der Koningin in deze pro vincie leden van den gemeenteraadleden van de rechterlijke machtleden der departementen van algemeen bestuur opper-, hoofd- en verdere officieren van land- en zeemacht, ook van het Indische leger, en officieren der schutterij. Ook waren uitgenoodigd de Turksche gedelegeerden ter vredesconferentie, Noerey bei en Toerchan pasja, hier vertoevend zoomede de oud-minister-resident jhr. van Eys, secretaris-generaal der conferentie. Het paleis was voor dit hofbal m et bloemen en planten rijk versierd. In sommige zalen waren nieuwe schilderijen aangebracht. Ter weerszijden van den breeden ingang van de balkonzaal hingen links het levensgroote portret van H. M. de Koningin-Moeder, in groot toilet met een diadeem in het haar, en rechts het portret van wijlen Koning Willem III als admiraal der vloot, beiden van Willy Martens, het laatste door gravures bekend. In een andere zaal hing een schilderij van de vlootrevue op het Hollandsch Diep, door van Dommelshuizen. Daartegenover een schilderij van ten Katede inhuldiging van Koningin Wilhelmina in de Nieuwe Kerk i.e Amsterdam, op het oogenblik dat H. M. trouw zweert aan haar volk omringd door het gevolg en ten overstaan van de volks vertegenwoordiging, allen in nauwkeurige gelijkenis weergegeven. In een der be nedenzalen vindt men een schilderij, dezelfde gebeurtenis voorstellende, maar op grootere schaal, door van der Waay.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2