Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaarg. Vrijdag 5 Januari J900. No. 6589. bureau l&otevstvaat 50. De Drieberkenhof. algemeen overzicht. PRIJS TAS DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco Der dosï door ceneei Nederland - 2. Aizonaeriiike Summers 0.05 PRIJS DER ADTERTESTI Ë|S Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regei meer1 -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. QEFICIEELE BERICHTEN. I W a a r s c h u w i n g. Aangifte voor de Belasting op dejllonden. ([Burgemeester en Wethouders van Schiedam, ^brengen de ingezetenen onder de aan dacht, dat ingevolge het bepaalde bij de verordening tot heffing eener belasting op de honden, van 4 December 1873, ieder ingezeten, die éen of meer honden houdt, daarvan aangifte moet doen bij den gemeente ontvanger, vóór den 15den Januari van ieder jaar. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. 4 Januari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. De nadere berichten die over het ge vecht bij Colesberg inkomen, doen zien, dat de ^zegepraal" van generaal French lang niet zoo volkomen is als het aanvan kelijk heette. Colesberg is namelijk nog niet bezet. Volgens de Times wordt zulks alleen «spoedig verwacht" En te Kaapstad wordt «verteld", dat de eclaireurs deze plaats zijn binnengetrokken, weik vertelsel echter tot dusver niet bevestigd is. Als altijd begint dus de zegepraal der Britten spoedig in glans te verbleeken. Wie weet hoe spoedig zjj in een nederlaag verkeert. De militaire medewerker van de West minster Gazette zegt, dat het triomfante lijk gejuich over French's operatie tegen Colesberg voorbarig is gebleken. Immers zijn de Boeren, die op de vlucht gedreven heetten, versterkt teruggekeerd in hun stellingen bij Colesberg, welke zij ook oor spronkelijk bezet hielden, terwijl French een Feuilleton. Naar het Duitsch. 21) Langzamerhand werd de doodenakker ver laten. De beide meisjes plaatsten zich op een houten bank onder eenen treuresch, welke diep zijne takken over de met mos bedekte grafsteenen boog. Citroenen-Sepp had de paarden aan eenen boom gebonden en was nader ge komen om naar de meisjes te zien, daarzij zoo zoo lang wegbleven. Hij bleef staan, toen hij ze zag zitten, bijna verscholen in de schaduw van den boom, die zoo droevig over den bloei van twee menschenlevens heenboog. Zoo hoorde hij onwillekeurig een kort, maar beteekenisvol gesprek. «Lieve Eva", was Marie begonnen, terwijl zjj het hoofd zacht op Eva's schouder iiet gansch anderen strijd zal moeten leveren, om de Boeren riu te verdrijven, nl. hen rechtstreeks aanvallen, aangezien de Boeren zich nu ten volle tegen French's omtrekkende beweging hebben gewapend. De aanval van de Boeren op Molteno bewijst ook, dat het geval van Dordrecht hen alles behalve ont moedigd heelt. Het Boeren-commando dat kolonel Pilcher den ln Januari bij Belmont volkomen zou hebben verslagen, bestond hoofdzakelijk uit in opstand gekomen Britsche onderdanen. De landrost is 's avonds gevlucht met be reden opstandelingen men zegt dat onbe reden opstandelingen zich in den omtrek van de stad verschanst hebben. De trouw gebleven bewoners van de stad heschen de Engelsche vlag voor de aankomst van Pit cher's troepen, nadat zij de Vrijstaatsche vlag neergehaald hadden; de Engelschen werden met veel geestdrift ontvangen, vooral toen het bekend werd, dat bij het ontzet- tingsleger Australische en Canadeesche troe pen waren. Ofiicieel wordt gemeld, dat Methuen's cavalerie brigade onder bevel van Babir.gton, die met met Pilcher te Douglas samenwerkt, het oog houdt op Koodoesdrift. Volgens verschillende telegrammen aan de bladen der Boeren is een trein met mondvoorraad» voor het leger van French bestemd, die bij het station Plewman stond, tusschen Rensburg en Colesberg, in beweging gebracht door een verrader, zoodat ze naar de stellingen derBoeren te Colesberg Junction liep. Het Britsche geschut moest den trein vernielen om te voorkomen, dat hij den vijand in handen viel. Uit Naauwpoort (Kaapkolonie) wordt in dato 3 dezer het volgende geseind Een ongelukkig voorval 'heeft op den spoorweg plaats gehad. Zes-en-twintig wagens, met mondvoorraad geladen, die bij het station Rensburg stonden, gleden den hellenden weg af naar Colesberg Junction, waar zij bij het vernielde viaduct tusschen zinken, «herinnert ge u nog, hoe op dien gewichtigen avond onze goede Sepp zulk een weemoedig lied zong, waarin het heette van den ring «Zij schuift hem wel nimmer den vinger [weer af, Dus wil ik haar trouw zijn tot over het [graf «Weet ge het nog. «Zeker weet ik het, zeker herinner ik het mijnog," zuchtte Eva maar waarom spreekt ge van zulke treurige herinneringen op zoo droeve plek?" «Laat mij het hart uitstorten, ik zal niet lang spreken. Zie, dat lied had op mij betrekking. Dezen ring" zy liet hem in het zonnegoud fonkelen «heeft hij mij gegeven als onderpand der trouw, en van deze heeft hij gezongen «En mijn wil zij blijven trots kommer en [nood, Dus blijf ik haar trouw in leven en dood 1" «En zie, dat wil ik, maar niet meer. Hij zal mij trouw zijn tot den bitteren dood, maar niet over het graf heen Rensburg en Colesberg omvielen. Daar be gonnen de Boeren zich meester te maken van den voorraad. Een andere trein werd nu uit Rensburg gezonden met een com pagnie van het regiment uit Suffolk, en een aantal Kaapsche inboorlingen, om te trachten den voorraad He heroveren. De Boeren openden geschutvuur op de Suffolks uit Vanderwaltsfontein en noodzaakte de mannen zich te verschuilen langs een naburig kanaal. Het vuur van de Boeren werd nu gericht op de twee treinen, zoodat verscheiden inboorlingen gedood werden. Twintig gra naten werden afgevuurd. De tweede trein keerde toen naar Rensburg terug. Onze verliezen zijn onbekend. In dato 2 Januari wordt nog uit Naauwpoort gemeld Er is vandaag hevig gevochten op de kopjes bij Colesberg. De Boeren betwistten de Engelschen hardnekkig ieder punt, maar trekken langzaam terug. De Engelschen houden een uitgestrekte stelling bezet ten zuiden en ten oosten van Colesberg die de stad beheerscht. De tweede oplaag van de Times bevatte gisteren een telegram uit Naauwpoort, dd. 2 Januari meldende De Engelschen houden nog den heuvel bezet, die Colesberg, de brug en den weg bestrijkt. Generaal Fiench is den rechtervleugel der Boeren omgetrokken en heeft versterking van artillerie gekregen. De verwachting is dat de Engelschen Colesberg spoedig zullen bezetten. Een draadbericht uit Modderrivier maakt melding van eer. verkenning op Nieuwjaars dag met bereden troepen, onder leiding van generaal Babington van dit kamp uitgegaan. Zij geschiedde in overleg met Pilcher's voorwaartsche beweging uit Belmont, waar bij een lager van de Boeren veroverd werd en de Engelschen 40 krijgsgevangenen maakten. Babington's strijdmacht trok in dezelfde richting, maar langs den noor delijken oever van de Rietrivier. De s Spreek niet zoo, dat doet u en rnij pijn." «Ja, ik weet hoe alles staatik weet dat het niet lang meer met mij duren zal. Ik moet in mijne jonge jaren de rekening met God en met de wereld afsluiten en ik zal ze afsluiten Eva, ik heb veel liefde ondervonden, en nog op het sterfkussen zal ik er aan denken en er God voor dan ken. De brave Tyroler heeft mij zijn edel hart geschonken voor immer en altijd, maar wij zullen niet éen worden hier op aarde, God heeft het anders beschikt. Eva- gij zult met hem naar het altaar gaau Marie Stil, ik geloof uwe woorden toch niet ik ben u duizendmaal dankbaar, dat gij zoo dapper zijt geweest tegenover u-zelve en tegenover uw jeugdig hart. God zelf wijst u thans den weg als Hij mij tot Zich heeft geroepen, wordt gij in liefde aaneenge smeed Eva sidderde aan de kerkhofpoort knarste het slot. «Marie, bezondig u niet 1" riep zij, bevend als in koortsgloed uit. Hoe kunt ge het zoo bepalen, daar het toch niet zoo zal gebeuren G[j moogt nog niet sterven. O. Marie", uitslag van Babington's verkenning is nog niet bekend. De correspondent van de Times te Modderrivier koestert de grootste verwach tingen van de overwinning der Engelschen in Grikwaland West. Hij ziet het al her overd en Coeroeman ontzet. Middelerwijl spoort hij de legerautoriteiten aan, de gevangen veertig Boeren niet als krijgs gevangenen, maar als opstandelingen te bejegenen en ze dood te schieten. Dat zou, volgens den correspondent, een prachtige uitwerking hebben. De Times verneemt uit Sterkstroom. De Boeren-cemmandant Swanepoel is bezweken aan de wonden, die hij in het gevecht bij Stormberg heeft opgedaan. Volgens een draadbericht in dato 3 dezer uit Pietermaritzburg aan de Westminster Gazette geseind, was het bombardement van Ladysmith in de laatste dagen heviger geworden. Het geschutvuur der Boeren brengt geen groote verliezen teweeg. De belegerden vertrouwen, het te kunnen uithouden totdat het ontzettingsieger komt opdagen. De sterfte aau typhus is niet groot. De Saint James Gazette zegt, dat het geschut der Boeren de Engelsche stellingen in het westen bestrijkt. De Daily Mail verneemt, dat de com missie voor 's lands verdediging uit het kabinet besloten heeft, om meer dan 5 millioen aan te vragen voor den aankoop van nieuw geschut. Reuter's agentschap te Londen verneemt, dat de Engelsche en Duitsche regeermgen thans vriendschappelijk onderhandelen te Berlijn over de inbeslagneming van de Bundesrath. Duitschland heeft niet gepro testeerd, maar zich bepaald tot het verzoek om de zaak zoo snel mogelijk at te handelen. De Londensche bladen bevatten gisteren een telegram uit Durban dd. 2 Jan., meldende dat het stoomschip Bundesrath 5 groote kanonnen, 50 granaten en 7000 zadels aan boord heeft en bovendien 180 zij barstte in tranen los «martel u en mij niet zoogij leeft en zult gezond worden en nog gelukkig zijn 1" Marie lachte, en hare lippen trilden als verdorde bladeren. «Kent ge het lied, waarin het heet «Op mijn grafsteen sta geschreven, Dat ik u ben trouw geblevenf «Zie, dat zal er ook op mijn graf worden gebeiteld. Maar dan is het gedaan. Meer mag ik niet van hem eischen dan weder- zijdsche trouw tot den dood, en meer ook met van u, want ik ken uw hart, misschien beter dan gij-zelve. Gij beiden zijt voor elkander geschapen, en Gods zegen zal met u zijn." Zij zweeg en zag onder tranen glim lachend in Eva's rozig gelaat. Era streed met haar hart en overwou. «Neen, Marie, dat kan nooit of immun gebeuren!" riep zij luide en noe npa lau^u. hoe luider, als om de taal van naar nart ie overstemmen. «Daarmee zou ik misdaug worden tegenover u, maai neen, gij moogt met sterven dat kan ue Hemel niet willen 1" Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAWISGHE COURANT iriümn'.."i|iiij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1