geoefende artilleristen opweg naar Transvaal. De Daily Mail verneemt, dat de com missie voor 's lands verdediging uit het kabinet besloten heeft om meer dan 5 millioen aan te vragen voor den aankoop van nieuw geschut. Volgens de Daily Mail reeft de regeering besloten vijt millioen pond sterling te be steden voor nieuw geschut ten dienste van het geheele rijk. In het Portugeesche Hoogerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken op een vraag, den oorlog in Zuid-Afrika betreffende, gezegd, dat de politiek door Portugal ge volgd, was, toe te zien, dat geen van beide oorlogvoerende partijen hulp of steun vonden te Lorenco Marques. De minister had geen bevestiging ont vangen van het gerucht dat manschappen of oorlogsmaterieel over Poitugeesch grond gebied vervoerd werd, en elke inbreuk op de bevelen, door ambtenaren gepleegd, zou dadelijk gestraft worden. De minister voeg de er bij, dat de regeering geen reden had om te twijfelen aan de loyale houding van Engeland. Het hooggerechtshof te Parijs heeft gisteren Barillier en Dubuc vrijgesproken, en verzachtende omstandigheden aangenomen ten gunste van de Lur-Saluces. Deroulède is schuldig verklaard. Met 140 tegen 70 stemmen heeft het Hooggerechtshof Guérin schuldig bevonden aan het verbergen van wapenen, ten aanzien van beleediging en geweldpleging tegen agenten luidde de beslissing roet 147 tegen 53 stemmen bevestigend, vóór verzachtende omstandigheden werden 125 tegen 59 stemmen uitgebracht. Aangezien ten opzichte van verzachtende omstandighe den bet quorum niet bereikt was, komen ze Guérin niet ten goede. De geheime zitting is om tien minuten voor achten op geheven. Heden-middag openbare zitting. Naar de Volkszeitung uit Hamburg verneemt, loopt daar in marine-kringen het gerucht dat keizer Wilhelm met twee van de nieuwste slagschepen en twee1 kleine kruisers dit jaar een bezoek zal brengen aan Havre en van daar de Parijsche tentoonstelling zal bezichtigen. Tot afgevaardigde van den Grooten Raad, in het Zwitsersche kanton Solothurn is een Benedictijner pater van Mariastein benoemd. Het is de eerste maal, dat een monnik in deze vergadering zitting neemt- Volgens een draadbericht uit Tiflis zijn in de tien aldaar door een aarbeving verwoeste dorpen meer dan de helft van alle verwoest. Er moeten meer dan 600 menschen omgekomen zijn. Dag en nacht wordt het reddingswerk voortgezet* De gouverneur heeft zich naar de plaats van het ongeluk begeven ook is een ambulance met verplegingspersoneel er heen gezonden. Een opzienwekkende bekeering. Zondag had in een der dorpen van de Belgische Kempen nabij Brussel, eene zeer verheven plechtigheid plaats. Een der Neder- landsche vrijmetselaren werd aldaar met echtgenoot en twee kinderen van het Protestantsche geloof opgenomen in den schoot der R. K. Kerk. Hij, de vrijmetselaar, die vijftien jaren lang de vrijmetselaarsloge heeft bezocht, het oud-bestuurslid eener vrijmetselaarsloge en van andere mayonnieke instellingen, is uit volle overtuiging van de Protestantsche Kerk zijner jeugd, van de vrijmetselaarsloge zijner jongehngs- en eerste mannenjaren in de aloude Kerk van Christus opgenomen. De hoofdredacteur van de Nieuwe Haarl. Ct., de heer W. Küppers, genoot de eer de bekeerlingen den tempel Gods binnen te leiden en mocht assisteeren bij de verheven plechtigheid door den hoogeerw. deken, met zeereerw. en weleerw. heeren geestelijken verricht. De afzwering der Vrijmetselarij en doop plechtigheid hadden plaats na den H. Hoogdienst van 7 uur des morgens en was te 41 uur geëindigd, waarna een diner plaats had. Weinigen was het gegund bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Slechts eenige intieme vrienden en notabelen van het dorp behoorden tot de bevoorrechten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 Januari 1900. De heer A. Noordtzij, leeraar aan het gymnasium te Kampen, hield eergister avond voor «Patrimonium" te dezer stede een boeiende rede over onze stamverwanten in Zuid-Alrika. In breede trekken gat spreker een historisch overzicht van dat volk sedert 1602, toen de Oost-Indische compagnie aan de Kaap een kolonie stichtte. Hij wees op de vredelievendheid, de volg zaamheid der Boeren, als zij goed behandeld worden en stond lang stil bij het kiesrecht, de toegevendheid van Krüger releveerende, die echter niet baatte tegenover den goud dorst der Engelschen. Wat spreker dacht van den uitslag van dezen krijg? Hij sprak zijne meening niet uit, maar wanhoopte niet. De Boer heeft veel voor door zijn koel berekenend optreden. Dat mist de Hollander en hiervan is in Elandslaagte een bewijs. Ten slotte uitte spreker zijn warme sympathie voor onze dappere stamgenooten. Nog deelde de heer Noordtzij mede, dat hij thuis een brief had van een predikant uit Pieter Maritzburg, waarin o. a. vermeld was, dat nog een 10,000 man gereed staan de Boeren te helpen. Er werd een collecte gehouden voor het Cristelijk Boeren-comité. De zaal was flink bezet met een aan dachtig toeluisterend publiek. (R. N.) Door de Maas langs deze gemeente dreven gisteren een aantal baaltjes bloempitten- meel, die opgevischt en hier in bewaring zijn gesteld. De gistbaas in het pakhuis van de firma A. Dirkzwager vermiste gisteren uit een potje een bedrag van f5, dat bestemd was voor tooien van het personeel. Heden-ochtend 11^ ure is het paard ge spannen voor een aschkar tegen de van Rotterdam komende tram geloopen. Daar de machinist aanstonds remde, kwam het dier voor de machine tot staan, zoodat er geen ongeluk werd veroorzaakt. De sneltrein 72 der H. IJ. S. M., die gisteren-ochtend om 7.7 van het Maasstation te Rotterdam in de richting Osnabrück vertrok, kreeg nabij Nieuwerkerk een defect aan de machine, hetgeen een oponthoud van twee uur veroorzaakte. Eerst om 9 uur kwam deze trein te Gouda. De trein der S.S. die 12.32 n.m. te Rotterdam aan het Maasstation moet aankomen, kwam eerst om 1 uur. De stoombooten der reederij »De Schie", alsmede de stoombooten der Haagsche Maatschappij, van Rotterdam via Overschie en Delft hebben weder den gewonen dienst hervat. De toestand van den man, die op den avond van 29 December op den Rijswijk- schen weg door de stoomtram van Delft werd aangereden, is vrij bevredigend. Hij wordt verpleegd in het ziekenhuis te 's-Gravenhage, doch men weet nog steeds niet wie hij is; hij schijnt reden te hebben om zich niet bekend te maken, want hij weigert beslist te spreken. BINNENLAND. Het gala-bal ten Hore. Hare Majesteit de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder maakten op het gala-bal ten Hove te 8£ uur Haar intrede in het salon der diplomaten en verschenen tegen 9i uur in de groote balzaal. H. M. de Koningin danste de eerste quadrille met ridder de Struve, gezant van den Tsaar, deken van het diplomatencorps, met baron de Grelle— Rogier, Belgisch gezant, tegenover zich in de tweede partij. De tweede quadrille maakte de Koningin met baron Van Hardenbroek van Bergam bacht, opper-kamerheer in welken dans de luit.-generaal graaf Dumonceau vis d vis stond. In de zalen bevonden zich ruim 1000 genoodigden, met velen van wie de Konin ginnen zich onderhielden. Van de twee orkesten speelde de Konink lijke Kapel in de groote balzaalde schutterij-muziek in de Witte Zaal. Omtrent de nieuwe inrichting van het koninklijk paleis wordt naar aanleiding van het eerste gala-bal geschreven Een feestpaleis, daarvan getuigde de luister, die in alle prachtig versierde en schitterende verlichte vertrekken van het Vorstelijke woonhuis de gasten omgaf. Tot verhooging daarvan werkten bloemen en planten, hetzij afzonderlijk, hetzij tot prachtige groepen vereenigd, in niet geringe mate mede. In sommige zalen waren tot dusver nog niet geziene schilderijen aangebracht. Ter weerzijden van den breeden ingang van de balcon-zaal verrezen twee groote schilderijen uit een voetstuk van groen voor het oog. Het geheele paleis, van kelder tot sousterrain, tot in de achterste hoeken der zolders, is thans electrisch ingericht met meer dan 4000 gloeilampen, die overal aan de statige ouderwetsche ornamenten aangebracht, niets van het deftige karakter van het paleis doen verloren gsan. Twee orkestende koninklijke militaire kapel en de schutterij-muziek zorgden voor muziek, ten geleide van den dans op den met was glad gemaakten parketvloer voor de danszaal. Wat dezen avond evenwel deze Nieuw jaarspartij van vorige onderscheidde, was de nieuwe verlichting in het Paleis. Voor eene benoeming tot commies griffier der Eerste Kamer hebben nog verzocht in aanmerking te komen de heeren i mr. J. J. Belinfante, advocaat te 's-Gravenhage, en mr. R. F. C. H. baron Bentinck van Schoonheten, advocaat te Zwolle. Het plan bestaat om dit voorjaar in de provinciën Noord- en Zuid-Holland twee examen-commissiën te benoemen voor de hulpakte, met het oog op het te verwachten groot aantal candidaten. Naar het Dbld. verzekert, zou voor het ambt van hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage in aanmerking komen een der offieieren-districts-commandanten van de 3e divisie van het wapen der koninklijke maréchaussee. Nederland en Zuid-Afrika. Bij mevr. Wasklewicz te 's-Gravenhage is nog uit Engeland voor de familie der Boeren ingekomen 2 pd. sterling van mr. John Leach te Yarmouth. De in Engeland ingekomen giften bedragen reeds f175, welke door mevr. Wasklewicz aan dr. Hendrik Muller, consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat, op diens verzoek ter overmaking naar Zuid-Afrika zijn toege zonden. De influenza is te Amsterdam buitengewoon sterk heerschende en heeft dit jaar een oogenschijnlijk gevaarlijk karakter. In het Wilhelmina-Gasthuis zijn niet minder dan 30 leden van het verpleegpersoneel door de ziekte aangetast, zoodat men wel begrijpen kan, hoe zwaar de dienst voor de overigen is. Aangaande de ontduiking van invoer rechten door een aanzienlijke firma in manufacturen te Amsterdam is het misschien de moeite waard er de aandacht op te vestigen, dat vroeger bij te lage aangifte de goederen door de ambtenaren van de belastingen benaderd werden, waarbij de ambtenaren er de som voor betaalden, waarvoor zjj aangegeven werden. Na de wijziging van de wet c,. ie invoerrechten is te lage aangifte stratb»^ gesteld. Om nu aan te toonen, dat aangifte juist is geschied, zou de betrokke" firma valsche facturen overgelegd hebbel' Wordt dit feit bewezen, dan is ZÜ strafbaar èn wegens ontduiking èn wege"3 j misleiding van de belasting-autoriteiten. Het landelijk comité tot invrijheidstelling van de drie gebroeders Hogerhuis heeft ee" oproeping verzonden voor een algemeen' bijeenkomst te Amsterdam op Zondag Januari, voor het geval dat de herziening van het vonnis der Hogerhuizen niet doof den Hoogen Raad wordt ingewilligd. In he' tegenovergestelde geval zal de bijeenkomst niet gehouden worden. In verband met de arrestaties in de St. Nicolaasstraat te Amsterdam heeft weer doof den officier van Justitie een huiszoeking plaats gehad in de woning van «Mottige Toon", een der gearresteerden, die een paar dagen later weer op vrije voeten werd gesteld. De commissaris van politie in de le sectie, de heer Versteeg, was er bij tegenwoordig. Van de gearresteerde bende zijn er nog zeven in verzekerde bewaring onder wie ook Lammetje Zondag, de ex- ploitante van het logement «De Vrienden kring". Christina van der Woude, eene bekende figuur uit de dagen van het palingoproer, is gisteren te Amsterdam overleden. Krisje was «broeder" in de orde van den Neder- landschen Leeuwzij verwierf de onder scheiding door een inspecteur van politie het leven te redden. De Staatsspoor heeft voor slechts eenige categoriën van comptabele ambtenaren de verplichting tot borgstelling gehandhaafd en aan de overigen de tot dat doel gestorte bedragen teruggegeven. De heer Van Someren te Utrecht hee ft het plan opgevat daartoe van vele kanten aangezocht de tentoonstelling der Zuid- Afrikaansche Republieken voort te zetten en uit te breiden. Dat kan echter niet in de zalen der rijksuniversiteit, waar zij tot dusverre was gehouden en daarom zoekt hij nu naar ruimer lokaliteit, om daar zijne verzameling opnieuw en op grooter schaa' ter bezichtiging te stellen. Vooral op ethno- grafisch gebied werd hem veel aangeboden dat hij wegens de beperkte ruimte heeft moeten weigeren en dat hij nu hoopt te kunnen plaatsen. Jhr. mr. T, A. J. van Asch van Wijck is eergisteren, in een plechtige zitting van den gemeenteraad, geïnstalleerd als burge meester van Amersfoort. Te Wageningen waarschuwt de heer H. C. Reimers, rijksveearts, per publicatie ten sterkste tegen het gebruik van ongekookte melk, naar aanleiding van het veelvuldig voorkomen van tuberculose onder het rund vee in den omtrek en het gevaar daaruit voor de menschen voortspruitende. Vooral voor jonge menschen acht de heer Reimers het gevaar, verbonden aan het gebruik van ongekookte melk, besmet met tuberkelbacillen, zéér groot. Te Sappemeer hebben bijna alle abonné's der Bell-Telefoon den len Januari hun abonnement opgezegd. Een kwestie over den abonnementsprijs, reeds lang aan de orde, moet daarvan de oorzaak zijn. Zeer zeker zullen, indien de toestand voortduurt, ook vele abonné s van Hoogezand hunne aansluiting opzeggen, daar de telefoon de meeste diensten bewijst aan de industrieelen van beide gemeenten voor onderlinge mede' deelingen. Te Borne, is op den Nieuwjaarsdag hevig gevochten. De gebroeders Scholten werden zeer ernstig gewond, één van hen zelf® levensgevaarlijk; L. Gerritsen brak een arm, en zekere Jacobs kreeg twee sneden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2