Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaar«:. Zaterdag 6 en Zondag 7 Januari 1900. No. 0590. ISttrcatt "38oteY&ixaai 50. mt EERSTE BLAD. l)e Drie berkenhof*. CA Wegens den feestdag van IIU. DRIE KONINGEN zal de Nieuwe Schiedam- *che Courant Zaterdag-avond u i e t v e r s c h ij n e n. OF FICIE ELF CKJiK HTEA. BOUWMATERIALEN, ALttEJMLEEA UYKKZ1CUT. Feuilleton. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT v PRIJS TAK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1,50 franco per post door geneei Nederland - 2.— Afzonderiiike Nummers - 0.05 Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 11 Januari a. s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden de levering van als Keien, Trottoirbanden, Straat klinkers, Metselplavei, Houtwaren, en IJzeren voorwerpen ten behoeve der gemeentewerken. Het bestek is a f0.25 verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en ligt met de tee- kening der ijzerwerken, aan de stads- timmerwerf op werkdagen ter inzage. 5 Januari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. De «overwinning" door generaal French bij Colesberg behaald, begint steeds meer in glans te verbleeken en zal weldra in een nederlaag zijn verkeerd. Er bestaat nl. omtrent de jongste overwinning van French een lezing uit Pretoria afkomstig die met het zegevierend bericht uit Kaap stad geheel in strijd is. Volgens deze lezing vielen de Engelschen Zondag-avond met een groote macht aan op het commando van Schoeman in het district Colesberg en trachtten zij de stellingen te bestormen. Zij herhaalden den aanval Maandag-morgen, maar werden genoodzaakt terug te trekken. De Boeren bleven de stelling bezet houden. De verliezen der Engelschen zouden zwaar zijri. Naar het Duitsch. 22) Zij drukte Marie's teedere gestalte innig aan de borst. «En waarom kan dat niet gebeuren vroeg Marie zacht, maar warm. «Het is een wenk van Boven Gij moet den Drie berkenhof redden van den ondergang vader en de broeders. Als ik eenmaal gestorven ben, is er geen weg meer tot den vrede dan uw huwelijk." «Of dat ik heenga dat ik vlucht naar het oord, waar de5 zon opgaat, en hij, waar zij ondergaat,' sprak Eva droevig te moede. «De vrede is weg var. den Drieberkenhcf, en het ziet er niet naar uit, dat hij spoedig zal terugkeeren. «Geloof dat niet fluisterde Marie afgemat. M9 m PRIJS DER ADVERTENTI Ë|N Van 16 regeis1.1... f0.60 Elke gewone regei meer1 -0.10 Voor herhaaide piaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De limes verneemt uit Rensburg French houdt nog steeds zijn sterke stellingen bezet tegenover Colesberg bij de brug en den straatwegde afdeeling van Portes bezet een stelling op de linkerflank der Boeren, maar zonder versterking is French niet in staat om verder iets te doen. De poging der Boeren om proviandtreiner te vermeesteren zijn mislukt Babington voert thans het bevel over de troepen in de vlakte. De Times verneemt uit Sterkstroom, dat 3000 van geschut voorziene Boeren (ten deele was dat geschut veroverd op de Engelschen) eergisteren-avond bij Stormberg een buitenpost aanvielen bezet door de Kaffiarian Mounted Rifles tusschen Cijfergat en Molteno. De aanval mislukte. Gatacre, met bereden infanterie en een veldbatterij uitgerukt vond de Boeren sterk verschanst op den KoperOerg, die den weg naar Cijfer gat bestrijkthet Engelsche geschut ver dreef de Boeren, die naar Stormberg vluchtten. Uit Oranje-rivier ontvangt de Times be richt van een schermutseling bij Doverhoeve, nabij Belmont. Een klem Boereukorps poogde tevergeefs Klokfontein te overrompelen. Uit het kamp te Frere wordt in dato 4 Januari nog het volgende gemeld De versterkingen der Boeren werden van ochtend beschoten met blijkbaar succes. De lyddietbommen vernielden de verster kingen links van de kraal op de vlakte. De vijand verplaatste zijn stelling zijn paarden sloegen op hol. Ook omtrent den toestand bij Ladysmith is uit Pretoria in dato 3 dezer een draad- bericht ontvangen, luidende als volgt.' De laatste regeeringstelegramrnen uit het hoofdkwartier te Ladysmith melden De twee Engelsche marine-kanonnen in het kamp te Chieveley blijven dag en nacht het vuur onderhouden op verren afstand en zonder uitwerking. Lukas Meyer heeft het bevel over een divisie bij Ladysmith Zij hoestte bloed 1 «ik heb nog vermogen van mijne moeder en kan er mee doen wat ik wil. Dat zult gij beiden hebben, als gij een paar wordt gij kunt dan gaan, waar ge wilt." «floe goed en lief van u, maar, neen.,." «Laat mij voor alles zorgen er is een hoogere hand, die het lot der menschen bestiert en het vaak heel anders leidt dan men denkt. Vóór ik naar moeder ga hier Boven" een droeve straal viel uit haar oog op den versierden gratneuvel «zal ik den ring aan uwen vinger steken, en dat zal het teeken zijn van eene wending ten goede misschien voor allen De meisjes hadden het kerkhof verlaten en stegen weer in den wagen. De voerman werkte met het getuig der paarden'; zijn handen sidderden zichtbaar, en toen ook hij ten slotte plaats nam, waagde hij het nauwelijks een blik in den wagen te slaan naar de roode en de witte roos «Kan ik meerijden naar den Drieberken hof?" vroeg daar potseling een wande laar. Het was Brinkman. «Zeker, zeker I Neem maar naast mij plaats I" hernomen. Joubert spreekt het gerucht over een protest van hem bij generaal White tegen het gebruik van lyddietbommen tegen. Hij zegt dat de Boeren totnogtoe geen man door lyddiet verloren hebben. Het garnizoen van Ladysmith zond in den Oudejaarsnacht naar alle kanten verkenners uit, die schoten wisselden met de piketten der Boeren. Twee granaten werden te middernacht uit Ladysmith afgezonden, welke een burger doodden. Joubert predikte voor de burgers op Zondag-morgen. Eenige bommen, met suikergoed gevuld, werden Zondag-ochtend utt Ladysmith ge zonden met Nieuwjaarsgroeten. Men ver nam, dat er dertig shillings tot vijf pond sterling voor betaald werd. Nader is nog uit het hoofdkwartier der Boeren bij Ladysmith bericht ontvangen, dat zes ruiters er in geslaagd zijn, Lady smith in vollen ren te verlaten en te ont snappen. De Boeren gelooven, dat kolonel Rhodes of Jameson of beiden onder hen waren. Naar de Parijsche Temps verneemt, is er sprake van te Londen, sir Alfred Milner als hooge commissaris te Kaapstad te ver vangen door lord Rosebery. Kolonel Chesham is benoemd tot com mandant van de Yeomanry Het corps volunteers van de Londensche city zal uitgerust worden met een batterij Maxim-kanonnen gelijk aan die welke de Engelschen te Omdurman gebruikten. Naar aanleiding van het bericht van Beuter dat de onderhandelingen over de Bundesrath kwestie te Berlijn gevoerd worden en dat Duitschland niet heeft ge protesteerd, maar zich bepaald heeft te verzoeken de zaak zoo snel mogelijk af te doen maakt Wolffs bureau de opmerking dat volgens vertrouwbare berichten ten eerste de onderhandelingen te Londen ge voerd worden, ten tweede de Duitsche re geering dadelijk protest heeft aangeteekend wegens de handelingen van Britsche marine- De meisjes nikten hunnen vriend toe, en de wagen rolde over de bruine vlakte daar heen. De zolders en schuren van der. Drieber kenhof waren niet in staat geweest den zomerzegen te bergen, zoodat op het erf verschillende hooimijten stonden. Juist bij de ombuiging van den weg, bij zulk een mijt, stiet de wagen onverwachts op een fraai rijtuig, dat van de richting van den Drieberkenhof was komen aan rollen en waarin een deftige dame zat. Snel hielp Sepp zijne paarden in om eene botsing te vermijden. De dame was van eene hooge gestalte met straalgrauwe oogen. Hare gelaatskleur was bloeiend en de kleine mond teekende trotschheid, die echter verdween, als een lachje de lippen omspeelde. Zij kon reeds acht-en-twintig lentes hebben zien ontluiken, en toch had zij zelve nog iets lenteachtigs. «Hé, hoe aardigriep zij, «daar treffen we lieve bekenden Citroenen Sepp lichtte zijnen hoed, Brink man groette eerbiedig, Eva strekte de dame beide handen uit den wagen tegemoet. »'tls ons een aangename verrassing, u autoriteiten tegenover schepen van de Duitsche O.-Afrikalijn. Een telegram uit Berlijn meldt, dat het antwoord van het Engelsch departement van buitenlandsche zaken op de nota van Duitschland betreffende de Bundesrath aldaar is aangekomen, maar niet bevredigend is. De ontevredenheid is groot. In het Portugeesche Hoogerhuis beant woordde de minister van buitenlandsche zaken gisteren nog andere vragen. Hij zeide o.a., dat er slechts twee houdingen zijn tegenover een gewapende botsing, n.l. die van wie er aan deelnemen en die van wie er niet aan deelnemen. Portugal nu neemt er geen deel aan. Voor het niet-afkondigen van zijn onzijdigheid zijn er voorbeelden. Het Engelsch Duitséhe verdrag is een verdrag tusschen twee vreemde Staten en Portugal heeft van beide, gelijk reeds in de Cortes gezegd is, de stellige betuigingen gekregen dat zijn souvereiniteit geëerbiedigd zou worden. Portugal kan geen verdrag sluiten zonder voorkennis van de Cortes. De eerste beweging van het comité om een petitie-beweging in Belgie te beginnen ten einde een adres te zenden aan presi dent Mac Kinley, waarin hem verzocht wordt zijne bemiddeling aan te bieden aan de oorlogvoerenden in Zmd-Alrika, is giste ren gehouden onder voorzitterschap van den minister van staat Lejeune. Het publiek worut uitgenoodigd handteekemngen te zenoen aan den secretaris van den Vredebond te Brussel. Lijsten zullen worden neergelegd in koffie huizen te Brussel en in het geheele land. De Ind. beige kondigt aan, dat in het eerstverschijnend nummer zullen worden opgenomen een aantal hoogst belangrijke documenten nopens den Zuid-Afnkaanschen oorlog. «Wij hebben", zegt het blad, «ons een groot aantal brieven en telegrammen kunnen verschaffen, die aantoonen, dat er tusschen den heer Chamberlain en de be drijvers van den inval van Jameson een zoo toevallig hier te ontmoeten, mevrouw Von Bern", sprak Brinkman. «en ook u is het, zooais ik zie zeer welkom, onze be scherming in zulke hij wilde zeggen «aangename omstandigheden", maar dit scheen hem een onwaarheid en hij zeide «in zulk een trouw gezelschap weer te zien." Zeker, zeker, mijn waarde Brinkman I" sprak mevrouw Von Bern vriendelijk «maar ook mijn waarde bergzanger vind ik hier zoo geheel onverwachts terug Een welwillende blik der dame viel op de prachtige gestalte van den citroenen handelaar, daarna op het bleeke wezen der dochter van den Drieberkenhof. Marie echter zag met droevig oog in het blawe verschiethaar geest verwijlde klaarblijkelijk niet meer bij de dingen dezer aarde. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1