overeenkomst heeft bestaan. Het bestaan van deze overeenkomst is sedert lang ver moed, doch nooit aangetoond. De docu menten, die wij zullen publiceeren, zullen het bewijs er van leveren. Te Antwerpen heerscht groote ongerust heid over het stoomschip Herzog, dat de Belgisch-Duitsche ambulance naar Trans vaal vervoert en verleden Dinsdag op zijn laatst te Lourengo Marques had moeten aankomen. Men heeft geen bericht hoege naamd van het schip, dat aan dezelfde maatschappij behoort als de Bundesrath, In het Huis van afgevaardigden te Was hington diende gisteren de democraat Quarles een resolutie in, waarin voor de beide zus terrepublieken in Zuid-Afrika de innigste sym pathie wordt uitgedrukt wegens den edelen, vaderlandslievenden en dapperen strijd dien zij thans voeren, om hun regeering te bewaren voor vernietiging door een mo narchie. Naar het te Kaapstad heet, is een voornaam Vnjstater en na verwant aan Steyn naar Amerika gegaan om lezingen te houden in het belang der republieken. Vluchtelingen uit Swazieland te Lourengo Mrrquez aangekomen, melden, dat de Koningin van dat land gestorven ishaar dood zoo kort volgende op dien van koning Boenoe wekt verdenking. Boenoe's broeder Nekoko gedraagt zich als hoofd des volks en voert samen met Sekoeba, Oembadine's vroegeren eerste minister, een schrikbewind, heele kraals uitroeiend over het gansche land. De Senaat als hooggerechtshof heeft Buffet, Déroulède en de Lur-Saluces tot tien jaar verbanning veroordeeld (laatstge noemde bij verstek) en Jules Guérin tot tien jaar opsluiting in een versterkte plaats. De straf van twee jaar gevangenis (waar toe Deroulède gedurende de terechtzitting veroordeeld is) wordt met de verbanning saamgesmolten. Guérin zal zijn straf onder gaan in een vesting binnen Frankrijk. Het gerucht loopt, dat Buffet naar België zal gaan en Déroulède naar San Sebastian (bij Madrid). De Fransche dagbladen revues, brochures en andere tijdschriften, die de instellingen der Fransche regeering voortdurend scherp critiseeren, zijn door generaal de Gallifet in de militaire clubs en casino's in Frankrijk verboden. •Aan Paul Déroulède de vrouwen van La Charente". Een keurig zilveren beeldje van Pallez, de Republiek voorstellend, be kroont den stok. En dit alles bijeenge bracht uit giften van 20 centimen. Francois Coppée neemt de vlag, over handigt haar aan Deroulède en zegt daarbij de volgende verzen A Paul Déroulède. En La Herisé gaat voort Allen die zich in de nauwe cel bevinden, zijn opgestaan. Wij luisteren met hijgenden boezem en tot in het diepste der ziel be wogen door den gloed, welke den dichter bezielt. Déroulède heeft zijn uiterste kracht in spannen, hij is opgestaan, steunend op den schouder zijner zuster. Hij weent •Dat is te veel, mon cher maitre, dat is te veel, beste vriend. herhaalt hij, Coppée omarmend. Vervolgens de kleine gouden medaille het teeken van zijn presidentschap van den Patriottenbond, en waarvan hij nooit scheidde, van zijn das afnemend, bevestigt hij die op de das van Coppée den man, die in een der moeilijkste uren zijn groot talent in dienst kwam stellen van het leger en het Fransche vaderland. Dif tafreel, dat eenige minuten duurde, was waarlijk grootsch en indruk wekkend in zijn eenvoud. aan onze verwachting niet geheel beant woordde doch meenen dat hier eenige buitengewone oorzaak, die echter wel meer bij solisten voorkomt, in 't spel was. Schitterend nam zij revanche in de tweede afdeeling met het ^Larghetto" Ries en »Rhapsodie Hongroise" Hauser. Mooie toon, heerlijke voordracht, zeer ontwikkelde techniek en een ferme streek, werkten samen om de toehoorders te doen genieten en bewonderen deze heerlijke nummers. Een geestdriftvol applaus beantwoordde Mej. Terkünle met de gevoelvolle voordracht van de zwevend-zangrijke »Aria" van Bach (voor de G-snaar). De heer Verhallen verdient hulde, ook voor de uitnemende begeleiding. Zwaar was zijn taak gisteren-avond doch naar ver houding zal zijn voldoening zijn, wegens het succesvolle concert. te 's-Gravenhage aan de Boompjes Rotterdam in de Maas, toen aan den b0" denboot gelost moest worden. Door de tegenwoordigheid van geest den koetsier bleef deze met zijn be' Tramwee. De tram, die gisteren-avond 7 ure van hier moest vertrekken, vertrok eerst 20 minuten later met de locomotief er achter, die aldus de tram schoot in plaats van te trekken. De oorzaak was dat de rem niet kon werken, zoodat de locomotief niet kon wisselen. De tram van heden-middag ure, die 10 minuten over den tijd vertrok, kon het door een defect aan den veiligheidsklep niet verder brengen dan den wissel. De tram die ten 2 ure van hier vertrok, heeft daarop de voorgaande medegenomen,' zoodat eerstbedoelde tram circa een half uur vertraging had. Gisteren-middag 3'/4 ure is de zakken drager J. Schipper met een zak met maïs van de loopplank van een vaartuig in de Nieuwe Haven gevallen. Nadat de man gelegenheid had gevonden zijn kleeren te drogen, kon hij weer aan 't werk gaan. paarden op den wal. Met het hijschtoes'e der firma König, werd het groote gev^ te behouden aan wal gebracht. Aan den Wolfshoek tegenover de Kort(l Wijnstraat te Rotterdam is gisteren-morg*"1 de kademuur over een afstand van 'er scheidene meters ingezakt. Het metselwerk is naar buiten uite"" gevallen en nog voortdurend zakt de bestrad zachtjesaan weg, Een tweede uitvoering ten voordeele Zuid-Afrikaansche republieken werd te Vlaardingen eergisteren-avond met zeer ve«' succes gegeven door verschillende vereen'' gingen, alszangvereeniging sEuterpe gymnastiekvereeniging »Leonidas", R.-&' tooneelvereeniging ïCaecilia", tooneelv«r' eeniging «Varia", harmonievereenigin? •Concordia". Woensdag is de oudste inwoner v»p Overschie, de heer S. Karreman, in de" ouderdom van ruim 95 jaar overleden. Te Delfgauw moet Zondag tegen de" avond, het 3 jarig kind van J. Kooij, d*' buiten liep te spelen, door onbeke»1' gebleven personen ontvoerd zijn. Te Del'1 wisten zij blijkbaar geen raad meer de kleine en lieten haar in een steeg achter. De beangste ouders kregen gelukkig spoedig hun kind terug. Uit St. Petersburg wordt geseind Het grenadiersbataillon, waarvan groot- vorst Michael Nikoiajewitch chef is en dat totnutoe in den|Kaukasus was gestationeerd, werd plotseling in 24 uur mobiel gemaakt om naar de Perzische grens op te trekken. Het bevel werd zoo snel gegeven en uitgevoerd, dat de nieuwbenoemde com mandant niet tijdig bij het uitrukken tegenwoordig was en het eerst eenige dagen later bereikte. De Christenvervolgingen in China blijken weer aan de orde van den dag te zijn. De te Pinqy in (Shantoeng) geplaatste Engelsche missionaris Brooks werd door de leden van de onder der. naam van »The Boxers" bekende vereeniging van onrust stokers vermoord. Een Nieuwjaarsbezoek bij Déroulède in de gevangenis La Santé. In den Eclair verhaalt Le Herissé zijn bezoek op den Nieuwjaarsdag aan den gevangen president van den Patriotten- bond, Paul j Déroulède. De afgevaardigde voor La Charente is, zooals men weet, lijdend. Op den Nieuwjaarsdag waren bij hem zijn zuster, zijn broeder, zijn neven, Marcel Habert en Francois Coppée. Daar wordt, verhaalt Le Herissé, door den gevangenbewaarder de beeldhouwer Lucien Pallez binnengeleid. Uit zijn over jas haalt hij de Fransche vlag, een ge schenk van de vrouwen van La Cbarente aan haar gevangen vertegenwoordiger. Het is een prachtig stuk werk, met gouden borduursel en met het opschrift Stads- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 5 Januari 1900. Concert Symphonie- Vereeniging. De Symphonie-Vereeniging verschafte gisteren-avond hare leden een avondje van muzikaal genot, zeker niet minder groot, dan we het tot dusverre van haar gewoon zijn. Onder de bezielende leiding van haar directeur, den heer Verhallen, bracht zij hare orchest-nummers flink ten gehoore. De uitvoerders lieten zich ditmaal over het algemeen leiden, hetgeen de nuanceering zooveel ten goede komt. De stemming liet niet veel te wenschen over, dank zij ook de goede bezetting van de hout- en koper partijen. Wij meenden te bespeuren, dat het aantal werkende leden iets verminderd is, de kwaliteit echter bij lange niet. Bijzonder te prijzen valt de uitvoering van de Symphonie Schubert's Unvollendete 2e deel, het Abendlied van Schumann, zooals het als bis-nummer gespeeld werd en het Menuet van Paderewski. De beide dames solisten hebben niet weinig bijgedragen tot het succes van den avond. Mej. Betsy van Hees beschikt over een zeer aangename stem en droeg hare liede ren met smaak voor »Schön Gretlein" vordert heel wat volhardingsvermogen. •Pena D'Amore" Mascagni en »Im Haine' Schubert, bevielen ons vooal wat de uit voering betreft beter. Een lief Wiegelied gaf de zangeres ten beste op het lang aan houdend applaus dat haar ten deel viel. Mej. Terkühle, violiste, was ons geen on bekende. We mochten haar onlangs te Rotterdam hooren, en die kennismaking deed ons zeer gaarne naar een vernieuwing verlangen. We mogen niet verhelen, dat de uitvoering van het «Adagio" van Bruch Gisteren-middag 3£ ure is de 11 jarige Teunis Brons, wonende aan den Rotter- damschen dijk no. 116, bij het spelen op ijsschotsen in den Boezem daar afgegleden, doch, gelukkig, spoedig door een kameraad gered. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam wees de burgemeester op de bezoeken der Konin ginnen. Ook in andere opzichten bestaat er reden tot tevredenheid. De algemeene gezondheidstoestand was niet ongunstig. Er waren geen besmettelijke ziekten. De orde werd niet verstoord, zelfs valt te prijzen de ordelijke houding der schippers en machinisten bij hunne geschillen. De scheepvaart was hoogst bevredigend. Uit zee werden ingeklaard 6973 schepen met 27.925.686 Ms inhoui, waarvan 6854 schepen met 27,614.048 M". inhoud van de havenwerken gebruik maakten. De ver meerdering bedroeg 6 pc. voor de schepen en 10 pc. voor den inhoud tegen 1898. In de laatste 7 jaren bedroeg de vermeerde ring 52 pc. voor de schepen en' 84 pc. voor den inhoud. Dat dit van grooten invloed was op de welvaart der gemeente, de grootere op brengst der middelen is hiervan het beste bewijs. Ofschoon Rotterdam de toekomst onbezorgd kan tegemoet zien, staan toch nog aanzienlijke uitgaven te doen als voor de uitbreiding der haven- en handelsinrich tingen en voor de noodzakelijke verruiming der inrichtingen op elk gebied wegens de toeneming der bevolking. Ook op het verleenen van steun aan ambtenaren en beambten der gemeente biijft steeds het oog gevestigd. De burgemeester eindigde met een beroep op den steun van alle ambtenaren en met de beste wenschen voor de raads leden. Eergister-namiddag geraakte een groote verhuiswagen van de firma Van Evers Co. BIOEXLAXD. Blijkens het bij den Raad van State, aid- voor de Geschillen van Bestuur, ingekome" Kon. besluit in zake Roosje Vos, linnen' naaister te Amsterdam, is de niet-toelating van deze ais lid van de Kamer van Ar bei'' voor de confectiebedrijven gehandhaafd i" hoofdzaak op de volgende gronden da' appellante niet tegen genot van loon in ee" bedrijf is werkzaam geweestdat onder bedrijf in de wet is te verstaan zaak of affaire; dat, ware dat anders en moest appellante tot de werklieden in den zin der wet worden gerekend, het lidmaat' schap van eene Kamer van Arbeid zoh openstaan voor personen, die niet bij of voor een patroon, maar bij of voor particU' lieren werkzaam zjjn, en dat dit in strijd zou wezen met het doel der Kamer van Arbeid, welke volgens art. 2 der wet strek ken om de belangen van patroons en werklieden in onderlinge samenwerking t« bevorderen. Werd eenige dagen geladen melding ge- maak van eene gift, groot f 250, geschonken door H. M. de Koningin aan de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in hetHuisgezim thans werd namens H. M. de Koningir.' Moeder door dezelfde vereeniging f400 ontvangen. Aan de Eerste Kamer is de tekst g«' zonden van de »Ongevallenwet 1900", zooals die door de Tweede Kamer op 13 Dec. j'- is aangenomen. De behandeling zal nog wei eenigen tij"i op zich laten wachten, daar de Eerstfl Kamer eerst nog het grootste gedeelte der Staatsbegroting en daarbij behoorande ontwerpen heeft af te doen, en bovendie" de schriftelijke gedachtenwisseling met de Regeering moet zijn afgeloopen. De marine neemt, proeven tot het bra"* den van lichtgasboeien met gloeikousje j van 30 normaalkaarsen sterkte. Üet gasverbruik veranderd hierdoor van liter op 40 liter per uur, terwijl 6 lichtsterkte bijna 100 pCt. verbetert. De corespondent van de N. R. Ctte Konstantinopel schrjjft, dat Jhr. van der Qaand semble morte l'espérance Kt quand est si noir l'horizon, O martyr, les femmes de France Viennent pavoiser ta prison. Jamais le soleil ne pénètre Dans le séjour de tes doulenrs, Mais notre pitié peut y mettre Un arc-en-ciel, les trois conlenrs. Ce drapean que de pleurs tu mouilles, Iribun, est fait du même lin Qu ont jadis filé les quenouilles Pour la rancon de Du Guesslin. Va, la colère s'accumule Contre un despotisme exécré. Au triste mur de ta celluie Suspend eet emblême sacré. Pour que le peuple entier se dise Que l'honneur, la gloire, la loi Tout ce qu'un drapeau symbolise Sont ici csptifs avec toi. Pour que ta bastille s'écroule Et qu'enfin libre et triomphant, Ce drapeau plane sur la foule, Brandi par toi, drapeau vivant! mill

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2