Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaarg. Zaterdag 6 en Zondag 7 Januari 1900. No. 6590. bureau ^otev^tvaat 50. TWEEDE BLAD. Vervolg Binnenland Kerknieuws. PRIJS VA» DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco oer posi door geneei Nederland - 2. Afzonderiijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVKRTENTI fi|N Van 16 regels i I ƒ0.60 Elke gewone regel meer 1-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De tundeeringen in zee te Scheveningen' waarop de ijzeren pijlers zullen rusten voor de wandelpier met de daarmede in Verband staande beton-werken en bazalt- stortingen, zijn door de hoofdaannemers van de pier ondersbands aanbesteed aan de bekende aannemers voor zeewerken, de heeren Volker en Bos te Sliedrecht. Weldra zal men daarmede aanvangen. Een massa bazaltsteenen ligt aan de landzijde van bet Kurhaus daartoe opgehoopt. Door het centraal bestunr van den R. K. Volksbond zijn een drietal commissiën (elk bestaande uit een geestelijk adviseur en vier bondsleden) benoemd voor eventueel spoedig aan de orde -komende wetsont werpen en wel: a. Voor het ontwerp «Arbeids- en Rust tijden" de weleerw. heer A. G. van den Berg, adviseur te Schiedam, en de heeren W. J. Derksen te Amsterdam, H. van Oos- terom te Rotterdam, J. W. Smit en C. J. Willeman. b. Voor het ontwerp «Arbeiderscontract", de zeereerw. heer G. W. Konings, centr. adviseur, en de heeren A. N. van der Doorn te Rotterdam, P. B. Kok te Amster dam, W. C. J. Pastoors en B. Lammers. Voor hot ontwerp «Woningwet": de Weleerw. heer F. J. A. M. Wierdels, ad viseur te Haarlem, en de heeren G. Hulse bosch te Haarlem, H. Mustert te Rotterdam, P. J. B. van Rijswijk en Frits W. Dücker. Werkloezen in de Diamantindustrie. Het aantal werklooze diamantbewerkers te Amsterdam bedraagt nu al ruim drie duizend. De ondersteunings commissie heeft tot dusver een bedrag van f6840 ontvangen. Gisteren zou een uitkeering plaats hebben aan hendie gedurende vjjf weken werk loos zijn. De uitkeering zou bestaan uit f 2 voor ongehuwden en een kop gort, een kilo rijst, een kop boonen of erwten, een par tijtje brandstof en tien brooden plus fl Voor gehuwden. Bovendien kon aan ieder Werklooze een pakje tabak worden ver strekt, daar een groote voorraad daarvan ontvangen was. Het fonds waarover de commissie te be schikken heeft is echter bij lange na niet toereikend om den dringenden nood te lenigen. Ten einde te gemoet te komen aan de vele klachten over het gemis aan aanslui tingen en te late aankomst der treinen zal oset ingang van 1 Januari a. s. door de Maatschappij tot Exploitatie der Staats spoorwegen de volgende maatregel worden genomenWanneer treinen uit Parijs of Brussel te Esschen met meer dan 15 mi- buten vertraging eerst kunnen binnenkomen, «al daarop niet meer worden gewacht, doch moet de machine en het personeel naar Rozendaal terugkeeren, ten einde den daar gereedstaanden trein te kunnen bedienen, zoodat reizigers uit Zeeland en het Binnen land bijna zeker hun bestemming kunnen bereiken. Dit is hoofdzakelijk van toepassing op de gecombineerde treinen 2, 4 6 en 10 S. S. of 14, 22, 38 en 48 H. S. M. In den ouderdom van 92 jaar is onder Apeldoorn overleden de heer J. van Houtum Az., oud-lid van den gemeenteraad en drager van het Metalen Kruis. In een herberg te Eindhoven is een onbekend persoon op een ergerlijke wijze mishandeld. Drie bierglazen werden hem op het hoofd stuk geslagen, de man bloedde vreeselijk. Iemand uit Stratum was de oorzaak van dezen twist. Toen zij buiten waren heeft in een worsteling een onbekende een stuk van den pink der rechterhand van B. afge beten. Dinsdag-avond kwam een rijtuig met een paard bespannen van Siuiskil in de rich ting van de Axelsche Sassing gereden. In het rijtuig bevonden zich 6 personen, twee mannen, zwagers, met hun vrouwen en twee kinderen. Zij hadden op Sluiskil bij hun familie nieuwjaar gewenscht en waren op de thuisreis, 't Was ongeveer half 7, toen halverwege tusschen Sluiskil en de Axelsche Sassing het paard eensklaps een verkeerde richting nam en recht in het kanaal liep, zoodat alles te water ging. Een der mannen zag het gevaar en klom dadelijk boven op de kap van het rjjtuig, waarna hij er in slaagde zijn zwager te grijpen en op het droge te helpen. De beide vrouwen en de kinderen, als mede het paard verdronken, ondanks de pogingen tot redding, welke door de duis ternis zeer werden belemmerd. Nog denzelfden avond werden de lijken opgevischt. De mannen waren radelooseen hunner ligt zelfs ernstig ongesteld te bed en moest dadelijk onder geneeskundige behandeling gesteld worden* Een der mannen, A. Van Alten geheeten, verloor bij dit ongeluk zijn vrouw en beide kinderen van 5 en 7 jaar, benevens zijn zuster die nog slechts korten tijd met W. Schieman getrouwd was. Tot de maatschappijen, die met voldoening op het afgeloopen jaar mogen terugzien, behoort voorzeker de Stoomvaartmaatschap pij «Zeeland", wier personenvervoer het nog ongekend cijfer van meer dan 100.000 bereikte. GEM EX GD XIEUWS. Te Maastricht is gisteren-nacht een huis in de Raamstraat, bewoond door twee gezinnen, ingestort. De bewoners, door een aanhoudend gekraak uit hun slaap gewekt, konden zich nog bijtijds redden. De oorzaak van het ongeval wordt toegeschreven aan het te diep uitgraven der fundamenten van een aangrenzend huis. Te 's-Hertogenbosch is de politie-agent Van Daalen, een oppassend, eerst onlangs gehuwd man, terwijl hij op surveillance was en uit het Bokhovenstraatje kwam, aan de Smalle Haven in het water geloopen en verdronken. De doodstrijd van den man moet verschrikkelijk geweest zijn, daar hij blijkbaar geruimen tijd tot bewustzijn was, wat blijkt uit de omstandigheid dat hij in 't water liggende, nog lang op zijn hoorntje om hulp geblazen heeft. Ofschoon de omwonenden op het alarm waren aange komen en met loffelijken ijver en moed alles in het werk stelden, om den onge lukkige te redden, mocht dit niet gelukken. De toestand van den weg aldaar moet oor zaak zijn geweest dat hij te water geraakte. Volkstellerservaringen. Toen te Amsterdam een volksteller een juffrouw zijn kaarten aanbood, riep deze haar kin deren beneden, zette ze «naar de grootte" en sprak: «Daar heeft u ze nou alle zeven, meneer 1 Telt u ze maar naMijn oudste wordt komend jaar Mei zeventien, en daar heeft u.De volksteller natuurlijk aan 't uitleggen, dat de telling veel officieeier in zijn werk ging, haar nogmaals de versmade kaarten aanbiedend. De moeder kon echter niet nalaten bij zich zelve te zeggen, dat het zoo toch veel eenvoudiger was I" Een andere volksteller bood in een ach terbuurt de kaarten aan, maar de vrouw weigerde ze in ontvangst te nemen, onder de opmerking: «eerst voor de diaconie, toen voor de Transvaal en nu weer voor Nieuwjaar! neem ze maar gerust mee, ik geef niet meer." De zwarte Krüger. Een groote, zwaargebouwde neger stond eergisteren te Londen terecht. «Ik hoop", zei de neger, zich verdedigend, tot den politierechter, «dat u elk woord, dat ik spreek, zal gelooven, want het zal als 22 karaats goud zijn. Zaterdag avond ging ik naar een café concert, toen enkele lieden mij Old Krüger" noemden, wat ik als een beleediging opvatte. Toen ik de zaal weder verliet, noemden dezelfde menschen mij weder «Old Krüger" en lachten mij uit. Ik beklaagde mij bij een agent doch deze zeide mij, daf ik dan maar in mijn eigen land had moeten blijven. Maar ik kom niet uit Transvaal, ik kom uit Philadelphia. Als men mij met rust laat, ben ik als Johannes, maar als men m\j belee digt ben ik als Petrus. «Wat is uw beroep", vroeg de rechter. Ik aarzel om het te zeggen, maar ik ben koopman, ik verkoop lucifers, zakdoeken en horlogekettingen." «Het is dwaas van 't volk om u uit te lachen wegens uw kleur. Doch gjj moet daarboven verheven zyu. Johannes en Petrus zouden het eveneens geweest zijn," «Neen, Petrus zou ze de ooren hebben afgehakt." (Gelach.) De rechter veroordeelde den geplaagden man tot tien shilling boete. De influenza heerscht op verontrustende wijze te Portsmouth de sterfte is bizonder groot en steeg de vorige week tot 42 per 4000 inwoners, terwijl de gemiddelde sterfte van 't vorig jaar 16 per duizend bedroeg. Aan de Riviera. Lord Salisbury heeft zijn prachtige villa Beaulieu bij Nice voor 4 maanden aan koningin Isabella van Spanje verhuurd. De onlangs overleden lady Salis bury bewoonde deze villa in de laatste jaren des winters en in het voorjaar. Men meldt tevens, dat de Britsche premier dit heerlijk landgoed wil verkoopen. De beroemde fabrikant Krupp heeft aan de pensioenskas zijner werklieden een gift van 500.000 ;mark geschonken en even zooveel bestemd voor verderen bouw van arbeiderswoningen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Oldenzaal den weleerw. heer G. J. Thijert, tot pastoor te Tubbergen den weleerw. heer W. J. A. Jansen, tot pastoor te Lonneker den weleerw. heer G. Groothuis en tot pastoor te Com- pascum den weleerw. heer P. Boemans. In den loop van dit jaar zal het vijfde eeuwfeest van het bestaan der parochiekerk van St. Petrusbanden te Venray plechtig worden gevierd. Mgr, Geurts. Men schrijft aan het Gentrum uit Maas hees (L.) d.d. 5 Januari Werd de familie Geurts alhier voor eenige weken verrast door de blijde mare, dat haar teergeliefde zoon en broeder na een afwezigheid van 17 jaren behouden en wel was geland te Marseille om binnenkort voor eenigen tijd in den schoot der zijnen terug te keeren, de vreugde steeg ten top toen eergisteren uit Rome het heuglijke nieuws ontvangen werd dat het Z. Heiligheid Leo XIII behaagd heelt den weleerwaar den heer Frans Geurts te benoemen tot bisschop en apostolisch vicaris van het nieuwe vicariaat Tchely in China. Monseigneur Ernest Franciscus Geurts werd geboren te Maashees in het jaar 1862. Als knaap reeds onderscheidde hij zich door een buitengewoon vernuft en schranderheid, geest en scherpzinnigheid straalden u it zijne oogen, zoodat zjjne eerste leermeesters reeds iets grootsch in hem zagen. Hij studeerde achtereenvolgens aan het college te Roer mond en te Rolduc. In 1882 trad rfij in de Congregatie der Lazaristen te Panjs Als Diaak vertrok hij naar China, a;waai nij den len Mei 1887 tot priester wem gewijd door mgr. Sarthou, destijds bisschop van Tchen-tingfou, later van Peking. Sedert NIEUWE SC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 5