Ia het Westen. De Times verneemt uit RensburgDe verliezen van het Suffolk-regiment bedragen 7 officieren en 30 man gedood en ongeveer 50 man gevangenen. Een draadbericht uit Pretoria in dato 9 dezer meldt nog het volgende De strijd om Colesberg wordt voortgezet. De Boerenstrijdmacht houdt zich in haar stellingen staande. Die der andere com mando's is kalm. Verschillende berichten. In een brief van den correspondent van de Globe over den slag bij Magerfontein heet het, dat er verschil van meening bestond tusschen den opperbevelhebber lord Methuen en generaal Wanchope, die de brigade Hooglanders aanvoerde, over de beste manier om de Boeren aan te tasten. Men besloot lord Methuen's plan te volgen. Wanchope's laatste woorden, toen hij aan de spits zijner brigade viel, terwijl deze door een kruisvuur op ruim 250 M. neer- gemaaid werd, waren»Om Godswil man nen, veroordeel mij niet hieromDe cor respondent zegt verder, dat bij de snelle opeenvolging van frontaanvallen op een onzichtbaren, stevig verschansten vijand de soldaten den moed beginnen te verliezen* De Engelsche minister Balfour hield gisteren een redevoering te Manchester. Hij gaf een overzicht van de gebeurtenissen, die aan den oorlog vooraf gingen. Hij ge' loofde dat niettegenstaande er moeilijkheden met Transvaal waren, niemand en zeker ook niet de regeering een oorlog onvermijde lijk of zelfs maar zeer waarschijnlijk achtte. De regeering toekende geen verzet aan tegen de toenenemende wapening van Transvaal, omdat Jameson's strooptocht haar den mond snoerde. De Transvaalsche regeering had altijd kunnen antwoorden, dat zij zich niet tegen Engeland maar tegen stroopers wapende. Engeland begon dus, onvoldoende voorbereid den oorlog, want het kon geen dreigende toebereidselen maken, terwijl er onderhandelingen gevoerd werden. Het kon alleen doen wat het tot verdediging noodig rekende. De minister geloofde niet, dat (iets het Kabinet had kunnen bewegen, iets anders te doen dan het gedaan heeft. Hij erkende, dat Engeland de slagvaardigheid der Boeren had onderschat. De ongelukkige opsluiting in Ladysmith had de regeering nooit kunnen voorzien. Maar de inval van de Boeren op Brit3ch grondgebied is niet van dien aard, dat de grootste bloodaard er beangst over' behoeft te zijn. De regeering heeft aan de generaals volmaakt, de vrjje hand gegeven. Het is een oorlog tot verdediging van Engelands Afrikaansch rijk. Hij zal zonder wikken tot het einde toe voortgezet worden, zoodat een dergelijke oorlog nooit meer in Zuid-Afrika voor kan komen. De minister bespotte ten slotte de voorspellingen van den vreemde, als zou de ontbinding van het Britsche rijk ingetreden zijn. De Daily News meldt, dat de douane beambten te Londen beslag hebben gelegd op twee groote kanonnen aan boord van een stoomschip in de Millwalldokken. Zij waren verpakt in groote houten kisten en geadresseerd naar Kristiania als ijzer waren. Het departement van oorlog was er onlangs achter gekomen, dat de Boeren uit Engeland wapens en vleesch in blik krijgen. Vrijdag ontdekten de douanebe- beambten in de haven van Londen aan boord van een stoomschip zes maxims. Het schip werd daarom vastgehouden. In den Senaat te Washington heeft Pettigrew gisteren een motie ingediend, waarin de regeering der Vereenigde Staten gemachtigd wordt, haar bemiddeling aan Engeland en de Zuid-Afrikaansche repu blieken aan te bieden. Het centrale democratische comité van den staat Massachusetts heeft een motie ftan^önoniöD, waarin höt d© Boeren mol de doeltreffende verdediging van hun land gelukwenscht. De jongste berichten van Russische zijde over het zenden van troepen naar Koesjk wekken in Britsch-Indie en in Engeland niet weinig ongerustheid. De correspondent van de Times te Calcutta zegt, dat de reden die voor het zenden van die troepen opge geven wordt, niet waar kan zijn, want de emir van Afghanistan is gezond en in het land zelf is het volkomen rustig. De Times zelf toont zich in een artikel alles behalve gerust, hoewel zij voorgeeft, het telegram uit Fiflis wel te willen gelooven, en aan te nemen, dat de Tsaar geen aan val van de Russen op Herat gedoogen zou. Zij geeft intusschen alvast den raad, de Engelsche vloot gedeeltelijk te mobiliseereri, om Rusland te laten zien, dat er nog een Engelsche vloot bestaat. Volgens berichten, te Kingston uit de republiek Columbia ontvangen, is de presi dent San Clemente overleden. De staat kundige toestand is dientengevolge onrust barend. Stads- en ttewesteiijk Nieuws. Schiedam, 9 Januari 1900. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vergadering op Maandag 8 Januari, kwart voor twee ure, ten Staahuize. Voorzitter de heer Mr. W. H. Jansen. Aanwezig met den Voorzitter de heeren Van Gent, Houtman H. J. Jansen, Honner- lage Grete, Beukers, Lagerweij en van der Pant Jr. Afwezig de heer Prins met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht den leden geluk met den aange vangen jaarkring. De toestand van den hoofdtak der Schiedamsche nijverheid was in het afgeloopen jaar niet gunstig, doch spreker hoopt dat men den moed niet zal laten zinken en dat men vertrouwen zal blijven stellen in de toekomst. Hij hoopt, dat het' aangevangen jaar gunstig moge zijn, ook voor de leden in hun bijzonder leven en in hunne zaken (teeken van in stemming). Tot voorzitter wordt vervolgens benoemd.,Mr. W.H. Jansen en tot voorzitter plaatsvervanger de heer van Gentde beide heeren verklaren zich bereid de benoeming te aanvaarden. Tot Commissaris voor de Beurs en den graanhandel wordt herbenoemd het aftre dend lid de heer Prins. Tot leden in de commissie tot het ontwerpen van het jaarverslag worden aangewezen de heeren Van Gent, Houtman en Honnerlage Grete. De rekening der kamer over 1899 wordt vervolgens vastgesteld op f671.09 in ont vangsten, en f 562.09 in uitgaven, zoodat het batig saldo bedraagt 1109.De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een missive van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie dd. 4 Januari 1900, waarin de Kamer wordt aangezocht hare meening te doen kennen omtrent de vragen lo. of de tweede postbestelling op Zondag welke in plaatsen met 15000 of meer zielen geschiedt zonder overwegend bezwaar vooi den handel kon worden opgeheven. 2. even tueel of die opheffing mede bezwaar zou ontmoeten indien; de eenige bestelling dan later werd gesteld in dien voege dat daarin behalve de posten welke thans met de eerste bestelling worden verricht ook werden opgenomen de meest belangrijke posten met de eerste treinen uit de hoofd steden aangebracht. Na discussie wordt besloten te antwoorden dat tegen het denkbeeld van den Directeur- Generaal naar het oordeel der Kamer pnn- cipieel geen bezwaar bestaat; en het best is te verwezenlijken door de tweede bestelling des Zondags te doen wegvallen en de eerste zooveel later te stellen, dat de Engelsche post kan binnenkomen en de daarmede aangekomen aangeteekende brieven no°r kunnen worden afgehaald. Aan de orde komt vervolgens de Beurs- noteenng der makelaars. Met voldoening wordt geconstateerd, dat r.oteeringen buiten de officieele niet meer in de Schiedamsche bladen voorkomen nog ook in de groote dagbladen. Wel komen de afwijkende notee ringen nog voor in de Standaard, de Tele graaf en het Nieuws van den dag. Voor gesteld wordt die dagbladen omtrent den tegenwoordigen toestand en de werkkring van de Beurscommissie in te lichten. Hiertoe wordt met groote meerderheid van stemmen besloten. Aan de orde wordt voorts gesteld het door de daartoe aangewezen commissie voorbereide ontwerp reglement voor de Kamer; dat bij de leden zal worden rondgezonden om daarna in de Kamer te worden behandeld. Vervolgens wordt voorgelezen een afdruk van een adres der Kamer te Rotterdam, betreffende de »mecr dan ergerlijke" toe standen op het gebied van spoorweg-exploita- tie, gericht tot den Minister van Waterstaat enz. Na uitvoerige bespreking wordt besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Bij de rondvraag merkt de heer Honnerlage Giete op dat niettegenstaande het thans ge plaatste sein van langzaam varen er weer schade is toegebracht door het snel voorbij varen van een groote stoomboot. Spreker vraagt of bij Burgemeester en Wethouders het plan bestaat een vervolging 1 in te stellen. De Voorzitter antwoordt, dat de schade niet hoog is en slechts f9 bedraagt, maar dat er proces-verbaal is opgemaakt en een vervolging wegens het aanbrengen van schade door onrechtmatige daad zal worden ingediend om het beginsel van verplichte schadeloosstelling uit te maken. Op een vraag van den heer Van der Pant of gevolg is gegeven aan de in de vorige vergadering gegeven opdracht om een schrij ven te richten tot den Hollandschen consul te Hamburg, om aan te dringen tot het nemen van maatregelen om het misbruik te keeren dat herhaaldelijk uit Hamburg groote hoe veelheden spiritus, dikwijls van zeer inferieure kwaliteit, worden verzonden, onder den naam van Hollandsche of Schiedamsche jenever, waardoor de naam van het echte product zeer wordt benadeeld, wordt geantwoord, dat aan den wensch der Kamer is gevolg gegeven en van bedoelden consul een uit voerig schrijven is ingekomen dat bij de leden zal worden rondgezonden. De heer H. J. Jansen deelt mede, dat hij een request met memorie van toelichting zal richten tot den gemeenteraad betreffende het gebruik van de z.g.n. particuliere entrepots. Dat request zal bij de leden rondgaan. Daarna wordt de vergadering gesloten. verband met het overlijden van zijn schoo11' broeder, drGunning, oud-hoogleeraar de scheikunde en vormalig adviseur vo^1" wis-, natuur- en scheikundige zaken. vo"f het Departement van Financiën. Gisteren-middag is de minister terug gekeerd. De minister van Financiën verleent de*e week geen audiëntie. Te Vlaardingen is een Zeemansbeurs opgericht. Deze beurs staat in verbinding met het bestuur van den Zeemansbond te Rotterdam. Aannemer van schepelingen is Verwer, concierge van het Zeemanshuis aldaar. De Bond van surnumerairs bij 's Rijks belastingen heeft besloten, een adres te zenden aan den minister van Financier waarin wordt verzocht alleen hen, die het surnumerairs- of daarmede gelijkstaande examen hebben afgelegd, tot ontvanger te benoemen. Door den penningmeester van het Cen traal Comité tot ondersteuning van nood lijdenden door de aardbeving en vloedgod op Ceram is voor de tweede maal f5000 naar tndië overgemaakt, door tusschenkomst van den minister van koloniën. De Staatscommissie voor het Internatio naal Privaatrecht heeft Zaterdag te's-Gra- venhage in het departement van justitie weder eene vergadering gehouden onder voorzitterschap van mr. T. M. C. Asser, ter behandeling van de door de Roemeensche regeering ingezonden nota omtrent de ont werpen over huwelijksrecht, erfrecht en voogdij, die in de aanstaande internationale conferentie aan de orde gesteld zulien worden. De vrouw te Vlaardingen die niet wilde verhuizen, hoewel het huis werd afgebroken, is toch eindelijk vertrokken, en wel naar het Steigershofje. Toen de woning bijna met den grond gelijk was gemaakt, nam zij het aanbod van eenige personen, om haar huisraad kosteloos over te bren gen aan. Gisteren-nacht heeft er te Naaldwijk een ernstige brand gewoed bij een mandenma ker. Twee schuren, gevuld met ongeveer 6000 kinnentjesmanden, zijn geheel uitge brand. Te Delft is een twintig jarig meisje, dat de gewoonte had met een breinaald in den neus te komen, en daardoor een wondje had gekregen, gestorven tengevolge van bloedvergiftiging. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Moeder heeft wederom 200 gulden geschonken aan den Zeemans bond, als blijk van belangstelling. H. M. de Koningin schonk 200 gulden aan het St. Antoniusgesticht op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam. Nog schonk H. M. de Koningin-Moeder 200 gulden aan den »Nederiandschen Bond tot Kinderbescher ming" en f150 aan de maatschappij ïCaecilia". H. M. de Koningin-Moeder heeft onmid dellijk na het bekend worden van de aan houding van de Herzog inlichtingen doen inwinnen bij den voorzitter van 't hoofd comité van 'tNed. Roode Kruis over het lot van het personeel der tweede Neder- landsche ambulance aan boord van dit schip. De Eerste Kamer hervatte gisteren-avond te half negen hare werkzaamheden. Na mededeeling van ingekomen stukken ging de Kamer over tot het onderzoek der Staatsbegrooting in de afdeelingen. In de volgende vergadering zal een commies-griffier worden benoemd en diens traktement worden vastgesteld. De vergadering is verdaagd, waarschijnlijk tot 29 Januari. heer Nederland en Zuid-Afrika. Uit een brief van dr. G. W. S. Lingbeek, den leider van de eerste ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis aan boord van de König nabij Lourenfo-Marquez aan het hoofdcomité geschreven, blijkt, dat allen behouden en wel in Afrika zijn aan gekomen zonder eenige ziekte van betee- kenis onder het personeel der ambulance, en 'dat allen met moed en vertrouwen den arbeid tegemoet gaan. Daar het uit- en overladen te Lourenfo-Marquez wegens de 261 kisten waarschijnlijk te lang zal duren, zou de leider met het personeel eerst naar Pretoria doorgaan, terwijl de heer Rissik met een der verplegers en de kisten zoo spoedig mogelijk zou volgen. Te Pretoria zou hij met den Nederland- schen consul-generaal Domela Nieuwenhuis en de regeering der Z.-A. Republiek over leggen wat verder te doen. Te Beusichem ontving de moeder van den heer C. B., die voor Ladysmith ligt, dezer dagen een schrijven, gedagteekend 24 Nov. waarin hij o. a. bericht, dat hij, bij het overtrekken van een vlakte, onder een hevigen kogelregen zijn hoed verloor en daarom een zakdoek om zijn hoofd wond, zoodat men meende, dat hij gewond was. Gelukkig dat dit niet het geval was. Ook zijn zoon, een flinke knaap van nauwelijks 15 jaar, had niet opgehouden, zoo meldde de heer B., om mede ten strijde te trekken en was nu bij de telegraaflijnen geplaatst, om te voorkomen dat zij doorgesneden werden. De minister van Financiën, de Pierson, verliet Zondag de Residentie in Geruchten. Het gerucht loopt sedert Zaterdag, schrijft de Haagsche Ct„ dat in de Delagoabaai een ernstig voorval heeft plaats gehad. Een Engelsch oorlogsschip zou om welke reden weet men niet onze Friesland hebben gesommeerd bij te draaien. Toen deze eisch, waaraan geen marine schip heeft te voldoen, door kolonel Römer eenvoudig werd beantwoord met 't ver wonen van de Nederlandsche vlag, zou de Engelschman hebben gevuurd, en wel, zo° zegt het gerucht, zoodanig, dat de brug van ons oorlogsschip beschadigd en de luit. t. z. 2e kl. P. gedood werd. Hierop zou de commandant van de Friesland hebben geantwoord met een kogel, die het Britsche schip beneden de waterlij11 trof, zoodat het alleen door de waterdichte schotten drijvende werd gehouden. Is het gerucht juist? Vanwege het departement van Marine werd 't niet be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2