g® 'gd, maar toch ook niet tegengesproken. n de bijzonderheden zijn zoo, dat men y?st R'et aan een verzinsel denken kan. 9 hebben dan ook eenige reden om te v®rmoeden, dat er althans iets van Waar is. Is het verhaal ook in de bijzonderheden JWst, dan is dezerzijds de houding volkomen R°rrect geweestwant de handelingen van et Britsche schip zouden dap in lijn rechten strijd zijn geweest met de eischen er neutraliteit tegenover Nederland als ®rriende mogendheid. Laten we dus vertrouwen, dat de Brit- Sche regeering de daad van den commandant Van haar schip zal afkeuren en daarmede ^®n schijn zal wegnemen als zocht Engeland naar een middel om Nederland in den oorlog te trekken. En nog beter dat het gerucht onwaar moge blijken. Te 's-Gravenhage ging het gerucht, dat 6 Nederlandsche ambulance aan boord VaR de Herzog de tusschenkomst van het lr' de Delagoa-baai gestationneerde oorlogs chip der Nederl. marine, Friesland, zou ®hben ingeroepen. Het departement van marine heeft geen ®richt hoegenaamd ontvangen dat dit ge acht bevestigde of van eenig optreden van a't oorlogsschip te dezer zake. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, ^at de Ned. ambulance te Durban door de Lngelsche autoriteiten zeer beleefd wordt behandeld. Naar het Dgbl. verneemt, is gister-ochtend 's-Gravenhage een schrijven ontvangen, Sodagteekend van de eerste dagen van u®cember van het vorig jaar, van een der üPvarenden van Hr. Ms. Friesland, welke bodem thans, gelijk reeds officieel werd §®meld, voor Lorenzo-Marquez ligt. Aan boord was alles wel en er heerschte e®R geestdriftige stemming, welke de be manningen van de omliggende Engelsche oorlogsbodems met verkropte spijt waar omen. Er wordt nu reeds gewaagd van de bestemming van het Huis van Bewaring °P de Prinsengracht te 's-Gravenhage, Wannneer eenmaal een nieuw Huis van Verzekering op het aangekochte terrein in de Casuaristraat zal gebouwd zijn. Een plan wordt overwogen om het oude Huis van Bewaring van het Rijk aan te koopen, ten einde op den vrijkomenden grond een overdekte vischmarkt te bouwen, ler vervanging van de thans bestaande v>schhal aan de Schoolstraat, die te klein ^ordt en op verplaatsing waarvan meer malen werd aangedrongen. De heer Charles Boissevain, hoofdredac teur-directeur van het Handelsblad, heeft aan den hertog van Devonshire een in het Engelsch gestelden open brief gericht, om streeks 13 respectabele dagbladkolommen groot. De brief bevat een antwoord op de beschuldiging, door genoemden Engelschen minister tegen de buitenlandsche journalisten gericht, als zouden dezen de partij der Boeren kiezen, omdat zij door dr. Leyds gesubsidiëerd zijn. Het Hbl. heeft een paar duizend exem plaren overgedrukt van het no., waarin 8 heeren B. 's brief is opgenomen en die aan het adres van journalisten en staatslieden m Engeland, Australië en Amerika gestuurd. Voorts zal het opstel als stuiversbrochure borden uitgegeven in de Engelsche landen. Naar men verzekert, zijn Donderdag te Amsterdam 176 sterfgevallen voorgekomen. Hoe druk de begrafenis-ondernemingen bot hebben, kan men eenigszins nagaan mt het feit, dat Donderdag 81 lijkstaties de 'antage zijn voorbijgetrokken, op weg naar bo Oosterbegraafplaats. Het aantal zieken is dan ook verbazend groot en bij tal van openbare instellingen z°oals postkantoor, de politie enz. heeft men er weet van. Een geneesheer schat, dat ongeveer een dovende deel van Amsterdams bevolking wegens meer of minder ernstige ziekte huisarrest heeft. Aan influenza overleden er in de week van 24—30 December 29 personen. Te Amsterdam zijn thans naar schatting ongeveer 20.000 zieken. Van de 1200 politieagenten zijn er ongeveer 200 onge steld. Te Amsterdam is een werkstaking uit gebroken onder het personeel van de stoomvaartmaatschappij »Ocean" 180 man weigeren den arbeid, zoodat een schip niet op tijd kon vertrekken en een ander nog op lossing wacht. Op de Amsterdamsche tabaksmarkt is in het vorige jaar voor 43 millioen gulden aan tabak verhandeld. Te Rotterdam voor 91,3 millioen. Alleen de Sumatratabak vertegenwoordigde een waarde van 33 millioen. Na een smartelijk lijden is eergisteren op den huize »Groot Zande" bij Laag- Keppel, overleden in den ouderdom van 72 jaren, prof. dr. J. W. Gunning, in leven oud-hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Door den commissaris van politie te Hilversum is Zondag na een scherp verhoor aangehouden de landbouwerszoon E. T. aldaar woonachtig, die volledige bekentenis heeft afgelegd, in den nacht van het oude- op het nieuwejaar, pogingen te hebben, gedaan tot opzettelijke brandstichting met begin „van uitvoering op de erven der land bouwers Bart van Wingen, in de Naarder- straat, en Gerrit Vos, aan het Korte Achterom, met de bedoeling schrik aan te jagen, ten einde den Gemeenteraad te bewegen de afgeschafte kermis weer in te stellen. Gisteren is hij op bevel van den hulp officier van justitie naar Amsterdam over gebracht. Een droevig ongeval had Vrijdag-morgen plaats op den spoorweg der H. S. M. nabij Blauwkapel. De brigadier-titulair der rijks- veldwacht A. Koster, gestationneerd te Blauwkapel, bevond zich daar op den spoorweg, toen hij, voor den sneltrein willende uitwijken, door den locaaltrein werd gegrepen en vermorzeld. Hij was een der ijverigste beambten, die bij zijn superieuren hoog stond aangeschreven en bij zijn collega's bemind was. Een vrouw met vier kinderen laat de ongelukkige onverzorgd achter. In den bitter kouden nacht van 14 De cember is, volgens het blad Arm Friesland, in een der krotten, waaruit het armoedig gehucht Metz (in Lerasterland) bestaat, de vrouw van een arbeider van honger en gebrek gestorven. Niettegenstaande hun armoede groot was, hielden de menschen zich voor de buren nog goed maar den 9n liet de moeder toch aan een der arm voogden onderstand vragen. Deze antwoordde echterdat hij dien niet op eigen gezag kon geven, en. vijf dagen later was de vrouw dood, doodgehongerd. De buren vonden niets in de woninggeen eten, geen turf, geen kleerenzelfs de zes kinderen hadden geen hemd aan. En toen de buren omdat de armvoogden nóg niet aan de ellende geloofden en slechts 13 zonden voor de begrafenis wat eten en brandstof brachten, weigerde de man nóg eerst, iets aan te nemen. Eindelijk kwamen armvoogden toen zeiven kijken, en toen werd onderstand verstrekt. Te Tiel is thans een groote sterfte onder de kinderen, hoofdzakelijk van 1- tot 6- jarigen leeftijd. Dinsdag werden er niet minder dan elf begraven. De ziekte begint met roodvonk, kinkhoest of keelontsteking en veroorzaakte den dood vooral door longverlamming. In enkele gezinnen liggen 3 A 4 kinderen op sterven. Zaterdag-ochtend is ter hoogte van het station 's Heer Arendskerke een goederen trein ontspoordtwee wagons liepen buiten de rails. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De treinenloop uit Vlissingen ondervond nogal eenige vertraging. Van A., de man die bij het treurig on geval bij de Axelsche Sassing een zoo groot verlies leed, is door de overspanning en het verdriet nog geheel buiten zijn zinnen. Zijn zwager S. is thans buiten gevaar. Zoowel de omgekomen vrouw van Van A. als die van S. verkeerden in blijde ver wachting. Toen de overleden vrouwen gevonden werden, bleek dat zij elkander hadden vast gegrepen, terwijl een harer een zakdoek als een prop in den mond geduwd had blijkbaar om het binnendringen van het water te beletten. De briefschrijver uit Breda van de Grondwet meent te kunnen verzekeren, dat Engelsche ronselaars wel degelijk in Prinsenhage zijn werkzaam geweest. Even wel zonder succes. Naar de Delftsclie Cour. verneemt, hebben nagenoeg alle papierfabrikanten hier te lande, ten gevolge van de toenemende rij zing in de prijzen der steenkolen en van alle grondstoffen voor de papierfabrikatie benoodigd, zich genoodzaakt gezien de prijzen der door hen vervaardigd wordende papiersoorten voorloopig met tien percent te verhoogen. Op 23 December werd van Alkmaar naar Delft per post verzonden een aangeteekenden brief, die, na uitreiking aan den geadresseerde, in plaats van bankbiljetten, eenige stukken courantenpapier bleek te bevatten. De justitie stelt een onderzoek in. Er is te Groningen een beweging op het getouw gezet om van die stad een zeehaven te maken. Voor 25 jaren bestond daar nog een zeer belangrijke importhandel, die echter door gebrek aan een goede verbinding met de zee zeer verminderd is. Men wil nu een adres aan den Minister van Waterstaat richten om steun. Laatste Berichten. Heden-nacht heeft een geweldige brand gewoed in de groote koninklijke meubel fabriek der firma Allan Co. aan den Goudschen Rijweg hoek Boezemsingel te Rotterdam. Van de machinekamer, waar de brand vermoedelijk ontstond, breidde hij zich weldra uit over de fabriek, die geheel in de asch werd gelegd. De tabriek en annexen zijn voor f 170.000 op Rotterdamsche Beurspolis verzekerd. De paarden en meubelwagens werden gered. De Internuntius bij ons Hof, mgr. Tarnassi, die thans te Rome is teruggekeerd, wordt, behoudens verandering bij eventueele diplomatieke verplaatsingen aan de Pause lijke gezantschappen, tegen het begin der volgende maand te 's-Gravenhage terug verwacht, Prinses Heinrich van Pruisen is te Kiel bevallen van een zoon. Reuter seint uit Durban in dato 9 Januari De Herzog is aangehouden in het noor den van de Delagoabaai en overgeleverd aan het prijsgerecht. Tot de passagiers voor Delagoabaai behoorde de Portugeesche gouverneur van Zambesi. De Engelsche marine-autoriteiten boden hem vrijen over tocht daarheen in een schip van hun re geering aan. Burgerlijke Siauu. Geboren: 5 Jan. Geertruida, dochter van J. Jansson en C. J. den Herder, Laan. 6. Wilhelmina Johanna Liduina Maria dochter van J. T. Hickendorff en M. A. Kerk laan, Hoogstraat, Overleden: 7 Jan. Anna Catharine Bunte, oud 63 jaar en 6maanden, wed. van L. Burkx, Prinsensteeg. 8. Gerrit van Meurs, oud 62 jaar en 7 maanden, West- vest. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 9 Jan. 1900. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 9 Jan. Moutwijn f 8. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spoeling f 0.70. Spiritus f 15% a f 16. Stemming onveranderd. Berlijn. Spiritus in loco PJ*U, (Spirit, p. Jan. Febr./Maart 40»/,. Hamb. 47.40 13.90 13.90 21.874 21.25 O 40%. 47.40 13.90 14.90 21.874 21.25 New-York. Maïs Amsterdam. 8 Jan. Rogge op lev. onverand.per Maart f 134, 133; per Mei f133, 132. 9 Jan. Rogge op lev. onverand.per Maart 134, 133; per Mei f133, 132. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur; 8 Jan. 3.74 cM. 9 Jan. 3.40 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.06 Disc. 6 pCt. Parijs -47.774 44 Antwerp. - 47.60 5 VEEMARKT TE ROTTERDAM 9 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 43 paarden, veulen, ezels, 625 vette runderen, 1031 magere dito, 156 vette kalveren, 128 nuchtere kalveren, en graskalveren, schapen of lammeren, varkens, 46 biggen 2 bokken of geiten. Koeien puike qual. c., Ie qual. 32 o. 2e qual. 27 c., 3e qual. 20 c.ossen le qual. 31 c., 2e qual. 26 c., 3e qual. 22 c. stieren le qual. 28 c., 2e qual. 22 c., 3e qual. c.kalveren le qual. 46 c. 2e qual. 40 c., 3e qual. 35 c., schapen le qual c., 2e qual. c. Alles per 4 kilo. Melkkoeien 1110 a 225, kaltkoeien f160 a t 240, stieren 165 a 175, graskalveren f a t pinken f a -, vaarzen f a alles mager vee biggen f 5.a f 8, paarden f30 a 75. Nuchtere kalveren, slacht- f5.AIO. fok- f10 a 24. Handel in runderen, vooral in de min dere soorten, traag, als gevolg van de hooge vraagprijzen, zoodat alles wellicht niet ver kocht wordt, te minder daar ook de noteering te Londen voor ossen laag is. De handel in stieren, welke beesten voor Duitsch- land geslacht worden, is ook minder. Het weder oefent op het geslacht vee een zeer nadeeligen invloed. Door den grooten aan voer op de magere markt was de handel gedrukt. Op de botermarkt werden aangevoerd 60/8 en 56/16 vn. en 550 stukken a 4 kik prijs le qual. f 58 2e qual. f 54, 3e qual. f50. Per 4 kilo 65 a 70 c Beursbericht van Amsterdam, Per Telefoon. 21/» Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 4% Buiten). Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie 9 Jan. 79'/, BI8/» 22% 32% 62% 95% 25 100 126 232 285 133% 77% 87 215 60 19 Va 18 32 9% 89% 10 45»/, J 21 Vb 36% A 6 Jan. 8 Jan. 8 Jan. 6 Jan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 3