Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaarg. Donderdag 11 Januari 1900. No. 6593. bureau *<t&oter$tvaat 50. De Drieberkenhof. PRIJS TAK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geneei Nederland -2.— Afzonderlijke Nummers - 0D5 PRIJS DER ADYERTENTI É|N Van 16 reseisf 0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aaneeeaan. 0FFICÏEELE BERICHTEN. Waarschuwing. Heffing van gelden voor het gebruik van openbaren gemeentegrond of openbare gemeentewateren en voor het hebben van werken op, in of over openbaren ge meentegrond of gemeentewater. Onder de voorwaarden waarop door Bur gemeester en Wethouders ten vorigen jare *ergunningen als bovenbedoeld tot weder- Opzegging verleend zijn, behoort ook deze: dat de voor die vergunningen verschuldigde gelden telken jare, aan te vangen met het Jaar 1900, vóór of op den lOen Januari van det alsdan ingetreden jaar zullen moeten borden betaald. Vermits tot heden door slechts enkelen aan die voorwaarde voldaan is, waarschuwt de ondergeteekende allen, die het aangaat, de door hen op grond van bovengenoemde belasting verordening verschuldigde gelden alsnog onverwijld ten zijnen kantore te voldoen, vermits bij niet tijdige betaling de Verleende vergunning vervalt. Schiedam, den 9den Januari 1900. De Gemeente-Ontvanger, VAN DAMME JALINK. AJL(xEMEE> OVERZICHT. 10 Januari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. De toestand. De toestand op het oorlogsterrein blijft in de laatste dagen vrijwel onveranderd. Het dorp Colesberg is nog niet in de handen der Britten, de stad Ladysmith nog niet in de macht der Boeren. Rondom heide plaatsen houden de belegerden hun stellingen bezet. French heeft nu al een paar dagen de versterkingen die hij zeide noodig te hebben om de Boeren uit de stellingen rondom Colesberg te verdrijven. Maar dat heeft hij nog altoos niet gedaan. Wat is er nu Feuilleton. Naar het Duitsch. 24) De herberg lag op een kleine hoogte aan de eenige straat van het dorp. Het naast liggende huis met de groene vensters, vvaarom de donkerroode bladeren van den vveligen wijnrank speelden, was de onder- vvijzerswoning. In den goed onderhouden hlin, vóór die woning, verwelkten de laatste asters. Voor den «Leeuweriksvleugel" was een korte zandbaar gereed gemaakt, aan welks «inde de negen kegels met groote tusschen- vuimten geschaard stonden in het welbe kende gelid. De kegeljongen was met linten strikjes opgedirkt, maar zag er voor het overige tamelijk vuil uit, hetwelk zijn baantje als van nature meebracht. Aan beide zijden der baan stonden banken fln tafels, ruw uit dennenhout getimmerd, overgebleven van de glorierijke «over- winning" die de Londensche bladen in de eerste dagen van het Nieuwjaar rond bazuinden French heeft evenals zijn collega's het hoofd gestooten tegen de stellingen der Boeren. Hij is nu in het stadium gekomen, waarin hij zich zal moeten bepalen tot het houden van ver kenningen. Officeel werd gisteren te Londen mede gedeeld, dat French rapporteerde, hij den 7n dezer 's morgens een verkenningstocht heeft gemaakt naar den oostelijken vleugel van den vijand met een escadron van de Household-cavalerie. Op den weg naar Achtertang ontmoette hij eene aanzienlijke strijdmacht, van den vijand die bevreesd werd voor zijn verbindingen met Norvalspont, en zijn troepen terugtrok. Naar een draaabericht uit Rensburg meldt, ging sir John Milbank, lid van het Engelsch parlement, met vijf man op ver kenning uit in de vlakte ten noorden van Colesberg. De voorpost der Boeren schoot op de patrouille en deze keerde terug aangezien de Boeren hen te paard trachtten te onderscheppen. Milbank is licht in de dij gewond. De toestand der Engelschen is onveranderd. Van den In-tot en met den 6n Januari hebben de verliezen van French met het ongeval, aan het Suffolk-regiment overkomen, medegerekend, beloopen 4 officieren ge sneuveld, 6 vermist, 35 soldaten gesneuveld 69 verwond en 107 vermist, te zamen 10 officieren en 211 manschappen. In afwachting van betere overwinnings- berichten van French jubelen de meeste Londensche bladen natuurlijk over de zege praal van White II. Zaterdag, waarvan de Transvaalsche lezing trouwens nog ontbreekt. Toch maakt de militaire medewerker van de Times de opmerking, dat White's over winning" den toestand in Natal niet ver andert. Had Bulier Zondag kunnen voort rukken om de Boeren aan de Toegela aan waarop langzamerhand de oudere mannen in hunne lange jassen, welker slippen als windmolenvleugels zwaaiden, plaats namen. De gezichten waren bijna zonder tusschen- poozen in het tabaksrook gehuld. Voor aan de baan stonden de jongelui. Achter het gezelschap zat «de Weener die zich ook nog het liefst tot de jongeren rekende, als dat zoo te pas kwam, alhoewel hij er geen recht meer op had. Hij zag er hoogst waardig uit, onze veldwachter, want hij moest van het spel de aanteekeningen maken, «het register bijhouden," zooals hij dat noemde. In den tijd van dit verhaal kenden nog lang allen de schrijfkunst niet. Telkenmale strekte de rnan der wet zijn lang gezicht met den haviksneus door de elkaar opdringende jongelingen en waar schuwde met zijn schelle stem voor «op- loop" en «subordinatie." Juist kwamen de twee boeren van den Holenhof, vader en zoon, den heuvel op. De kroonprins van den hof droeg heden zijn zwaarste pijp in den linker mondhoek, en zijn ketting met toebehooren blonk en klonk reeds in de verte. Thomas Bitterle kon zijn ondeugend lachje niet onderdrukken. te tasten voordat de belegeraars waren bekomen van den schok van de «nederlaag", dan zou een belangrijk voordeel zijn behaald. Hij neemt ook aan, dat White's schietvoor raad Zaterdag aanzienlijk moet zijn vermin derd, terwijl zijn gelegenheid tot verpleging van zieken en gewonden, voor dien reeds ontoereikend, er sedert Zaterdag zeker niet op] verbeterd is. Middelerwijl duiken tegelijk in verschillende blader, weer de oude praatjes op over de geschillen tusschen Transvalers en Vrijstaters voor Ladysmith. De correspondent van de Morning Post te Ladysmith gaat daarin allicht het verst: hij weet te melden, dat de belegeraars slechts eenmaal in de week een brood krijgen dat de Vrijstaters verontwaardigd zijn, omdat de Transvalers het vleesch voor zich houden, dat de belegeraars nog maar ééns slag willen leveren en dan terugtrekken, enz. Een telegram uit Londen aan den Pa rijschen Temps geeft een door de West minster Gazette uit Kaapstad ontvangen dépêche weer, behelzend datgeneraal White's verliezen zeer zwaar zijn. Het legerkorps der Boeren dat de Toegela bezet houdt, heeft aanzienlijke versterkingen gezonden aan de belegeraars van Ladysmith. Het gerucht loopt, dat de Boeren er in geslaagd zijn verscheidene Maxim-kanonnen buit te maken ten noorden van Ladysmith. Uit Colenso kwam in dato 3 Januari een telegram dat den 6n dezer van uit Lorengo Marquez verder is geseind luidende als volgt Te Kliprivierdrift is er heden-ochtend onder leiding van Joubert een algemeene krijgsraad gehouden. Het plan van den veld tocht voor het vervolg werd er vastgesteld. De eerste locomotief van den Transvaal- schen militairen dienst is heden-ochtend te Colenso aangekomen langs den herstelden spoorweg. Sedert gisteren-middag heeft het Engel- sche scheepgeschut niet geschoten. De De beide nieuwaangekomenen namen plaats en bestelden een groote kruik bier. Bij elke nieuwe bestelling liet de oude eenen kroonthaler wisselen, zoodat zijn broekzak spoedig dik opzwol van de kleine munt. «Kijk, kijk er gebeuren nog wonderen 1" riep op eens een der jongelui. Daar ginds komt werkelijk de Berkenhof-boer, de schout aan 1" Allen wendden het hoofd naar de richting, van waar de niet verwachte met bedaarde stappen nader kwam, terwijl de familie van den Holenhof' het tooneel met ergernis aanzag. «Ei, goedendag, goedendag, schout riepen allen den Drieberken-boer toe, want de waardigheid, waarmee de man bekleed was, stond in die dagen nog in hoog aanzien. Thomas de veldwachter maakte zich druk met een beter exemplaar van een stoel uit de gelagkamer te halen, en ver zekerde meer dan eenmaal, dat hij wel wist hoe het hoorde hij was niet voor niemendal in Weenen geweest. De boer van den Drieberkenhof plaatste zich in de nabijheid der twee van den Holenhof en nam de houding aan, alsof Engelschen hebben een hulpspoor aange legd naar een punt ten westen van de hoofdlijn in de richting van Potgieter. De heliograaf der Boeren wordt dagelijks door de Engelsche heliografen, 10 K.M. ver, opgeroepen en grappige heliogrammen wor den gewisseld. Uit Modderrivier werd in dato 7 dezer het volgende nog geseind De Hollandsche opstandelingen uit de kolonie die bij Sunnyside gevangen zijn genomen, zijn naar Kaapstad gezonden en zullen daar voor den rechter komen. Het scheepskanon beschoot heden-ochtend vroeg de stelling van de Boeren. Deze moeten een kanon hebben geplaatst op de heuvel kam aan den [uitersten [linkervleugel van hun stelling, en hebben hun verdedigings werken uitgebreid een aanzienlijk eind rechts van hun positie, die nu zoo uitge strekt is, dat er volgens de Engelschen dertigduizend man vereischt worden om haar te verdedigen. Een Kaffer is in het Engelsche kamp komen vertellen, dat de Boeren bij hoopen Magerfontein verlaten en naar Colenso trekken. Verschillende berichten. Volgens een draadbericht uit Washington heeft de regeering der Z. A. republiek den Amerikaanschen consul te Pretoria schrif telijk kennis gegeven, dat zij hem niet kon toelaten de belangen van Engelschen in de Republiek te vertegenwoordigen, aangezien de regeering geen vertegenwoordiging van Engeland in het gebied der Republiek ver langt. Uit Lorenfo Marquez ontvangt de Times het volgende berichtVolgens de Standard and Diggers News besloot president Steijn zijn Nieuwsjaarsboodschap aan de Burgers met de volgende woordenHet volgende jaar zal de Afrikaander natie vrede en rust genieten. Die vrede zal worden gegrondvest op het feit, dat de vijand die ons onder drukte en vervolgde gedurende de geheele eeuw, niet langer in staat zal zijn onschuldig hij geen «donder" om hun vijandschap gaf. De buurlui namen niet de minste notitie van elkaar, en deden alsof alleen het kegel spel, dat nu begonnen was, hun belang inboezemde. Kort na het verschijnen van den schout was ook Fnts evenals een spook tussschen de kameraden komen opdagen. Zijn haar hing verward en zijne kleeding zag er ver waarloosd uit. De groote zwarte oogen loerden schrikwekkend uit het vale gelaat. Hij groette niemand, zelfs zijnen vader niet. den eigenaars van den Holenhof verwaardigde hij zelfs geen blik; hij keek met de handen in de zakken enkel somber naar den wed strijd. Nauwelijks was men van de eerste ver. bazing wegens het verschijnen van Frits en zijnen vader, die reeds lang alle vroolijk gezelschap gemeden hadden, bekomen, of ook de tweede zoon was genaderd. Johannes zag er meer droefgeestig dan, boosaardig uit; hij nam naast zijnen vader plaats, die halt verdrietig, half verbaasd zijne zonen hier zag. Wordt vervolgd.) NIEUWE SC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1