Toen dezer dagen het stoomschip Bur- 9emeester den Tex van de Stoomvaart- Maatschappij «Nederland" te Amsterdam aankwam en aan de Handelskade vastmeerde, Vernamen wij, dat gedurende de reis het v°lgende had plaats gehad. Terwijl het schip de reede vanSoerabaja opstoomde, geraakte door een ongelukkig toeval de scheepsjongen (een leerling van het Matrozen-Instituut der Kon. Ned. Zeil en Roeivereeniging) overboord, He stuurmansleerling Johannes Volle wens, kweekeling der Kweekschool voor de Zeevaart, die naast hem stond op den bak, vanwaar het ongeluk gebeurde, sprong, zonder zich een oogenblik te bedenken, 'an dit hooge gedeelte van het schip in zee, zwom naar den drenkeling toe en wist hem zóó lang boven water te houden, totdat er een tambangan (klein vaartuigje) kwam, waarmede zij werden opgepikt en behouden aan boord gebracht. Als men nu weet, dat Johan Vollewens zijne eerste reis maakte, dat er op de reede van Soerabaja een sterke stroom loopt, en dat het er krioelt van haaien en kaaimannen, dan mag men met recht zeggen, dat hij een kranige daad heeft verricht, waarmede hij den naam van de kweekelingen der Kweekschool voor de Zeevaart weer hoog heeft gehouden. In al zijn bescheidenheid wilde hij er echter niets van hooren. (Rdbl) Maandag-avond is door aanvaring de Hembrug bij Zaandam zoo defect geraakt, dat de brug niet gesloten kon worden. Verschillende treinen ondervonden groote vertraging. De reizigers moesten uitstappen en in een aan de andere zijde van de brug staanden trein verder reizen. Bij dit overstappen is een der reizigers zóó gevallen, dat hij in bewusteloozen toestand is opgenomen. De brug is nu wedar hersteld, de treinenloop geschiedt weer geregeld. Uit Enkhuizen schrijft men aan de N. R. Ct. In den toestand van het ijs in de Zui derzee is nog weinig verandering gekomen. Nu eens is de zee zoover het oog reikt ruim, en eenige uren later weder vol drijfijs. Verscheidene schroefstoomboten hebben den dienst hervat, doch voor raderbooten en zeilschepen is de vaart nog altijd gestremd. Bij de verkiezing voor de Provinciale Staten zyn te Weesp uitgebracht 3559 geldige stemmen. Er moest herstemming plaats hebben tusschen de heer en G. Van Mesdag (lib.) die 1182 en Jac. Peet (kath.) die 1120 stemmen had. Verder bekwamen de heeren C. W. Wurtenhoff (vrij antirev.) 859, N. Oosterbaan (anti-rev.) 383 en J. H. Maas (lib.) 15 stemmen. De zeereer w. zeergel. pater J. V. de Groot professor te Amsterdam, hield de vorige week, daartoe door de Vereeniging «Geloof en Wetenschap" uitgenoodigd, te Waalwijk eene lezing over «Leo XIII en de nieuwe tijd". De ruime zaal was stampvol en vele priesters uit de Langstraat en daarbuiten Waren aanwezig. lo. Hoe leert ons de Paus in dezen nieuwen tijd te staan tegenover de Room- sche beginselen Onwrikbaar vast. 2o. Wat moet in dezen nieuwen tijd de toepassing van deze beginselen wezen Over eenkomstig de behoeften van onzen tijd. De gevierde redenaar werd herhaalde lijk, doch vooral aan het slot, met daverend applaus begroet. Te Middelburg is op 72-jarigen leeftijd overleden de heer J. P. J. Buteux, gedurende geruimen tijd griffier van de Staten van Zeeland en daarna tal van jaren lid van Ged. Staten. Verder had de overledene ge durende enkele jaren zitting in de Tweede Kamer voor Middelburg. De justitie uit Middelburg is met den verdachte Misseghers te Koewacht aan gekomen. Er was veel volk op de been. Een sterke politiemacht zorgt voor de orde. Er zijn verscheidene getuigen ge- hoord.. UEMEXUD NIEUWS. Blanche M. V., door de rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegen het afleggen eener valsche getuigenis in eene strafzaak en zich thans in hechtenis bevindende, is in ondertrouw opgenomen met jhr. V. Zondag j. 1. had de eerste huwelijksafkon. diging voor de pui van het stadhuis te 's-Hertogenbosch plaats. Lucifers in het brood! De arbei der K. te Zutfen ontving, naar de Zutph. CU. verhaalt, van een bakker, bij wien hij Nieuwjaar ging wenschen, een wittebrood als Nieuwjaarsfooi. Toen moeder de vrouw het brood wilde aansnijden, viel het evenwel in twee stukken uiteen. En wie beschrijft haar verbazing, toen het van binnen vol lucifers bleek te zitten. Volgens nader bericht waren het Zweedsche lucifers, waar van de koppen onschadelijk zijn, zoodat hier aan een vergaande slordigheid in de bakkerij of een misplaatste grap is te denken. Volkstellerservaringen. Een teller kwam te Breda in de Leuvenaarstraat in een gezin, waar de man gewoon was als pantoffelheld te fungeeren, maar nu de vraag gesteld werd wie het hoofd was van 't gezin, wilde onze held terecht als «hoofd" te boek staan. De teller had heel wat met moeder de vrouw te doen, want daar zij de functie van hoofd des gezins uitoefende, wilde zij ook als zoodanig op de telkaart vermeld worden. Met loven en bieden werd het geschil beslecht en de pantoffelheld mocht ten slotte als «hoofd" ingevuld worden. De geschiedenis vermeldt niet, hoe het er na het vertrek van den teller is toegegaan. De officieële waarheid zal bij de publi ceering van het algemeen resultaat ten opzichte van de woningruimte en het genot van licht en lucht wel een beetje te wan trouwen zijn, daar velen in de meening verkeerden, (dat het «kwaad kon met de belasting", als men alle vertrekken en aan de buitenlucht uitkomende deuren en ven sters zoo precies opgaf, en zoo is menig vertrek, menig raam en menige deur in den doofpot gebleven. Juist als bij ons. Wordt sedert ge- ruimen tyd in Nederland over het spoor wegverkeer veel geklaagd, in België schijnt het vooral niet beter gesteld. Ziehier ten minste wat het Antwerpsche Handelsblad er van zegt «De klachten worden algemeen. 't Is raar of zelden, dat nog één enkel trein op tijd aankomt of vertrekt. Sommige treinen hebben 30, 40, 50 minuten ver traging, zonder dat iemand begrijpen kan wat er de reden van is. Een onzer vrienden zat onlangs te wachten van 5s/« ure 7'/, ure, eer een trein naar Hoboken afreisde. Wat er met de goederenwagens gebeurt gaat alle gedacht te boven. De handel wordt letterlijk voor den aap gehouden door het bestuur, dat enkwesten belooft en niemen dal doet. Zulk een toestand is onuitstaanbaar en de klachten, die allerwege oprijzen, zijn ditmaal niet uit pohtieken haat ingegeven, want iedereen klaagt." De expediteur Richard König te Mehlis zond dezer dagen zijn 19-jarigen koetsier naar Armstadt naar een wagenmaker met 2 jonge paarden om een gerepareerd rjjtuig af te halen. Op den terugweg is de jonge man met koets en paarden op een tot nog toe onverklaarbare wjjze in een vjjver bij Sieglitz geraakt en met de paarden en al verdronken. Na lang zoeken vond men eerst eenige dagen later het lyk van den koetsier, de cadavers der paarden en de koets in den vijver. Te Londen is, bijna 86 jaar oud, over leden de patholoog sir James Paget, een voorvechter van den samenhang van het pathologisch onderzoek met de practische geneeskunde. De Transvaalsche \olksstem schrijft De Royal Irish Fuseliers hebben den bijnaam van «Force the way boys". Ze hebben inderdaad den weg naar Pretoria geforceerd, maar in goederenwagens der Z.A.S.M., door vriendelijke bemiddeling der Boeren. De Dublin Fusilier heeten in den volks mond The Lambs (de lammeren). Daarom werden dezen lammeren zeker als slachtvee op den gepantserden trein naar Estcourt geladen. The Lambs zijn nu echter veilig op de renbaan alhier. De King's Royal Rifles hebben als motfo «Celer et audax" (snel en stoutmoedig)- Ze heschen daarom bij Modderspruit (Nicholsonsnek) met zoówat 1500 man het snelst en stoutmoedigst de witte vlag. Aguinaldo en de krijgsgevan- genen. De Spaansche consul te Manilla heeft geseind, dat daar met de stoomboot Uranus zijn aangekomen Mgr. Vega, met 17 religieusen, 5 officieren en 115 anderen, die bij de Filippino's in krijgsgevangenschap zijn geweest en nu losgelaten. De consul meldt, dat Aguinaldo de vrijlating van alle Spaansche krijgsgevangenen heeft bevolen, doch hij vreest dat dit bevel niet overal zal worden opgevolgd. Seldery tegen rheumatiek! Volgens bevindingen van geneeskundigen, wordt nogmaals in buitenlandsche bladen gezegd, is gekookte seldery een uitmuntend middel tegen jicht, rheumathiek en de daarmede verbonden hartziekten. De kwade sappen worden afgeleid door dit middel, dat bijna onfeilbaar moet helpen. Laatste Berichten. Tengevolge van het besluit der Britsche regeering om het stoomschip Herzog onge hinderd van Durban te laten vertrekken, zal de Nederlandsche ambulance de reis naar Lourengo Marquez aan boord van de Herzog kunnen volbrengen. De Generaal Pel. De correspondent der N. R. Ct. te Ba tavia seint onder dagteekening van heden Papoea's hebben op den 141en graad gevangen genomen den derde-officier en twee machinisten van het stoomschip Gene raal Pel, en den eerste-officier van dat stoomschip ernstig gewond. Het oorlogsschip Serdang is uit Ambon erheen gezonden. De N. R. Ct. teekent hierbij aan De Generaal Pel, kapitein J. B. Rijn berg, is een stoomschip van de Kon. Paket- vaart Maatschappij, 1303 ton groot en in 1876 gebouwd. De overrompelingder scheeps- olfic:eren door de Papoea's heeft vermoe delijk plaats gehad juist op de grer.s van het Nederlandsche en het Duitsche gebied van Nieuw Guinea, op 141' W. L. van Greenwich. Het Hbld. ontving het volgende parti culiere telegram uit Batavia Op de Zuidkust van Nieuw-Guinea zijn vijf officieren van de stoomboot Pel aan land gegaan twee er van zijn door Papoea's gevangen gemaakt; een van hen is gewond. De stoomboot heeft de piaats weer ver laten. Er is een oorlogsschip heengezonden. Het Hbl. deelt mede, dat, volgens bij de directie der Paketvaart ontvangen bericht het gebeurde is geschied bij Sileraka. tafelperen 3 12 ct.j appelen 2 a 8 ct, per stuk. Burgerlijke Stand. Gehuwd: 10 Jan. A. Kloos, oud 21 jaar, en J. P. Alblas, oud 22 jaar. Geboren: 7 Jan. Jacoba Johanna, dochter van W. J. C. Willemse en J. P. C. Heinsbroek, Noordmolenstraat. 8. Gerard Johan Antoon, zoon van A. de Bruijn, en J. van Pelt, Hagastraat. 9. Barnardus Petrus Hendricus, zoon van B. P. H.Janse en M. M. C. van Waardenburg, Franke- straat. Overleden: 9 Jan. Theodorus Cornelis Engering, oud 69 jaar en 10 maanden, Lange Haven.10. Sophia Henrica Wam- steker, oud 81 jaar en 3 maanden, le Tuinsingel. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 10 Jan. 1900. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 10 Jan. Moutwijn f 8.— per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spoeling: fl.20. Spiritus f 151/, a f 16. Stemming vast. Berujn. Spiritus in loco p™, |*°f. I'S* 'Pebr'/Maart 47.40 13.90 14.90 21.87* 21.25 47.40 13.90 13.90 21.87* 21.25 41. New-York. Maïs Amsterdam. 9 Jan. Rogge op lev. onverand.per Maart 134, 133per Mei f 133, 132. lOJan. Rogge op lev. onverand.per Maart f 134, 133; per Mei f133, 132. Rynhoogte Keulen ('s morg. 11 uur; 9 Jan. 3.40 cM. 10 Jan. 3.10 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.06 Disc. 6pCt. Parys -47.80 4* Antwerp. - 47.60 5 Land- en Tuinbouw. Op de veilingen Maandag-avond in het Westland gehouden, werden de volgende pryzen besteed stoofperen f2 k f3, stoof appelen f 1.80 a 2.50, spruitkool f0.55 a f0.95, per kin; peen f0.35 a f0.40, per zak; blauwe drmvenfl.40 per kilo Beursbericht van Per Telefoon. 21/» Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 4V« - Buitenl. Spanje 7 China Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie Amsterdam. 10 Jan. 79% 81'/. 22 32 97 38s/u 24u/h 99 127 287 135 76 887, 205 60 19 177a 31 Vm 9»/, 897, 657, 97, 45 217. 36 4 9 Jan. 10 Jan. f.) S Jan. 9 Jan,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 3