Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaarg. Vrijdag 12 Januari 1900. No. 6594. bureau "SSofersfraaf 50. De Drieberkenhof. officieele berichten. PB IJS TAK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheei Nederland -2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PB IJS DKB ADTEBTKNTI Ê|K Van 16 regeisi i f 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Kennisgeving. ïorichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, I Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen dat op "eden de navolgende vergunningen zijn Verleend'. lo. aan de firma G. J. Bertels en hare «chtverkrijgenden tot uitbreiding harer ®randery aan de Westerkade no. 4, kadas- er sectie M. no. 412, door plaatsing daarin atl een stoomwerktuig van 3 paardenkracht ketel met een verwarmingsoppervlak van M3, ter vervanging van het bestaande »to am werktuig met ketel 2o. aan de Directie der glasfabriek „de ^chie" en hare rechtverkrijgenden tot "'tbreiding harer fabriek staande aan den -uitenhavenweg no. 146, kadaster sectie L »o, 1703. Schiedam, den llden Januari 1900. burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG-. De Secretaris, VERNÈDE. .Aan de GASFABRIEK en DRINK WATERLEIDING te Schiedam wordt ge ragd een klerk-magazijnmeester °P een aanvangs-salaris van f500. Vereischt wordt vlug en goed schrift en ®enige kennis van boekhouden. Sollicitatiën uitsluitend schriftelijk voor dezer in te dienen bij den Directeur. Voor hen die voor eene benoeming in Aanmerking kunnen komen, zal gelegenheid gegeven worden hun sollicitatie mondeling to« te lichten. üittEAËËN overzicht. 11 Januari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. Ge Londenscne bladen zijn nog steeds slecht te spreken over de rede door den Feuilleton. .Vaar het Duitsch. 25) Alle drie, vader en zonen, hadden den n°t verlaten, als om zich-zelven te ontvluchten ®h in de vrije natuur ongestoord aan hunne Sedachten den vrijen loop te geven..Onge merkt waren zij in hetlgezelsehap geraakt, n toen zij de eigenaars van den Holenhof htwaarden, deed het hun trotschheid goed, 16 in alle drie tot in het merg zat, dat zij en konden ignoreeren, en zij mengden oic" tusschen het gedrang, onbekommerd Betgeen misschien volgen zou. De Drieberken-boer had reeds eenige brt ">'er geledigd. Hij zocht klaar- iets te smoren, wat in hem woelde knaagde. Reeds viel menige uitdagende 'k op de vijanden, en steeds hooger en •erder rees de gestalte van den schout. Zij «aar durfden het wagen mede te dingen minister Balfour te Manchester gehouden Niet ten onrechte wordt van die rede ge zegd, dat op haar toepasselijk is het qui s' excuse s' accuse, en eene verontschuldiging mag die rede zeker wel heeten. De Times gaat voort Balfour's uitingen te Manchester scherp te hekelen. Het blad vindt het gepast noch voorzichtig, dat Balfour in zijn rede van Maandag luchtigjes verklaarde, dat het ministerie geen verdediging behoeft. Zulke taal verraadt grove onkunde ten aan zien van de juiste publieke opinie nopens de verantwoordelijkheid van het ministerie voor de tastbaar gebleken politieke en militaire dwalingen. Daarvoor is de regee ring aan het Britsche volk wel degelijk een volledige apologie schuldig en de regeering zal er de handen vol mee hebben, wanneer het parlement bijeenkomt. Balfour behoefde waarlijk niet de tekortkomingen van lord Wolseley en van den minister van oorlog mede voor zijn rekening te nemen. Ten slotte verklaart de Times dat zy, zoodra de oorlog uit is, in 's lands belang, onverschil lig voor partijbelangen, alles zal doen om de gebleken fouten van en leemten in het leger aan te toonen en te helpen goed maken. De Daily Mail behandelt in een hoofd artikel de censuurkwestie, welke Balfour te Manchester wijselijk onaangeroerd heelt gelaten. De Daily Mail toont aan, dat de militaire censuur in Zuid-Afrika alle brieven van verslaggevers opent en ze soms geheel achterhoudt, soms den inhoud tot onher- kenbaarwordens toe verminkt, zoodra de schrijvers de tekortkomingen van het legerbestuur pogen mede; te deelen. Den schrijvers is bovendien aangezegd, dat zij verwijderd zullen worden als zij voortgaan met hun kritiek. De in Engeland terugge keerde verslaggevers vertellen dat. Maar, zegt de Daily Mail, de overheden pogen vruchteloos de waarheid te smoren door middel van een dwaze censuur. Die waar heid lekt allengs uit, en men kan er van naar het woudZijne oogen schoten stralen van trotschen haat. Het was het hoogste doel van zijn streven, zijne goederen door het heerlijke bosch af te ronden. De rechter vuist op de tafel, keek hij juist naar de woning van Brinkman, en ontwaarde daar Citroenen-Sepp, zijn cither onder den arm Sepp was met Brinkman in een druk ge sprek. Ook Johannes had het oog op hen gevestigd. De Drieberken-boer scheen tot een be sluit gekomen te zijn. Hij riep beiden, uitnoodigend tot een glas bier, toe, en nauwelijks had hij den naam Sepp uitgesproken, of vele stemmen riepen mede »Ziet, daar is Citroenen-Sepp 1 Welkom, Sepp 1 Komaan, dat geeft muziek en zang Het gelaat van Frits was nog valer ge worden. Ook Lenz, zette alles behalve vroolijke oogen op. De Dierberken-boer zag de kans schoon orn den Holenhof een steen op den weg te rollen 1 Intusschen ging het kegelspel zijn gang. De Drieberkenhof en de Holenhof praat ten luide met hun disehger.ooten over het bosch, terwijl de Weener zijn lange ooren spitste en tot het besluit kwam, dat verzekerd zijn, dat het parlement, zoodra het bijeenkomt, zal aandringen op een gestreng onderzoek van alle feiten en leemten. Op de jaarlijksche bijeenkomst van zijn kiezers te Manchester heeft de minister Balfour zich nog als volgt uitgelaten. Hij noemde het valschen laster, dat Engeland's politiek in Zuid-Afrika ingegeven was door de begeerte om rijke streken aan het Britsche rijk toe te voegen. Het had niets te winnen bij een oorlog, die het veel schatten kost en bovenal het verlies van levens die voor geen geld te koop zijn. De minister hoopte op de volgende bijeenkomst te kunnen spreken van behaalde over winningen en herstelden vrede en door geheel Zuid-Afrika veld winnende gelijke rechten. Lord Selborne, aan het feestmaal der Vereenigde kamers van koophandel te Londen gisteren het woord voerende, zeide, dat er geen schijn van grond was voor de bo .vering, dat hetzij de regeering, hetzij de militaire overheid te Londen, op eenige wijze getracht zouden hebben, het krijgs bedrijf van de in Zuid Afrika bevelvoerende generaals te leiden of te belemmeren. De Daily Mail verneemt, dat binnenkort openbaar zal worden, dat een tweede bevel voerende generaal in Zuid-Afrika van zijn bevel wordt ontheven. De nieuwbenoemde Engelsche generaals lord Roberts en Kitchener zijn gisteren avond om zes ure te Kaapstad aangekomen. Een officieel telegram van Bulier uit het kamp van Frere van 10 dezer zegt het volgendeEen Transvaalsch telegram geeft als het verlies der Boeren bij Ladysmith op den 6n op4 dooden en 15 gewonden, en dat nadat zij, gelijk erkend wordt, een overstelpend vuur uit zes verborgen batte rijen gehad hadden, en op alle punten ver slagen waren. Inboorlingen verzekeren hier, dat het verlies der Boeren in eén com mando reeds 150 dooden en wagonladingen dit wel eens geen goed einde kon nemen. »Ja, ja," nep de Holenhof-boer op hoogen toon, »dat is een hout zooals Onze Lieve Heer 't niet beter zou kunnen laten wassen I En het ligt juist om mijn eschgrond, zoodat ik het niet mooier kon wenschen I »Wat lieg je daar?" riep de Drieberken- boer, met de zware vuist op de tafel slaande. »Om jou esch Ja, een tip, zoo groot als je neusNeen, het bosch ligt aan mija eigendommendaar hoort het bij 1" »Liegen riep de andere, die op dezen uitval gewacht had. »Ik liegen Hoort ge 't? riep hij den omstanders brullend toe, »hij zegt, dat ik het lieg, en ieder kan zich overtuigen met zijn eigen oogen, als hij wil, dat ik volle waarheid zeg I Dat laat ik mij zoo niet welgevallen!" Thomas »de Weener" was plotseling tusschenbeiden gesprongen en sprak op een toon van gewicht »Holenhof-boer, dat was geen majesteits- beleediging 1" »Hou jij je mond, Hans Nar!" riep de Drie berken-boer den veldwachter toe, die, zulk een losbrander niet durvende pareeren^ zich met bekwamen spoed terugtrok. gewonden bedroeg. Het zwaarst schijnen de Vrijstaters geleden te hebben, die door de Transvalers gedwongen werden, de ge vaarlijkste plaatsen te bezetten. Volgens een draadbericht uit Molteno in dato 8 dezer was er dien nacht een sterke verkenning van Sterkstroom uit gedaan. Men ontdekte, dat de Boeren Stormberg bezet hielden met een aanzienlijke macht. Tegelijkertijd was een belangrijke hoeveel heid voorraad met goed gevolg in Molteno teruggehaald. De Parysche Temps heeft een telegram uit Londen ontvangen, meldende Men begint weer te spreken over twee dracht tusschen de Vrijstaters en de Trans valers. Gatacre zou den raad ontvangen heb ben, dat hij maar geduld moest hebben, dan zou de oneenigheid tusschen de republieken hem de moeite besparen slag te leveren. De correspondent van de Manchester Guar dian zegt, dat men aan dezelfde overweging Methuen's, Gatacre's en Bullër's^werkeloos- heid toeschrijftmaar in de militaire kringen gelooft men niet dat die generaals zooon- noozel zouden zijn. De heer Villebois-Mareuil te Parijs heeft aan de Liberté uittreksels gegeven van een brief, geschreven door zijr. broeder, den kolonel, chef van Joubert's staf en |edag- teekend Pretoria 1 December. De kolonel zegt daarinDe Boeren zijn buitengewone soldaten. Toen ik hier kwam, dacht ik, een zeer schoone, maar wanhopige zaak te zullen dienen. Maar nu zie ik, dat de kolos leemen voeten heeft, en dat de Boeren in staat zijn, hem op onrustbarende wijze aan het wankelen te brengen. Na verteld te hebben van zijn bevel aan de Ferreira-mijn, zegt VilleboisIk geloof dat de oorlog tegen het einde van Januari of Februari uit zal zijn. Het Parijsche blad de Caricature, ver volgd wegens aantasting der goede zeden bij de openbaarmaking van een teekéning waarop voorgesteld was, hoe koningin Vic- »Mijn moet het bosch worden I" riep de schout met dreigend gebaar. »Het mag kosten wat het wil, wij hebben 't, wij kunnen 't Goddank I" »Ho! hoI",loeide Holen-Lenz, »dat willen wij wel eens met den Drieberkenhof pro- beeren 1" »Ja wel!" stemde de vader bjj, rood als een kalkoen. Beide hof boeren waren opgestaan, en ieder greep naar zijn steenen bierkruik... Maar plotseling trok een luid geschreeuw op de kegelbaan de aandacht der kemphanen. Uit het alarm hoorde men duidelijk de stem van Frits krijschen »En als ik ook wil gooien, dan gaat dat niemand wat aan, en ik wil nu gooien >Het spel is uit; al de ingeschrevenen hebben geworpen," werd er gezegd. »Wat gaat mij dat aan, dan laat ik mij nu nog inschrijven, en ik zou wel eens willen weten of dat niet in orde isriep Frits balsturig. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1