sèh en °°'c °P z«n beurt een scherp -not te doen ruim voor zijn boeg over. «et scherpe schot coup de semona orc't beschouwd als te zijn de onder eede Jjvestiging der verklaring dat de geheschen a3 de vlag is van eigen staat. Deze wijze van handelen is noodig om- at een oorlogschip niet het recht kan gorden toegestaan, een vreemd oorlogschip 6 doen stoppen of te doen bijdraaien en een officier aan boord te zenden om de [jntionaiiteit te onderzoeken, zooals zulks J koopvaardijschepen geschiedt. ^e Minister van Marine heeft den com "oandant van de Friesland telegrafisch op gedragen om met dien bodem naar Durban te vertrekken, tot het aan boord nemen en van daar naar Louren?o Marquez over brengen van het personeel en materieel van de ambulance-Koster, thans aan boord van de Herzog. Men verneemt, dat aan den commandant van de Friesland door den minister van Marine is opgedragen om de voor dat vaar tuig bestemde levensmiddelen te Durban Van de Iierzog over te nemen. Naar het Vaderland verneemt, is de loop der door onze regeering gevoerde onder handelingen in zake het opbrengen van de Herzog de volgende geweest. Bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken werd Zondag jl. de tijding van onzen consul te Durban ontvangen, dat genoemd schip met de Ned. ambulance aan boord aldaar was opgebracht. Onmiddellijk werd daarop aan onzen tijdelijken zaakgelastigde te Londen tele grafisch de instructie gezonden, om te trachten van de Britsche regeering te verkrijgen, dat zij de noodige orders te Durban zou geven om onze ambulance ongestoord haar bestemming te laten volgen. Inmiddels had onze Regeering besloten Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, thans te Lorenzo Marquez, naar Durban te zenden, om de ambulance af te halen en naar Lorenzo Marquez te brengen. Aan dit voornemen, dat reeds een begin van uitvoering had verkregen, behoefde geen verder gevolg te worden gegeven, daar gisterenmorgen, zoowel van onze legatie te Londen als van onzen consul te Durban, het telegrafisch bericht inkwam, dat de Herzog met de Ned. ambulance aan boord naar Lorenzo Marquez was vertrokken. De Oeneraal Vel. Gelijk wij mededeelden, meldde het llbld. dat het met officieren en machinisten van de Generaal Pel gebeurde, volgens een door de directie der Paketvaartmaatschappij ontvangen bericht, is voorgevallen te Sileraka. Het Hbld. schrijft daarover het volgende Schoon de naam aan weinigen bekend zal zyn, heeft Sileraka reeds een geschiedenis voor ons. De Papoea's van die streek, door sommige doch niet door alle onder zoekers menscheneters genoemd, waren toch steeds op vrij goeden voet met de weinige blanken, die die streken bezochten. Dit veranderde toen eenige jaren geleden besloten werd Sileraka tot de verblijfplaats van een posthouder te maken. De toestand werd toen weldra zoo onaangenaam voor den posthouder, dat deze vluchtte er. de post opgeheven werd. Sileraka ligt dicht bij de Engelsche grens ongeveer 8 gr. oostelijk van onzen post *ak-Fak, en dit verklaart hoe het mogelijk was, dat eenigen tijd later onze onderdanen Papoea's van Sileraka op een strooptocht •n Engelsch gebied dr. Montagu gevangen namen. Gelukkig werd hij niet het slachtoffer van hun kannibaalsche lusten en mocht het ons gelukken hem weder uit hun handen bevrijden. Toen de minister Cremer in de Tweede Kamer over het oprichten van de beide Posten (Fak-Fak aan de Mc Clurebaai aan de Z.W. kust en de post aan de N. kust sprak, stelde hij de mogelijkheid var. het oprichten van een derden post op den Voorgrond. Waarschijnlijk bedoelde de nmnister toen echter de wederoprichting van den post Sileraka. Nu is echter het eenige dat de bewoners h*?-,'Kcmipanie" bemerken, het maan- eiyksch bezoek van een paketboot, die olgens het contract, dat de maatschappij J met de regeering heeft, geregeld Sileraka moet aandoen. Handel is Jer zoo goed als niet, waardoor de lijn daarheen als een der minst voordeelige voor de maatschappij bekend staat. De Kamer van Koophandel te 's-Graven- hage besloot adhaesie te verleenen aan het adres der Rotterdamsche Kamer betrekke lijk den toestand van het spoorwegwezen hier te lande, onder toevoeging, dat het materieel van beide maatschappijen ten eenenmale onvoldoende is en speciaal de Staatsspoor te veel verouderd materieel gebruikt. Eerstdaags zal aangevangen worden met de afbraak van een gedeelte van het uit bouwsel aan de Zuidzijde van de Ridder zaal tegenover het Kantongerecht te 's-Gravenhage. De lokalen in gebruik bij het parket van het Gerechtshof blijven behouden tot na de vestiging van dat college in het nieuwe rechtsgebouw. Het aantal ongevallen te 's Gravenhage, waarvan ingevolge art. 12 der Veiligheids wet aangifte is gedaan gedurende het jaar 1899, bedroeg 365. Het aantal zieken te Waddingsveen door diphtneritis, longaandoening, influenza, is zóó groot, dat de plaatselijke artsen nacht noch dag rust hebben. Zoowel onder jongen als ouden van dagen is het sterftecijfer groot. aan De Influenza te Amsterdam. Volgens de Ned. Bakk. Ct. plaagt de heerschende ziekte te Amsterdam evenals bij vorige epidemieën, vooral de bakkers. Op enkele werkplaatsen waar met uitge breid personeel wordt gewerkt komen zelfs cijfers van 22 en 30 pet. voor. Wat het karpersoneel betreft is het ziektecijfer on- geveer gelijk met dat van de politie en brandweer; ongeveer 16 pet. Als een on middellijk uitvloeisel van de alhier heer schende epidemie was de voorgaande week de broodomzet zeer gering. Nooit nog heeft hier de influenza in die mate slachtoffers geëischt; het aantal der genen die in den winter van 1890,91, toen ook de influenza in zoo sterke mate heerschte, door de ziekte werden weggeno men, wordt nu verre overtroffen. Sterven te Amsterdam gewoolijk 150 a 160 menschen per week, in de vorige week was dit aantal geklommen tot 413, waarvan 50 gevallen zijn te wjjten aan influenza, 99 aan acute- en 39 aan chronische ziekten der ademhalingswerktuigen en 29 tering. Uit Amsterdam wordt in dato 9 dezer aan de N. R. Ct. gemeld: De stakende bootwerkers der stoomvaart maatschappij Oceaan kwamen heden-avond in Plancius te zamen, opgeroepen door het bestuur der bootwerkersvereeniging Recht en Plicht." Nadat een der gezellen op beter organisatie der bootwerkers had aangedron gen, besprak van Zomeren (dezelfde, die de dokwerkers-werkstaking heeft geleid) den toestand van het oogenblik. Hij maande de stakers aan op straat kalm te blijven, onderkruiping te voorkomen door overreding en saam te blyven tot het einde. Hij deed een beroep op de andere bootwerkers, om die van de Oceaan in deze kwade dagen te steunen. Met een aansporing tot aaneensluiting werd de vergadering gesloten. Voor ongeveer 1000 werkeloozen trad eergisteren m d'Geelvinck te Amsterdam de bekende Samson op. Hij raadde hen aan om evenals vroeger geschiedde een optocht door de stad te houden en om het stedelijk bestuur om werk en brood te vragen. Na afloop der vergadering trokken eenige honderden langs de Heerengracht, doch werden daar door de politie verspreid. Bij het aan- en uitgaan der beurs was er veel volk op den Dam. De zes regenten der beide weeshuizen te Nijmegen, die als zoodanig ontslag vroegen, hebben hun verzoek ingetrokken Te Melick (Limburg) is een moordaanslag gepleegd op den onbezoldigden Rijksveld wachter Hamers. Nabij de Roer bevonden zich 5 personen, van welke één een geweer droeg. Op de vraag van den Rijksveldwachter of hij ge rechtigd was daar te jagen, wierp de man het geweer weg en verwijderde zich. Het geweer werd toen opgenomen door zeke ren P. H. Sch., oud 35 jaar, metselaar te Gebroek-Maasniel, en de beambte deed ook hem dezelfde vraag. Sch. keerde zich om, legde het geweer op den veldwachter aan en haalde den haan over. Gelukkig echter ketste het en ging het schot niet af. Daarop zette Sch. een nieuw slaghoedje op het schoorsteentje van het geweer en legde twee a drie malen aan op den be ambte, die zich intusschen achter een boom had geplaatst. Den laatsten keer deed Sch. het schot in de lucht. De dader is opgespoord en door de Justi tie te Roermond in de gevangenis opge sloten. Mr. P. J. Troelstra, die deze week in verschillende plaatsen van Zeeland als spreker optreedt, was voornemens zulks ook te Zierikzee te doen. De lezing heeft daar ter stede evenwel niet kunnen doorgaan, omdat niemand een lokaal wilde beschikbaar stellen. Evenals de Kamer van Koophandel te Rotterdam zal ook die te Dordrecht aan den minister van waterstaat een adres richten, inhoudende klachten over de wijze waarop met het reizend publiek door de Nederl. spoorwegmaatschappijen wordt ge handeld. De Kamer verzoekt den Minister de maatschappij zoo spoedig mogelijk te willen nopen tot verbetering in den onhoud- baren toestand. UEMEiWD NIEUWS. Gisteren-nacht is te Middelburg brand ontstaan in de azijnfabriek der firma Mes in de Pijpstraat. Tengevolge van de vele brandbare stoffen is het gebouw geheel uitgebrand. Verschillende kostbare instru menten benevens een groote voorraad azijn gingen mede verloren. Alles is verzekerd. Op het Holl. Diep bij de spoorweg, waar men bezig is met baggeren en waar een tweetal mannen belast zijn de bakken hunne plaats aan te wijzen, is een droevig onge luk gebeurd. Dinsdag-nacht, toen het tweetal in een roeiboot gezeten, zich kweet van de hun opgedragen taak, raakte de kop van de boot onder een bak met het gevolg dat ze omsloeg. Jan Veth van Sliedrecht viel over boord en zonk onmiddelijkde onge lukkige laat een vrouw met zes kinderen na. De andere, zekere v. Dijl, wist zich aan den bak vast te klemmen en werd spoedig door de bemanning binnen boord getrokken. Burgerlijke Stand. Geboren: 10 Jan. Dirkje, dochter van F. A. de Groot en G. Verkade, Grofbaan. Overleden: 8 Jan. Johanna Arijetta Harinck, oud 65 jaar en 5 maanden, Nieuwe Haven. 9. Henricus Franciscus, Scheuller, oud 73 jaar en 10 maanden, Hoogstraat.— 11. Johannes David Meijer, oud 75 jaar, Oranjestraat. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 11 Jan. 1900. Offieieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Donderdag 11 Jan. Moutwijn f 8. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spoeling: fl. Spiritus f 15% a f 16. Stemming vast. Berlijn. Spiritus in loco Parijs. ko^e' P- 'an' Febr. I Spirit, p. Jan. Hamb. j Febr./Maart 40. 47.40 13.90 13.90 21.87* 21.25 New-York. Maïs Amsterdam. lOJan. Rogge op lev. onverand.per Maart f 134, 133; per Mei f133, 132. 11 Jan.jRogge op lev. onverand.per Maart 134, 133per Mei f 133, 132. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur; 10 Jan. 3.10 cM. 11 Jan. 2.95 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.06 Disc. 5 pCt. Parijs -47.80 4 Antwerp. -47.60 5 WEEKMARKT TE DELFT 11 Jan. Op de markt van heden waren de prij zen als volgtvette koeien le kwal. f 180 a 240, dito 2de kwal. f 100 a 160kalf- koeien le kwal. f180 a 220; dito 2e kwal. 1100 a 160vaarkoeien, le kwal. f 140 a 180 dito 2de kwal. f80 a 120; vette kalveren, le kwal. f70 a 92, dito 2de kwal. f83 60vette schapen le kwal. fa dito 2de kwal. a weischapen le kwal f a 2e kwal. f a vette lam meren f a weilammeren fa magere varkens f7 a f28; biggen f4 a 6nuchtere kalveren f 6 a 10paar den 40 a 160 stieren a veulens fa rundvleesch 64, 58 en 52 c., vet kalfsvleesch 190 a 80 c., schapevleesch a c., lamsvleesch a c., alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 273 runderen, 19 paarden *41 vette kalveren, 131 magere dito, 257 schapen of lammeren, 44 varkens en 127 biggen. Ter graanmarkt van heden gedaan Jarige Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, 16 a 7 nieuwe do. 16.— a 6.50 Westlandsche roode ris dito f 6.— a f 7.—. Zeeuwsche en Overmaassche rogge f 5.75 a f 6.—, nieuwe dito f5.50 a 6.n. wintergerst f4.50 a f5.25, zomergerst f4.25 a 5.25. chevalier dito f5.75 a 6.25, zware haver 14.25 a 15.25, lichte dito f 2.75 a 3.25, groene erw ten f 7.50 a 8.50, mesting f6.— a f 6.50, paardeboonen f 5.50 a 6.25 duiveboonen f'6.25 a 6.50, bruine boonen 18.50 a 10. witte boonen f9.a 10.50, koolzaad f8. a 9.buitenl. hennepzaad f 7.50 a 8.25, kanariezaad f 7.50 a f 8.75. Granen. Onveranderd stil. De prijzen der boter waren heden: le kwaliteit f64, goede f56, mindere f50 per vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 169/8 en 52/16 vaten, wegende te zamen 3900 kg, VEEMARKT TE LONDEN, 11 Jan. Op de Veemarkt waren aangevoerd100 Runderen, 100 Schapen, 20 kalveren 20 varkens. Men noteertRunderen k schapen 3/2 5/8, kalveren 3/9 5,6, varkens, 2/6 a 3/9. Beursbericht van Amsterdam, Per Telefoon. 21/s Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 4% Buitenl. Spanje China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie 11 Jan. 79 V, 81»/M 22s/g 32% 63% 98% 38%, 100 130 276 133'/g 87 210 60 19% 17% 32 91/* 89 10% 457, 21»/» 367, 4-4% 9 Jan. 10 Jan. 10 Jan. 41. 11 Jan. 47.30 13.90 13.90

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 3