Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaarg. Zaterdag 13 Januari 1900. No. 6595. bureau l&oterstxaai 50. De Drieberkenhof. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door ceheei Nederiand - 2.— Afzonderiiike Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTKNTI ft|N Van 16 regeisli!,,, ƒ0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaalde piaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 0FFICIEELE BERICHTEN. Herinnering. Burgemeester en wethouders tan Schiedam, Brengen in herinnering, dat de lijsten en aangiften bedoeld bjj de artt. 1 en 7 van Bet Kiesreglement voor de Kamers Tan Arbeid vóór 15 Januari a.s. ter gemeente- 'ecretarie moeten zijn ingeleverd. Schiedam, 12 Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. AXHEMEEN OVERZICHT. 12 Januari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. In Engeland. De oorlog was gisteren drie maanden aan den gang. Als iemand, schrijft de militaire medewerker van de Londensche Daily Chronicle drie maanden geleden had durven voorspellen, dat wij met Nieuwjaar defensieve stellingen zouden innemen, zou men hem beschouwd hebben als een hopeloozen pessimist, want de meeste verwachtten, dat onze legers tegen dien tijd Pretoria zouden ingesloten hebben. De Westminster Gazette van gisterei - avond zoo luidt een telegram uit Londen aan de Indépendance geeft ook een beschouwing over hetgeen de Engelsche wapenen in de afgeloopen drie maanden hebben bereikt. Men moet niet, zegt zij, een coup de theatre verwachten met de aankomst van lord Roberts en lord Kitchener. Men voor ziet, dat er misschien vijf of zes maanden noodig zullen wezen om de legers te velde te organiseeren en men moet er op bedacht zijn te vernemen, dat een of twee van de Feuilleton. Naar het Duitsch. 26) ïGansch in orde beijlde zich »de Weener" °p te merken, toen hij den schout in zijne habijheid zag naderen. Dan voer hij voort ^Volgens paragraaf 25 van het reglemeut, dat ik zelf heb opgemaakt, heet het als Tolgt»Ieder die wil en zijn inleg heeft betaald kan werpen, tot het spel uit is." Dat is zonneklaar, zou ik denken ergo.zoo als de geleerden zeggen, Frits mag gooien, en ik ben de president van 't spel, zooals ze in Weenen zouden zeggen maar van Jou allen is er niemand daar geweest huiten mij 1" voegde hij er verachtelijk bij. De Drieberkenboer had ïden Weener" voor zijne krachtige uitlegging der wet en voor den iosbrander van daar straks eenen halven mark in de hand gedrukt, dien deze belegerde plaatsen en misschien alle hebben moeten capituleeren. ïHet zou, besluit de Westminster haar artikel, de grootste onvoorzichtigheid zijn om moeilijkheden en netelige kwesties te berde te brengen met vreemde regeeringen door vliegende smaldeelen uit te zenden om eenige in khaki gekleede menschen te beletten in Transvaal te komen. De politiek die men volgen moet, bestaat hierin, dat men zorg moet dragen, bevoegde geheime agenten te Delagoabaai te hebben, die toezicht houden op alle ladingen en die ons in staat zullen stellen met de Portugeesche overheidspersonen van gedachten te wisselen over verdachte gevallen. Met de redevoeringen van Baltour houden de heftige afkeuringen ervan aan, en ze gaan voornamelijk uit van Tories. Vruch teloos komt de Daily Telegraph tegen die aanvallen op, zeggende dat ze on-Engelsch zijn en eer de Franschen waardig. De Morning Post verbaasde zelfs de radicalen door de heftigheid van haar taal tegen den minister zij deed een beroep op de Tory- partij om het tegenwoordig kabinet weg te vagen, daar het de belangen des rijks benadeelt, gelijk Gladstone in 1886. De Times en de Standard zetten ook den veldtocht tegen de ministers onverdroten voort. Men heeft Balfour vooral zijn luchtig optimisme en zijn misplaatste verdediging van het legerbestuur kwalijk genomen. On begrijpelijke zelfverblinding! roept de Stan dard in een hoofdartikel uit. Balfour ont kent de ernstige nederlaag van deBritsche wapenen in Zuid-Afrika. Maar deze ramp spoedige vernederende veldtocht, waarin 120.000 man Engelsche troepen schaakmat zijn gezet, waarin nergens een beslissend voordeel is behaald, waarin 2500 krijgs gevangenen zijn gemaakt binnen luttele weken, dat alles heeft naar het oordeel van de Standard genoeg van een nederlaag en kan niet worden weggeredeneerd, zooals Balfour doet. met voorname onverschilligheid in zijn broek zak liet glijden. De Holenhof-boer gaf zijnen Lenz een gevoeligen ribbestoot. Deze, anders nog al zwaar van begrip, was dadelijk achter de beteekenis, en bood zich ook aan. Hij wierp zes blanke marken op -de tafel en keek Frits tergend aan. Toen Johannes merkte, waar het heen moest, nl. naar een wedstrijd tusschen de beide boerderijen, en hij misschien Frits en Lenz tegelijk kon ergeren, trad ook hij op en de overigen ruimden het drietal in gespannen verwachting de baan. □Met nieuwsgierig vooruitgestoken halzen plaatsten allen zich aan weerszijden lan^s de baan. De schout had zijnen jongsten zoon een blik van goedkeuring en aanmoediging toegeworpen, want hij wist thans de eer van den Drieberkenhof verzekerd. Brinkman en Citroenen-Sepp stonden aan zijne zijde. Frits had de eerste zes worpen. Hij grimlachte spottend tegen zijn mededinger, en wierp. Wild vloog de bal langs de baan, maar de voorste kegel werd niet geraakt, zoodat deze worp niet telde. Rood van schaamte en kwaadheid greep hij naar den Inmiddels komt het parlement vermoe delijk ai den 30en bijeen. Dan verwachten zelfs de Tory-bladen hevige stormen. Zullen het wellicht stormen zijn, die het kabinet zullen wegvagen en een nieuw ministerie aan het bewind brengen, dat een eind maakt aan den oorlog Op het Oorlogstooneel. Van het oorlogstooneel is ditmaal weinig of geen nieuws. Nadere telegrammen uit Rensburg, geven bijzonderheden over den strijd van Zaterdag. Zij vertellen, dat de Boeren de Suffolks in een hinderlaag lokten, daar zij, zoo heet het, gewaarschuwd waren. Doodkalm lieten zij de Engelschen vooruitrukken tot op 40 meter van hun verschansingen en openden toen een moordend geweervuur, dat onder de Engelschen een paniek teweegbracht en ze terugwierp. Vruchteloos poogden de officieren de tucht te herstellen en weder •voorwaarts te rukken. Alle officieren sneuvelden of werden gewond, zoodat de terugtocht onvermijdelijk was. Een korte wapenstilstand volgde om de dooden te begraven en de gewonden op te rapen. Sedert hervatte French de beschieting van de kopjes, die door de Boeren kranig ver dedigd werden, zoodat zij geen uitwerking had. Volgens den correspondent van de Times behielden de Engelschen en de Boeren wederzijds hun stellingen. In dato 8 dezer wordt nog uit Rensburg het volgende geseind Sedert het ongeval met het Suffolk- regiment hebben de Engelsche troepen belangrijke bewegingen uitgevoerd. Alle stellingen hebben zij behouden en er zijn verscheidene verkenningen gedaan. De Boeren bewaken naijverig hun verbindingen met het noorden. De correspondent van de Standard te Durban seint, dat Maandag avond 1200 Indische baardragers naar het oorlogster rein zijn vertrokken. Men gelooft, dat hun tweeden bal en gooide zes met den voorste. Nadat de overige vier worpen ge daan waren, had Frits 22 »hout" »Lenz van den Holenhof!" schreeuwde ïde Weener" en legde zich behagelijk in den rug van den stoel, terwijl hij zijn lange spillebeenen over elkander kruiste. De opgeroepene trad naar voren. De zware pijp hing hem als een maïs-aar op het glimmende vest, en hij dampte als een kolenbrander. Hoewel hij het buskruit niet had uitgevonden, had hij de kracht van een volwassen beer. Als hij gooide, zwaaide hij telkenmale het rechter been over het linker, terwijl het bovenlichaam krampachtig ver draaide, zoodat de zware zilveren ketting heen en weer bengelde. De toeschouwers waren nauwelijks tot adem gekomen, toen hij reeds 24 kegels had liggen. Met een dom trotschen grijns lach plaatste hij zich voor zijn mededinger, die een vloek tusschen de tanden smoorde. De oude Holenhof-boer klopte den over winnaar woest op den schouder en liet daarbij de harde zilveren geldstukken in zijn broekzak rammelen. Johannes werd opgeroepen. Morrend nam hjj den bal op. Zfin vader wierp hem een vertrek wijst op een aanstonds oprukken van sir Redvers Buller. De Daily Telegraph verneemt uit het kamp te Frere, d.d. 8 Januari. De be schieting van Ladysmith begon heden ochtend vroeg en duurt nog voort, maar het bombardement is licht en ongeregeld. Verschillende berichten. De Londensche avondbladen meldden gisteren, dat het Kanaaleskader bevel ont vangen heeft zich zeilklaar te maken tegen 31 dezer. Het zal dan naar Gibraltar gaan om het eskader voor bijzonderen dienst af te lossen, dat vermoedelijk naar Zuid- Afrika zal gaan. Uit Londen seint men aan de Köln Ztg. dat het gerucht over de terugroeping van lord Methuen met meer klem rond gaat. Waarschijnlijk hiermede in verband zijn de berichten die melden, dat Methuen's ge zondheid voor goed verwoest is. Een comité van leden van het Engelsche Parlement en ttwlere notabelen hebben zich geconstitueerd om een enquête te vragen voor de houding van eenige ambte naren van het ministerie van Koloniën in de zaak van de Jameson-Raid. De voorloopige secretaris van het comité is de heer Cortwright Latham. Volgens een draadbericht uit Louren^o Marques in dato 8 Januari 11. zijn een aantal Portugeesche onderdanen, die naar Trans vaal trokken, teneinde zich bij de krijgsmacht der Boeren te voegen, aan de grenzen teruggezonden door Portugeesche politie. Niemand zal voortaan over de grens mogen gaan zonder een pas van den gouverneur. Een vertelseltje. De oorlogscorrespondent van den Standard die het verzinseltje over de oneenigheid tusschen Vrijstaters en Transvalers blijkbaar te oud en te afgezaagd oordeelde, onthaalt zijn lezers ditmaal eens op een pikant vertelseltje, volgens hetwelk de Vrijstaters door Kruger op dezelfde verraderlijke wijze aanmoedigenden blik toe, want aan hem lag het thans, de eer van den Drieberken- hot te redden. Reeds na den eersten bal kreeg de kegelaar moed, want hij had er vijf neergelegd. De tweede had hetzelfde goede gevolg, en de gezichten der Holenhof- boeren werden langer. De derde bal ging van de baan, en er kwam weer hoop in het vijandelijk kamp. De vierde echter wierp zes kegels om, de vijfde ook zes, de laatste vier. Johannes draaide driemaal om den rechter hiel rond en stiet een vreugdekreet uit, den eerste sinds langen tijd. Hij was met 26 overwinnaar I Vloekend trek de Holenhof op zijn zit plaatsen terug, terwijl het gezelschap m luiden jubel losbrak. Nu verhief zich Thomas Bitterle in zijn volle waardigheid en nam het woord. »Mijne heerenDe schoten ziin geval len vDe kegelsDe kegels I" riep alles door elkaar. »Stil, rebellen Ik ben in Weenen geweest en ken het turnen en de Olympische spelen Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIEOAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1