zouden zijn behandeld als de Iersche sol daten door de Engelschen. Uit het kamp van Frere zendt hij nl. aan zijn blad dato 7 Jan. de volgende bijzonderheden: 'Uit goede bron hoor ik, dat Kruger bij het hoofdkwartier der Boeren had laten informeeren, waarom Ladysmith niet werd aangevallen. Het antwoord wasWij zouden te veel menschen verliezen." Kruger gaf in antwoord op deze veront schuldiging den raad, de Vrijstaters in de eerste linie te plaatsen. Die aanwijzing werd opgevolgd. De aanval werd toen gedaan. Kruger's raad was in zooverre goed, dat de Vrij staters zich beter gedroegen dan de Trans- valers. De Vrijstaters namen ten minste een heuvel, terwijl de Transvalers later op den dag terugtrokken, voordat White een tegenaanval deed, onder de spottende opmerkingen van de Vrijstaters. De Vrijstaters hielden hun stelling vast, totdat zij feitelijk in de loopgraven met de bajonet werden neergestoken". Contrabande. Naar Reuter's agentschap te Londen verneemt, heeft de Engelsche regeering besloten, dat levensmiddelen in neutrale schepen vervoerd naar neutrale havens, niet onderhevig zullen zijn aan inbeslagneming, tenzij het scheepsmanifest aantoont, dat zij voor den vijand bestemd zijn in dat geval zullen zij als ooriogscontrabande worden beschouwd. De regeering schijnt niet van zins om voedingsmiddelen, welke niet bijzonderlijk voor verbruik door troepen in actieven dienst bestemd ljjken, als oorlogscontrabande te beschouwen. Meel bijvoorbeeld zou bezwaar lijk onder contrabande begrepen kunnen worden, tenzij het feitelijk geconsigneerd was voor militaire doeleindendeze vrij dom echter zou zich niet uitstrekken tot artikelen als b.v. vleesch in blikken. Daar de regeering besloten heeft aan Engelsche schepen niet toe te staan met den vijand handel te drijven, kan het Amerikaansche meel dat onlangs te Port Elisabeth op een Engelsch schip in beslag is genomen, enkel naar Delagoa-baai, met bestemming voor Transvaal, vervoerd worden in een vreemd schip, over welks handel met den vijand Engeland geen macht heeft, tenzij voorzoover het oorlogscontrabande geldt. In zijn toespraak bij het weder-aanvaar- den van het voorzitterschap der Fransche Kamer deed Deschanel een welsprekend beroep op alle Franschen om eendrachtig te zijn en zich onderling te verzoenen. Europa en de wereld zeide hij ver anderen met zichtbare snelheid. Frankrijk moet flink en vast optreden bij de gebeur tenissen die ophanden zijn. Binnenlandsche twisten en voortdurende veranderlijkheid zouden daarentegen beletselen zijn. De rede werd herhaaldelijk toegejuicht. De hertog van Orleans heeft een harte lijk telegram gezonder, aan de royalisten, die wegens de komplotzaak vervolgd zijn. De Gazette de France bevat het volgende telegram van graaf de Lur-Saluces, uit Londen 9 Januari »Buffetgisteren-avondgezond aangekomen. Monseigneur wachtte hem aan het station en omhelsde hem bij het verlaten van den wagon. Al onze vrienden die aanwezig waren hebben den nieuw-veroordeelde warm gelukgewenscht." In antwoord op de beleefdheid van den Keizer van Duitschland (het verleenen van den Zwarten Adelaar) aan koning Alfonse, bevat thans de Spaansche Staatscourant het besluit waarbij het Gulden Vlies wordt toegekend aan den Duitschen kroonprins. De hertog van Veragua, een afstammeling van Columbus, zal aan het hoofd van een buitengewoon gezantschap de eereteekenen der orde naar Berlijn gaan brengen. In de Portugeesche Kamer van afgevaar digden stelde Franco, de leider van de conservatieve minderheid, den minister van buitenlandsche zaken een vraag omtrent een overeenkomst tusscheu Engeland en Duitschland voor de leening met de douane ontvangsten in de koloniën als waarborg. De minister verklaarde, dat de Portugeesche regeering geen meedeeling had ontvangen van den tekst van de overeenkomst, maar op het oogenblik dat zij tot stand kwam, hadden de Engelschen en de Duitsche regeering verzekerd, dat zij heilig van plan waren de onaantastbaarheid van de Portu geesche douanes te eerbiedigen. Kardinaal Jacobini. De toestand van Zijne Eminentie kardi naal Jacobini, onlangs benoemd tot kar dinaal-vicaris van Zijne Heiligheid, en die reeds sinds eenige jaren lijdende was aan suikerziekte, is in de laatste dagen ver ergerd. Daarbij heeft zich nog een aandoening van de nieren geopenbaard. In de kerk van de HH. Petrus en Marcellinus, de kardinaals- titel van Zijne Eminentie, worden voor zijn herstel geestelijke oefeningen gehouden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 12 Januari 1900. In eene vergadering gisteren, evenals de vorige, te Rotterdam gehouden, is de Bond van Distillateurs in Nederland gevestigd te Rotterdam definitief opgericht. De ontwerp statuten zullen in eene nadere vergadering ter goedkeuring worden aan geboden. De koninklijke goedkeuring zal daarna worden aangevraagd. Heden-middag 12'/, ure is de 11/,-jarige C. Breukelman in de ouderlijke woning aan de Bakkerstraat in een pot met kokend zeepsop en sodawater gevallen, waarbij het knaapje ernstige brandwonden bekwam. Geneeskundige hulp is ingeroepen, nadat de politie een voorloopig verband had gelegd. In druk is aan de Rotterdamsche raads leden rondgedeeld de ontwerp overeenkomst van den Minister van Waterstaat betreflende overdracht van de spoorweghaven te Feijenoord en hare verbinding met de rivier de Nieuwe Maas, met daarbij behoorende werken aan de gemeente Rotterdam, waar van de bedoeling is, de haven met de daarbij behoorende werken aan de gemeente in beheer en onderhoud over te dragen. De gemeente zal verplicht zijn, de haven te houden op een diepte van minstens 7.60 M. (N.A.P.) en de verbinding der haven met de Nieuwe Maas op een diepte van ten minste 3.80 M. onder dat peil over een breedte van ten minste 15 M. Het gebruik van de remmingwerken moet zijn toegestaan onder de meest gunstige bepa lingen, die voor andere remmingwerken bestaan. De brug over den ingang van de spoorweghaven, nabij de Koningshaven, moet overdag kosteloos geopend worden, terwijl de gemeente de haven zooveel mogelijk vrij van ijs moet houden. nu op den man en ontrukten hem zijn revolver, maar hij, blijkbaar zeer koelbloedig, gebieven, greep zijn wandelstok en haalde daaruit een degen te voorschijn, aanstalten makende met dit wapen de in het achter gedeelte der zaal gevluchte buffetjuffrouw te lijf te g&an. Maar men ontrukte het hem nog intijds en onderwijl verscheen een politieagent, die gewaarschuwd was, in de herberg. Hij ontwapende den door bloedverlies haast bewusteloozen koloniaal en bracht hem met de gewonde buffetjuffrouw naar den politie post aan de Oosterkade. Daar uit het geneeskundig onderzoek bleek dat beide de kogels vermoedelijk nog in het hoofd hadden zitten, bracht de inspecteur van politie F. J. Terlaak hen naar het ziekenhuis, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De toestand van den gewezen koloniaal was, nadat hij in het Ziekenhuis gebracht was, van dien aard, dat hem geen verhoor kon worden afgenomen. De in beslag genomen wapens werden op het politie bureau in de Lange Torenstraat gedeponeerd. Op de revolver zaten nog drie scherpe patronen. lid van art. 8 der wet van 8 April bepaald op tien. De audiëntie van den minister van Oorl"^ werd gisteren in het bijzonder bezocht do"r laatstelijk bij het wapen der genie bevorder^ hoofdofficieren. De Nederlandsche Handelmaatschappij houdt een veiling te Rotterdam op Woen»' dag 31 Jan. 1900, des voormiddigs ten uur, van ongeveer 19.000 blokken Bank»' tin, liggende te Rotterdam, en 34.00° blokken Banka-tin, liggende te Amsterdam- Aan alle volkstellers te Rotterdam is eene uitnoodiging gezonden tot het bij wonen van eene openbare vergadering, waarin over de ervaringen, in de dagen der volkstelling opgedaan, van gedachten zal worden gewisseld. De vergadering is toegankelijk voor allen, die belang stellen in de verbetering van het lot der armen. Poging tot moord. Gisteren-avond om een uur of negen kwam - naar de R. R. Ct. meldt*- in de tapperij van Suikerbuik aan den Haringvliet te Rotterdam, zekere J. N., wonende op den Feijenoorddijk, een gepen- sionneerd O. I. militair binnen. In de tapperij bevonden zich op dit oogenblik, behalve de kastelein en zijn vrouw, dé 24-jarige buffetjuffrouw M.M. en een viertal bezoekers. Met die buffetjuffrouw had de gewezen koloniaal sedert een week of drie een soort van verkeering aangeknoopt. Hij had met haar twist gekregen, omdat hij meende dat zij met een der bezoekers lachte. En nu stond hij plotseling op, haalde een revolver te voorschijn, loste bout portant een schot op de buffetjuffrouw en wondde haar ter hoogte van de linkerwang. Dadelijk daarop zette hij het wapen tegen zijn voorhoofd, trok tweemaal at en bracht zichzelf ernstige, maar niet terstond doodelijke verwon dingen toe. De tapper en de bezoekers wierpen zich De firma Allan Co. te Rotterdam betaalt deze week haar geheele personeel het volle weekloon uit. Ook voor de volgende week en verder worden maatregelen genomen om het personeel niet onder de gevolgen van den brand te doen lijden. Zoodra mogelijk vangen de werkzaamheden weder aan Het halte-gebouwtje aan den Schiedam schen dijk te Vlaardingen, wordt thans vervangen door een grooter doelmatiger gebouwtje, waar gelegenheid zal wezen om kaartjes te krijgen en men meer voor wind en regen beschut zal zijn. Het terrein wordt meer perronsgewijze aan gelegd. Te Delft is opgericht een Delftsche studentenafdeeling der Zuid-Afrikaansche vereeniging. Het bestuur bestaat uit de heeren I. J. P. Klein, Transvaler, studeerend aan de Pol. School, voorzitter, H. P. G. Den Tex, secretaris, J. van der Waerden, penningmeester. De jonge afdeeling telt op het oogenblik ruirn 60 leden. BINNENLAND. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau S. Symons voorzitter van het Koning-Willemionds, N. van Lessen, secretaris der Ned. Kamer van koophandel, en La verge, secr. der Ned. Vereeniging, allen te LondenJ. van Dalen, burgemeester en secr. der gemeen ten Brake! en Poederoijen, secr. en ontv. van het polderdistrict Bommelerwaard be neden den Meidijk mevr. M. van Reenen Vëlter, te Alkmaar. Namens H. M. de Koningin-Moeder is aan den comrnissarris van politie te Scheveriingen, den heer Sijpkens, een hedrag van 1200 gezonden, om dat te verdeelen onder eenige behoeftige gezinnen te Scheveningen. Met de nachtboot Koningin Wilhelmina der Maatschappij «Zeeland" kwam gister ochtend te Vlissingen van Londen aan H. K. H. de Hertogin van Albany, met gevolg die met den aansluitenden sneltrein Hare reis naar Stuttgart voortzette. De minister van Binnenlandsche zaken, overwegende, dat, volgens ingekomen ambsbericht, de pest te Paraguay voorkomt, lo. Paraguay besmet verklaard wegens pest; 2q. het aantal dag, bedoeld in het eerste De Hollanders op Nieuw-Guinea Het gebeurde ter Zuidkust van NieuW- Guinea vestigt, zegt het Hbl., de aandacht op die streek. Tot voor korten tijd hadden wij ons zeer weinig ingelaten met dat meest oostelijke deel van onzen Indischen archipel- Zooals bekend is, is Nieuw-Guinea door een Noord-Zuid loopende lijn verdeeld in twee stukken, een oostelijk en een westelijk. Het oostelijk is wederom in een Duitsch-noordelijk en in een Engelsch-zuidelijk gebied verdeeld- Het Duitsche gebied beslaat 181.659 vierk- K.M., het Eogelsche 229.102 en het Nederlandsche 397.204. Wij beheerschen daar dus een gebied dat ongeveer twaalf maal zoo groot is als Nederland. In 1828 hebben wij aan de Tritonbaai een post gevestigd, doch dien in 1836 weder opgeheven. Sedert dien beperkte zich d® uitoefening van ons gezag tot vlagvertoon door middel van schepen. Hoe wij te Sile- raka kwamen en ook daar een onhoudbarefl post vonden, hebben wij reeds vermeld. In het voorlaatste Koloniaal Verslag echter vond men aangestipt dat de Regeering uit voering zou geven aan het bij de Indische begrooting voor 1898 goedgekeurde plan om weer een poging tot vestiging te doen op Nieuw-Guinea en wel door de aanstelling van twee controleurs, elk met een politie corps onder zijn bevelen. Voorloopig werd bepaald dat het meest westelijk ressort ook de Zuidkust zou omvatten, omdat men op die kust nog geen geschikte plaats tot vestiging had kunnen vinden (Sileraka werd dus ongeschikt geacht). De Indische bladen hebben over die twee vestigingen, in 't bijzonder over de westelijke (Fak-Fak) weinig bemoedigende berichten medegedeeld. Het laatste Koloniaal Verslag vermeldt die vestiging eveneens en zegt dat ze gekozen werden »in overeen stemming met het advies van ter plaatse goed bekende zendelingen". Dientengevolge is nu een controleur voor de afdeeling Noord- Nieuw-Guinea gevestigd te Manokwari en een voor de afdeeling West- en Zuid-Nieuw- Guinea te Fak-Fak. Beiden hebben een politievaartuig tot hun beschikking. Omtrent den gezondheidstoestand te Manokwari zegt het Koloniaal Verslag dat die aanvankelijk ongunstig was, doch latei- beterde. Van lak lak heet het, dat men aanvan kelijk geen klachten kreeg. Toch was de controleur var. meening dat in den Oost moesson de plaats uit een sanitair oogpunt weinig zou voldoen »wat, gevoegd bij andere bezwaren als definitieve plaats van vestiging, hem aanleiding had gegeven om naar een ander, beter aan de eischen voldoend terrein om te zien". Wij vreezen echter dat, waar men de vestiging van de westelijke standplaats ook moge kiezen, de taak van den controleur om tevens de gansche Zuidkust te beheer schen, steeds een onmogelijke zal blijken. De afstanden zijn zoo reusachtig groot Daarom zullen wij óf van het gezag over die Zuidkust moeten afzien wat moeilijk heden kan geven met onze buren geli'k de aanranding van den Engelschen kotter Lizzie in 1896 bewijst óf een afzonderlijken post op die kust moeten scheppen en daar een afzonderlijken contro leur aanstellen. Alleen een krachtige definitieve vestiging kan herhalingen van het thans gebeurde en van de Lizzte-zaak voorkomen. Of wij er nu al een oorlogsschip heenzenden om de schuldigen te straffen door tuchtiging van hun kampong, zal weinig baten De inwoners zullen het land .„vluchten. En de armzalige, meestal op palen gebouwde hutten, zijn het kruit en worden 6r °P verschoten za' rr -e ^ketvaart is het dringend ÏLJ? "J' zooiang het contract met de Ke„eering haar dwingt om die kust 'kans °P eenige bescherming haar bemanning kan rekenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2