en Omstreken. 23ste Jaar®:. Zondag 14 Januari J900. 'No. 6596. "bureau ISofersfraaf 50. EERSTE BLAD. De Drieberkenhof. OEflCIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Feuilleton. Kennisgeving. Brug-, Pont-, Schut Kraan- en Sluisgeld. Parijsche Kroniek. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: 'oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 ."ranco per post door geneei Nederiand - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTI Ë|K Van 1—6 rsgeisƒ0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaide piaatsing worden billijke overeenkomsten aansesraan. Be Burgemeester van Schiedam, Gezien de artt. 11, 12 en 13 der kieBwet, Noodigt de mannelijke ingezetenen, die den i oden ■™ei a.s. den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, uit om io- wanneer zij in een andere gemeente over het 'olie laatstverloopen dienstjaar in een der Rijks jurecte belastingen zijn aangeslagen, (wat de grond belasting betreft in een andere gemeente of in meer Senaeenten te zamen tot een bedrag van ten minste I daarvan door overlegging van de gekwiteerde aanslagbiljetten voor 15 .Februari a. s. ter gemeente secretarie te doen blijken 3o. wanneer zij als mede-eigenaar of wegens eene ""verdeelde nalatenschap, aandeel van minstens f 1,—- nebben in aanslagen in de grondbelasting, zonder dat kun naam bij den aaDslag is vermeld, daarvan over eenkomstig het model, dat ter secretarie verkrijgbaar lsi en onder overlegging der gevorderde bewijsstukken htede vóór 15 Februari a.s. ter gemeente-secretarie 'nngifte te doen; 3o. wanneer zij aanspraak meenen te kunnen maken op de kiezerslijst geplaatst te worden krachtens "Uur van een huts of gedeelte van een huis, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur van een vaartuig, "egens inkomsten uit dienstbetrekking of als inwonende 10 »n ia het bedrijf of beroep der ouaers werkzaam, "cgens pensioen, wegens inschrijving van ten minste f 100.— in de grootboeken der Nationale Schuld of 'au ten minste f 50.in de Rijkspostspaarbank, of omdat zij hebben voldaan aan de eiscben van be kwaamheid door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van "en betrekking of de uitoefening van een bedrijf of oeroep, daarvan, mede overeenkomstig een der ter 8emeente-secretarie verkrijgbare modellen, voor zoo- 'cel noodig vóór 15 Februari a.s. aldaar aangifte te doen. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst dezer gemeente voorkomen, 18 hernieuwde aangifte onnoodigindien de plaatsing °P de kiezerslijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een "nis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari als- ttog hetzeifde huis of een gedeelte van hetzelfde huis °f hetzelfde vaartuig bewonen; 2o. genot van pensioen 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijks postspaarbank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aaugifte wel noodig 'oor hen wier plaatsing op de lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een bnis of van een vaartuig, mdien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde bnis of hetzelfde vaartuig bewonen; of Naar het Duitsch. 27) ïHou je mond!" riep de Drieberken-boer den veldwachter toe, die, zwaar gekrenkt, Diet wist wat hij er op zeggen zou. Daarom voer »de Weener," alsof hij niets gehoord had, voort »Er wordt bekend gemaakt, dat men z'ch voor den wedstrijd kan aangeven tot het donker is. Wie dus nog gooien wil, kan z'ch bij den president, en dat ben ik, aan belden ïWie wil? Wie wil boven 26 gooien?" r'ep Johannes. Hij zag den kring rond en toevallig viel Zljn blik op Citroenen-Sepp, die als in ge dachten verloren naar de richting van den Drieberkenhof staarde. ïKomaan, als je durft, speelman uit het 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Van de bepalingen der kieswet, die op het boven staande betrekking hebben, iuidt: Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal worden gekozeD door de mannelijke ingezetenen des Rijks, teveus Nederlanders, die den leeftijd van vijf eu twintig jaren hebben bereikt, voor zoovet zij over het laatstverloopen dienstjaar iu eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den Isten Maart voldaan hebben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf' eerste grondslagen van de per- soneele belasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 Staatsblad no. 72); of b' i dien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voor waarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als aileen wonende personen op den 31sten Januari sedert deu Isteu Augustus vau het vorige jaar hebbeu bewooud, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde ge- meeute niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bij behoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeid in de bij deze wet gevoegde tabel; (ƒ1.75) of, krachtens eigeudom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minst» 24 kubieke meter; 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den isten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde per soon, onderneming, openbare el bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het be drijf of beroep der ouders werkzaam ziju en als zoo danig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld iu de bij deze wet gevoegde tabel; (ƒ450. of dat zij op den Isten Februari iu het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen die in beide ge vallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen wor den saamgeteld 3o. dat zij op den Isten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste ƒ100 (nominaal), ingeschreven iu de Grootbuekeu der Natiouale Schuld of ten minste 50 ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4o. dat zij hebben voldaan aan de eischen vau be kwaamheid, door of krachteus de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eeuig ambt, voor de vervulling van eeuige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Zuiden I Speel nu eens tegen mij op Kom hier, als je moed hebt I" Alle hoofden waren naar den aangesprokene gekeerd. Deze uitdaging kionk schier vij andig. In de oogen van Frits vlamde het hel op, want alhoewel hij zijnen broeder thans nog meer haatte dan vroeger, toch zou hij graag zij aan zij met hem strijden legen hem, dien beide broeders als de oorzaak van het wee beschouwden, dat hun boezem verteerde. Citroenen-Sepp was bleek geworden ijzijn eergevoel was op het diepst gekrenkt.Hij zocht naar een antwoord, maar wist op dit oogenblik niet in woorden te kleeden, wat hij voelde en dacht Plotseling werd de aandacht afgeleid, want de helle klank van een posthoorn kwam uit de verte over. Na weinige oogen- bliKken hield een fraai rijtuig van "den »Leeüweriksvleugel" stil, en een heer van gevorderden leeftijd met een blauwen bril op steeg uit; hij was vervolgens een stad- sche dame bij het uitstijgen behulpzaam en haar volgde Eva Wat had dat toch te beduiden Terwijl de drie nieuwaangekomenen tegen Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd vau vijf en twintig jaren hebbeu bereikt, verstaat deze wet hen, die dieu leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw iu de Rijka directe belas tingen geld voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens uaam niet bij den aan slag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens- of iu de bedrijfsbelas ting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Rij de berekening van deu werkelijkeu huurprijs wordt maandhunr tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50. Bij de berekening vau het inkomen, bedoeld in art 1 b2o., eerste lid, worden vrjje woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet ge voegde tabelenkel vrije kost op het' bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking, (vrije woning of inwoning f 87.5!) vrije kost en inwoning f 300. - Indien het inkomen, bedoeld in art. 1 2o als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding ge durende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt bet geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien gedeelten eeuer gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusscben die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering vau omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Vau deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourantmet bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Artikel 3. Vau de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten zij, wien het kiesrecht ontzegd is bij eene onher roepelijk geworden rechterlijke uitspraak; zij, die iu gevangenschap of hechtenis ziju zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uit spraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren zij, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten ouderstand van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genoten. Artikel 6. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Provinciale Staten gelden dezelfde regelen, als die welke in artt. 1—5 voor de bevoegdheid tot het kie- der. kleinen heuvel opklommen, stormde de waard met ontbloot hoofd op het rijtuig toe, waar hij voor koetsier en paarden de eene buiging na de andere maakte. Zulke voorname gasten had de Leeuwerik in lang niet meer onder zijn vleugels gehad 1 De koetsier nam de onderdanige eerbiedsbetuigingen met waardige tege moetkoming aan en reed, de aanwijzingen van den eigenaar volgend, naar den stal. Boven hadden intusschen de Drieberken hof-boer en de Holenhof-boer beproefd elkander bij de verwelkoming den eersten rang te betwisten. Wat anders geen macht ter wereld zou hebben kunnen tot stand brengen het eigenbelang en zelfzucht verrichten het I ongeloofelijkede beide vijanden stonden naast elkander Eva hield zich bedeesd in de schaduw van mevrouw Von Bern, haar oog zocht Citroenen-Sepp. Ook de blik der deftige dame zocht iets in de menigte, die haar omringde. »Dat is een groote eeresprak de Berken-boer. zen van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gesteld, met dieu verstande, dat men bovendien ingezeten der provincie moet zijn. Artikel 7. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van den gemeenteraad gelden dezelfde regelen, als die, welk iu de artt. 1—5 voor de bevoegdheid tot het kie zen van leden vau de Tweede Kamer der Staten- GeneraaL zijn gesteld, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der gemeente moet zijn, en dat zij, die niet vallen onder art. 1 aaver het volle laatst verloopen dienstjaar in de gemeente moeten ziju aan geslagen in eene plaatselijke directe belasting tot ten minste het bedrag, voor de gemeeute of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld iu de tweede kolom der sub. 1 b, i°., bedoelde tabel eu hun aanslag iu die belastÏDg op deu Isten Maart ten volle moeten hebben voldaan, (ƒ1.75). Schiedam, den 13den Januari 1900. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Burgemeester en wethouders van Schiedam, brengen teralgemeene kennis, dat de besluiten tot helling van bovengenoemde belastingen met de daarbij behoorende ver ordeningen op de invordering, vastgesteld den 24sten October 1899 en goedgekeurd bij KK. besluit van 30 December d. a. v. no. 137, op heden afgekondigd en tegen betaling der kosten ter gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn. Schiedam, 13 Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. De uitspraak van het Hooggerechtshof van 4 Januari 1900, schonk aan elk der politieke partijen, waarvan de meerderheid Frankrijk thans in den vorm eener secten- republiek regeert, eene inderdaad treurige voldoening. Aan de woede der internationa listen en vaderlandloozen werd Dérouiède geofferd aan de revolutionaire communards en de godsdiensthatende francs-magons sWerkelijk een groote genade!" riep de Holen-hoer. Thomas Bitterle had zijn figuur geheel op den voorgrond gedrongen, en terwijl hij den rechtervoet achterwaarts door het mulle zand schoof, boog hij met lachend wezen meerdere malen. »Wie is die mensch?" vroeg de dame verbaasd. President en secretaris antwoordde ïde Weener" zelf. »Een nar!" verbeterde de schout. »De vent is in zijn jeugd een paar weken in Weenen geweest en dat is hem in het hoofd geslagen Mevrouw Von Bern lachte, zoodat hare lokken schudden, terwijl de ^president" zich weer onzichtbaar maakte. »Vóor alles moet ik u zeggen, heer schout", begon de dame, waarom ik hier op eenmaal als aangewaaid kom verschijnen. Ik was daar straks op den Driebarkenhof om met u over de bekende aangelegenheid te spreken. Er zijn namelijk nog eenige aanbiedingen ingekomen. Ik trof u tot mijn spijt niet thuis en kom u daarom nu hier even opzoeken, waar ik u tot mijn genoegen mag aantreffen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1