Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 23ste Jaars. Zondag 14 Januari 1900. No. 6596. bureau looierstraat 50. PRIJS TAK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheei Nederland - 2.— Afzonderiijke Nummers - 0.05 WJ&rr. PRIJS DER ADVERTENTIÉIN: Van 16 regeis ƒ0.60 Elke gewone regei meer -0.10 Voor herriaaiae plaatsing worden biiiijke overeenkomsten aangegaan. VLOKMEË5 OVEltZICliT. 13 Januari 1900. De oorlog ia Zuid-Afrika. Van het oorlogsterrein. Ue bijeenkomst van het Britsche parle- Ment is eenige dagen uitgesteld. Niet op a®Q traditioneelen datum, den 18n, maar ®®rst op den 30n Januari zullen de lords ®n gentlemen weer hunne plaatsen in 's lands badzalen innemen. Blijkbaar heeft het Cabinet-Salisbury volstrekt geen haast om afgevaardigden terug te zien. Ware er 8°ed nieuws mede te deelen, dan zou het ®®n ander geval zijn. Maar thansReeds ^aren er acht dagen verloopen sinds gene raal White te Ladysmith een zoogenaamd Schitterend succes behaalde door den aanval °P alle punten af te slaan, en nog ontbraken bijzonderheden en wachtte men op de °ficieele lijst der dooden en gekwetsten. Was de bloedprijs waarvoor deze overwin ning gekocht was, zoo groot dat men hem niet durfde noemen Had White's succes alweder een stap nader tot de capi tulatie gebracht 1 Zoo vroegen velen zich reeds at, toen n®t ministerie eindelijk een tipje van den s'uier oplichtte, die het bloedig drama bij Ladysmith nog bedekt.Het ministerie maakte eerste lijst van de op Driekoningen bij Ladysmith gesneuvelde en gekwetste oifi- Cl®ren en manschappen openbaar. De lijst bevat 14 gesneuvelde en 26 gewonde offi- c'eren en 135 gesneuvelde en 244 gewonde Manschappen. Tot de gesneuvelde officieren behoort iuitenant-kolonel Dick Cunyngham, vun de Gordon-Hooglanders. die met Roberts M Afghanistan had gevochtende majoors Lowen, van de King's Rifles, Mackworth, van de West Surreys en Milner Walnutt, fun de Gordon-Hooglanders en kapitein Lafone, van de üevons. Ue Daily Mail verneemt, dat de bezet ting van Ladysmith in het gevecht van v®Heden Zaterdag verloren heeft14 offi- c'eren gesneuveld en 34 gewond, ruim 800 Minderen gesneuveld of gewond. Vergoei- flkend voegt het blad er bij dat de verlie- ®n der Boeren op ruim 2000 worden 6®schat. Maar deze cijfers zullen nog wel ®®nige wijziging ondergaan als het de ^ngelsche censuur behaagt, nadere berich- *®n van de zijde der verbonden republieken °Hverminkt door te laten. Generaal Bulier seint uit Springfield, 'bb 11 Januari: »Ik heb vanochtend den Zuidelijken oever van de (kleine) Toegela lJ Potgietersdrift bezet en mij van de brug Meester gemaakt. De rivier is aan het pussen. De vijand is sterk verschanst op K. M. in het noorden. Alle Londensche bladen achten dit bericht °or Buller uit Springfield, bewesten van olenso geseind, de tijding bevattend dat Mj voorwaarts is gerukt, belangrijk, omdat ®et een beweging tegen de rechterflank van de Boeren aanduidt; maar de militaire medewerkers van de bladen zitten verlegen met de ligging van Potgietersdrift, dat Buller bezet heeft. Potgietersdrift komt voor op geen enkele te Londen beschikbare kaart van het oorlogsterrein en evenmin op de speciale kaart, die de Graphic gis teren opnam. Opmerking verdient dat de laatste Springfield, ten noorden van de kleine Toegela, reeds als door de Engel- schen bezet teekent. Volgens enkelen ligt Potgietersdrift 19 kilometer ten westen van Colenso, d. w. z. bij de samenvloeiing van de Groote en de Kleine Toegela. Is dit juist, dan is Buller's oogmerk door do stellingen van de Boeren ten noorden van de beide rivieren heen te breken, tenzij Buller's beweging maar een schijnbe weging is om de omtrekkende beweging tegen de linkerflank van de Boeren te maskeeren. Volgens een draaabericht uit Maseroe in dato 8 dezer, is er een groote opleving van den krijgslust onder de Vrjjstaters, wier geestdrift aan het tanen scheen Zij spannen zich nu voor het laatst in en zenden alle beschikbare mannen naar het front, zelfs Engelschen, die er alleen in toegestemd hadden de Basoeto-grens te bewaken. Velen hunner ontsnapten naar Basoetoland, dat vol vluchtelingen is. Meer dan honderd oogstmachines zijn in het ingelijfde gebied bezig te oogsten met behulp van arbeid, die door de Vrijstaatsche regeering gecommandeerd is. Lady Methuen spreekt de geruchten dat haar man ziek ik is of zich bij een val van zijn paard bezeerd heeft, stellig tegen. Een Vredesvergadering. In Exeter Hall te Londen, werd Donder dag-avond een vredesvergadering, ge houden door den predikant der Methodisten Silas Hocking bijeengeroepen. Ds Daily News bericht daarover officieus, dat er 350 per sonen aanwezig waren, onder wje Stead, Massingham, het parlementslid Souttar en andere bekende vrienden der Boeren, terwijl honderd menschen geen toegang verkregen. De beraadslaging duurde twee uren; de resoluties die met algemeene stemmen en onder geestdrift werden aangenomen, zullen aan de regeering toegezonden worden. De eerste brandmerkt den oorlog tegen de Boeren als een schande voor het christen dom, een schandaal tegen de beschaving. Alle christenen moeten daarom trachten een einde aan dien oorlog te maken, want terwijl het onnoodig aanstichten van den oorlog een misdaad tegen het menschdom is, verergert zijn voortzetting Engeland's bloedschuld. Daarom doet de vergadering een beroep op de regeeringen van Engeland en van de Boerenrepublieken om door recht- streeksche onderhandelingen of door be middeling van een neutrale bevriende mogendheid een eervolle basis voor het sluiten van den vrede te vinden overeen komstig de op de Haagsche Conferentie aangenomen beginselen. De tweede resolutie veroordeelt vooral Chamberlain's wanbeleid in Zuid-Afrika, dat den oorlog rechtstreeks uitgelokt heeft; de vergadering verklaart herstel van den vrede in Zuid Afrika onmogelijk, zoolang Chamber lain minister blijft. Bij de derde (slot)- resolutie wordt een commissie benoemd om door middel van geoorloofde propaganda genoemde doeleinden na te streven. Tot die commissie behooren een aantal predi kanten en parlementsleden. Verschillende berich en. Een in de officieele Gazette bekend ge maakt koninklijk besluit verbiedt den uitvoer van of den kusthandel in zekere grondstoftenvan ontplofbare stoffen, namelijk picrinezuur, trinitrocresol, phenol en cresol. De Times-correspondent te Washington spreekt beslit tegen, dat de regeering der Vereenigde Staten en van Engeland het eens geworden zijn nopens het vraagstuk der contrabande van naar Delagoabaai bestemde goederen, tengevolge waarvan de Engelsche zou hebben besloten tot loslaten van de in beslag genomen meeliadingen. De Amerikaanscbe ambassadeur Cboute seinde integendeel, dat men het alsnog niet eens geworden was, ofschoon de onder handelingen op vriendschappelijke wijze voortduurden. De Norddeutsche Mig. Ztg. verneemt, dat de firma Krüpp te Essen, zoodra de be richten in de couranten verschenen van spoedige uitvoering van groote bestellingen staalgraDaten aan Engeland, van hooger hand het verzoek kreeg, eventueele zen dingen van wapenen, geschut of ammunutie, zoomede ander krijgsmateriaal, aan een der beide oorlogvoerende partijen te staken. De Noordzeehaven Emden zal, zooals in de troonrede door den Duitschen keizer medegedeeld werd, voor groote zeeschepen, in 't bijzonder ook voor de nanseatische transatlantische schepen bruikbaar worden gemaakt. Op de begrooting voor publieke werken is hiervoor 4.900.000 millioen aangevraagd. Uit Kameroen wordt geseind, dat de Duitsche koopman Conrau in Bangland door inboorlingen is vermoord. Conrau zou luitenant Queis, die in het Rio del Rey gebied vermoord werd, gaan ontzetten. Queis werd vóór Conrau aan kwam reeds vermoord De Times-correspondent te Odessa geeft bijzonderheden omtrent de ontzettende aarbeving in den Kaukasus, die tien dorpen vernielde en honderden bedolf. Er zijn tal van dooden. De gouverneur zond troepen om hulp te verleenen en begaf zich zelf naar het district, waar de ramp voorviel. De uitvaart van generaal Wauchope en zijn Hooglanders. Omtrent de begrafenis van generaal Wauchope gevallen aan het hoofd der Hooglanders-brigade, de zoogenaamde «Zwar te Wacht," in den slag bij Magersfontein schrijft de correspondent van de Daily- News: Driehonderd meter verwijderd van de kleine gemeente Modderrivier, lag, op den avond van Dinsdag 13 December, juist toen de zon in een gloed, zooals men dien slechts in Afrika zien kan, onderging, een lang ondiep graf open in het midden van een veld. In 't Westen kabbelde de breede rivier met zijn begroeide oevers, in 't Oosten zagen de nog door den vijand inge nomen hoogten dreigend neer naar het Noorden en Zuiden lag rustig het golvende veldop een kleinen afstand van dat graf lagen een vijftig doode Hooglanders, geheel gekleed, zooals ze in den slag gevallen waren ze waren hun aanvoerder naar het oorlogsveld gevolgd, ze zouden hem ook in het graf volgen. Hoe ernstig en droevig zagen die dooden er uit met hun gezichten naar den hemel gekeerd, met hun groote handen tot vuisten gebald in den laatsten doodstrijd, en de wenkbrauwen saamge trokken zooals ze geweest waren in het hevige gevecht. De kleeding waarvan ieder Hooglandsche stam zoo houdt, zag men hier overal, en, terwijl ik daarnaar keek, kwam uit de verte het geluid van doedel zakken, het was de generaal, die zich bij zijn manschappen kwam voegen. Daar, vlak onder de oogen van den vijand, bewoog zich langzaam en statig voort, alles wat over was van de Hoogland-brigade. Voor hen uit ging de aalmoezenier, bloods- hoofds, gekleed in zijn ambtsgewaad, daD zestien spelers met de doedelzakken, en daarachter met gekruisde armen de Hoog landers, gekleed in het vol ornaat van hun regiment, en in het midden de doode generaal, gedragen door vier van zijn kameraden. Daar klonken de doedelzakken op de wijs van The Flowers of the Forest nu breed uit galmend, trotsch en hoog, zoodat de hoofden der soldaten fier in den nek geworpen werden en in de oogen zag men tranen schitteren met een glans als van zonlicht op staaldan klonk de muziek zacht klagend als het geween van een vrouw om haar eerstgeborene, zoodat de fiere hoofden omlaag gingen, tot ze neerhingen op hijgende borsten, en de tranen vielen langs de vermoeide gelaten vol litteekens, en schokkende snikken verbroken het plech tige rhythme van den doodenmarsch. Rechtop liepen ze naar het graf, gingen dan samen op een afstand staan, terwijl de generaal in het ondiepe graf gelegd werd, omringd door vier gewapende man nen, waar alleen de zoon van den doode en een kleine rest van officieren met den aalmoezenier en de doedelzakspelers vlak bij stonden, terwijl er een plechtige dienst werd gehouden. Toen hoorden we de doedelzakken nog eens en Lochabor no more klonk door de stilte als een angstgeschrei, zoodat men in gedachte de weduwe in haar Hopgland thuis hoorde weenen om den strijder, dien ze nooit meer welkom kon heeten. Toen, als gedreven door de toovermacht van éénzelfde gedachte keerden de sol daten hun vochtige oogen van het graf KIEMDE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 5