naar de hoogten, waar Cronjé, de «Leeuw van Afrika", en zijn mannen stonden. En elke wang gloeide, en elke mond kreeg een scherpen trek, en de aderen op de handen, die naar de geweren grepen, zwollen tot barstens toe op, en de uit drukking van deze zwijgende gewapende mannen was welsprekender dan redenaars. Want op ieders gelaat was wraak te lezen en ieders oog dorste naar bloed. God moge de Boeren helpen, wanneer het gevecht met de Hooglanders begint! God neme de zielen der Boeren tot zich als de Hooglanders weer hun bajonetten gebruiken, want noch de dood, noch de hel, noch iets anders zal de Schotten terughouden van hun wraak. Aan het hoofd van het graf, het dichtst bij den vijand, was de generaal neergelegd, zijn officieren stonden rondom hem, terwijl daarachter zijn soldaten in een dubbele lijn, in hun dekens gewikkeld, werden begraven. Geen schot werd gelost bij de dooden, alleen een saluut werd gegeven en toen trokken de mannen naar het kamp, terwijl de duisternis van een Afri- kaanschen nacht het veld omhulde. geheel verbrijzeld werd. De locomotief ontspoorde. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Venlo derailleerde eergisteren een binnenkomende trein. Twee wagens wer den uit de rails geworpen en vernield- Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het verkeer ondervond gedurende twee uur vertraging. Te Dordrecht is tot stand gekomen een permanent comité tot voorbereiding van de verkiezingen Voor de Kamers van Arbeid (voor de patroons). Er hebben zich dit jaar te Dordrecht vrij wat meer patroons voor de K. v. A. aangegeven dan verleden jaar. Engelsche Biddagen. Een geestelijke der Anghkaansche kerk, Kennedy te Carlisle, heeft in de Echo een protest gericht tegen het verzoek der bisschoppen der Anglikaansche kerk aan de lagere geestelijkheid, om biddagen te houden, waar God gebeden zal worden, den Engelschen wapenen de overwinning te bezorgen. De predikant schrijft flinkweg als zijn meening «Hoe kan een dienaar van het goddelijk woord, die de feiten kent, bidden voor deze expeditie van roovers en moordenaars, voor dezen schandelijken inval, voor deze brutale geweldpleging tegen het recht De oorlog is het werk van de kapitalisten, van Chamberlain en van Rhodes. Hun doel is de goudmijnen te stelen en een Rijk te stichten. Om te bidden voor den goeden afloop van een dergelijken oorlog, moet men zich tot den duivel wenden en niet tot God. Wat mij betreft, ik weiger den duivel aan te roepen onder zijn eigen of onder een anderen naam". Vervolg Binnenland. Het übld. ontving heden het volgende particuliere telegram uit Batavia: De Inlandsche hoofden schrijven in de bladen bittere krachten over de reorganisatie. Zij verklaren den minister van koloniën onbevoegd. Het is gebleken, dat het gemeente bestuur van Haarlem, dat in den laatsten tijd zoozeer ijvert voor goed drinkwater in de woningen en vele perceelen bij ge brek aan duinwater «onbewoonbaar" deed verklaren zelf een aantal kleine wonin gen in het Proveniershot verhuurt, welke niet van goed drinkwater voorzien moe ten zijn. De staking der 180 bootwerkers in dienst der stoomvaartmaatschappij Oceaan te Am sterdam is gisteren geëindigd. De gevraagde loonsverhooging van 23 op 25 cents per uur heeft de directie ingewilligd. De heer mr. A. C. A. Tielkemeijer heeft f5000 disponibel gesteld voor het bouwen van een schietbaan te Amsterdam. De heer G. Hulscher uit Amsterdam, lid der firma Gebr. Hulscher (Poort van Kleef), legateerde o.a. aan het departement «De venter" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de aanzienlijke som van f 100.000, onder bezwaar van vruchtgebruik. Naar wordt medegedeeld, heeft het depar tement «Amsterdam" een dergelijk legaat ontvangen. Gisteren kon trein 703 van den Neder- landschen Centraal-spoorweg bij het binnen komen op het station Baarn door een defect aan de luchtrem niet tijdig stoppen, zoodat hij tegen den stootbok reed, welke GEMELD YIEUVYS. Het 6-jarig zoontje van den watermolenaar te Zevenhuizen is op vreeselijke wijze om het leven gekomen. Het knaapje viel door het luik op den zolder en kwam terecht op het scheprad. Na eenige malen te zijn rondgedraaid stond het rad stil, het knaapje werd te voorschijn gehaald en bleek zóó vreeselijk verwond, dat het eenige uren later overleed. de koningin van België zekeren knaap, aan wiens vader zij verplichtingen had, een papegaai ten geschenke geven. Er werd er een ontboden, maar men stelle zich de ontzetting van het hofpersoneel voor, toen het dier, nauwelijks ten paleize aangekomen, luidkeels begon te schreeuwen: «Weg met den Koning 1 Weg met den kartonnen Koning! Leve de Republiek!" De Koningin had den vogel nog niet gezien of gehoord en men was op het punt hem te dooden, toen H. M. tusschen beide kwam. Men zou beproeven het beest te bekeeren. Dit is wondervol gelukt; het is reeds in handen van zijn nieuwen eigenaar en houdt niet op «Leve de Koning en Leve de Koningin"! te roepen. De petroleum heeft gisteren-avond laat te Amsterdam wederom een slachtoffer ge maakt. Omstreeks twaalf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de Pieter Jacobstraat op een zolderkamertje van perceel 38, waar de wed. Wijnschenk in «De Zon" tapt en slijt. De 63-jarige werkster, Gesina de Ridder, was met het petroleumlampje naar boven gegaan en schijnt bij het naar bed gaan het licht niet uitgeblazen te hebben, of dit lampje gesprongen of omgevallen is, wie zal het zeggen Plotseling sloegen de vlammen met geweld het eenige raam van het kamertje uit. De agenten van politie, Huyssen en De Boer, die in de nabijheid waren, snelden de trap op en wisten ondanks den verstikkende rook de oude vrouw te bereiken, wier kleederen echter reeds iD brand stonden. Met zware brandwonden aan hoofd, hals, rug en beenen werd de ongelukkige per brancard naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar de doctoren haar toestand zeer bedenkelijk inzagen. De brand zelve was spoedig gebluscht door een paar slangen op de Vechtkraan. De Noord-expres (Ostende—Petersburg) is eergister-ochtend bij het binnenrijden van het Noorderstation te Brussel ontspoord De locomotief, de kolenwagen en een goe derenwagen vielen om. De stoker en twee of drie reizigere kregen kwetsuren. De influenza heerscht te Londen zoo hevig, dat er, evenals in 1893, ziekenver pleegsters te kort komen. De sterfte is echter niet zoo groot als bij epidemieën in vorige jaren. Er heeft in de laatste dagen een hevige storm gewoed zoowel op de Westkust als op de Zuidkust van Frankrijk. In het ge zicht van Boulogne is een visschersboot met negen man vergaan, bij Cherbourg een bark, van welker bemanning er vijf ver dronken. Bij Marseille zit een schip uit Genua aan den grond. Een familie te Amsterdam, begaan met het lot der werklooze diamantbewerkers heeft op zich genomen van een gezin, dat in stille armoede verkeert, iederen middag een kind bij haar aan huis warmte en voedsel te verstrekken. De familie hcopt daardoor ook medebur gers aan te sporen dit voorbeeld te volgen. Gisteren-ochtend is te Millingen een 20- jarig meisje door eene koe die zij zat te melken, dood geslagen. Te Kerk-Driel heeft een 10-jarigen knaap in een twist zijn 13-jarigen makker met een mes eene verwonding in de zijde toe gebracht welke levensgevaarlijk is. Dezer dagen arriveerde te Gennep een flinke jonge man, die de reis van Erfurt via Keulen, Aken, Maastricht te voet had afgelegd, om deze verder te vervolgen naar Amsterdam, als zijnde aangeworven voor het leger in Zuid-Afrika om per eerstvol gende gelegenheid via Delagoabaai naar Transvaal te vertrekken. De man was vol illussiën en hoopte na afloop van den «Krieg" zich aldaar te vestigen en een der Boeren Wittwen te heirathen. Nog zoo kwaad niet bedacht. Een Seine-stoomboot, waarop zich 300 passagiers bevonden, is, door een onhan digheid van den stuurman, nabij het tentoonstellingsterrein jtegen de kade aan gevaren. Een paniek ontstond. Tien personen, voor 't meerendeel werklieden, zijn gekwetst. Verscheidene passagiers, die hun kleederen uittokken 'om zoo noodig zwemmende te ontkomen, raakten bij deze gelegenheid de kleederen kwijt. In tegenwoordigheid van keizer Wilhelm is op de werf Vulcan te Stettin de Deutsch- land, het reusachtige schip der Hamburg- Amerik-lijn, van stapel geloopen. Minister Bulow hield eene toepasselijke rede en en doopte het vaartuig met den naam Deutschland. Dezen naam droeg ook het eerste kleine schip der Hamburg-Amerika- lijn, hetwelk in 1848 voor het eerst uit zeilde. Te Sabastopol heeft een hevige brand gewoed in de dokken. Er is voor meer dan een millioen roebels schade te betreuren. De Belgische regeering heeft vijf eerw. zusters en een leekeverpleegster, die resp. 49, 44, 38, 37, 36 en 36 jaren in het stedelijk ziekenhuis te Antwerpen werk zaam waren, gedecoreerd. De burgemeester» de heer Jan van Rijswijck, reikte haar da onderscheidingen met een waardeerende toespraak uit. De ^pagegaai der Koningin. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar wilde Laatste Berichten. Het voorloopig bestuur van den Distilla- teursbond, is, naar de S. Cf. verneemt, samengesteld uit de heeren Van Meerten, dir. der Delftsche Gist- en Spiritusfabriek, voorheen Van Meerten Zoon, voorz,Corn, van Leeden, lid der firma Blankenheim Nolet, secr.C. Dirkzwager en J. C. H. Kramers. Tot de officieren en machinisten welke door inboorlingen te Sileraka zuidkust van Nieuw-Guinea, zijn aangevallen en meege voerd behoort de te Vlaardingen thuis be- hoorende heer J. F. van der Plaat, 3e officier. Het stoomschip Prins van Oranje der stoomvaart-maatschappij «Nederland", dat 5 Januari te Padang moest aankomen, is daar niet gearriveerd. Het schip wordt door onderweg zijnde schepen der maatschappij opgespoord. Te Nijmegen is gisteren-nacht plotse ling overleden de zeereerw. pater C. J. Hoedemaker, S. J., sedert 1890 kapelaan der St. Ignatius-kerk aldaar. Naar Lallan's berichtgever te Modder- rivier seint, zou Kruger te Bloemfontein zijn aangekomen om te spreken over een aanval op Methuen's stellingen. Men wil, dat Kruger Cronjé steunt, die dat plan bepleit, terwijl andere leiders der Boeren er tegen zijn. Kerknieuws. In dit jaar herdenken de volgenden eerV"l heeren pastoors, in het bisdom RoermoP" den dag, waarop zij voor 25 jaar de Priesterwijding ontvingen M. P. Schnie^f te Buggenum, J. C. Cretrert te Thorn, Janssen te Montfort, E. F. L. H. Janssa"s te Linne, H. M. J. Wilms te Epen, P- H. Vaessen te Eijs. E. Th. Van der Vorst te Schin op Geul, P. L. F. Smidts te Heerlerheide, J. M. Hermans te Lottui»1» F. M. Sarton te Oirsbeekj J. L. H. Vrancke" te Rouver, J. C. Halmans te Ittervoort. De z.eerw. heer P. M. Cleophas, pastoor te Bergharen, hoopt zijn 50-jarig priester' jubilé te vieren. Burgerlijke Stand. Geboren: 11 Jan. Elisabeth Maartje» dochter van J. van der Boom en C, Buth» Polderstraat. 13. Neeltje, dochter van W- Koogje en D. Prins, Ploegstraat. Overleden: 12 Jan. Anna Maria vaO Steenbergen, oud 60 jaar en 11 maanden» Emmastraat. Scheepvaart. Schiedam, 13 Jan. Zeilklaar: Carl,kap»- O. Olsson, naar Engeland. Yisscherijberichten. SCHIEDAM, 13 Jan. Vertrokken naar zee ter trawlvisscherij de loggers SCIi 30? de Hoop, schipper S. Roeleveld, SCH 350 Petronella, schipper M. v. d. Zwan, SCÜ 223 Geertruida, schipper J. v. d. Plas, SCfl 113 Johannes, schipper A. de Graaf. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 13 Jan. 1900. Officieele noteering van de Commissie ui» de Kamer van Koophandel voor de Beurs- Zaterdag 13 Jan. -Moutwijn f 874. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting- Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spoeling: fl.50. Spiritus: f 15V* a f16. Stemming onveranderd. Berlijn. Parijs, j Spiritus in loco Kogge, p. Jan. Febr. Spirit, p. Jan. Febr./Maart 47.30 14.- 13.90 21.87| 21.25 12 Jan. 417a. New-York. Maïs Amsterdam. 12Jan. Rogge op lev. onverand.per Maar» f 134, 133; per Mei f133, 132. 13 Jan. Rogge op lev. traag; per Maar» 133per Mei f 132. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur! 12 Jan. 3.00 cM. 13 Jan. 2.94 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.06 Disc. 5 pCt. Parijs -47.82* 4 Antwerp. - 47.65 5 Beursbericht van Amsterdam' Per Telefoon. 27» Nederland Zilver Metalliek Portugal 47 Buitenl. Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. t 2e Francisco Common la Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South, Shares Prolongatie 13 Jan. 80 81s/a 23 32Vs 638/» 38s/s 25 63'/j 132 272 1327» 777. 86 200 60»/a 197» 18 32 Vï 97. 10*/» 45 217» 37 4»/< Hamb. 11 Jan. 41. I 12 Jan. 13 J#B- 47.30 14.- 13.90 21.87* 21.25

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6