alle verschijnselen er op, dat er eerstdaags bij de Toegela een groote veldslag te verwachten is. Vrijdag-ochtend deed een groote krijgsmacht Highlanders met ruiterij en kanonnen een schijnaanval. In de beide laatste nachten zijn te Ladysmith vuurpijlen afgestoken. Men meent het oogmerk van de Engelschen te begrijpen, maar is er niet zeker van. Een draadbericht uit Modderrivier in dato 11 Januari meldt nog Generaal Babington heeft, samen met kleine detachementen onder bevel van kolo nel Pilcher en majoor Byrne, die u;t Belmont en van andere punten van de verbindingslijn kwamen, een welgeslaagde verkenning gedaan op het gebied van den Oranje-Vrijstaat. Zij bevonden dat op 30 kilometer van de grens het land bij uit nemendheid geschikt is voor cavalerie. De Engelschen ontmoetten nergens republi- keinssche troepen. De troep van Byrne verkende den uitersten linkervleugel van de Boeren, die dadelijk door zevenhonderd Boeren bezet werd. Volgens een draadbericht uit Pretoria in dato 11 dezer melden officieele telegram men, dat aanhoudend kleine Engelsche deta chementen de grens van den Oranje Vrijstaat overschrijden en dat dergelijke detachemen ten zijn gezien bij Blaabaai Verder luidt bedoeld bericht als volgt: De berichten uit Colesberg zijn gunstig, maar de Engelschen concentreeren zich voor een groote onderneming. De handelingen van de Engelschen, die strekken om den invoer in Delagoabaai te beletten, zijn een taak van gewicht voor de burgers. Als er geen maatregelen worden genomen om het verbod op te heffen, zullen de Engelsche gevangenen er de wrange vruchten van plukken. De president heeft een manifest tot de burgers gericht, waarin hij verklaart God is op onze hand onze zaak moet zegevieren. Volgens den Standard and Diggers News hebben naar de eerste schattingen de Boeren den 6n voor Ladysmhith 26 dooden en 77 gewonden. Een ander telegram uit Pretoria zonder dagteekening meldt nog. Volgens regeeringsbericht zyn de Engel schen 11. Zondag (7 Jan.) te Colesberg met verlies afgeslagen. De opgave van de Boeren verliezen is nog niet ontvangen. De Engelschen hebben een leger aange vallen van burgers uit Grikwaland West en het geheel vernield, vervolgens keerden zij naar Douglas terug. Een commando werd tegen hen uitgestuurd, waarop de Engelschen naar Belmont terugtrokken. Met betrekking tot het bestormen van het heuvelvlak bij Ladysmith blijkt, dat de Boeren aanvankelijk de overmacht hadden, maar later twee hunner stellingen moesten verlaten. Den raad van beheer van de nationale bank van de Transvaal, te Pretoria zetelende, die den Engelschen directeur Lloyd var. de succursale van de bank te Lorenzo Marquez heeft willen afzetten, is z(jn eisch ontzegd door de rechtbank, omdat Lloyd benoemd is door de administrateuren van de Bank te Londen. Volgens een telegram uit Lourenfo Mar- quez aan de limes of Natal hebben com mandos van de Boeren met behulp van de Swazielandsche politie alle magazijnen en mijnen in Swazieland geplunderd. Zij joegen vele Engelsche ingezetenen weg, terwijl zij anderen aanhielden en naar Pretoria ver voerden. Eenige Engelschen vluchtten naar Lasombos, op Portugeesch gebied. De plun derende inboorlingen voltooiden den onder gang van het land. De koningin-moeder staat voortdurend in betrekking met de Boeren en vertoeft op 'toogenblik in Zam- baansland, op een dagreis van de zee, met wagens. Men denkt, dat zij levensmiddelen en schietvoorraad verwacht, die in de St. Luciabaai worden gelost. Naar het heet, zijn Swazies impi's (leger- afdeelingen) in Transvaal gevallen en hebben zy in het grensgebied een groo t aantal Kaffers gedood. De overige vluchten naar Sheoa om bescherming. De Times verneemt uit Calcutta, dat de officieren van het Engelsen-Indische leger, die met verlof in Europa zijn, aanzegging gekregen hebben, naar Indië terug te keeren, nu er zooveel officieren uit Indië naar Zuid- Afrika gezonden zijn. Zeventien Engelsche officieren in Egyp- schen dienst gaan naar Zuid-Afrik, als ook het Westkent-regiment, dat thans in Alexandrië ligt. De inbeslagneming der Duitsche mail booten door Engelsche oorlogsschepen zal aanstaanden Vrijdag in den Duitschen Rijks dag ter sprake gebracht worden. De interpellatie, door alle fracties onder teekend, zal door den afgevaardigde Möller, nationaal-liberaal, worden gehouden. Hertogin Friedrich von Schleswich-Hol- stein, moeder der Duitsche keizerin, is naar uit Dresden wordt gemeld, ernstig ziek. Zij lijdt aan borstvliesontsteking. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 Januari 1900. De derde (laatste) feestavond van wege de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond Zondag gehouden, had evenals de beide vorige avonden een beslist succes. De zaal was nog meer dan de beide vorige avonden bezet door de talrijke feest- genooten, die door den president, den heer C. J. Willeman, hartelijk welkom werden geheeten. Het program der vorige avonden werd daarna, zoo mogelijk nog beter dan de laat ste maal, tot aller genoegen uitgevoerd. Met een woord van dank aan de deel nemende vereenigingen werd daarna de trits der feestavonden, die weder zoo velen overvloedig genot hebben bezorgd, door den president gesloten. Zaterdag-avond is alhier zwervende aan gehouden de minderjarige S. J. B. H., wonende te Rotterdam, die sedert den vorigen dag werd vermist. Hij is door de politie naar do ouderlijke woning terugge bracht. Zondag-middag 2£ ure is de 62-jarige L. Rademakers, wonende aan de Nieuwe Buurt, van den trap aan het station gevallen, waarbij hij zich aan het hoofd heeft verwond Nadat een pleister op de wond was gelegd en de man, die bewusteloos was, was bij gekomen, is hij naar zijne woning overge bracht. Door de politie te Rotterdam is in beslag genomen een waggon met met meubelen, staande op het Staatsspoorterrein te Feije- noord. Deze waggon meubelen is onttrokken aan een gerechtelijk beslag te Antwerpen. Een kruier te Rotterdam moest voor een beurtschipper, liggende aan de Geldersche kade, een groot pak met koloniale waren bezorgen bij een bakker aan de Rottestraat. Inplaats deze order uit te voeren, verkocht hij de verschillende artikelen, hetwelk aan het licht kwam, toen de bakker de kwitantie weigerde. De ontrouwe kruier is wegens verduiste ring aangehouden. Een sigarenmaker, zekere C. J. van T., liep gisteren-nacht langs den steiger te Rotterdam en hield zich, door drank beneveld, aan de ijzeren leuning langs den waterkant vast. Bij het eind der leuning stortte hij in de Steigergracht, waar juist een sterke zuiging was, wijl de sluisdeuren geopend waren. Verschillende dreggen werden door de politie en omwonenden uitgeworpen, doch een uur later werd nij levenloos opgehaald. In het afgeloopen jaar zijn te Overschie geboren 127 kinderen en overleden 106 personen. Door den echt werden 45 paren verbonden. De Gastheorie en het Scheppingsverhaal. Men schrijft aan den Tijd uit Delft: Woensdag-avond werd in de R. R. Studenten-Vereeniging alhier een zeer inte ressante lezing gehouden door den heer G. J. van Smaay, civiel-ingenieur, docent aan de Polytechnische School, tevens buiten gewoon lid dezer Vereeniging, over de vraag«Of de leer over het ontstaan en de ontwikkeling van het Heelal volgens de de gastheorie tot atheïsme voert". Spreker behandelde eerst de neveltheorie van Kant en Laplace met de wijzigingen, die daarin in latere tijden zijn aangebracht, Algemeen wordt tegenwoordig aange nomen, dat het Heelal zich heeft ontwik keld uit een oernevel, als gevolg der ge wone mechanische wetten, waaraan de stof gehoorzaamt. Groot gewicht werd daarom door den spreker gehecht aar: de vraag»Is de ont wikkeling van het Heelal volgens die op vatting in strijd met de geopenbaarde Waarheden van ons Geloof Het antwoord luidde beslist ontkennend. Spr. toonde aan, dat de ontwikkeling uit een oernevel voor ons nog een treffender bewijs was voor de Almacht Gods. Verder werd èn uit de wetten der bewe ging èn uit de mechanische warmte-theorie duidelijk bewezen, dat de [stof niet van eeuwigheid bestaat, en dat de richting der beweging moet zijn aangewezen door een macht buiten de stofdoor God, en dat het in elk geval vaststaat, dat eenmaal alle organisch leven op deze aarde moet ver dwijnen. Ten slotte tooude spreker nog aan dat het einde der wereld, zooals ons dat door de H. Schrift wordt geleerd, tot in bizonder- heden overeenstemt met hetgeen de moderne wetenschap als een zeer goed mogelijk einde der wereld heeft erkend. Het zeer geringe debat toonde genoeg zaam, dat spr. ons overtuigd had, dat de geheele ontwikkeling van het Heelal, volgens deze theorie, niet tot materialisme behoefde te leiden. En het zeer verdiende applaus was een niet geringer bewijs van het groote succes dezer voordracht. Rechtzaken. Drievoudige vergiftiging te Rotterdam. Bij het voortgezet preces bleek dat bekl. na Catharina's dood zeer vertoord was op den heer Huisman, die de politie gewaar schuwd hadna de huiszoeking had bekl. gezegd: »Nu vertellen ze warempel, dat mijn kind door vergif gestorven zou zijn. Dat kan niemand anders dan meneer Huisman gedaan hebben. Johanna Meijer, onderwijzeres, verzekert, dat de verhouding tusschen bekl. en haar man en dochter altijd goed is geweest. Bekl. was zeer zorgzaam ook voor get. die zij zelfs 's avonds laat thuisbracht ter gerust stelling van getuige's vader. Bekl. bedankt voor haar verklaringen die zij overeenkomstig de waarheid aflegt. De heer Cocheret, leeraar aan de open bare vormschool, spreekt tegen, dat hij de leerlingen proeven liet doen met stoffen die apothekers en drogisten niet afgeven aan iedereen. De heer Walters, onderwijzer, meent dat Sörensen indertijd den naam George Louis aannam, nadat hij van een schip was weg- geloopen. Onder den naam George Louis diende hij bij de marine en genoot onder dien naam ook pensioen. Hij heeft den indruk gekregen, dat bekl. terneer gedrukt was door den dood harer dochter. Get. heeft aan bekl. van tijd tot tijd geld geleend; het laatste heeft hij na het overlijden van Sörensen terug gekregen. De heer Willemse, godsdienstonderwijzer, heeft bij de begrafenis van Catharina een kleine toespraak gehouden. Het is get. niet opgevallen, dat bekl. daarbij verstrooid was. Haar geheele doen was echter eenigszins vreemd; zij praatte later druk, alsof zij zich zelf troost insprak. Mevrouw Drielsma—Van Lissa heeft voor haar trouwen met den apotheker Drielsma op kamers gewoond bij bekl. De verhouding van bekl. en haar man was goed, al gelooft get. niet dat bekl. van haar man hield. De ver houding tusschen moeder en dochter was uitstekend. Bekl. heeft aan get. rattenkruid gevaaagd om kakkerlakken ir. de keuken te dooden. Get. weigerde zulks na raad pleging van haar man. Zj heeft echter, vernomen, dat tijdens haar huwelijksreis vraag opnieuw gedaan is aan de apotheker®* die in dien tijd in de apotheek is werkzak geweest. Jufr. van der Vlies, die de apotbe®" waarnam tijdens bedoelde huwelijksr®1:' erkent dat bekl. in dien tijd om rattenkr»1" is gekomen om ratten te dooden. Getuig® heeft dat geweigerd. Willem August Ekerman, scheikundig®; mede in genoemde apotheek tijdelijk werk' zaam, zou rattenkruit aan bekl. verkoel"' hebben als zij haar hand had willen zette" op het register. In sommige streken wor®' rattenkruit tot verdrijving ook van kakk®1" lakken gebruikt. Pieter van Dijk, opzichter van woning®"' ontkent beslist dat hij bekl. zou gerade" hebben om voor de verdrijving van kakk®r' lakken de naden met stopverf, waarin ars®' nicum, te smeren. Bekl. weet zeker, dat get. haar bove"' genoemd middel aan de hand heeft gedaa"..' De president merkt bekl. op, dat reeds in Nov. '96 rattenkruit van g®'' Lissa heeft willen hebben. Hoe klopt, da' dan met de verkl. van get., dat hij nie' voor April '98 geroepen is voor de kakkef lakken-klacht. Bekl. houdt vol, van Van Dijk het midde' te hebben gekregen. Get. Hendr. de Jong heeft bij bekl. ge;, diend, doch heeft nimmer gehoord, dat zij een bijzonder poetsgoed in huis had. Thans treden verschillende getuigen of uit winkelierskringen, die verklaren, dat zÜ voor bestellingen betalingen kregen op data volgende op het betalen van de assuranti®' penningen. Notaris Drooglever-Fortuyn heeft aan bekl' uitgekeerd wat Cohen haar schuldig was, ni®' echter de gelegateerde f 50, omdat di' legaat niet door de handteekening wa® bekrachtigd. Hij had van doctoren gehoofdi dat Cohen aan nierziekte leed. De vrouw van Cohen bevestigt de mede* deeling van den notaris, zij in de pelskraag van haar man gevonden heeft effecten tot een bedrag van f12000, door Cohen op een briefje in zijn portemonnaie vermeld, doch niet in diens kamer of op zijn kantoor ge" vonden. Cohen had verklaard de haar toe gezegde f500 'sjaars niet meer te kunnen uitkeeren. De zitting ving Zaterdag aan met het verhooren van getuige. Arend Goedhart, die den heer Cohen dikwijls had ontmoet, de laatste maal acht dagen voor zijn dood- Hij verklaarde, dat de heer C. was een bedaard en gemoedelijk man, die wel een® klaagde over familieomstandigheden, doch doch nimmer in een toestand verkeerde, die vermoeden deed, dat hij zichzelf van kant zou maken. Getuige Hendrik Goor, huurman van bekl., had van kakkerlakken in het huis nooit iets bespeurd. Getuige Elisabeth Hahn, huisvrouw van Jacob van der Valk, was geroepen door bekl. om te komen koken voor den kost ganger Cohen, opdat het eten meer naaf de Israëlietische gewoonte zou worden klaargemaakt. Zaterdag vóór het overlijden kreeg get. een boodschap, dat zij niet be hoefde te komen, omdat de heer Cohen ongesteld was. Get. wist omtrent den inhoud van de keukenkast weinig mede te deelen. Get Abraham de Ruijter, familielid van bekl., omtrent haar karakter oudervraagd, zeide dat zij driftig was; bij de begrafenis was zij koel. Get. Arie Kros Jr., die de begrafenis van Sörensen geregeld heeft, verklaart, dat bekl op een wat spoedige begrafenis heeft aan gedrongen. Van droefheid heeft hij bij bekl. niets kunnen bespeuren. Voorts 'geeft hij verklaringen omtrent de aangifte bij den burgerlijken stand, bet kisten en het bevestigen van het nummer- plaatje op de kist. Get. Johanna Adriana de Jong, huisvrou^ van T. H. v. d. Berg heeft toen 'zij naaister was, bij bekl. gewoond. Zij was getuige van het overlijden van Sörensen en heeft we' gezien, dat bekl. potten met braaksel weg' wierp, doch den inhoud zeiven niet gezien- Get. is den laatsten nacht met bekl. o geweest. Bekl. is dien nacht wel met een kopje naar de alkoof gegaan, waar de ma° lag, doch get. heef niet gezien, dat bek'- hem te drinken heeft gegeven. De ziek® bleef zeer zwak doch is niet in elkaar gezakt. Omtrent de verhouding tusschen man en vrouw deelde bekl. mede, dat ef wel eens onaangenaamheden plaats hadden- De vrouw was nogal heftig, de man stH van aard. Get. heeft ook vernomen, de man een levensverzekering had, de ma° zelf heeft daarover echter nooit gesproke"' He president vraagt aan bekl. of zij den laatsten nacht haar man noch blom m®' water heeft toegediend. Bekl, antwoordt bevestigend. Zjj h«ef'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2