Knrt*j Smookt en het hem zelf gegeven. daarna is hij overleden. L6 et- Eros Sr., agent der Alg. N. Holl. j 20onVerZ' ^oeft ^ens Sörensen voor der, verzekerd en op verzoek van bekl. >t 4 Mei '97 verhoogd tot f 500. Kort na j- ,0Ver'ijden drong bekl. op uitbetaling aan had reec's Dinsdag na den sterfdag. Bekl Dj? aan get. verzocht verhooging tot f 1000, tw n'et' <^oc'1 'ater Setu^e een bekl 6 ^°'1S van *®)0. echtgenoot van Kl- heeft vermoedelijk van de 2e polis mets geweten. Bekl. zegt hierop, dat zij nooit iets buiten aar man heeft gedaan. BINNENLAND. fi. M. de Koningin heeft benoemd den amerheer in buitengewonen dienst jhr. mr. W. J. van Pabst van Bingerden tot Jersten kamerheerden kamerheer H. W. E. baron Taets van Amerongen en de ^djudant in buitengewonen dienst jhr. W. H. de Poll tot kamerheer-ceremonie meester. Uit betrouwbare bron kan de Residentie- °de melden, dat Mgr. Tarnassi niet te Eonae is ateruggekeerd", om de eenvoudige reden, dat Z.Exc., sinds zijn vertrek der waarts, Rome niet heeft verlaten. Wat zijn definitieven terugkeer te 's-Gra- venhage aanbelangt, daarvan is oogenblik- kelijk geen sprake. Mocht Mgr. voor den Post te St. Petersburg wordenjaangewezen, dan zou het mogelijk zijn, dat hij zich, vóór zijn vertrek naar Rusland, een paar dagen te 's-Gravenhage ophield. Doch er ls nog niets vastgesteld omtrent het tijdstip, waarop bedoelde zending zal plaats vinden. Naar het Ilbl. verneemt, heeft de heer E L. Ciuysenaar, directeur-generaal der Staatsspoorwegen, als zoodanig ontslag aangevraagd. Is het blad wel ingelicht, dan zal de heer Ciuysenaar in de plaats treden van den heer G. C. Daum, voorzitter van den Raad van Beheer der Nederlandsch-Indiscbe Spoorwegmaatschappij, waarvan hij een der commissarissen was. Het bestuur van de »Nederlandsche Juristenvereniging" heeft voor de alge- meeDe vergadering van 1900 aan de orde gesteld de volgende onderwerpen io. Hoe moet geregeld worden de ten uitvoerlegging van vonnissen in burgerlijke Zaken, inhoudende een veroordeeling tot oen andere praestatie dan die van een geldsom Praeadviseurs prof. mr. W. L. 17 A. Molengraaf! en jhr. mr. W. Th. C. van Doorn. 2o. Moet voor tijd van vrede, een afzonderlijke strafrechtspraak voor mili tairen worden behoudenzoo ja, binnen Welke grenzen Praeadviseursmr. P. Verloren van Themaat, mr. L. M. Rollin Conquerque, de kapitein-luitenant ter zee >1. P. van Rossum en de majoor van den gen. staf G. J. W. Koolemans Eeynen. Hoe de Koningin de volkstellingkaart invulde. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. schrijft met betrekking tot enkele ervaringen, bij de volkstelling °Pgedaan »Ik heb daaromtrent aardige bijzonder heden vernomen, grappen van zeer komisch- tfagischen aard, o. a. in verband met de beantwoording van de laatste vragen (waar de betrokken persoon den nacht van 31 Cec doorbracht), waarmee deze of gene Wel een beetje in 't nauw heeft gezeten. Maar het aardigst wat mij is verteld zonder dat ik echter voor de waarheid durf instaan, is dat H, M. de Koningin 2e'f de telkaarten voor zich en de Koningin- Moeder ingevuld en die van het geheel e Personeel dat ten paleize was in den nacht van 31 Dec., onderteekend heeft. De Eoningin vulde de kaarten zoo in, dat zij, met haar Moedor in één gezin levende, I niet als hoofd van dat gezin optrad, maar als »doehter". Door de gezameiijke volkstellers in 's-Gravenhage is een schrijven aan den burgemeester gericht, waarin zij verklaren bij hun rondgang door de gemeente geen enkel bewoond huis te hebben aangetroffen, dat men een krot zou kunnen noemen of dat door verregaande vervuiling onbewoon baar was geworden. Slechts een paar gezinnen werden aangetroffen, waar de zindelijkheid nog al iets te wenschen had. Jhr. Van der Wijck, afgetreden gouver neur-generaal in N.-l., zal zich te 's Graven hage vestigen in de Amaliastraat. Ter gelegenheid van het Russische Nieuwjaar, dat Zaterdag gevierd werd, werd in de Grieksche kapel aan den Ouden Scheveningschen weg nabij Den Haag, een dienst gehouden, welke o. a. werd bijge woond door den gezant van den Czaar alhier, ridder De Struve, en de leden van het gezantschap. Nederland en Zuid-Afrika. Bij den voorzitter-penningmeester van het Ned. Roode Kruis is tot heden aan giften ontvangen een bedrag van f 175.487.62. Bij de Commissie van Informatie te Amsterdam (betreffende den oorlog in Zuid Afrika), bestaande uit de heeren H. J. Emous, Jb. van Oversteeg en jhr. J. de Graeff, secretaris, kwam het bericht in, dat de heer Joh. Jac. Hendrik Karei Nieuwmegen in 't Hospitaal te Pretoria gestorven is. De Jambode heeft vernomen dat reeds een twintigtal Indische jongelui, (Neder- landsche jongelui in Indië is natuurlijk de bedoeling) Transvaal bereikt heeft en met de Boeren meevecht. Daadwerkelijke steun aan Transvaal. Aan de uitnoodiging van den heer W. P. Noëls van Wageningen tot het stichten van een fonds, waardoor aan de Zuid- Afrikaansche Boeren-Republikeinen daad werkelijke steun zou kunnen worden versterkt, door het uitzenden van flinke jonge mannen, welke daar die diensten zouden kunnen verrichten, welke niet in strijd zijn met de oorlogswetten, is voldaan. Het Fonds lot daadwerkelijken steun is opgericht (zetel Keizersgracht 258 Amster dam) en werkt reeds. Het bestuur is samengesteld uit een werkcomité van 5 personen, een financi- eele commissie verder in de verschillende steden sub-comités, waarin steeds een geneeskundige zifting heeft, en correspon dentschappen in de plattelandsgemeenten, waartoe bij voorkeur notarissen en hoofd onderwijzers zijn uitgenoodigd. Reeds zijn zij gevestigd te Alblasserdam, Arnhem, Baarn, Breda, Delft, Gorinchen 's Graven- hage, Groningen, Helmond, 's Hertogenbosch, Kampen, Katwijk, aan den R., Leiden, Monnikendam, Oostmarsum, Serooskerke, Utrecht, Westkapelle, Antwerpen, Brussel, Gent, Kopenhagen, Luik, Lissabon, Paterson N. J. (N. Amerika) Neuchatel, Zurich. Voorzitter van het bestuur is de stichter van het fonds, de heer W. P. Noëls van Wageningen, Amsterdam. Tegen den huisknecht van baron van C, op de Koninginnegracht te 's Graven hage, ten wiens huize in de afgeloopen week diefstal is ontdekt, is proces-verbaal opge maakt onder verdenking zich te hebben schuldig gemaakt aan het wegnemen van flesschen wijn uit den kelder, door het forceeren van de afsluiting van het wijnhok. Zoowel de huisknecht als zijn vriend, die aangehouden is als verdacht in den bewusten nacht in het huis van baron van C. te zijn geweest, is na een verblijf van een paar dagen op het politie-commissariaat, uit de bewaring ont slagen. De vereeniging van Burgerlijke Ingenieurs houdt op Zaterdag 27 dezer eene buiten gewone algemeene vergadering in het Zuid-Hoil. Koffiehuis te 's-Gravenhage, ter behandeling o. m. van het verslag der commissie inzake een nieuwe regeling van het staatstoezicht op de zondheid. volksge- De combinatie te Scheveningen tot het uitoefenen der makreelvisscherij, enkele jaren geleden tot stand gekomen, zal niet worden voortgezet. De inventaris van netten enz. is verkocht. Kooper werd voor f1900 de reeder A. Den Duik Gzn., die buiten zijn deelneming in de combinatie uit eigen hoofde die visscherij deed uitoefenen met zijn logger Richard Cap. Dit jaar zal deze logger ook weer ter makreelvisscherij uitgaan. Door een vergissing is dezer dagen gemeld, dat op de broodfabriek »Ceres" te Amsterdam, de 10-urige werkdag is ingevoerd. Bedoeld werd de fabriek van dezen naam te Arnhem. In de Zuiderzee was Zaterdag reeds zoo veel drijfijs, dat de vaart voor zeilschepen weder is gestremd. Ook een vrachtboot, die van hier naar de richting Amsterdam was vertrokken, moest wegens het vele ijs terugkeeren. Bij herstemming is tot lid der Provinciale Staten in het district Weesp gekozen de heer G. van Mesdag (lib.) te Hilversum, met 2202 stemmen. Op den heer J. Peet Jz. (r.-k.), mede te Hilversum, waren 1556 st. uitgebracht. Jacob Zeegers, tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens vergiftiging zijner vrouw, maar den 12en December uit het Huis van;Bewaring te Arnhem ontvlucht, is Vrijdagavond te Putten gearresteerd en om 1.20 te Arnhem binnengebracht. Donderdag had te 's Hertogenbosch een bijeenkomst plaats van circa 300 leerlooiers en lederhandelaars uit het geheele land onder voorzitterschap van den heer J. Bernard Timmermans Wzn., voorzitter der Kamer van Koophandel en fabrieken te Waalwijk. Op diens voorstel werd eene verhooging van den prijs van gelooid en bereid leder aangenomen, noodzakelijk geworden door de hooge prijzen der huiden. Deze ver hoogingen zijn: 15 pet. voor zool- en overleder, 10 p.ct. voor de duurdere soorten en 5 p.ct. voor het paardenleder, als najaarsprijzen van 1899 Tevens werd in beginsel besloten tot het vormen van een bond, waardoor de statuten in een volgende vergadering zullen vastgesteld worden. Ongeveer 250 personen traden toe. UEHEXUD NIEUWS. De anthropologische vereeniging te Stock holm heeft besloten, dat de Zweedsche schepen, die in het voorjaar naar Spitsbergen gaan om de Zweedsche graadmetings- expeditieaf te halen, ook naar Koning-Karels- land zullen gaan om daar een onderzoek te doen naar aanleiding van de daar gevonden boei van Andree. Berlijn telt tegenwoordig ongeveer250,000 Katholieken, voor een groot deel Polen. In de laatste tien jaren werden er elf nieuwe kerken en veertien kapellen gebouwd door Je mildadigheid der Duitsche Katholieken. Kpizer Wilhelm droeg voor dit deel 100.000 Mark bij. In dit jaar verwacht mende inwijding van nog drie katholieke kerken, die in aan bouw zijn. Laatste Berichten. Aardbeving in de I'reanger. De correspondent der N. R. Gt. seint onder dagteekening van heden Een verschrikkelijke aardbeving heeft in de Preanger-regentschappen plaats gehad. Naar men zegt, is Soekaboemi half vernield en de spoorweg beschadigd. Men veronder stelt, dat de Gedeh de oorzaak is. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van 15 dezer gedag- teekende telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië. Heden nacht zware aardbeving te Soeka* boemi. Vele gebouwen onbewoonbaar geworden. Voor zoover bekend is niemand omgekomen. Burgerlijke Stuud. Geboren: 13 Jan. Henrica Jacoba Maria, dochter van P. M. van Buijtenen en J. E. Koevermans, Grofbaan. Overleden: 13 Jan. Engelina Luduina Maria Zoetmulder, oud 13 jaar en 4 maanden, Lange Haven. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 15 Jan. 1900. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Maandag 15 Jan. Moutwijn f 81/* per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spoeling: fl. Spiritus f 151/* a f 16. Stemming onveranderd. Berlijn. Spiritus in loco Parijs. ho^e' P' Jan' hamb. jsp;nt- Febr. p. Jan. Febr./Maart MVs- 47.30 14.— 13.90 21.87* 21.25 4178. 47.20 13.90 13.90 21.87* 21.25 New-York. Maïs Amsterdam. 13 Jan. Rogge op lev. traag; per Maart 133; per Mei 1132. 15 JaD. Rogge op lev. prijsh.per Maart f 134, 133per Mei f133, 132. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur; 13 Jan. 2.94 cM. 15 Jan. 2.58 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.06* Disc. 5 pCt. Parijs -47.82* i 4 Antwerp. - 47.70 i 5 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 15 Jan. Ter veemarkt waren aangevoerd 330 vette runderen, 157 vette kalveren nuchtere kalveren, 925 schapen of' lammeren, 739 varkens, biggen, paarden. Koeien le qual. 30 c., 2e qual. 26 c,, 3e qual. 20 c.ossen le qual. 29 c., 2e qual. 26c., 3e qual. 22 c., stieren le qual. c. 2e qual. c., 3e qual. c. kalveren le qual. 44 c. 2e qual. 36 c. 3e qual. 31 c., schapen le qual. 27 c., 2e qual. 20 c. lammeren, le qual 31 c., 2e qual. 25 c., 3e qual. c. varkens le qual. 18 c., 2e qual. 17 c., 3e qual. 15 c., Lichte varkens voor export le qual. 17 c., 2e qual. 16 c. Alles per kilo. Behalve voor wolvee, waarvan de aanvoer niet zoo groot als de vraag is, was de han del in alles minder. De runderen zuilen niet allen verkocht worden. De berichten uit Londen luiden wat schapen betreft flauw overigens ook slecht. Aardappelen. Geldersche kralen f a f dito blauwe f 1.90 a 2.10, Brielsche kralen f2.60 a 3.Zeeuwsche blauwe f 1.70 a 2, dito Spuische jammen f 2.20 a 2.40, Flakeesche jammen 11.60 a 1.80, magnus bonus tl.70 a 1.90, poters f 0.90 af 1.10, Overmaasschejammen f 2.40a f 2.60 per hectol. Geen aanvoer en geen vraag. Zeeuwsche eieren f6.60 a 6.80, Over maassche dito tl. a, 7.20 de 100 stuks. ROTTERDAM, 15 Januari. Buitenlandsche Granen stil. Alleen in mixed mais werden veel belangrijke zaken gedaan. Gerst per 2000 kilo: Amerik. f128. f130. Haver per 100 kilo: Amerik. f6.60 Mais per 2000 kiloAmerik. mixed f97, f 98dito langs lichter f 96, f 98 dito uit stoomboot 192.50, f 94dito stoomend f92.50 en f94 dito dag. gew. f 92 contant alleen gestort. VEEMARKT TE LONDEN, 15 Jan Op de Veemarkt waren aangevoerd 1600 Runderen, 8000 Schapen, 10 kalveren 90 varkens. Men noteert: Rouleren 3 2 a 4 9. schapen 3/4 a 5/8, kalveren a varkens, 2/4 a 3/6. 12 Jan. 13 Jan. (i t.) 18 Jan, 15 Jan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 3