in dezen veldtocht hebben de Engelschen dus een post op vijandelijk gebied gevestigd De gemeenschap over de rivier wordt onder houden door een pontonbrug. Driehonderd Boeren zijn, naar uit Sterk stroom in dato 15 Januari wordt gemeld, voorwaarts gerukt in de richting van het kamp der Engelsche troepen te Vogel' rivier. Zij begeleidden maaimachines en haalden het graan binnen tot op drie kilo meter van het kamp, waar de krijgsmacht te zwak was om tusschenbeide te komen De Times verneemt uit Louren?o Marquez d.d. 9 Januari. Verleden week zijn er 5000 Boeren uit Natal vertrokken om Gatacre en French te helpen afslaan. De Daily Mail verneemt uit Pietermaritz burg dd. 12 JanuariHeden-ochtend ver neem ik van iemand die van het front komt, dat generaal sir Charles Warren met 11000 man uit het kamp te Frère oost waarts over Weenen is getrokken. De verkenners vonden te Grobersklof geen teeken van den vijand, terwijl Solenso ver laten bleek. Alle ongeregelde koloniale troepen zijn onder sir Charles Warrens bevel geplaatst. Volgens telegrammen van den 13n uit Kaapstad, die in de avondbladen zjjn opge nomen is, Warren de Toegela over. De Kaapsche Argus meldt, dat de overheid bericht heeft gekregen, dat sir Charles Warren de Toegela overgetrokken is, en ten noorden var. de rivier een sterke stelling inneemt. Dit bericht doet in Kaapstad de ronde, maar men gelooft het niet en er is geen officieel bericht dienaangaande verschenen. Uit Uitenhage, Kaapkolonie, wordt gemeld, dat een Afrikaander, Barkenhuizen genaamd, zich voorstellende als zaakgelastigde van de Transvaal, is aangehouden en inde gevangenis gebracht. Hij vertelde aan eenige Boeren, dat hij de belofte verkreeg van twee duizend man te Somerset Oost om zich met de republieken te verbinden. Al de buitenlandsche attache's die den veldtocht met het Engelsche leger volgen, zijn Zondag, vergezeld door kolonel Wor Herbert te Durban aangekomen en vertrokken Maandag-ochtend naar Kaapstad om zich bij Lord Roberts te voegen. Het oorlogsschip Penelope, waarop de gevangenen uit het leger van de Boeren gevangen zitten, was bijna verbrand, maar de magazijnen waren leeg en daardoor is hst behouden gebleven. De Parijschen Temps heeft een telegram uit Liverpool, meldende dat de Manchester Guardian een artikel publiceert, dat diepen indruk maakt. Het artikel behandelt de verhouding der regeering en de generaals. Hier volgt een uittreksel. Een der eerste daden van de regeerir.g wis het opperbevel van het leger toe te vertrouwen niet aan den opperbevelhebber - generaal Wolseley, maar aan het comité van nationale verdediging bestaande uit Salis bury, Baltour, Goschen en Landsdowne. Generaal Wolseley protesteerde tegen de terugroeping van generaal Bulier, doch het comité weigerde gehoor te verleenen aan de waarschuwingen van dezen ervaren sol daat, die de onmiddellijke mobilisatie vroeg van het tweede legerkorps. Generaal Wol seley protesteerde tegen de benoeming van generaal Roberts als opperbevelhebber en generaal Kitchener als chef van diens o-ene- ralen staf. Dadelijk na de benoeming van generaal Buller ondethandelde het comité onmiddel lijk met hem, generaal Wolseley ter zijde latend. Buller ontving carte blanche en moet gelaakt worden wegens alle genomen maatregelen. Hij had het plan uitgesproken om tegen den Vrijstaat op te rukken en het comité had dit goedgevonden. In het kamp aangekomen liet Buller zich door politieke beweegredenen leiden en ver snipperde zijn krijgsmacht. De Temps verneemt uit Londen, dat de Liverpool Courier de cijfers opgeeft der troepen van Lord Roberts. Er zijn 100.000 man ontscheept, 30.000 op weg en 30.000 gereed om in te schepen. In een onderhoud met een verslaggever van den Parijschen Matin heeft lord Charles Beresford, benoemd tot onderbevel hebber van het Engelsche Middeliandsche Zee-eskader, o. a. ook het volgende gezegd Hij gelooft niet aan een oorlog tusschen Engeland en Frankrijk. Beide landen zouden er ten deele door geruïneerd worden. De Engelsche vloot is in staat de vereenigde vloten van Rusland, Duitsch- land en Frankrijk te verslaan. Het Engelsche leger is slecht ingericht. Na den oorlog in Zuid Afrika is een onderzoek noodig. Hij is een vriend van den vrede. Hij heeft vertrouwen in de toekomst van het Britsche rijk de vastelandsche mogendheden kunnen dat niet aan het wankelen brengen. Allereerst door af scheiding van de koloniën zou het in elkaar kunnen vallen. Het Noorsche Storthing heeft met op twee na algemeene stemmen credieten ten bedrage van 16000 kronen toegestaan voor officieren die zich naar Zuid-Afrika zullen begeven. De Duitsche keizer heeft gisteren-middag Beernaert den voorzitter van de Belgische Kamer ontvangen, Vice-admiraal von Senden Bi bran is naar Engeland vertrokken. In strijd met krantenberichten, die het anders voor stellen, heeft hij geenszins een opdracht van gewicht te vervullen, maar gaat voor een particuliere zaak. Gelijk elk jaar om dien tijd is de vice-admiraal, die chef is van het marine-kabinet des Keizers, met schout bij nacht Eisendecher naar Engeland gegaan, om daar als vertegenwoordiger van de keizerlijke jachtclub, met de bevoegde Engelsche personen het program voor de wedstrijden van dit jaar, in 't bijzonder naar Helgoland vast te stellen. De Weener Neue Freie Presse heeft een telegram uit Belgrado, dat het ministerie van Servië in zijn geheel zijn ontslag heeft genomen, omdat het is tegen het voorne men van den Koning, die aan al de veroor deelden in het proces van hoogverraad gratie wil verleenen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 15 Januari 1900. In het afgeloopen jaar zijn 10 brande rijen onder sloopershanden gevallen, daar entegen zijn 3 nieuwe, naar het oude systeem herrezen. In het afgeloopen jaar werd ingevolge de Veiligheidswet aangifte gedaan van 58 ongevallen ter zake van den arbeid overkomen, waarvan 2 met doodelijken afloop. In de eergisteren-avond gehouden verga dering van de afd. Schiedam der Sociaal- Democratische Arbeiderspartij werd besloten, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de »Commissie tot voorbereiding van cursussen voor volwassenen" (University Extention) inhoudende eene opwekking tot deelname, aan genoemde Commissie in overweging te geven, de bijdrage van f 1.50 welke voor onvermogenden in het algemeen te hoog is, belangrijk te verminderen, evenals genoemde afdeeling het vorig jaar deed, door de cursussen, welke zij gehouden heeft, voor een klein bedrag open te stellen. Tevens werd besloten eene openbare vergadering te beleggen tegen de ver hoogde schoolgeldheffingals sprekers zullen worden uitgenoodigd de heeren J. G. van Kuijkhof van Rotterdam en A. J. Berg- meijer van Dordrecht. (S. Cf.)° Zondag-avond is in den sigarenwinkel van mej. J. E. Hodes, aan den Singel, een kistje sigaren ontvreemd. Daar de juffrouw een der jongens die dit schelmstuk bedre ven, meende te kennen, zijn door de politie vier jongens gearresteerd, die, na verhoor weer op vrije voeten gelaten,later hun euveldaad zullen te verantwoorden hebben. De werkzaamheden tot gedeeltelijke demping van den Schiedamschensingel te Rotterdam zijn in vollen gang. Er wordt een circa 10 meter breeds dam aange plempt, van de Hoffmansbrug af tot aan den Boschhoek, waardoor de distilleerde rijen enz. aan die zijde der Baan aan de achterzijde met voertuigen te bereiken zullen zijn. Ook te Overschie zijn vele zieken, in hoofdzaak lijdende aan influenza en rood vonk. Het sterftecijfer is daar in de laat ste dagen aanmerkelijk toegenomen vooral tusschen 50- en 90-jarigen leeftijd. In de gisteren namiddag te Delft gehouden vergadering van den gemeenteraad is besloten de levering van 4000 ton West- faalsche gaskolen onderhands te gunnen aan de firma Nievelt Co. te Rotterdam a f 10.50 franco wal aan de fabriek. De aanvoer geschiedt met Rijnschepen van circa 300 a 400 ton. Rechtzaken. Drievoudige vergiftiging te Rotterdam. Bij het voortgezet getuigenverhoor in de zitting van Zaterdag getuigden Albert Hendrik Dettingmeijer en Johan Anne Kooi, die met Sörensen op de Ernst hadden ge varen, dat hij tegen hen beiden had ver klaard hij zich onwel gevoelde en het was alsof men hem vergiftigde. De beklaagde verklaarde dit als laster, waarop de president haar opmerkte dat getuigen niets ten ongunste van haar ver klaarden wilde zij dit zich aantrekken dan moest zij dit natuurlijk zelf weten. Auguste Agnes Elisabeth Scharm wordt gehoord met behulp van een tolk. Zij heeft boven bekl. 3 jaar in de Tulpstraat gewoond en had den indruk dat de familie Sörensen het hard had, ook blijkende uit kleine leeningen, die bij get. werden afgesloten en niet altijd terugbetaald zijn. Get. schrijft dit toe aan het weinige werk van den man. Bekl. zelf was vlijtig. Maria Johanna VVillemse heeft bij bekl. eenigen lijd gediend en verklaart ue ver houding tusschen bekl. en haar man niet al te best, daaruit blijkende dat bekl. ziel) tegen get. niet anders over haar man uitliet dan als »oude suffert" of »oude sok". Bekl. deelt mede haar man, omdat deze zoo bedaard was, uit scherts, noude sok" te hebben genoemd. Het verder verloop van het proces na de schorsing was aan de verklaring der ge neeskundigen gewijd. Dr, M. P. Sehutte, die niet den eed aflegt maar de belofte doet, heeft, de praktijk waarnemende voor Dr. De Snoo, Catharina Sörensen beriandeld. Na de sectie is hij geheel teruggekomen van zijn aanvankelijke diagnose, dat buikvliesont- steaing de oorzaak van den dood is en is hjj zeer bepaald overtuigd, dat de dood veroorzaakt is door een vergiftiging met arsenicum door den mond in de maag ge voerd. De dosis arsenicum in het lijk gevonden is groot genoeg om den dood te verklaren. Daarna werden gehoord de doktoren Post, Van der Hoeven Jr. en Schuit, die Cohen beurtelings in zijn ziekte behandeld hadden. Terwijl de verklaringen van de beide eerst- genoemden minder beslissend waren, ver klaarde dr. Schuit het naar aanleiding van het rapport der sectie onwaarschijnlijk dat Cohen aan een ontdekt gezwel gestorven is. Een dosis arsenicum van 29 gram. (Onge veer deze dosis was in het lijk gevonden) in eens aan Cohen ingediend, kan den dood veroorzaakt hebben. Arsenicum heeft geen penetranten smaak, zoodat het bij het innernen moeilijk te proeven is. Men kan niet bepaald zeggen binnen hoeveel tijd de dood wordt veroorzaakt. Dr. De Snoo is jarenlang huisdokter bij de familie Sörensen geweest. De drie jonge kiriaeren die hij behandelde, zijn zeer vroeg gestorven en wel aan de digestie- organen. Hij gelooft wel dat Sörensen gezond was de dochter Catharina was een florissant meisje zonder preadispositie voor een ernstige kwaal. Hij heeft ook Sörensen in zijn ziekte behandeld. Aanvankelijk stond zijn diagnose omtrent dit ziektegeval niet vast. Na de sectie kan hij bepaald ver klaren, dat Sörensen door vergiftiging met arsenicum gestorven is. Het getuigenverhoor ving gisteren aan met get. August Kraeft, kapitein van de Ernst, onder wien Sörensen gevaren heeft. Deze verklaarde dat Sörensen een paar dagen voor zjjn dood klaagde over een stijven arm. Donderdag-avond is hij voor het laatst aan boord geweest. Het kan ook Vrijdag geweest zjjn. Tegen get. had hij zich nimmer uitgelaten dat men hem wilde vergeven. Na het overlijden was getuige aan het sterfhuis geweest en was het hem opgevallen dat bekl. zoo kalm was. Nim mer heeft S- er over gesproken dat hij een poetsmiddel had waarin rattekruid voorkwam. Tegen getuige heeft hij ook tnmrr.er over zijn vrouw of het eten ge klaagd. Getuige Hendrika van Goor, die na den dood van Catharina tegenwoordig was bij de huiszoeking, verklaarde dat twee fleschjes werden gevonden voor een waarvan bekl. bang was, omdat haar man deze had mede gebracht, Bekl. verklaart dat alles voor buurpraatjes. Volgens deze getuige heeft bekl. ook eens gezegd, dat zij zich van kant wou maken. Ook dit werd door bekl. ontkend. Tegen juffrouw Swanborn wordt het vermoeden uitgesproken, dat Huisman wel vergift in de pap gedaan kon hebben uit een fleschje, dat zij later in de keukenkast gezet had, vermoedende dat er vergift in was en dat later bij de huiszoeking is in beslag genomen. De president wijst er bekl. op, dat deze verklaring geheel in strijd met hetgeen zij in de instructie verklaard had, nl. dat zij deze borden pap had klaar gemaakt een voor zich en haar dochter en een voor den heer Buisman, die het op zijn kamer gebruikt heeft. Bekl. zegt, dat, als zij iets van dien aard gezegd heett, het is geweest: dat, als er vergift in de pap zou geweest zijn, Huisman het dan wel gedaan kon hebben. Wat deze getuige gezegd heeft, zijn leugens. De president merkt op, dat alle getuigen, wier verklaringen overeenkomen, volgens bekl. leugenaars zijn. De verdediger vraagt aan Huisman of hij zich herinnert, dat hij Woensdag-avond voor den dood van Catharina havermout heeft gebruikt en daarvan een gedeelte heeft laten staan. Getuige kon zich dit niet bepaald herin neren. Getuige juffrouw Donker, op verzoek van bekl. gehoord, om te constateeren dat haar dochter Catharma op den avond van haar onwelzijn nog in gezelschap van die getuige zou zijn geweest, verklaart dat zij niet in gezelschap van Catharina is geweest in die dagen. Wel heeft get. na der, dood der dochter gehoord, dat bekl. gezegd had, dat de begrafenis van haar dochter dezelfde moest zijn al die van haar man, in de laagste klasse. Bekl. zeide, dat zij geen verstand had van klassen. Zij wilde alleen een begrafenis, gelijk aan die van haar man. Get. Helene van Düyn, verloofde van Huisman, was op verzoek van bekl. opge roepen, om tot klaarheid te brengen een gesprek, gevoerd na het overlijden van Cohen, waarbij Cohen vermoed wordt ver geven te zjjn. Getuige verklaart echter hierbij met tegenwoordig te zijn geweest. Als get. in gezelschap was, is over ver giftiging niet gesproken. Getuige Huisman werd nog gehoord over de ongeregelde betaling van zijn kamerhuur Hij verklaarde, dat de betaling wel onge- regeld geschiedt is, doch dat bekl. ten slotte toch niets tekort is gekomen, integendeel nog meer heeft genoten dan haar toekwam Dit wordt ook door bekl. erkend. Alsnu werden de deskundigen gehoord. Dr. Adr. Robertson, apotheker die met den heer L, van Italië, belast is geweest met het sectieoriderzoek van het lijk van Catharina. De vragen hem gesteld, of er in de lichaamsdeelen, hem ter hand gesteld als bloed, maag, darmen en lever, vergiftige stoffen bevonden zoo ja, welke In welke hoeveelheid en of die hoeveelheid doodelijk werd geacht, beantwoordde hij ir. hoofdzaak in dien zin, dat er totaal 268 m. G. arsenicum gevonden was, voldoende hoeveelheid om den dood tengevolge te hebben. Ook ten opzichte van het lijk van Jens Sörensen werden de vragen bevestigend beantwoord. Er is te zamen in de lijkdeelen gevonden 139.35 mM. arseniczuur, voldoende hoeveelheid om den dood tengevolge te hebben, In het lijk v«tn Cohen is gevonden een hoeveelheid van 29 mG. in de geheele maag. De vraag: in hoever die hoeveelheid den dood kan tengevolge hebben, hebben des kundigen Onbeantwoord gelaten. j sclle'l{.unc'lge L. van Italië legt dezelfde getuigenis af ais zijn voorganger. Beide deskundigen volharden bij do door hen uitgebrachte rapporten. De verklaring van dr. P. H. Simon Thomas, «MS deskundige met dr. Van Houtum

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2