Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaarg. Donderdag 18 Januari 1900. No. 6599. bureau !$oter&tvaat 50. De Drieberkenhof. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door eeheei Nederland - 2.— Afzonderiiike Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊIN: Van 16 regels f0.60 Elke gewone regei meer 1-0.1C Voor herhaaide plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AXGKMKKJ OVERZICHT. 17 Januari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. Wat er op 'toogenblik aan de Toegela gebeurt, is nog een ondoordringbaar geheim. Of het sir Redvers Buller ook maar ten deele gelukt is de nieuwe beweging uit te 'oeren, waarvan hij zich zooveel voorstelt, blijkt niet uit de telegrammen die van het oorlogsterrein tot ons komen, te minder nu lord Roberts den censors nog eens bijzonder °P 't hart gedrukt heeft, zoo weinig moge lijk door te laten. Het »Toegela-mysterie" schrijft Daily Graphic als titel boven een somber arti keltje over de jongste beweging van generaal Huiler»Gij, lord Roberts, vertelt ons wel in uw laatste telegram dat de positie aan de Toegela-rivier onveranderd is, maar zet ons dan toch eens met een paar woorden Uiteen, hoe die positie welke gij onveran derd noemt, er dan wel uitziet. Wij weten daarvan niets, zoo in het geheel niets 1 Wel bemerken wij tot onze groote verbazing dat de Boeren in huil laatste rapport van Honderdag van Buller's actie bij Potgieters drift volstrekt geen melding maken, ofschoon zij daarvan toch op de hoogte moesten zijn, daar zij, volgens Buller's eigen verklaring op vier en een halve mijl afstand van zijn stelling een sterk verschanst laager hebben. Ook omtrent de vuurpijlen van Ladysmith, Waarover in dat Boeren-telegram gesproken Wordt, meldt gij niets. O, Roberts, neem toch spoedig den sluier weg van dit geheim. Het Engelsche volk wacht de oplossing 'an dit raadsel in groote angst en vreeze In dier voege redeneerde eergisteren het Wel bekende Londensche Jingoblad. Maar Roberts blijft aan dat oor doof. Volgens oen telegram uit Durban, laat de censuur geen enkel bericht over het krijgstooneel in Natal meer door, hetgeen niet belet, dat er allerlei maren over een wanhopigen strijd aan de Toegela rondloopen. White 'apporteert 75 ernstige zieken in zijn Naar het Duitsch. 30) »Goed riep de schout, en hij ging met een geweldigen ruk in de hoogte »Wij hebben 't, wij kunnen 't Goddank 1 Maar Sepp, als jij 't verliest, en je moet het ver hezen, dan kun je je hemd van het lijf 'erkoopen en gaan bedelen, nu, voor •Oijn part Mevrouw Von Bern speelde met haar g'oenzijden beurs en sprak lachend»Ik sta geheel voor den Tyroler in 1" Citroenen-Sepp wier» haar een dankbaren blik toe. Nu kende het tegen elkander inzetten geen perken meer. De herbergier was met een grooten schotel komen aandragen, daar men zooveel gasthuis, meereudeels typhus en dysenterie- lijders. Volgens berichten uit Rensburg heeft majoor Allenby een vermetele ver kenning naar Oranjerivier uitgevoerd en daarbij een Boerenkamp ontdekt en be schoten tusschen Colesberg en Oranjerivier! zonder een antwoord van de Boeren uit te lokken. De Boeren heetten verrast. De Engelschen trokken terug zonder verliezen, Weder heet het, dat de Boeren voornemens zijn Colesberg te verlaten. Geen enkele van de geruchten en gis singen die eergisteren omtrent het »Toe- gela-mysterie" liepen, is overigens tot heden nog bewaarheid. De militaire medewerker van Morning Leader verklaart met nadruk dat alle berichten, dat Warren ten oosten van Colenso de Toegela is overgetrokken, gelogen zijn of een poging om de Boeren te foppen. Hij zegt dat alle troepen van Warren ten noorden van Springfield staan. Intusschen is het getal raadselachtige tij dingen met twee vermeerderdvooreerst dat de buitenlandsche militaire attache's in het leger van Buller teruggekeerd zijn naar Kaapstad, en ten tweede dat Buller eenige honderden soldaten heeft gezonden, kwan suis om de orde iu Zoeloeland te herstellen en de Boeren te beletten hun strooptochten daar voort te zetten. Kolonel Sawyer cijfert in de Times uit, dat Buller waarschijnlijk niet over 30.000, maar over slechts 10.000 werkelijk strijd bare mannen beschikt, en ziet daarin de ware reden waarom Buller inderdaad mach teloos is. Buller behoorde 40 of 50 duizend werkelijke strijders te hebben. Volgens een bericht van den lln uit Ladysmith aan de Standard versterken de Boeren voortdurend meer de heuvels ten noorden en ten westen. Zij hebben de zware stukken geschut van hun zuidelijke stellingen en hun veldgeschut overgebracht naar Colenso. De Standard verneemt uit Durban dat een ooggetuige uit het kamp van Frère vertelt, dat 270 spoorwagens van de inten- geld toch niet op den grond kon laten liggen. Daar kwam bij elkaar 60,80, 400, 144 thaler, twee goudstukken van 16 thaler waarde elk, en vervolgens nog 72 thaler van de beide oude boeren extra 1 Het koude zweet stond Citroenen-Sepp op het voorhoofd. Hij greep den bal en wierp een poedel. Dit beduidde bijna een nederlaag. Een soort woede greep hem aan. Zonder op de omgeving te letten, gooide hij weer en zeven kegels. De derde bal gaf zes kegels. Altijd dichter parelden da zweetdruppels op zijn voorhoofdsteeds valscher werd de grijnslach van den Drieberkenhof. Er ont brak nog zeventien hout, dat in twee worpen moest vallen. De volgende bal rolde langs de baan, en zeven kegels vlogen klapperend uit elkaar Zoo veel en toch zoo weinig! ïVerlorenriep de schout. »Er ont breken nog tien I Het geheele gezelschap achtte het spel voor den Tyroler verloren, die naar den laatsten bal greep, scherp mikte en wierp... >Acht om den koning j" riep de kegel- dance, geladen roet levensmiddelen, bestemd ▼oor Ladysmith, het kamp hebben verlaten. Engelsche verkenners hebben kleine korpsen Boeren ontdekt te Ennersdale, ten noorden van Estcourt. De Parijsche Temps, die over het ge heel vrij goed ingelicht blijkt, verneemt nog het volgende uit Londen De Liverpool Daily Post meldt, dat het departement van oorlog een brief van generaal Wauchope in zijn bezit heeft, ge schreven der. avond voor den slag bij Magertontein. Dit is de laatste brief dien ik schrijven zal, zoo zegt Wanchope, want ik heb bevel gekregen een onmogelijke taak uit te voeren. De correspondent voegt er bij, dat de verontwaardiging tegen Lord Methuen zoo groot is, dat men twijfelt of de soldaten hem nog in een gevecht zullen volgen. Naar het heet, heeft het departement van oorlog besloten luitenant-generaal Lord Methuen dadelijk terug te roepen en hem te vervangen door generaal-majoor sir Frederick Carrington. De Liverpool Courier acht zich ge rechtigd tot de verzekering, dat sir Redvers Buller de Potgietersdrift en sir Charles Warren de Neder Toegela zonder tegen stand zijn overgetrokken. Volgens een draadbericht uit Pretoria van 12, dezer, seint een correspondent, die bij de Boeren op de westelijke grens is, dat de Engelschen uit Mafeking een stelling innamen op een heuvel ten oosten van de stad. Commandant de la Rey tastte hen daar aan en na een heftige schermutseling trokken de Engelschen terug. Een burger werd gewond. Officieel wordt gemeld, dat de uitslag van het beschieten van Mafeking eergisteren was de vernieling van het fort dat de Boeren hadden aangevallen, waarbij een man licht gewond werd. Een telegram uit het hoofdkwartier der Boeren bij Ladysmith, dd. 12 Januari, zegt dat er een onheilspellende kalmte om jongen en maakte drie vervaarlijke sprongen in de lucht. »Gewonnen I" riepen allen, behalve de Berkenhof Nog waggelde de koning, maar hij bleet staan en de gelukkige overwinnaar kon 20 en 12, dus 32 tellen. Lachend wenschte mevrouw Von Bern Sepp geluk met den uitslag, terwijl Eva een traan wegpinkte. De oogen van de Berkenhof-familie schoten vonken van haat, terwijl Sepp en Eva vertrouwelijk met elkaar in gesprek waren. >Wat zal ik nu met al dat geld aan vangen vroeg de Tyroler half ernstig, half schertsend, terwijl alles in het rond stil was. »Weet je wat?" sprak mevrouw Von Bern schalksch, leen mij dat geld, ik zal er u interest van geven." »U heeft het geld zeker niet noodig," was het half verwonderde antwoord van Citroenen-Sepp. »Dat kan men nooit weten!" sprak zij lachend, scheurde vlug een blaadje uit haar zakboekje, en in een oogenblik had Sepp de schuldbekentenis en was het geld Ladysmith en aan de Toegela heerscht. Een tweede dd. 13 Januari, zegt dat de aanval op den Platrand, Zaterdag den 6n verder felijk was voor de Engelschen. Ladysmith is iD hangen nood. Vandaar groote bedrij vigheid onder de Engelschen bezuiden de Toegela. Deze hebben daar nu drie groote kampen, waar steeds meer troepen inkomen. Volgens een draadbericht uit Rensburg in dato 14 dezer is kolonel Porter aanhou dend bezig de Boeren, die een sterke stelling innemen tusschen Colesberg en Slingerfontein met granaten te beschieten. In dato 15 dezer wordt uit Rensburg gemeld: De Boeren vielen van ochtend een heuvel aan, bezet door een compagnie van het Yorkshire-regiment en Nieuw Zeelanders, maar werden met de punt van de bajonet teruggedreven. Van de Boeren sneuvelden 21 en werden ongeveer 50 gewond. President Kruger heeft aan de comman danten te velde een zendbrief gericht, waarin hij zegt: Door Gods zegen is onze groote zaak dermate gevorderd, dat wij, mits wij krach tig blijven, welslagen mogen verwachten. Kruger maant alle burgers aan, te velde te trekken. Lees psalm 33, schrijft de President en bouwt op psalm 83. De vijand gaat verwoestend rond, zoo in Kaapland, waar hij de bezittingen der Afrikaanders vernieltals in den Vrijstaat, waar hij de hoeven verwoest. Kruger vergelijkt de vernielzucht der Engelschen met een aanval van Satan op Christus' Kerk. Ik heb den geheelen Bijbel geraadpleegd, zegt hij, maar ik ben niet in staat er een andere gedragslijn in voorgeschreven te vinden dan die wij volgenwjj moeten dus blijven strijden in Gods naam. Daily Mail zegt, dat een zijner corres pondenten Le Creusot bezocht heeft en dat men daar druk bezig is aan 't gieten van kanonnen voor de Zuid-Afrikaansche Republieken, die verzonden worden als landbouwwerktuigen, piano's enz. Men in het rijtuig der excentrieke dame veilig onder dak gebracht. De boeren stieten elkaar veelbeteekenend aan>de Weener" beweerde, dat hij zoo iets al vaak in Weenen had zien gebeuren. »En nu nog een liedriep mevrouw Von Bern Citroenen-Sepp toe. »Als men zóo gelukkig is geweest, moet men den dag met gezang besluiten Zij had er zelfs geen flauw begrip van, dat de gemoedsstemming van den jongen Tyroler niet van dien aard was om lust te vinden in muziek en zag. De muziek-directeur stemde levendig bij, en natuurlijk ook de overgroote meerder heid van het gezelschap. Lang streefde hij tegen, de brave borst, wiens gedachten op den Drieberkenhof waren bij zijne uitbloeiende aster, zijne verwelkende bloem Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 'nu»(fi»i''nm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1