verzekerde hem, dat meer dan honderd van de beste ingenieurs en werktuigkundigen in de laatste achttien maanden van de fabrieken van Schneider Co. naar Transvaal zijn vertrokken, om de Boeren te onderrichten in de behandeling der kanonnen. Aan de Daily Mail meldt men uit Hamburg, dat van daar 300.000 Meter prikkeldraad naar Z.-Atrika zal verzonden worden, ten dienste van de Boeren. Een verblijdend teeken mag het heeten, dat te Londen een commissie is gevormd onder den naam Commissie voor Verzoening in Zuid-Afrika. Voorzitter is Leonard Courtney, lid en oud ondervoorzitter van het Lagerhuis. Onder de leden zijn Selous, de welbekende Afrika-reiziger, ondervoor zitter, lord Coleridge, Shaw Lefevre, oud minister; Herbert Spencer en andere mannen van beteekenis. De commissie stelt zich voor juiste gegevens te verzamelen en bekend te maken over den waren toestand in Zuid-Afrika en het politieke belang in het licht te stellen van verzoening van den Engelschen en den Hollandschen stam, ten einde zoo mogelijk een einde te maken aan den oorlog. By den Duitschen Rijksdag is gisteren de volgende interpellatie ingediend Welke stappen hebben de verbonden regeeringen genomen aangaande het opbrengen van Duitsche schepen door organen van de Engelsche regeering? De interpellatie is ingediend door Möller, een nationaal-liberaal, en door alle leden van d6n Rijksdag onder teekend behalve door de sociaal-democraten en de leden, die tot geen partij behoor en. Nu het vastgesteld is, dat Krupp met de vervaardiging van voor Engeland bestemde stalen granaten bezig was, duiken er in de Duitsche bladen geruchten op, als zou Engeland langs een omweg over Italië zich het dringend noodige geschut willen aan schaffen, en wel door vooreerst oude Krupp- kanonnen uit Italiaansche arsenalen over te nemen, terwijl Italië reeds voor dertig millioen gulden bij Krupp besteld heeft. Bij de interpellatie in den Rijksdag zal deze lezing ook wel ter sprake komen. De Oostenrijksche delegatie heeft de begrooting van buitenland sche zaken aan genomen. Goluchowski protesteerde tegen de beschuldiging dat hij de binnenlandsche politiek ten gunste der Duitschers had geleid. Hij legde den nadruk op het vredelievende doel van het Drievoudig Verbond, dat ook Oostenrijk niet tot een buitensporige wapening dwong. Ten slotte ontkende hij, dat Oostenrijk tegenover Duitschland in afhankelijke positie ver keert. Heden-nacht 1 ure is een schipper van een aakschip in de Lange Haven bij het aan boord gaan te water geraakt. De knecht wist hem, gelukkig, spoedig weder binnen boord te brengen. Heden-middag 1 ure had de assistent controleur H. Dulfer, in dienst der H. IJ. S. M., het ongeluk bij het dichtslaan van een goederenwagen twee vingers van de rechterhand zoodanig te klemmen, dat de een onmiddellijk afgezet en de andere genaaid is moeten worden. De «Vereeniging tot Ondersteuning bij Ziekten" te Kethei heeft in 1899 uitgegeven f365.21. De ontvangsten gevoegd bjj het saldo van het vorig jaar bedroegen 1418.08 Vj, zoodat thans het boekjaar sluit met een batig saldo van f 52.87Vs Uit het jaarverslag blijkt dat de vereeniging telt 63 leden boven 18 jaar en 1 lid beneden dien leeftijd. Het aantal buiten gewone leden bedraagt 24. In 1899 was aan ziekengeld uitbetaald f95.02, terwijl het totaal der inschrijving op de postspaarbank vermeerderd met de rente bedroeg f719.85, (R-N.) De oudste inwoner van Overschie, de heer Dirk van der Eyk, is op ruim 91-jarigen leeftijd overleden. De heer I. J. Pronk Kleijn, student aan de Polytechnische school te Delft heeft eene oproeping ontvangen om zich naar Transvaal te begeven. Zaterdag 11. heeft hij die gemeente verlaten. Stads- en (Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 17 Januari 1900. Naar wij vernemen, heeft de heer H. R. M. A. van Gent als lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ontslag genomen. De constitueerende vergadering van den Bond van Distillateurs, opgericht naar aanleiding van de officieele moutwjjnno- teering, zal den 18n dezer in een der lokalen van het Zuid-Hollandsch koffiehuis te Rotterdam worden gehouden. Op de scheepstimmerswerf »De Hoop" alhier, die zoolang braak lag, begint, onder net beheer van den heer P. de Kok, uit Delfshaven, weder meuw leven te komen. Reeds is er de eerste bom SCH 164 opgehaald, en nog zes andere bommen liggen nabij de werf te wachten, tot ook zy voor de noodige reparatie opgehaald kunnen worden. He politie had heden-nacht al een vreemdsoortig arrestant: een varken dat het meesterlijk dak was ontloopen. Spoedig kwam echter de vermoedelyke baas, die gewaarschuwd werd, knorstaart afhalen, zoodat zijn uitstapje van korten duur was. Rechtzaken. Drievoudige vergiftiging te Rotterdam. In zijn requisitoir ging de ambtenaar van het O. M. alle getuigenissen na en constateerde, dat de verschijnselen by den dood van ieder der slachtoffers geheel de zelfde waren, hij nam aan, dat hebzucht uit geldverlegenheid bij de beklaagde oorzaak kan zijn, geweest van haar koelbloedige wreedheid, zelfs tegenover haar dochter. Deze is een van de naarste dingen uit het proces, maar er zijn meer verzwarende omstandigheden. Toen de dochter Catha- rina, reeds met het vergif in haar lichaam, aan haar moeder kwam klagen, dat zij onwel was, haalde bekl. in eens alle bed- degoed naar beneden. De moeder had dus het verloop voor oogende dood moest volgende bekl, was met arsenicum begonnen, haar kind moest in haar na bijheid blijven. Het dienstmeisje Both heeft 's morgens na het ziek worden van Catharina, tot haar verwondering, een kopje gevonden. Bovendien zegt de bekl. zelve naar zolder te zijn geweest 's nachtszij zegt lawaai van katten te hebben gehoordmaar er waren nooit katten. Neen, in dat kopje is arsenicum geweest; om haar dochter dat in te geven, is de moeder naar boven gegaan dien nacht. Behalve dat bekl. ook nu weer alle braaksel en ontlasting heeft weggedaan, blijkt dat zij nog een stuk van het hemd en het laken heeft geknipt; waar de zieke zich in bevuild heeft. Daar immers hadden de doctoren de sporen nog kunnen vinden. Niemand anders dan deze bekl. heeft dus Catharina het leven benomen. Opvallend is ook, dat bij de drie zieken telkens andere doctoren geroepen zijn. Dit moet geweest zijn een opzettelijke wisseling van doctoren. Zij was hang, dat een geneesheer tweemaal dezelfde ver schijnselen zou zien. De derde toevalligheid is, dat de drie slachtoffers zijn gestorven op Zondag. Zij zal gedacht hebbende Zondag is een dag van rust voor iedereen, ook voor den dokter. Als hij dan bij een patiënt, een fondspatiënt geroepen wordt, zal hij toch de noodige aandacht wel niet aan het ziektegeval wijden. Daarom gaf zij telkens Zaterdag-nacht de finale dosis in. En zij heeft goed gedachtalle drie de genees- heeren hebben zich laten misleiden. De officier meende hierin het wettig en overtuigend bewijs te hebben geleverd, dat deze beklaagde haar man, haar commensaal en haar dochter door vergifarsenicum, van het leven heeft beroofd. Zij moet daarvoor gestraft worden. Voor iedereen is echter vergeving mogelijk, ook voor de diepst gevallene, maar niet hier op aarde. Nu moge de Hemelsche Rechter deze diep gevallen vrouw vergeving schenken, de aardsche rechter moet haar de volle kracht van zijn straf doen gevoelen. Welke straf zal dit moeten zijn De gestrengste. De officier heeft dus de eer, te vorderen dat Catharina Van Viegen, oud 42 jaar, weduwe van Jens Peter Sörensen, voor de drie misdrijven, boven omschreven, op grond van de artt. 10, 289 en 57 W. v. S. worde veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. De president vroeg«Beklaagde, heeft u nog iets tot uw verdediging in te brengen, of laat u dat over aan mijnheer den ver dediger Beklaagde: «God moge meneer den olficier vergeven wat hij mij daar net aangedaan heeft. Als alles waar geweest was zooals hij het heeft voorgesteld, dan was hij volkomen in zijn recht. Maar er was maar al te veel leugen bij. Ik heb nog zelf aan dr. v. d. Hoeven gevraagd om dr. De Snoo te gaan afzeggen God vergeve u en uw huisgezin, meneer, wat u mij daar hebt aangedaan. Want dit vonnis treft niet een moeder, maar een kind wordt erdoor tot wees gemaakt. Voor mij is het leven toch niets meer. Daarna was het woord aan den verdediger, mr. S. E. Hollander. Vóór alles, zegt hij, moet de rechtbank zich afvragenis hier het wettig en over tuigend bewijs geleverd? Aannemende dat het vergif aan Jens en Catharina door derden is toegediend, wijst hij op de verklaring dat Catharina Dinsdag vóór haar dood haren eigen vader zou hebben ontmoet, en deze haar op limonade getracteerd heeft. Daar kan dus vergif in geweest zijn. Wat Jens Sörensen betreft, acht hij het waarschijnlijk, dat deze zich ongerust maakte dat zijn gebruik maken van een valschen naam eens aan het licht zou komen, onder welken hij nog steeds zijn pensioen haalde. Is het niet zeer goed mogelijk, dat die onrust hem tot zelfmoord heeft geleid? Waar bekl. heeft gezegd dat het arsenicum afkomstig was van haar man, is het zeer goed mogelijk, dat hij het in bezit nad om zich te vergeven. Iu de huiselijke onaangenaamheden ligt een reden te meer om die mogelijkheid aan te nemen. Alle mogelijke onderzoekingen hebben niet tot het bewijs kunnen leiden, dat bekl. zich het arsenicum zelve zou hebben aan geschaft. Waar gezegd is, dat het dienen moest om kakkerlakken te verdrijven heeft get. Spetter toch verklaard kakkerlakken ge vonden te hebben. Wanneer het bewezen wordt geacht, dat bekl. zich reeds in Nov. '96 arsenicum zou hebben verschaft, hoe valt het dan te ver klaren dat haar man eerst in Sept '97 daaraan gestorven zou zijn De verdediger wees er vooral op, dat bekl, volstrekt niet noodig had personen uit den weg te ruimen om aan geld te komen. Dat zij in behoeftige omstandig- heden verkeerde, is niet juist. Het zag er netjes uit en ook van levensbehoeften was alles in huis Bek), leefde van het verhuren van kamers. Juist door het vergiftigen van haar echtge noot, haar kostganger en haar dochter zou zij zich van een voortdurende bron van inkomsten hebben beroofd. Er is wel gezegd, dat de f 200 van Datharina zouden ophouden, doch zij zou toch spoedig voor goed geplaatst worden. Komende tot de kleinere aanwijzingen, vindt de verdediger het niets bijzonders het braaksel weg te werpen. Dat bekl. niet bedroefd was over hare docnters dood, is nog geen bewijs dat zij haar dochter vergeven heeft. In het sterfgeval van Cohen is niet be wezen, dat deze aan ;arsenicum-vergittiging is gestorven, en op vermoedens zal de rechtbank geen vonnis kunnen uitspreken. Er bestond trouwens geen enkel motief voor bekl. om Cohen uit de» weg te ruimen want zjj wist niets van hetgeen hij bezat! De drie feiten, waarop het openbaar ministerie requireert, staan dus geen van Ahe vast. Daarom concludeert pleiter tot vrijspraak. Dit nadere onderzoek zal loopen over de omstandigheden: lo. betreffende de her komst van het lantaarntje 2o. betreffende d® verklaringen van Dijkstra c.s. BINNENLAND. Gisteren-avond had er een diner ten Hove plaats, waarop genoodigd waren de hoofden van gezantschappen bij het Nederl. Hof, of hun zaakgelastigden en de Minister van Buitenlandsche Zaken, met hun echt- genooten. De Kon. Militaire Kapel van het regiment grenadiers en jagers voerde gedurende het dmer eenige muziekstukken uit, Den ln Februari zal ten Hove een thé- dansant plaats hebben. Naar het Dagbl. bericht, heeft H. M. de Koningin aan de vrouw van den ontrouwen bewaarder van H. M. zilverkamer geld gegeven voor de inrichting van een zoute- vischwinkeltje, waarin zij nu trachten zal voor zich en haar vier kinderen den kostte verdienen, terwijl haar man in de gevange nis is. De minister van Oorlog, luitenant-generaal Eland, zal a. s. Donderdag 18 dezer in den «Restaurant Royal" te 's-Gravenhage een diner geven aan hoofden van hooge Staats lichamen en eenige generaals. Den 24en dezer zal in dit Restaurant het gebruikelijke feestmaal van voormalige en actieve officieren, die aan de krijgsbedrijven in Atjeh hebben deelgenomen, gehouden worden ter herdenking van de verovering van den kraton. De heer M. de Ras, benoemd tot militie commissaris in het le district van Limburg, stelt zich in het kiesdistrict Maastricht weder verkiesbaar voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Ter gelegenheid van 't gouden jubile, eergisteren door de Vincentius- Vereeniging te Eindhoven gevierd, werd de heer J. A. Boex, vice-president dier Vereeniging, door Z. H. den Paus benoemd tot ridder van den H. Gregorius den Groote. in de zitting van den Hoogen Raad nam advocaat-generaal mr. Patijn conclusie in de bekende zaak van mr. P. J. Troelstra, d°or het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld wegens smaad tegen den officier van justitie te Leeuwarden, Hij concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak Maandag 12 Februari. De Hooge Raad besliste dat alvorens hij een besluit zal nemen, betreffende de revisie- aanvraag in de zaak-Hogerhuis, de Hooge Raad een nader onderzoek zal doen instellen door jhr. mr. Laman Trip. De aardbeving op Java. In verband met de laatstelijk op Java, voornamelijk te Soekaboemi plaats gehad hebbende aardbeving wordt omtrent Soeka boemi gezegd Soekaboemi thans gedeeltelijk verwoest is de hoofdplaats van de gelijknamige afdeeling welke de meest westelijke is van de residentie Preanger Regentschappen. Het ligt aan den grooten spoorweg die van Batavia door gansch Java loopt. De stad ligt op een der uitloopers van den Gedeb. Men heeft er een fraai uitzicht op den Solak een uitgedoofden vulkaan die echter door de inlanders nooit wordt ver trouwd, en aan den anderen kant op den Gedeb, die nog altijd werkzaam is en ai heel wat, uitbarstingen en aardbevingenJop zijn geweten heeft. Soekaboemi is een fraaie plaats bekend om haar gezond klimaat waarom er dan ook een gezondheidzetablissement is waar vele Hollanders, die aan de strandplaatsen ziek zijn geworden, genezing komen zoeken. De plaats heeft verder een groot en fraai ingericht station een mooie adsistent-resi- dentswoning en sociëteit en een vrij groot Chineesch kamp. Het is een plaats van druk vertier, omdat daar dikwerf de landheeren van de theeplantages, die in deze afdeehn- gen talryk zyn, herhaaldelijk samenkomen. Nederlandsche vereeniging van Naar aanleiding van den oorlog in Zuid- Afnka is opgericht een Nederlandscbe vereeniging van Volksweerbaarheid, waarvan een ieder, die aan het vrij en onafhankelijk voortbestaan van ons vaderland is gehecht, lid kan worden, welke politieke of gods dienstige richting hy ook is toegedaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2