worden. Men zegt, dat de Boeren onte vreden zijn wegens gebrek aan voedsel. De Times of Natal zegt. De Koningin van Swazieland deed sederi den dood van Boenoe alle stamhoofden ter dood brengen, die met de Engelschen in verbinding hadden gestaan. De Koningin heeit de partij der Boeren gekozen. De toestand in Swazieland wordt als uiterst ernstig beschouwd. Blijkens een gisteren-nacht door de Duitsche regeering uit Londen ontvangen telegram heeft de Engelsche regeering verklaard, dat de vrijlating van de rijks mailboot Bundesrath thans, nu het onder zoek is atgeloopen, vlak ophanden is. Blijkens een tevens door de Engelsche regeering gegeven belofte kan men de vredelievende vereffening van de bestaande geschillen als zeker beschouwen, terwijl er tevens waar borgen zijn gegeven dat dergelijke gevallen zich niet weer voordoen. De Duitsche OostAfrika-lijn heeft een telegram gekregen uit Durban, behelzende dat de lading van de Bundesrath gelost is en zij overeenstemt met het scheepsmanifest. Het prijsgerecht heeft r.og geen besluit genomen. De heer Beernaert, voorzitter van de Belgische Kamer, heeft te Berlijn aan een journalist gezegd, dat zijn verblijf aldaar volstrekt niets te maken had met pogingen om bemiddelend op te treden in de Zuid- Afrikaansche kwestie. Hij bevond zich te Berlijn om kleine geschillen over grondgebied uit den weg te ruimen tusschen den Congostaat en Duitsch Oost-Afrikadaarbij had hij de grootste bereidwilligheid onder vonden. Op de audiëntie bij den Keizer waren weliswaar ook de algemeene politieke toestand en in 't algemeen de vragen van den dag ter sprake gekomen, maar over de bijzonderheden van zijn gesprek met den Keizer, moest hij (Beernaert) het stilzwijgen bewaren. Het nieuwe vlootplan van de Duitsche Regeering is reeds aan den Bondsraad verzonden en zal waarschijnlijk spoediger dan verwacht werd aan den Rijksdag worden voorgelegd. Sommigen meenen reeds Maandag a. s. De Senaat der Noord-Amerikaansche Unie heeft Hale's motie, als volgt gewijzigd, aangenomenAangezien verzekerd wordt, dat goederen toebehoorende aan burgers van de Vereenigde Staten, zonder ooriogs- contrabande te zijn, laatstelijk in beslag genomen zijn door de Britsche militaire overheid in of bijae Delagoabaai, zondergoede redenen en in strijd met de geldende begin selen van internationaal recht; aangezien verzekerd wordt dat gezegde eigendommen thans nog onrechtmatighjk opgehouden worden, met miskenning van de rechten der eigenaarsbesluit de Senaat, den President uit te noodigen, den Senaat toe te zenden, indien dat overeen te brengen is met het openbaar belang, alle inlichtingen waarover het departement van buiteniandsche zaken beschikt, betreffende de in beslagneming en den Senaat mede te deelen, wat voor stappen gedaan zijn om de goederen aan de eigenaars te doen teruggeven. voor f81.60; perceel II aan de Maatschappij tot vervaardiging en levering van bouw materialen, voorheen de Erven H. Trip te Rotterdam/Utrecht voor f975.70; perceel I III aan Gebr. Burgers te Weurt voor f 1216.— perceel IV aan de zelfde firma voor f3344.— perceel V aan A. N. de Lint te Delft voor f 83perceel XIII aan Joh. Zim- mer Zoon te Amsterdam voor f 381.60 en perceel 14 aan Post Co alhier voor f 199.80 zijnde allen de laagste inschrijvers, behalve voor perceel I; hier voldeed het ingezonden monster van den laagsten inschrijver niet aan de voorwaarden en werd het gegund aan den daarop volgenden inschrijver. De perceelen 6 tot en met 12 zijn de vorige week reeds aan de laagste inschrijvers gegund. Ondersteuningsfonds Ned. R. E. Volksbond. De algemeene vergadering van het De Philippijners hebben, naar over Hongkong aan de Agence Havas geseind wordt, bij Manilla tijdens een treffen met de Amerikanen, 146 Amerikanen gedood, waaronder een kapitein. 25 notabelen te llo-llo zijn door de Amerikanen gefusileerd. De Philippijners zijn besloten zich tot het uiterste tegen do Amerikanen te verzetten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 18 Januari 1900. Toewijzing aanbesteding Bouwmaterialen. Heden had door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente de toewijzing plaats van de aanbesteding op 11 dezer gehouden van bouwmaterialen. Gegund werd perceel I aan H, J. Bosman Ondersteuningsfonds der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, gisteren avond in de zaal der Officieren-Vereeniging alhier gehouden, werd met de tegenwoor^ digheid van den geestelijken adviseur der Boridsafdeeling, den weleerw. heer A. G. van den Berg, vereerd. De voorzitter, de heer J. van Riet, de vergadering openend, drukte zijn spijt uit, dat niet meer leden waren opgekomen, wijl juist met het oog op het gewicht der te behandelen onderwerpen, die een talrijke opkomst deed verwachten, dit lokaal was gekozen, Daarna werden door den secretaris, den heer J. van der Spek, de notulen der vorige jaarvergadering gelezen, die daarna werden goedgekeurd, waarop de voorzitter den secretaris voor zijn goede notuleering dankte. Daarop werd door den heer Van Riet over het afgeloopen boekjaar verslag uit gebracht, waaruit blijkt, dat werd ontvangen aan contributie der leden 12818.68 en aan bijdragen der donateurs f338.40. De in komsten bedroegen in het geheel f 4551.14. De uitkeering bij ziekte vorderde een bedrag van f 3697 en die bij overlijden f 500. Over het geheel beliepen de uitgaven f 4379.965, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f171.175. Om tot dit resultaat te komen, moest echter over een bedrag van f650 op de Rijkspostspaarbank worden beschikt, een obligatie f1500 zilver Hongarije (f511.05) worden verkocht en het bedrag van beiden onder de inkomsten worden gesteld. De staat der bezittingen van het fonds is er dan ook niet op voortuitgegaan, terwijl die einde December 1898 f2057.83 bedroeg, wijst die uit. Dec. '99 een bedrag aan van f 927.46° zoodat er een nadeelig verschil van f 1130.365 valt te constateeren. [De boeken zullen van Vrijdag 19 tot en met Vrijdag 26 dezer's avonds van 8—9 ure in het Bondsgebouw ter inzage liggen.] Met dit ongunstig resultaat voor oogen meende het bestuur in overleg met het hoofd bestuur van den Bond eenige wijzigingen in het reglement te moeten voorstellen door de gewijzigde omstandigheden geboden, waaronder het opheffen van de onder gunstiger omstandigheden vastgestelde uit keering bij overlijden, zóo echter dat bij verbeterde omstandigheden onmiddellijk weder eenige uitkeering zal plaatshebben. Alvorens daartoe over te gaan ont?pon zich eenige discussie of het aanwezig zijnde gering aantal leden tot deze wijziging be voegd was, daar het reglement voorschrijft, dat wijziging van het reglement slechts door 3 3 der leden kan plaats hebben. Op voorstel van den geestelijken adviseur werd ten slotte bij zitten en opstaan uitgemaakt, dat de aanwige leden daartoe bevoegd waren. De betrokken bepaling in het reglement werd daarna allereerst zóo gewijzigd, dat 2/s der tegenwoordige leden in een verga dering tot reglementswijziging bevoegd zijn. Daarna was aan de orde de wijziging van den leeftijd waarop men van het fonds lid kan worden. Het bestuur stelde voor den leeftijdstermijn van 50 tot 45 jaar te verlagen, omdat het tot bezwaar van het fonds blijkt, dat velen tot meer gevorderden leeftijd uitstellen daarvan lid te worden. Uit den boezem der vergadering kwam het voorstel den leeftijdstermijn op 40 jaar te bepalen, waarmede het bestuur, dat aanvanke lijk den overgang te groot had geacht, ver klaarde wel te kunnen medegaan. Toen daarna den leeftijdstermijn op 40 jaar was bepaald, werd nog voorgesteld tot 1 April a.s. de oude bepaling van kracht te doen blijven; met groote meerderheid werd echter beslist, den gewijzigden leeftijd termijn direct te doen ingaan. Na eenige discussie werden nog goed- j gekeurd de wijzigingen: het ziekengeld 13 weken lang in plaats van 15 weken te verstrekken en te vorderen dat voor die uitkeering een bewijs zoowel van den controleur als den geneesheer wordt ge vorderd en ten slotte om de uitkeering van f50 doodengeld voor on bepaalden tijd te doen vervallen. De geestelijke adviseur bracht aan het eind der vergadering een woord van dank vooral aan het bestuur van het Onder steuningsfonds, dat zeker geen gemakkelijke taak heeft, besluitend met den wensch dat de tijdelijk minder gunstige toestand wegens de vele zieken door het intreden van vele gezonde leden spoedig zou verbeterd worden en aldus onder het patronaat van St. Liduina het fonds zou groeien en bloeien, (applaus). De stemopneming na de vergadering wees aan dat tot bestuursleden van het fonds zijn gekozen de heeren J. van Riet rret 65, J. van der Spek met 61 en J. F. Beumers met 48 stemmen, terwijl op de heeren P. M. Schaap 12 en J. J. Brokling 19 stemmen waren uitgebracht. De tram, die heden-middag omstreeks half een van hier moest vertrekken, is, daar bij het rangeeren de rem niet goed werkte, tegen het stootblok geloopen, zoodat de koppelstang brak. Daardoor is de tram, met achterlating van een wagen, eerst tien minuten later vertrokken. De heer Fr. Van Overzee, consul van Oostenrijk-Hongarije te Rotterdam, herdacht den 15n dezer den dag waarop hij gedurend# een kwarteeuw die betrekking vervulde. Velen deden van hun sympathie blijken door de aanbieding van een fraai bloem stuk. Burg. en Weth. van Vlaardir.gen maken bekend, dat bij Koninklijk besluit is goed gekeurd, dat tot 1 Januari 1901 worden geheven rechten voor huwelijksvoltrekking en secretarie-leges en schoolgeld op de openbare bewaarschool, tot het bedrag en naar de grondslagen, uitgedrukt in het raadsbesluit van 13 Oct. 1899. De oudste inwoner te Delft, de heer J. van der Knaap, is op 97 jarigen leeftijd overleden. Rechtzaken. Drievoudige vergiftiging te Rotterdam. Na het pleidooi van den verdediger was het woord aan het O. M. tot het leveren van repliek. Spr. zal daarbij kort zijn, daar hij slechts op enkele punten de aandacht wil vestigen. De verdediger heeft de mogelijkheid ge- opperd, dat Sörensen en Caihanna zelfmoord zouden hebben gepleegd. Was Sörensen dat van plan geweest, dan zou hij niet tevoren gezegd hebben: »Ik geloof dat ze my willen vergeven". Dat Cathanna zelfmoord zou hebben ge- P eegd, daartegen pleiten alle getuigenver klaringen, en ook de verklaring van beklaagde zelf, dat zij haar kind tot zoo iets niet in staat achtte. Drie personen door arsenicum het leven benomen, Catbarina bet twee keer toege diend, en allen op Zaterdag-avond, en dat alles een toeval, dat is niet aan te nemen. II. heeft er op gewezen, dat niet bewezen is dat bek!, vergif heeft gekocht. Neen inderdaad niet, er is geen bewijs voor ge vonden. Maar spr. moet opmerken, dat" is aangetoond, dat bekl. het verschillende malen heeft willen koopen. Spr. moet er voorts op wijzen, dat het afstuiten der tweede verzekering van f500 niet is ge schied op aandringen van den agent der verzekering, maar pertinent op aandringen der beklaagden. Het ideaal van beklaagde was om kamers te gaan verhuren en zich daarvoor in te richten, als zij duizend gulden tegelijk in 'den kreeg, maar niet bij een weekloon van f 9, zoodat het argument van pleiter met opgaat, als zou zij door vergiftiging baar bestendige bron van inkomsten hebben afgesneden. Spr. staat weder breedvoerig stil bij den ood van Cohen en blijft er bij, dat deze eveneens doorvergif is gestorven. Dr. Schuld heeft toch verklaard, dat het gestel van Dohen van dien aard was, dat 29 mgr., in eens toegediend, voor hem doodelijk was. Dat Cohen zelfmoord zou hebben gepleegd, •'lijkt uit niets. Integendeeltoen hij ziek werd heeft hij zijn misnoegen uitgesproken, dat een vreemde dokter en niet zijn ei"en bij hem kwam. Verdediger dupliceert. Pleiter blijft het een daad van voorzorg achten, dat bekl. haar man zekerde, te meer daar gebleken is, dat ee" bedrag van f 1000 niet te hoog is te reken®" voor dergelijke menscben. Dat het ideaal van bekl. zou gew®eS' zijn kamers te verhuren, het zij zoo, ma»r dat ideaal had zij gedurende het leven va" haar man dan reeds bereikt, want zij ver huurde toen al kamers. Zij behoefde daar voor dus haar man niet te vermoorden. PI. wijst voorts nog op de instructie- waaruit nadrukkelijk blijkt, dat dr. P<>3t braaksel heeft gezien, en houd staande dat de doctoren geen van allen met zekerheid hebben kunnen zeggen, dat Cohen door vergif is gestorven, Het heeft pl. verwonderd, dat gisteren het O. M. niet heeft geëischt ontzetting ui1 de voogdij van het nog levende kind. 1" t belang van beklaagde en van de nog levende dochter acht spr. het, dat zij ui' de voogdij worde ontzet bij veroordeeling- Hij vertrouwt echter dat het daartoe niet zal komen. Bekl. wordt wederom ondervraagd, of zij iets te zeggen heeft. Zij zegt, haar woord niet te zullen breken tegenover haar man, en zal dus geen nadere aanwijzingen geven. Zij zit liever tien jaar in de gevangenis dan op de eer van een man een smet te werpen. Den gruwelijken laster van verschillende getuigen zal zij niet nader aantoonen. Zeker heeft zij wel eens in geldnood gezeten, maar dat kwam omdat haar man soms acht weken geen geld meebracht. Maar zoo iets kan den beste gebeuren. Het is haar toch uit diensten in Rotterdam bekend, dat groote lui hun schoorsteengarnituur verkochten om een diner te kunnen geven. De beklaagde verdiepte zich in nog meer dere bijzonderheden, tot de voorzitter er een einde aan maakte, de zitting sloot en de uitspraak bepaalde over 14 dagen. BOXESLASD. Aan H. M, de Koningin wordt naar men verneemt liet verzoek gericht om in den loop van dit jaar eerie revue te willen houden over de visschersvloot der Zuiderzee. Mocht H. M. dit verzoek willen inwil ligen, dan zou het mogelijk kunnen zijn dat een paar duizend vaartuigen bijeenkwamen. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder waren eergisteren-avond bij het diner aan de hoofden van buiteniandsche gezantschappen of hunne zaakgelastigden te 's-Gravenhage, naast elkander gezeten. Rechts van de Koningin hadden ridder de Struve, gezant van Ruslar.d en deken van het corps diplomatique en links van de Koningin-Moeder baron de Greile-Rogier, Belgisch gezant, hun plaats. Tegenover Hare Majesteiten zat de minister van Buiteniandsche Zaken, aan weerszijden van wien de verdere gasten aan den Koninklijken disch geranschikt waren. Na afloop van het diner heeft de Konink lijke Militaire Kapel nog eenige nummers gespeeld en hebben H.H. M.M. zich op de meest vriendelijke manier met de gasten onderhouden. De tafel was elegant versierd met een parterre van bloemen, uitsluitend lelietjes var. dalen. Naar de Tel verneemt, zal met 1 Mei a s. het dragen van een uniform verplichtend gesteld worden voor de ambtenaren der posterijen in de uitoefening hunner functie. Accijnsverminderiug. Met zeer levendige voldoening wijst Het Huisgezin erop, dat de accijns op het gedistilleerd in het afgeloopen jaar 3.7 ton» dus f 370,000 minder heeft opgebracht dan in 1898, en 4.7 ton minder dan de raming- De laatste vier jaren viel een geregelde vermindering van de accijnsopbrengst waar te nemenin 1896 bedroeg zij (in ronde cijfers) 26 millioen tn 5 ton, in 1897 26 millioen en 2] ton, in 1898 26 millioen en 1 ton en in 1899 25 millioen en ruim 7 ton. Dezo vermindering, waarby men in het oon moet houden, dat de bevolking voort durend toenam, zoodat de betrekkelijke vermindering nog grooter is dan de volstrekte, is een gunstig verschijnsel en het beste O IVylgttUCUlig Vrtll iJtJt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2