Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaarg. Zondag 21 Januari 1900. No. 6602. 3$utreau 12Öofersfraaf 50. TWEEDE BLAD. PRIJS TA» DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per Dost door geheei Nederiand 2. Aiïonderiiike Nummers - 0.05 PRIJS DER ADTKRTKMTI Van 16 regeis ƒ0.60 Elke gewone regei meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BIMÏE5LA5». H'H. M.M. de Koninginnen waren gisteren-avond tegenwoordig in de schouw burg bij de voorstelling door de Kon. Vereeniging Het Nederlandsche Tooneel van het tooneelspel Lodewijk XI. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland onder bevel van den kapt. ter zee H. F. Kouwenberg, in den namiddag van 18 dezer naar Nieuwediep vertrokken ter aanvaarding van de reis naar de Oostkust van Zuid-Amerika en naar West-Indië. t De schrijver vreest dat de zending van een oorlogschip weinig succes zal hebben. De van boomschors, bladeren en andere lichte stoffen opgetrokken hutten der gevluchte Papoea's zullen verbrand en vernield worden door de landingsdivisie, maar of zij de Papoea's zal kunnen ach tervolgen het binnenland in, waar nage noeg geen blanke ooit een voet gezet heeft, is zeer dubieus. En zoo zij dat nog kan, moeten er minstens tien dagen ver- loopen zijn, eer het bericht te Batavia, en zeker nog wel 10 dagen eer de Serdang ter plaatse kan zijn. Nederland en Zuid-Afrika. Dr. Leyds heeft aan een medewerker der Etoile Beige gezegd dat, naar hij gegronde reden heett om aan te nemen, alle aan hem Naar het Dagblad verneemt, zijn bij het Departement van Waterstaat plannen I gerichte kranten en brieven uit Transvaal aanhangig tot bemaling van afgewaterde I onderschept worden. Hij ontvangt dagelijks boezems en buitenpolders van uit een of J honderden stukken uit alle deelen van meer centrale krachtstations met electrische I Europa, maar uit Transvaal niets. Ook overbrenging. I heeft hjj sinds eenigen tijd kunnen consta I teeren dat een tamelijk groot aantal zijner Door Z. Exc. den patriarch van Jerusalem brieven geopend en dan door de post weder is de heer P. P- Bergmans, te Tilburg, I gest0ten worden. Wat dat beteekent en of benoemd tot commandeur der orde van het I bet 0p |ast Taü verschillende regeeringen H. Graf. gebeurt, weet hij niet. Maar die brieven i bevatten alleen onbeteekenende dingen, Mgr. Tarnassi. I ft 6 I want ook hn heeft natuurlijk zijn maat- Een schrijven uit Rome bevestigde het #n getroffeni bericht dat wij reeds in enkele bladen zagen medegedeeld, aangaande een tijdelijke terugkeer van Mgr. Tarnassi te 's Graven- hage. Zóó evenwel dan aan de reis van 's Pausen vertegenwoordiger voornamelijk de beteekenis te hechten valt van een daad van deferentie ten aanzien van Hare Majesteit onze Koningin en van Z. K. H den Groothertog van Luxemburg, bij Men meldt uit Padang aan de N. R. Ct. Ook hier wordt de Zuid-Afrikaansche oorlog met groote belangstelling gevolgd. De oorlogstelegrammen worden in de sociëteiten te midden van een drom van menschen voorgelezen. Een officier heeft een vergroote kaart van het oorlogsterrein gemaakt, die in een sociëteit is opgehangen welken respectievelijke hoven MgrT Tar- I en waarop 'de stand der troepen op de nassi geaccrediteerd blijft ook tijdens den bekende wijze met aan spelden gestoken duur der buitengewone zending, hem door vlaggetjes dagelijks wordt bijgewerkt en Z. H. den Paus bij Z. M. den Tsaar opge- I aangeduid, dragen. Ofschoon het tijdstip van zijn Een Transvaal-comité, onder voorzitting vertrek uit de Eeuwige Stad nog niet is I van den waarnemenden gouverneur van vastgesteld, acht men het waarschijnlijk, I Sumatra's Westkust, heeft meer dan dat nog in de maand Februari door Z.Exc. j f2000 in dit gebied verzameld,ongereken d nog een lijst, welke onder de militairen rondgaat, Dezer dagen is gemeld, dat van den heer Joh. Steketee, vice-consul der Nederlanden te Grand-Rapids, die voor eenige weken reeds een bedrag van f2500 heeft gezon den, nu weder eene som van f 9200 was ingekomen, door de Nederlanders te Grand- de reis naar ons vaderland zal worden aanvaard. (Tijd). Het gebeurde te Sileraka. In de N. R. Ct. heeft een inzender eenige opmerkingen gemaakt naar aanlei ding van het bericht, dat te Sileraka op Nieuw-Guinea een 3e officier en twee machinisten der Kon Paketvaart Mij. door fin omstreken voor het Roode Kruis de Papoea's zyngevangen genomen. Schrijver j behoeve van hnnnfl gtam. is meermalen daar ter plaatse geweest en kent den toestand op Nieuw-Guinea dus uit eigen aanschouwing De menschen, die naar wal zijn gegaan hadden er, meent hij, zeer waarschijnlijk niets te doen, en zijn alleen gegaan uit een zeer verklaarbare nieuwsgierigheid om eens een kijkje te nemen, hetgeen bij goed weer vrijwel gewoonte geworden is, niet tegenstaande hij zich meent te herinneren, ingezameld, ten behoeve van hunne stam genooten in Transvaal De voorzitter-penningmeester van he: hoofdcomité van het ïNed. Roode Kruis' verzoekt mede te deelen, dat tot heden geen der beide bedragen door hem voor de kas van het Roode Kruis is ontvangen. »De firma Gebr. Geisderver, te Amsterdam «heeft ter beschikking gesteld van het «Amsterdamsch Roode Kruis-comité, ten «zijnde de opbrengst van 10 cents per flesch «over de verkochte flesschen Champagne «Doijen Co. gedurende de laatste 2 maanden". Blijkens een telegram van den Nederland- schen consul te Durban is de ambulance, die aan boord van het Noorsche Barkschip Regina den 30 October uit Samarang is vertrokken, vrijgelaten en heeft zij haar reis naar Lourenfo Marquez vervolgd. De Regina was door een Britsch oor logsschip naar Durban opgebracht. De Standaard, aan welk blad de heer veulemans zich als correspondent had ver bonden, schryft over zijn aanhouding het volgende «Van hoog gewicht is intusschen de vraag van internationaal recht, die almeer aan de orde komt, of een particulier (en dat was de heer K. na zijn ontslag) als «contrabande" mag worden aangehouden. «In den Krimoorlog, waarin Engeland partij tegen Rusland was, is zelf een heel «vreemdenlegioen" tegen Rusland in het veld gebracht. »En sterker nog springt de willekeur in het oog, nu zelfs een «man van de pers niet meer vrij bleek te zijn. »Is Engeland het neutraliseeren van één man meer waard dan zijn goeden naam, ook op het terrein van het journalisme Heldenmoed. Uit een schrijven van den correspondent der Arnh. Ct. te Kaapstad Ik zou nog bijna het voornaamste vergeten. De predikant der N. G. Kerk te Victoria- West liep op de statie aldaar het perron op en neer te wandelen; hij sprak met iemand Hollandsch en nog al luid. Dit ergerde in hooge mate een Engelsch kapitein, die in dat Hollandsch opruiende, disloyale revolu tionaire gedachten meende te ontdekken Plotseling houdt hij voor Rev. M. stil en zegt in het Engelsch «U moet die sedecious talk in that damned language nalaten of ik zal mijn revolver trekken!" De predikant staat verbaasd stil opent zij n vest en hemd en zegt mede in Engelsch «Wilt u, kapitein van het Engelsche leger, een predikant der N. G. Kerk, de Staatskerk van Z. A., met de revolver dooden, ga uw gang; hier, ik heb mijn borst ontbloot, schiet 1 schiet, zeg ik, en als gij het niet doet, verklaar ik u en allen die hier bijstaan, dat gij een lafaard zijtl De kapitein zweeg en droop af. Zulke mannentaal ging stellig boven zijn opvatting van heldenmoed. de volle verantwoordelijkheid op zich neemt »In het jaar 1883 maakte ik te Kaapstad kennis met een Engelschman, die daar ambtenaar aan een der eerste bureaux van de Kaapkolonie was. Hij had den oorlog tegen de Gaika- Amakosa- en Tembukaffers medegemaakt, die tusschen 1875 en '80 gevoerd werd. Wij spraken over den oorlogtoevallig zei ik tot hem: «Vertel mij eens, wat hebt ge toch eigenlijk met de gevangen genomen kaffers gedaan Ik heb nooit van groote gevangen-transporten gehoord." Hij was door deze vraag eenigszins ver bluft en zijn gezicht [kreeg een verlegen uitdrukking toen hij antwoordde »U behoeft nu juist niet te zeggen, dat ik het.u mede gedeeld heb maar de zaak is zeer eenvoudig Wij hebben hen doodgeschoten I Hadden wij gevangenen gemaakt, dan vroegen de soldatenKolonel er zijn circa 30 of 40 gevangen genomen kaffers, wat, moeten wij met hen doen? Het antwoord was geregeld: «Take them to the rear"(breng hen naar achteren). En zoo gebeurde het, de kaffers werden naar achteren, d. w. z. achter eene hoogte gebracht en doodge schoten. Het bestuur van het protest-comité tegen Engelsche wreedheden heeft een in het Engelsch gesteld manifest gereed gemaakt, dat aan de dagbladen der geheele wereld zal gezonden worden. Omdat voor het drukken en verspreiden veel geld noodig is, is van het bestuur eeu verzoek uitgegaan om bijdragen van fl tot hoogstens f25 te zenden aan den voorzitter den heer J. P. Knapp (Betaafsche Bank, Keizergracht 258) te Amsterdam. dat er vroeger wel eens sprake is geweest I «behoeve van de gekwetsten in den Trans tan een verbod om aan wal te gaan. «vaalscben oorlog, eene som van f 120.-—, Engelsche wreedheden. Een welwillende lezer te Wiesbaden zendt aan de Tel het volgende Naar aanleiding der geruchten over onmenschelijke handelingen der Engelsch en in Zuid-Afrika, schrijft graaf Von Marillac in het Wiesbadener Tagblatt het onderstaande over de wreedheden der Engelschen in den Kaffer-oorlog, voor welke mededeeiing hij Bij de Haagsche politie is aangifte gedaan van de vermissing van een aanzienlijk bedrag aan geldspecie uit een brandkast van een broodfabriek. In verband met de aanhouding in Den Haag van een persoon, verdacht van mis handeling van den 13-jarigen knaap, wiens lijk ter gerechtelijke schouwing naar Leiden is gezonden, wordt nader vernomen, dat de jongen kort voor zijn overlijden heeft verklaard dat de thans aangehoudene hem getrapt en op het hoofd geslagen had. Door een anderen jongen wordt dit bevestigd. Daarentegen bevestigen twee personen de bewering van den aangehoudene, die zegt dat hij den knaap slechts bij den arm had gegrepen. De instorting te Amsterdam. De toestand van de gewonde werklieden in de gasthuizen is over het algemeen bevredigend, uitgezonderd die van Van Paaschen, wiens ruggegraat is aangedaan. De officier van justitie mr. V&u Baumhauer en de rechtercommissaris mr. Tenten er van Vlissingen, hebben gisteren-namiddag een onderzoek ter plaatse naar het ongeval ingesteld. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 5