punt op het slagveld waren gevonden. De Boeren antwoordden dat jacht-Mausers hier en daar bij de burgers worden gevonden, doch dat het onwaar is dat ontplofbare kogels werden gebruikt. Geen enkel schot, nog met geschut, noch met de geweren werd door de Boeren op de positie op Zwartkop gelost. Duizend man infanterie met een batterij rukten gisteren aan deze zijde van de rivier voorwaarts naar den tweeden lagen heuvelkam tusschen de burgers en de rivier. Het geschut vuurde hevig gedurende het voortrukken der Engelschen, de Britsche infanterie werd op een kleine twee kilometer in reserve ge houden, maar de Boeren bewaarden een zwijgen als van het graf. Hierdoor moeten de Engelschen van de wijs zijn gebracht aangezien zij niet verder rukten en het 's morgeus bleek, dat zij waren terugge trokken naar hun oude stellingen. Een Engelsche boer, Ward geheeten, is als gevangene van Aoton Homes hiereen ge bracht, daar zijn gedrag als zeer verdacht werd beschouwd. In dato 21 Januari wordt verder uit het Boerenkamp aan de Boven-Toegela het volgende gemeld Nadat commandant Botha Zaterdagmor gen het voortrukken der Engelschen had gestuit, werd verwacht dat er een tijdperk van rust tot Maandag zou aanbreken, maar in den middag werden in het noordelijke kamp der Engelschen toebereidselen opge merkt voor een verdere beweging. Toen de hitte, de vreeselijkste die wij tot dusver beleefd hebben, wat was ver minderd, rukte de geheele artillerie voor waarts, terwijl de infanterie in uitgespreide orde optrok. De commandanten Botha en Andries Cronjé hadden de hooge heuvels bezet, waarover de weg naar Ladysmith loopt. Toen het vuur uit de Mausers werd geopend, was het alsof de hel losbrak. De duisternis maakte aan het gevecht een einde. Bij zonsopgang bleek dat de Engelschen verliezen hadden geleden. Veldcornet Ernst van Ermelo, sneuvelde. Van de centrale stelling der Engelschen op den Zwartkop, waar de andere weg naar Ladysmith de heuvels kruist, rukten de Britsche troepen voorwaarts van de lage kopjes aan de Toegela. Zij bereikten de tweede reeks lage kopjes ongedeerd. Hoe wel de scheepskanonnen als gewoonlijk een verschrikkelijk vuur onderhielden, werd de opmarsch der Engelschen gestuit en zagen zij zich genoodzaakt hun dooden en ge wonden op te rapen. Viljoen en twee bur gers werden bewusteloos neergeworpen door de uitwerking van een lyddietbom. Viljoen is weer bijgekomen. Ander oorlogsnieuws. Volgens den correspondent van de Petit Bleu, bedroeg het verlies der Boeren tot op half December 212 man gedood en 682 gewond, waarvan 80 a 90 weer als hersteld naar het slagveld zijn teruggekeerd en 200 gevangenen. Het succes van den slag bij Magerfontein schrijft hij toe aan de groote kunde der Transvaalsche bevelhebbers. Aan den voet van de bergreeks waren verschansingen aangelegd, die werden bezet door Boeren meest Mauserge weren ge wapend, wier patronen, zooals men weet, met rook- zwak kruit gevuld zijn. Boven deze rij scherpschutters lagen Boeren met Martini Henri-geweren ge wapend, waarbij geen rookzwak kruit wordt gebruikt. Nu schoot de vijand uit den aard der zaak op de bovenliggende troepen, niet wetende dat onder aan den voet schutters lagen, die straks een vernietigend vuur zouden afgeven op de aanrukkende Schotten. De Times verneemt uit Lourenjo Mar- quez, dd. 23 JanuariDe bruggen op den Natalschen spoorweg en de Langenek-tunnel en de bruggen op den Vrijstaatschen spoorweg zijn ondermijnd, zoodat zij dadelijk vernield kunnen worden, wanneer een terugtocht noodig blijkt. Een ander telegram, dd. 23 dezer uit Lourenfo Marques aan de Times luidtDe kransche mailboot Gironde is vol vreemde lingen met een militair uiterlijk, die op weg zijn naar Transvaal. De correspondent van de Daily Mail te Lissabon meldt, dd. 19 Januari: De regeering heeft ambtelijk bericht uit Lourenfo Marquez ontvangen, dat de Boeren de onzijdigheid hebben verbroken door van Oemballa over Portugeeschgebied naar Rhodesiëte trekken. Er is uit Lourenfo Marquez artillerie heen gezonden en de gouverneur heeft hulptroepen uit Portugal aangevraagd. Ik hoor uit goede bron, dat een deel van de troepen al weg zijn en andere dadelijk volgen. De Daily Mail verneemt uit Pieter Maritzburg, dat de jongste berichten uit Johannesburg allertreurigst zijn. Algemeen worden de winkels geplunderdde Beurs- gewelven werden opengebroken en de aldaar gedeponeerde waarden en juweelen wegge- roofd. Het gras groeit in de straten en het vee graast daar. De Times verneemt uit Kaapstad dd. 22 Januari: Een heer, van de Delagoabaai komende, vertelt, dat de Boeren er verlegen mee zijn, wat met de vreemde militaire raadgevers te doen, hetzij ze komen alsgevol- machtigde attachés of als vrijwillige advi seurs. Er moet veel notitie van hen genomen worden en hun raad, gegrond zijnde op geheel afwijkende taktische denkbeelden, is waardeloos en zou, werd hij gevolgd, slechts tot groot verlies van menschenlevens leiden. De Parijsche Temps meldt, dat volgens een bericht uit New-York aan de Man chester Guardian, de Zuid-Afrikaansche republiek haar pogingen verdubbelt om de erkenning te verkrijgen van haar diplo- matieken vertegenwoordiger te Washington. De beslissing is niet te voorzien, maar men denkt, dat ze zoo lang mogelijk uitgesteld zal worden. telijk debat gevoerd. Er ontstond nu en dan een hevig rumoer. Charles Bernard, die een paar weken geleden over de be trokken zaak een interpellatie hield, bracht thans een protest uit op de tribune en maakte den minister van justitie uit voor schurk, oplichter en ellendeling; toen de censuur met uitsluiting over hem uitge sproken werd, weigerde Bernard heen te gaan. De vergadering werd toen geschorst en de tribune ontruimd. Bernard bleef op zijn plaats zitten en ging eerst heen, onder protest, toen de wacht de zaal binnenkwam, om hem er uit te zetten. Toen de vergadering weer heropend was, heeft de aangevallen minister verzekert, dat hij zich niets had te verwijten hij had totnogtoe gezwegen, omdat hij gehoopt had de beschuldiging zou herhaald worden in eer, vergadering waarvan hij lid isin den Senaat, De zilvercandidaat voor het president- schap der Noord-Amerikaansche Unie, Bryan, gisteren te Stamford in Connecticut het woord voerende, zeide, dat als Amerika aan den gouden standaard gebonden werd, het land onder den invloed zou geraken van iedere wijziging van den toestand in Europa. Zoo er nu reeds zooveel verwarring veroor zaakt wordt, terwijl Engeland strijd voert met eenige weinige Boeren, die voor hun onafhankelijkheid vechten, wat zou het dan zijn als Engeland kwam te staan tegenover een natie van haar eigen grootte. In zake het proces tegen de paters Assumptionisten te Parijs had eergisteren het getuigenverhoor plaats. Als eerste en voornaamste getuigen werd de politie commissaris en vrijmetselaar Péchard ge hoord, die een omslachtig verhaal deed van zijn onderzoek, waarbij hij, zonder daartoe gemachtigd te zijn, de kas der paters inspecteerde, en nog wel op zoo vergaand slordige wijze, dat hij, zonder zich de moeite te getroosten, het gevondene te tellen, er maar een Hinken slag in sloeg en de aanwezige geldswaarde taxeerde op ongeveer twee millioen. Twee der getuigen a décharge, die bij de huiszoeking tegen woordig waren geweest, verklaarden, dat Pechard niet langer dan een paar minuten voor de brandkast had vertoefd, niets er uit had genomen en ook niets gevraagd had, zoodat hij onmogelijk eenige vertrouw bare berekening heeft kunnen maken. Het was wel te voorzien, dat ondanks een réprimande aan het adres van den weinig nauwkeurigen commissaris Pechard, de procureur der Republiek Billot in zijn requisitoir de congregatie gevaarlijk zou blyven achten voor de sociale orde en daarom concludeerde tot ontbinding der congregatie en het opleggen van de straf welke de rechtbank billijk zou oordeelen. Het gerechtshof, gisteren uitspraak doende, heelt dan ook de paters Assumptionisten veroordeeld tot 16 francs boete en de con gregatie ontbonden verklaard. In de Kamer is gisteren naar aanleiding van bovenbedoeld requisitoir een hartstoch- Stads- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 25 Januari 1900. Grondafstand. Ten aanzien van het verzoek der Stearme- kaarsenfabriek »Apollo" om afstand van een strook gronds ter groote van 2100 centiaren aan de zuidzijde dier fabriek, merken B. en W. op, dat zy het ook nu nog voor de gemeente van belang achten deze gelegen heid aan te grijpen om van de Kaarsen fabriek een strookje grond te verkrijgen, waarvan het bezit met het oog op °den geprojecten havenaanleg van belang is en bijaldien de Kaarsenfabriek weigert in hun denkbeeld tot ruiling van grond te treden, tot afwijzing van haar verzoek adviseeren. Den prijs van f 10 per centiare als voorwaarde van verkoop aan adressanten gesteld, blijven zy handhaven. Voorts moeten zij bezwaar maken tegen inwilliging van der adressanten verzoek om voor de fabriek vrije uitgangen te verkrijgen aan de zuid, zuid-oost- en oostzijde. Zoo lang de zekerheid niet bestaat, dat de om liggende terreinen op zoodanige wijze in gebruik zullen zijn, dat een vrije uitgang daarop zonder hinder kan worden toegelaten, kan h. i. de gemeente daartoe geen vergun ning geven. Wanneer besloten mocht worden aan de zuidzijde een straatweg te doen maken dan zou zoo die straat zal zijn aangelegd het bezwaar voor een vrije uitgang aan die zijde zijn opgeheven. Op grond van deze overwegingen advi seeren B. en W. op der adressanten verzoek, zooals het is liggende, af wij zend te beschikken, doch hun mede te deelen, de Raad bereid is, op overeenkomstig de denkbeelden van B. en W. vastgestelde voorwaarden en prijs, gemeentegrond aan de zuidzijde hunner fabriek gelegen, in eigendom af te staan. Straatschrobben. B. en W., adviseerende op het voorstel van de raadsleden, de heeren P. M. J. A. Lagerweij e.a., tot intrekking van het ver bod tot het schrobben der straten enz., achten het met de Commissie voor de Gas fabriek en de Drinkwaterleiding wenschehjk, het verbod tot het schrobben van de straat, te behouden. Nu echter de Directeur in zijn uitgebracht rapport als zijn oordeel uitspreekt, dat het niet onmogelijk is, de Waterleiding in staat zal blijken, om voor 10 uur 's morgens of na 6 uur 's avonds het water voor straat schrobben noodig, te leveren, mits de burgerij medewerke, door, in haar eigen belang, streng te waken tegen waterver spilling, in welken vorm ook, en zij het nemen van een proef in die richting gedurende enkele dagen der week, zelfs wenscheiyk zouden achten, opdat in de praktijk de invloed van het gedeeltelijk opheffen van het verbod tot straatschrobben, nauwkeurig zou kunnen worden nagegaan, deelen zy mede, dat het hun voornemen is, bij wijze van proef, tot 1 September a.s., voor Vrijdag en Zaterdag van iedere week van 's morgens 8 10 ure en van 's avonds 6—8 uur een algemeene dispensatie van het verbod tot straatschrobben te verleenen. Waar door deze proef aan de wensch®" van de genoemde raadsleden zal worde(1 tegemoet gekomen, achten B. en W- bet niet onwaarschijnlijk, dat die leden, in d" toezegging tot het nemen van die pr°e aanleiding zullen vinden, hun voorstel in te trekken. Meenen zij niettemin bij hun voorstel te moeten volharden, dan geven zij in overW®" ging de beslissing op hun voorstel te *®r' dagen, totdat, na afloop van den termijn *o°' de proefneming gesteld, de uitslag daarva" aan den Raad zal zijn medegedeeld. Heden herdenkt W. Collignon den dag waarop hij vóór 50 jaar als kuipersknecht bij de firma J. J. Melchers Wzn. alhier dienst trad. In den loop van een hal*® eeuw heeft hij de opvolgende patroon® met den meesten ijver gediend en zag hij hun bescheiden zaak uitbreiden tot de groot® inrichting, waar hij thans nog zijne g®' waardeerde diensten verleent. De kuiperij bij den »Kraton", waar bij nu reeds sedert lang werkzaam is, prijkt® heden met de vaderlandsche driekleur en d® werkplaats bood een recht feestelijk aan zien, toen Collignon daar heden-ochtend verscheen om, als gewoonlijk, zijn dagtaak te volbrengen. De tegenwoordige patroons deden hei» op de meest vereerende wijze blijken, hoe zeer zij zijn langdurige diensten op prijs stellen, ook door hei aanbieden van een stoffelijk huldeblijk, welks bijzondere strek king zeker geheel in den geest is van deze» volijverigen, godsdienstigen werkman. Ook het personeel der kuiperij gaf blyk van goede kameraadschap, door den jubi leerenden medeknecht met hun hartelijke» gelukwensch een fraai geschenk voor huis houdelijk gebruik te vereeren. Gisteren-avond 6£ ure heeft ee» schoorsteenbrand plaats gehad in het gebouw der Spoelingvereeniging aan den Dam, welke door schipper D. Hamerslag ontdekt en gebluscht werd. Heden-middag 1 ure is in pand 7 aa» de Kleine Baan, bewoond door A. Sonneveld, door het spelen der kinderen met lucifers een gordijn in brand geraakt. Een buurvrouw trok het brandend gordijn af, waarmede het gevaar bezworen was. Heden-ochtend 6£ ure is aan de Plantage een boom, waaromheen de grond was uitgegraven, door den vrij hevigen stori» omgewaaid. Burg. en Weth. van Vlaardingen hebben den gemeenteraad ter vaststelling aangeboden een tweetal door den directeur der gemeentewerken in overleg met den directeur des gasfabriek ontwerpen plannen, voor de reorganisatie van genoemde fabriek, met welke plannen de commissie van beheer zich heeft vereenigd. Voorbereid worden nog de plannen tot verbouwing van de stokerij en het zuiver- huis. BOXESLAND. Bij Kon. besluit is mr. A, Nederburgbt burgemeester van Warmond, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Reuter seint uit Rome van gisteren Graaf Zannini, gezant van Italië te s-Gravenhage is heden-avond in een caféi tengevolge van een slagaderbreuk, overleden- Graaf A. Zannini was sedert 5 April 1897 bij het Nederlaodsche Hof als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister geaccre- diteerd. Spaarbankkiezers. Binnenkort zullen de werkzaamhede» voor de nieuwe kiezerslijsten weder be ginnen. Wij wenschen thans de aandacht te vestigen op een der middelen om kiezer te worden, dat wel niet meer voor de nieuwe kiezerslijsten effect kan hebben, maar dat men in deze maand nog kan aanwenden» wil men het volgend jaar kiezer worden»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2