bisxeklaxd. lezing begeven, die wij anders niet zouden hebben bijgewoond. We zagen de zaal van Musis allengs vullen door overtalrijk publiek, dat zelfs voor een deel op het podium plaatsnam. Onder het nogal gemengd publiek ook eenige dames waren onder de belangstellenden merk ten wij nog een aantal Katholieken op, wien zeker de nieuwsgierigheid den veel besproken abbé te zien te sterk was geweest. De politie, waarvan een tweetal agenten terweerszijden van de zaal plaats namen, hield een wakend oog. Voor de vergadering werden weder de socialistische geschriften o.a. door den onderwijzer Koorengevel onvermoeid gevent. Ruim acht ure trad abbé Daens met het bestuur der afd. van de S.D.A.P. door de stemkamer binnen, bijna over een of ander voorwerp op het podium struikelend. Ge kleed in de priesterlijke toga met de bef die den zuidelijken priester siert, deed de reeds grijze abbé met het goedig open gelaat, niet den man verwachten, die reeds tot zooveel strijd en oniusten aanleiding gaf Nadat hij met het betrokken bestuur aan de tafel op het podium plaats had genomen, opende de voorzitter der S.D.A.P., de heer Joh. Plooy, de vergadering. Het verheugde hem, dat ondanks tegenwerking, teleur stelling en waarschuwing, de opkomst zoo talrijk was. Teleurstelling was dat abbé Daens, den trein missende, de vorige maal niet kwam tegenwerking ondervond men met alleen bij het bestuur der Offi cieren-Vereenigmg, dat zoo achterlijk bleek, maar zelfs in Musis. Dan, door bemiddeling werd toch de zaal van Musis verkregen. En zoo is het bestuur dan in de gelegenheid abbé Daens te doen hooren met tegen maar voor de Katholieken, daar de S.D.A.P. de katholieke arbeiders aan haar zijde wenscht om te strijden voor de zaken, waarvoor ook zij kampt, niet in Bonden dié soms banden zijn, maar in een vrije katho lieke arbeidersvereemng. Daartoe gaf hij abbé Daens, over wiens hoofd reeds zoo veel stormen zijn heengegaan, het woord. Abbé Daens, daarna, zich vrij bewegend over het podium, zijn lezing beginnend herinnerde aan het woord van den be roemden pater Lacordaire»Ik sterf als boetvaardig christen, maar als onboet vaardig liberaal (d. w. z. jliberaal met in den zin die wij er thans aan zijn gaan hechten, maar in de oorspronkelijke betee- kenis van het woord. Als Lacordaire nog leefde zou hij die uitdrukking wijzigen en zeggen: Ik sterf als boetvaardig christen, maar als onboetvaardig democraat. Dat' woord maakt spr. tot het zijne. Ook hij wenscht te sterven als boetvaardig, geloovig katholiek priester. Men heeft gezegd, dat hij een afvallig, weerspannig priester is daar is niets van aanhij is in politiek geschil met zijn Bisschop, en als de Paus beveelt zal hij gehoorzamen, zich vrijwillig opofTeren voor de volkspartij. Spr. is daar toe naar Rome geweest, maar tegelijker tijd vertrok toen de voorzitter van den Belgischen Senaat naar Rome, om den Paus te zeggen, dat hij met abbé Daens voor zichtig moest zijn geeft men hem den vinder dan neemt hij de heele hand. Het gevold was dat geen van beiden tot den H. Vader werd toegelaten. Spr. verzekert, dat als de Paus bevestigt wat zijn Bisschop verklaart, hij zijne politieke werkzaamheid op zal geven, zijn priesterkleed zal afleggen, en zwijgen, hoeveel dat ook zal kosten. Na dat persoonlijk verweer overgaand tot eene uiteenzetting van wat de christen democraten willen, zegt spr., dat de grond slag zijner partij is de godsdienst, maar niet in den huichelachtigen farizeeschen zin, zooals die dikwijls gebruikt wordt tot steuning van den geldzucht of voor poli tieke maatregelen, maar de godsdienst die de menscheu deugdzaam, rechtvaardig maakt; aldus is de godsdienst de eersteen noodzakelijke grondslag van iedere be schaafde maatschappij, en geen vrije be schaafde maatschappij kan bestaan, zonder den godsdienst. Dat is het verschil van de christen-democraten met de sociaal democraten, die voor den godsdienst on verschillig zjjn. Het tweede groote punt verschil is het privaat-bezit. Of brachten aan de voeten der apostelen, en het dus niet het mijne of het uwe, maar het &nze was, maar zeer spoedig was het privaat bezit weer regel. Ook in Sparta heeft de gelijkheid slechts korten tijd be staan. Spr. wil echter niet doen uitkomen de klove die ons scheidt, maar wijzen op de gemeenschappelijke punten die door samenwerking opgelost kunnen worden. Ook op het internationaal congres in Zwitserland gingen de onderscheidene democraten, ondanks het diep verschil van zienswijze, hand in hand, en spr. houdt van de menschen ooit zoo deugdzaam zullen worden, dat het privaat-bezit niet meer noodig is, durft spr. niet verzekeren. Wel heeft in de eerste eeuwen onzer jaartelling de gemeenschappelijke eigendom een oogen- blik bestaan, toen de christenen hun schatten vol, dat de Paus dit in zijn encycliek niet verbiedt, en beroept zich daartoe op een schrijven door den H. Vader na dit congres aan Descurtins gericht. Daarna overgaande tot beantwoording van de vraag, op welke punten christen democraten en sociaal-democraten kunnen samengaan, verklaart spr. zich voor den 10-urigen werkdaglaten de soc.-dem., die een veel korteren werkdag willen, maar eerst daartoe medewerken, dan kunnen zij later zien of hun ideaal kan vervuld worden. Ook voor het verkrijgen van een eerlijk dagloon, verzekering in ziekte en ongevallen, en een pensioenfonds voor den ouden dag, kunnen de beide partijen samengaan. Er zijn socialisten die meenen, dat de wet mets kan doen; spr. meent dat de wet misbruiken kan doen verdwijnen, maar zij kan niet tusschenbeiden komen in de innige betrekkingen tusschen arbeiders en werk gevers. Daarom zegt hij red u zeiven, aller eerst door goed onderwijs; onderwijs tot het 14e jaar acht spr. beslist noodighij verklaart zich, zich ook beroepende op een schrijven van wijlen mgr. Van Bommel, die ook leerplicht noodzakelijk achtte, voor leerplicht, maar met de vrije (bijzondere) school, die voldoend aan redelijke eischen, door staat, provincie en gemeente wordt gesubsidieerd. Volgens hem is de eenige oplossing van de brandende schoolkwestie: de vrije school met den leerplicht. Ook in vereeniging, volgens de wenschen van den Paus, ziet spr. een krachtig hulp middel, voor de arbeiders, maar men bedenke daarbij, dat de Bonden waarin men zich vereenigt, geen banden mogen zijn. Het algemeen stemrecht acht spr. voor de arbeiders een onontbeerlijk bezit, ook als leidende tot de politieke gelijkheid die hij een uitvloeisel acht van de christelijke leermaar dan moet het zijnéen man éen stem, spr. drijft den spot met het meervoudig stemrecht, o. a. vragend of iemand die 4 stemmen krijgt dan ook 4 maal soldaat moet worden en 4 ransels moet dragen. In Aalst zijn door dit stem recht duizenden stemmen aan spr. partij onttrokken. Als correctief tegen het brutale getal verklaart spr. zich echter beslist voor de evenredige vertegenwoordiging. Eindigend verzekert abbé Daens, dat zijne partij de politieke gelijkheid en de maat schappelijke rechtvaardigheid beoogt, de wereld wil hervormen naar de regels van het Evangelie en rechtvaardigheid, broeder lijkheid en verdraagzaamheid wil doen heerschen. Daartoe moeten allen luisteren naar de leerstellingen en raadgevingen van den grijsaard op het Vaticaan, die den Stoel van Petrus bekleedt en in zijn encycliek het medicijn biedt voor de maat schappelijke smarten. De negentiende eeuw zal een nieuwe kruistocht te zien geven, die tot verlossing der arbeiders van den druk van het kapitalisme, en de tijd zal komen dat zij zullen zegepralen ais zij onder steund worden door menschen met een hart, die t wel meenen met de maatschappij. Van de gelegenheid tot debat werd het eerst gebruik gemaakt door zekeren Willems, een vrjje socialist uit Rotterdam, die behalve eenige hatelijkheden, opkwam tegen den 10-urigen werkdagabbé Daens werkt zelf niet zoo lang en tegen leerplicht, daar de kinderen op school toch de werkelijkheid niet leeren. Abbé Daens acht hij niet oprecht: hij spaart de kool en de geit;hij tracht de arbeiders voor de Kerk te winnen daarom vertoont hij zich in zijn priester kleed; indien hij het meent, moet hij zich zoo niet voordoen niemand kan twee heeren dienen, God, d. i. de Kerk ,en de Staat, den Mammon, om den menschen van bovenaan stil te houden. Mijnheer Daens is geen eerlijk menschhjj betoogtals de Paus het zegt, zal ik het doen, maar nu nietals hij een overtuiging had, moest hij zeggenhier sta ik, doet wat ge wilt De heer Koorengevel verzekerde, dat er onder de sociaal-democraten ook wel gods dienstige menschen zjjn, die zouden zoo'n soort Arbeiderskerk willen hebben. Het verheugt hem, dat abbé Daens niet hier, als te Rotterdam, een loopje met de socia listen heeft genomen, zeggend als 't 6 maanden bij u goed gaat, kom ik bij u. Met de hervormingen door Daens beoogd, gaat de S. D. A. P. mede, maar de hare gaan verder, niet absolute gelijkheid, alsm Sparta, wordt begeerd, maar wegneming van de ongelijkheid door het kapitalisme teweeggebracht. Spr. vraagt wie de Ned. democraten waren die op het congres te Zurich als een droom verdwenen en of de abbé bij leerplicht ook kleed- en eetplicht vereischthij oppert pedagogische bezwaren tegen de vrije school, de school boven geloofsverdeeldheid de voorkeur gevend, en vraagt ten slotte of abbé Daens ook de gelijkheid van de vrouw erkent en haar politieke rechten wil geven. Abbé Daens, antwoordend, zegt, dat hij niet voor en niet tegen het vrouwenkies recht is; als de vrouw het wil, zal ze 't wel krijgenimmersce que femme veut Dieu veut. Hy merkt op, dat de sociaal democraten dan toch onverschillig ziin voor den godsdienst, terwijl de christen-democraten haar den eersten grondslag achten van een vrije beschaafde maatschappij. Wanneer de sociaal-democraten hebben medegewerkt tot het verkrjjgen van recht voor het volk, zullen zij wellicht begrijpen, dat de ware godsdienst, die zich uit in rechtvaardigheid, broederlijkheid en verdraagzaamheid de grondslag der maatschappij behoort te zijn. De ouders behooren zich eenige opoffering voor het onderwijs hunner kinderen te ge troosten of voedsel van overheidswege kan verstrekt worden, moet van omstandigheden afhangen. De demoraten, die bij bedoeld con gres niet naar spr. wilden luisteren, waren dr. bchaepman en Dr. Nolens. Spr. blijft voor het beginsel de vrije school met den leerplicht, onvolmaaktheid is in elke wet; de vol maaktheid zal alleen bereikt worden in den hemel, die spr. ten slotte allen toewenscht, hen dankend voor de bereidwilligheid waar mede zij naar hem luisterden en hen een tot weerziens toeroepend. Met het gebruikelijke woord van dank sloot de Voorzitter de vergadering, aanbe velende de collecte voor de stakende sigarenmakers te Groningen,. die ten slotte tö.oü opbracht. Wij hebben hier boven het verloop der openbare vergadering, waarin abbé Daens als spreker optrad, zooveel mogelijk weer gegeven, om te voldoen aan het verlangen onzer uiteenloopende lezers, die bij de nieuwsgierigheid door deze geruchtmakende zaak gewekt, aldus niet in een ander blad behoeven te zoeken wat in het onze voldoende te vinden is. Door het zakelijk weergeven zijner rede meenen wij ook aan abbé Daens recht te doen wedervaren. Maar wjj kunnen ons toch van het maken van enkele opmerkingen niet onthouden. Wat ons Katholieken, aanstoot geeft, is niet zoozeer wat abbé Daens zegt, hoewel ■wij het zeker met verschillende punten, door hem als de beginselen der christen democratie ontwikkeld, niet eens kunnen zijn, doch de wijze waarop en de omstandig heden waaronder hij optreedt, zijn 't die ergernis geven. Zeker, abbé Daens is geen afvallig priester in den zin gewoonlijk bedoeld, maar dat hij een weerspannig priester is, kan hij niet weerspreken. Waar hij getuigt dat hy alleen in politiek geschil is met zijn Bisschop, is dit beslist onwaar. De Bis schop schorste hem verbood hem het dragen van het geestelijk- kleed, omdat hij het sleurt in bijeenkomsten waar het allerminst moest gezien worden. De Kerkvoogd deed hem daarbij uitkomen, dat die maatregel genomen werd in overleg' naet Rome. Het betreft hier dus een zuiver geestelijke zaak, waarin de kerke lijke overheid te bevelen heeft. Zelfs in het geval dat zijn beroep op den Paus in dit geval gerechtigd was, had hij moeten beginnen zich te onderwerpen, zooals de soldaat zich onderwerpen moet, vóór zijn beroep op hooger macht wordt aangenomen. Waar abbé Daens de encycliek citeert, vergeet hij dat de Paus uitdrukkelijk in die encycliek zegt dat, alles wat in de arbeiderskwestie zal worden verricht, moet gedaan worden in overleg met de Bis schoppen. Hopen wij nog, dat abbé Daens ter goeder trouw dwaalt. Dat zijne verklaring, hij als geloovig katholiek priester wil sterven, niet zijn oorsprong vindt in een spitsvondigheid, zooals de Kerk in haar eeuwenoude historie reeds zoovele malen heeft onder vonden, maar in het oprecht verlangen, om met die Moeder der volkeren in leven en in sterven éen te blijven. Dan vertrouwen we, dat abbé Daens nog eens zijne dwaling zal inzien en begrijpen, dat de gehoor* zaamheid de allernoodzakelijkste deugd voor den katholieken priester is. Heden-ochtend Q3/^ is bij het rooien val boomen aan de Lange Nieuwstraat, e®n boom tegen het huis van den heer G. van Buttingha Wichers gevallen, waarbij drie ruiten zijn gebroken en de passage eenigen tijd werd gestremd. Heden-ochtend is de heer H. A. Blader groen, wonende aan de Lange Nieuwstraab aan de Vischmarkt door een zenuwtoeval getroffen, gevallen. In het gistpakhuis van den heer Van Gent gebracht, werd bij daar bij geholpen en daarna naar zijne woning gebracht. Te Rotterdam hebben een 100 tal scheep makers, werkzaam aan de stoomschepen liggende in de Dokhaven te Charlois, aan de werf van de scheepsbouwmeesters H. de Hoog en Gbr. Kortlandt, het werk ge staakt. Het uurloon bedroeg 17 cents voor gewoon werk en 20 cents voor werk in de bunkers en watertanks. Zij eischen onderscheidenlijk 20 en 25 cents. Die eisch werd door firmanten niet ingewilligd. Gisteren-avond half tien ontstond in eene bovenwoning aan de Tuindersstraat No. 14 te Rotterdam een begin van brand, doordat een der kostgangers in beschonken toestand met een brandende |pijp te bed lag. Het beddegoed stond reeds in brand, toen de kostganger een gepens. militair weigerde het brandende bed te verlaten. De politie was genoodzaakt hem tot eigen veiligheid »met den sterken arm" uit het bed te trekken. De brandweer bluschte het brandje met emmers water. Te Rotterdam is de kastelein van een koffiehuis in de Molensteeg door een aap gebeten en tegevolge daarvan aan bloed vergiftiging overleden. Bij den gemeenteraad van Delft is inge komen een voorstel van B. en W. tot verhooging van den prijs van het gas. De Eerste Kamer zal Maandag-avond, na afloop der openbare vergadering tot hervatting der werkzaamheden, in comité- generaal gaan, tot vaststelling van de bezoldiging van den te benoemen commies griffier. Het voornemen is de Staatsbe groting voor 1900 aan de orde te stellen tegen Dinsdag 30 Jan., v.m. 11 uur. De plotseling te Rome overleden Itali" aansche gezant bij ons Hot, graaf de Zannini, begon zijn diplomatieke loopbaan als secretaris bij het gezantschap van zijn Rijk te Bern, van waar hij in denzelfden rang werd overgeplaatst naar Munchen. Als legatieraad was hij daarna geplaatst bij de Italiaansche gezantschappen te St. Petersburg en later te Belgrado. Als gezant was hij vervolgens van 1888 tot 1897 te Stockholm geaccrediteerd, waarna zijn benoeming tot vertegenwoordiger van zijn Souverein te te 's Gravenftage volgde. Graaf de Zannini's begrafenis zal hoogst waarschijnlijk geschieden te Ferrara in het Noorden van Italië, waar de ontslapen ge zant een uitgestrekt landgoed bezit. De gezant was in de kringen der diplo matie en aristocratie te 's Gravenhage wegens zijn aangename vormen zeer ge zocht en zijn plotseling overlyden zal iD die kringen met groot leedwezen zijn ver nomen. De Fransche gezant te 's-Gravenhage bevindt zich thans te Parijs in verband met de weldra te verwachten bezetting van den ambassadeurspost te Bern, voor welks vervulling de heer Bihourd ernstig in aanmerking komt. Als zijn opvolger in Den Haag wordt genoemd de tegenwoordige diplomatieke agent met rang van buitengewoon gezan* zionswÜTo l,or.rl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2