troonrede, dat gelijkstaat met een motie van afkeuring op het beleid van de regeering in Zuid Afrika. De Times hoopt, dat de voorstellers het amendement nog in zuilen trekken om vaderlandslievende redenen in het gevaar des vaderlands. De Morning Post redeneert in gelijken geest. De radicale pers verwacht dat een debat van veie dagen den stand van zaken zal ophelderen. Cham berlain moet genoopt worden de achterge houden telegrammen over Jameson's stroop tocht over te leggen. Op een bijeenkomst van Iersche leden van het parlement is besloten de geschillen te begraven en een vereenigde Iersche partij te vormen. De voorwaarden van de hereeniging maken een einde aan het verbond tusschen nationalisten en liberalen. De Iersche afgevaardigden hebben be sloten een amendement op het adres van antwoord voor te stellen, waarin gezegd wordt, dat de tijd is aangebroken om den noodeloozen en onrechtvaardigen oorlog te staken op den grondslag van erkenning van de onafhankelijkheid van Transvaal en den Vrijstaat. Op het oorlogsterrein. De Daily News becijfert, dat de ramp die de Engelschen Woensdag, trof de ergste was van den geheelen veldtocht. De Engelschen hadden 27 officieren gesneuveld, 33 gewond en 7 vermist, dus de verhouding van de ge sneuvelde officieren tot de gewonde is grooter dan bij Colenso, ja zelfs dari by Magerfontein. Volgens een aanvullingslijst van de verliezen geleden in de gevechten aan de Toegela van den 20en tot den 25en dezer zijn er nog gesneuveld 23 man en gewond 278. Blijkbaar zijn de verliezen op den Spioenkop geleden hier niet in begrepen. Router's Agentschap verneemt, dat de brigade van Lord Dundonald Zaterdag den zuidelijken oever van de Toegela heeft bereikt, en dat de brigade van Lyttletnn nog haar oorspronkelijke stelling bezet houdt. De Engelsche Standard and Diggers' News, die nog steeds te Johannesburg verschijnt, publiceert een telegram uit Pretoria, dd. 25 Januari, meldende dat er te Colesberg een botsing was geweest tusschen voorposten van de Boeren en de Engelschen, die in overstelpende meerderheid waren. De Boeren moesten wijken, maar toen zij versterkt waren, dreven zij de Engelschen uit hun stellingen. De Boeren kregen twee gewonden. Ander oorlogsnieuws. Te Johannesburg heerscht volmaakte orde. De vergunningen om te blijven aan Engelsche onderdanen uitgereikt, zijn her nieuwd. President Kruger, zijn beslissing in deze nemende, zeide, dat zoover hij wist, de Engelsche ingezetenen van Johannesburg in den gespannen tijd zeer vreedzaam waren geweest. Zij hadden zich gedragen als fatsoen lijke, ordelijke burgers. Hij zag geen reden waarom een hunner het land uitgezet zou worden, maar hij moest verwachten, dat als de Boeren honger hadden te lijden, de Engelsche onderdanen in dat lot zouden moeten deelen. Alleen zij die tegen de krijgswet handelen, zouden het land moeten verlaten. De Londensche Central News publiceert een sensatie telegram uit Durban, behel zende dat het tuighuis te Johannesburg den 20n dezer in de lucht is geslagen. Bedoeld wordt Begle's granatenfabriek. De Boeren kunnen, zegt het telegram, thans enkel kleine granaten maken in de fabriek te Pretoria, het Creusot-geschut zal spoedig moeten uitscheiden, enz. Volgens een bericht uit Loureneo Marques aan de Times zijn d uizend Kaffers uit Kimberley naar de mijnen aan den Rand overgebracht. Vijfhonderd, die eenigszins muitziek waren, kwamen in botsing met de Johannesburgsche politie, die er drie doodschoot. De Boeren hebben honderden Kaffers uit Natal opgecommandeerd om loopgraven aan te leggen. De Londensche Standard verneemt uit Lissabon d.d. 26 Januari. Er verluidt hier, dat het scheidsgerecht betreffende den Delagoa-spoorweg over zijn uitspraak tot een besluit is gekomen, maar dat de beslissing achter wordt gehouden, ten genoege van de Portugeesche regeering. De schadevergoeding die Engeland wordt toegekend is, naar men zegt, zoo groot, dat Portugal verplicht zal wezen, den spoor weg er. de haven aan de Engelsche regeering over te doeD. Naar de Standard uit Washington ver neemt, is Montagu Wihte de bewerker van Masan's motie in den Senaat, strekkend om de besluiten van de Haagsche vredesconferentie goed te keurenimmers minister Hay zou onlangs aan White verteld hebben dat Amerika niet in staat was, krachtens die besluiten in Zuid-Afrika te bemiddelen, zoo lang die besluiten de bekrachtiging van den Senaat misten. White, heeft het woord gevoerd op de vergadering voor de Boeren te New-York onlangs. Te New-York, in het Grand Central Palace, is Maandag-avond een reusachtige volksbijeenkomst ten gunste der Boeren geweest. Er was veel geestdrift. Een aantal voorname ingezetenen, o. w. leden van het Congres, hielden toespraken. De sprekers veroordeelden Engelands politiek tegenover Transvaal en zeiden, dat de oorlog den Boeren opgedrongen was. Zij ontkenden, dat er ergens in de Vereenigde Staten sympathie voor Engeland bestaat. Het gewagen van het zoogenaamde Engelsch-Amerikaansche verbond werd met gesis begroet. Een motie werd eenstem mig aangenomen, verklarende dat het recht van de Zuid-Afrikaansche Republiek om haar eigen aangelegenheden te beheeren door de conventie van 1884 niet verkort was en dat de Transvaalsche naturalisatie, wet liberaler is dan de Engelsche, en er bij president Mc. Kinley op aandringende om zijn bemiddeling aan te bieden. Er werd ruim 5000 dollar voor de ge wonden in het Boerenleger opgehaald. De Fransche ministerraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarin 800 millioen francs voor de marine wordt ge vraagd. Dat geld zal zonder leening over verscheidene begrootingen worden ver deeld en is bestemd voor uitrusting van havens, het aanleggen van een haven te Bizerta, het bouwen van tuighuizen te Saigon en Dakar, van mobiele verdedigings werken in Algerië en op Corsica en voor de uitbreiding van de vloot, die dan zou bestaan uit 28 pantserschepen, 24 gepant serde kruisers, 52 torpedojagers, 263 zee waardige torpedobooten en 36 onderzeesche booten. Storm. Volgens telegram uit Bilbao worden aldaar verschillende stoomschepen opgehouden door slecht weer. Het aldaar van Amster dam aangekomen stoomschip Febrero ge raakte op drift en kwam aan den grond, doch werd met adsistentie weder vlot gebracht. Het naar Rotterdam bevrachte Spaansche stoomschip VaUe is aan de kust veronge lukt. Van de bemanning zijn 13 personen gered én te Bilbao geland en 13 verdronken. Het stoomschip Remus uit Hamburg is den 27en dezer op het Horensrif (ten Noorden van Helgoland) vergaan. 14 van de bemanning zijn er verdronken en 14 gered. De kapitein heeft zich dood geschoten. De bemanning had in het want zijn toe vlucht genomen en zich met maïs en zout water gevoed. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 31 Januari 1900. Heden-ochtend 91/, ure is het paard gespannen voor een verhuiswagen, bij het afrijden van het Broersveldpad uitgegleden en gevallen, waardoor het lemoen van den wagen terecht kwam in het ijzeren raster werk by den winkelier P. G. Scheffers, waardoor dat werk defect raakte en de ruit daarachter brak. De koetsier, knecht van een Rotterdamschen sleeper, heeft beloofd de schade te ver goeden. Op de veemarkt te Rotterdam werden gedurende de maand Januari aangevoerd 220 paarden, 8840 runderen, 1868 vette kalveren, 671 nuchtere kalveren, 3132 schapen. 2794 varkens, 254 biggen, 10 bokken en 1 ezel. Half April of begin Mei zal de uitbreiding van de tram RotterdamZierikzee zoover gereed zijn, dat men de reis van laatstge noemde plaats tot Zijpe over land en vandaar per boot naar Rotterdam kan doen of omgekeerd. Zoodra de haven te Numansdorp gereed is, eenige maanden later, behoeft men alleen maar het Hollandsch Diep met de boot van de maatschappij te passeeren. Het geheele overige traject wordt per stoomtram afgelegd. Velen zien met verlangen de nieuwe verbinding met Zeeland tegemoet. Te Vlaardingen wordt reeds druk volk aangemonsterd voor de geep- en prikkenreis. welke reizen gedaan worden vóór het aanvangen der haringvisscherij. Alsdan wordt op ieder schip nog een paar man bijgenomen die men bij een geep- en prikkenreis kan missen. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 30 Januari De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1900 werden geopend door den heer Rutgers van Rozenburg, die na een betoog over de urgentie van regeling der administra tieve rechtspraak, de Vredesconfe rentie besprak, een conferentie, waar mede spreker nooit veel heeft opgehad, en waarin hij bij den aanvang een jonggeboren kind zag, thans ziet een overledene met een beklagenswaardige nagedachtenis. Spr. keurde af de briefwisseling van onze Koningin met den Paus, als zijnde een Regeeringsdaad geheel misplaatst voor Nederland. De heer Van W ij c k bepleitte tegenover 't buitenland beschermingen represaille maatregelen in het belang van den landbouw die steeds achteruitgaat, ten bewijze waarvan hij tegenover de Regeering tal van bewijzen aanvoerde. De heer Fransen* v. d. Putte tredende in uitvoerige financieele beschou wingen, constateerde dat de compta biliteitswet de scheiding tusschen de Nederl. en de Indische geldmiddelen heeft bestendigd, maar bepleitte het restitutie stelsel. Uit een oogpunt van sociale recht vaardigheid drong hij krachtig aan op regeling van de financieele verhouding tusschen Nederland en Indië. Dezen aandrang richtte hij tot de geheele Regeering en alle sociale en kerkelijke partijen om deze zaak tot een goed einde te brengen. De heeren 's J a c o b en S. v. d. O y e waarschuwen tegen te ver gedreven wet telijke sociale maatregelen, die de levenskracht van het volk breken en nadeelig zijn voor de opvoeding der jeugd. De heer Breebaart dacht gunstiger over den landbouwtoestand, terwijl de heer Alberda de invoering van algemeene volks weerbaarheid aanprees als middel tot ver mindering van oorlogsuitgaven, waardoor ook de uitgaven voor sociale doeleinden zouden kunnen gedekt worden. De heer Bultman verweet der regee ring te weinig hart voor den landbouw, vooral in diens verhouding tot het buitenland. De heer R o 11 releveert de opmerkingen van den heer v. d. P u 11 e, wiens terugkeer in volle gezondheid allen heeft verblijd en in wiens persoon onze koloniale geschiedenis van de laatste veertig jaar als 't ware belichaamd is. Stemt hij op verscheidene punten met den heer v. d. Putte overeen, niet eens is hij 't dat bij de toepassing van de comptabiliteitswet tot 1877 een verkeerd stelsel zou zijn gevolgd. Spr. wijst verder op onzen financieelen toestand en acht het noodig in tjjden van voorspoed onze schuld te verminderen om ons te ont lasten voor den kwaden dag. De urgentie van de regeling der administratieve recht spraak erkennend, is het hem voldoende dat de regeering deze belangrijke zaak in het oog houdt. De Minister zeide, dat het de groote fout was der liberalen den vrijhandel te ver' warren met het stelsel van laisser faire> laisser aller. Berscherming is niet verleend» omdat de Staat tusschenbeide komt, maa5 omdat de tusschenkomst verleend is. Hi) is daarom, hoewel vrijhandelaar voor sociale wetten, waarbij men naar omstandig* heden nu eens aan het particulier initiate' zooals in de Woningwet, dan aan den Sta»* zooals in de Ongevallenwet, de hoofdrol &a' geven. Heden voortzetting. Bij Kon. besluit is W. de Meijer, oud-lid van de Tweede Kamer, voorzitter van he1 bestuur der industrieschool voor meisjes te Arnhem, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Marine verleenen deze week gee° audiëntie. De minister van Binnenlandsche Zaken overwegende dat de heer M. de Ras, ingevolge artikel 96 der Grondwet, van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal heeft verloren en dat derhalve ter vervulling van de opengetallen plaats eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal moet plaats hebben in het kiesdistrict Maastricht; heeft goedgevonden te bepalendat de verkiezing in het kiesdistrict Maastricht zal plaats hebben op Dinsdag 20 Februari e.k., dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Donderdag 1 Maart e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 8 Maart d.a.v. De minister van Buitenlandsche zaken, overwegende, dat, volgens ingekomen ambtsbericht, de pest te Rosaria voorkomt, heeft Rosario (Argentië, Staat Buenos- Ayres) besmet verklaard wegens pest en het aantal quarantaine-dagen bepaald op tien. Volgens den Haagschen correspondent van de Zutph. Ct. zal de Tweede Kamer niet 13, maar 20 Februari bijeenkomen. Atjeb. Ook aan het Ilbld. wordt uit Batavia geseind, dat luitenant Michiel, behoorend tot de colonne die den pretendent-sultan vervolgt, gesneuveld is. De bedoelde officier is de eerste-luitenant der infanterie A. E. H. Michiels, geboren in 1865. Den 2ten Oct. 1891 werd hij aan gesteld tot tweede-luitenant en den 30en Juni 1895 tot eerste-luitenant. Begrafenis gen. Van der Heijden. Uit alle deelen des lands waren gisteren deputaties van het Nederlandsche en Neder- landsch-Indische leger opgegaan naar Arnhem om een laatste hulde te brengen aan den krijgs held die daar ten grave zou worden gedragen, om een laatste eerbiedige groet te brengen namens Nederlands' krijgsmacht in het Vaderland en in Indië aan wijlen generaal van der Heijden. Een zeer groot aantal kransen, getuige nissen van eerbied en hulde, dekten de baar, die door een detachement invalie- den werd gevolgd. De slippen van het lijkkleed worden gedragen door acht onder officieren. Aan de geopende groeve herdacht de minister van Koloniën, de heer Cremer, de groote verdiensten van den overledene hij stelde hem ten voorbeeld aan de jongeren. Majoor Schwing, adjudant van den over ledene, bracht een laatste groet der inva- lieden. Een zwager van generaal van der Heijden sprak woorden van dank voor de betoonde belangstelling in de eerste plaats aan de Koninginnen voor hare vertegenwoordiging* Onder de aanwezigen merkte men op generaal Vetter, vele opper-, vlag- en hoofd' officieren van alle korpsen. Er was een ontzaggelijke menschenmass* saamgestroomd van heinde en verre, dia

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2