en is overtuigd, dat Europa zich mengen moet in de eindregeling van de Zuid- Atrikaansche zaken. Het Engeisch imperia- isme lijkt hem een gevaar voor den wereldvrede. In de Observer en in de Kolnische Zeitung wordt in een correspondentie uit Weenen gewaagd van de bevreemding, die het, naar die correspondenten zeggen, gewekt heett, dat onze gezant te Weenen, jhr. van der Hoeven, de bijeenkomst ten gunste der Boeren heeft bijgewoond. De Fransche afgevaardigde Fermin Faure heeft den minister van buuenlandsche zaken Delcassé meegedeeld, dat hij hem wenschte te interpelleeren over de buiten- landsche staatkunde, inzonderheid over de mogelijke tusschenkomst van Italië in een oorlog tusschen Engeland en de Zuid Afrikaansche Republieken. De gewezen Noord-Amerikaansche minis ter Alger, heeft in een onderhoud met een journalist het denkbeeld afgekeurd, dat hooggeplaatste Amerikanen tusschenbeiden zonden komen in het Zuid-Afrikaansche ge schil. Hij sprak met innige dankbaarheid over de kostbare vriendschapsbetuigingen van Engeland in den Spaanschen oorlog, en hij zeide van Bryan, dat deze zijn eigen eerzucht in het staatkundige wilde bevre digen door de natie op te stoken tegen Engeland. De lersche redenaarster Maud Gonne heeft eergisteren in de Academy of Music (te New-York of Wasnirigton, dat blijkt niet duidelijk uit het telegram), een reus achtig gehoor toegesproken en Engelands politiek veroordeeld. De tijd is voor de Ieren gekomen, zeide zij, om hun boeien te verbreken. Te Buffalo, V. S., heeft Ballington Booth, van het Heilsleger, den oorlog tegen de Boeren den onrechtvaardigsten genoemd, die ooit door de zon beschenen is. Te Baltimore hebben eergisteren leden van het Congres en andere aanzienlijke mannen een geestdriftig gehoor van een 3000 man toegesproken en veel toejuiching gevonden. Er werden eenige honderden dollars voor het Boerenfonds opgehaald. Volgens een draadbericht uit Washington is het Hay-Pauncefote verdrag dat een wijziging is van het Clayton-Bulwer verdrag in zake het Nicaragua-kanaai gisteren op het ministerie van buiteniandsche zaken te Washington geteekend. Het schijnt dat Engeland feitelyk de aanspraak op een dubbel toezicht van het kanaal zonder ver goeding laat varen. De Peterboergskia Wjedomosti verzeker t dat er niets waar is van de berichten, van Sjanghai uit verspreid, over de paleisrevo lutie te Peking. De keizer is niet dood, en hij heeft evenmin afstand gedaan van den troon. De eenige grond dien de berichten hadden was, dat de keizer zyn opvolger gekozen heeft. hij na afloop der begrafenis wilde keeren, manoeuvreerde hij zoodanig met den dissel, dat hij van den wagen viel en zeker de wielen over het lichaam zou gekregen heb ben, indien de aanspreker hem niet bijtijds er voor vandaan had gehaald, BONENLAND. Het ontwerp betreflende de technische herziening der Kieswet is reeds bij den Raad van State ingekomen. Stads- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 6 Februari 1900. Gisteren-avond 51/, ure is de 70-jarige M. Bonheur, brandersknecbt, per malheur in de Raamgracht geloopen. Op het hulpgeroep van den man schoten J. Krommenhoek en Kerklaan aanstonds toe, die hem nog van den kant konden redden, waarop hij zich naar zijne woning Achter de Teerstoof heeft begeven. Ook te Rotterdam wordt een afdeeling van Volks weerbaarheid" opgericht. Binnen kort zal daartoe een openbare vergadering worden belegd, als gevolg van de bemoeiingen der heeren S. Van Aken, H. Kiersch, P. R. Mees en Frans Netscher. Te Overschie had Zaterdag een teraarde bestelling plaats op een wyze, zooals men het een halve eeuw geleden nog deed. Het iyk werd vervoerd op een antieken boeren wagen zonder veeren en voorzien van een dissel. De koetsier I. V. kon blijkbaar niet goed met dat voertuig overweg, want toen Bij de weder-bijeenkomst der Tweede Kamer op 20 Februari zal de voorzitter voorstellen om op Woensdag 21 en volgende dagen in de afdeelingen tal van wetsont werpen te onderzoeken, o. a. de wijziging van de notaris wet; de woningwet; de ge zondheidswet wijziging van de wet op het hooger onderwijsvoorschotten voor stoom tramwegen wijziging gemeentewet (belas ting-progressie)drinkwaterleiding te Soe- rabaya en arbitrageverdrag der Vredescon ferentie. De architecten bij de Nederlandsche Commissie voor de tentoonstelling te Parijs zullen in de tweede helft van deze maand te Parijs een aanvang maken met het stellen der inrichtingen voor de groepen I (opvoeding en onderwijs), III (werktuigen eu hulpmiddelen voor wetenschap en kunst) en XIII (garens, geweven stoffen enz.) Het materieel voor de installatie wordt te 's-Gra- venhage voor afzending gereed gehouden in een daartoe tijdelijk gehuurd, onbewoond huis aan het Spui tegenover de bureau- locaien der Hoofdcommissie. Alle werken zijn hier te lande gereed gemaakt naar de teekeningen der archi tecten. voort. De bazen hebben een vergadering gehouden, waarin besloten werd den eisch der stakers gedeeltelijk in te willigen, doch de knechts houden hun eisch vast. Het gerucht gaat dat een ingezetene van Wolvega en een der aanzienlijkste ingeze tenen van Heenwijk plan hebben in hunne woonplaatsen stoelenfabrieken te stichten, en zij zelfs aan 60 stakers van Noordwolde werk beloofd hebben. Men meldt aan de N. R. Ct. De burgemeester van Amsterdam, de heer Vening Meinesz, heett het eere-lidmaatschap aanvaard van de eere-commissie tot het houden eener collecte aldaar voor de nood lydende diamantbewerkers en schijven schuurders. In den stand van de werkstaking bij de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te Am sterdam is geen verandering gekomen. Naar het Hbld. verneemt, zal de Amsterdamsche hoogleeraar dr. J. A. Korteweg, die met de eerste Roode Kruis- ambulance naar Transvaal vertrok, vroe ger dan zijn aanvankelijk voornemen was, te Amsterdam terugkeeren. Misschien iz hij reeds op de terugreis. De reden daarvan moet zijn dat de hoogleeraar op chirurgisch gebied niet zooveel belangwekkende gevallen te be handelen vond als gedacht was en hy meent thans in het gasthuis te Amster dam, waar prof. Rotgans zijn taak op zich had genomen, nuttiger te kunnen zijn. Menigeen zal zich de beide reusachtige beuken herinneren, die voor de villa te Baarn, Peking als trouwe wachters den ingang tot het Bosch bewaakten. Hun ko lossale, stammen, omstreeks 4£ M. in om trek, en hun reusachtige takken - boomen op zichzelf wekten de bewondering van iedere vreemdeling. Thans zijn zij niet meer zy leden reeds lang aan verval van krachten, zoodat zy nu onder de bijl van den hout hakker gevallen zyn. Baarn telt daardoor thans twee zyner oudste boomen minderalleen bij het Paleis schijnen nog een paar woudreuzen van denzelfden hoogen leeftijd te staan. Zij da teeren uit den tijd, toen stadhouder Willem III in 1674 eigenaar van Soestdijk werd. Te Gouda is bij den gemeenteraad een zeer uitvoerig rapport ingekomen van Burg. en Weth. betreffende een onderzoek naar de mogelijkheid en de wenschelijkheid der oprichting van een slachthuis in die gemeente. De werkstaking onder de stoelenmakers- knechts te Noordwolde (Fr.), duurt nog De moord te Appeltern. Men meldt aan de IV. R. Ct. over den moord te Appeltern nader uit Wamel De dader van den moord lijdt aan gods dienstwaanzin en ook familieleden en enkele zijner vrienden schijnen er door aange grepen te zijn. Toen de man den moord gepleegd had, zeide hij, den duivel uitge worpen te hebbenhij houdt zich-zelf voor den Messias en er zijn in zijn omgeving personen, die dit ook gelooven. De onge lukkige is niet voortvluchtig geweest, maar na het volbrengen van zijn daad slechts heen gegaan om familieleden en aanhangers te halen. Toen hij met dezen terugkeerde is hij gearresteerd. De anderen trokken zingend verder naar zijn huis, waar de misdaad is gepleegd en waar de justitie uit Tiel hen zingend en biddend bijeenvond. Uw be richtgever heeft met vier hunner gesproken, die hem toeschreeuwden hoe gelukkig ze waren den duivel te hebben uitgeworpen Aan hetzelfde blad wordt nog uit Tiel dd. 4 Februari gemeld In den loop van den dag zijn omtrent den moord te Appeltern de volgende bij zonderheden bekend geworden. De moordenaar, M. Scherf, is 27 jaar oud. Hy is gehuwd met de weduwe Blankers, moeder van 5 kinderen. De verslagene, Jan Brinkman, uit IJzendoorn afkomstig en als oppassend jonkman bekend, is 28 jaar oud. riet staat vast, dat de moord in een vlaag van godsdienstwaanzin is bedreven. Een vereeniging van 30 per sonen uit Appeltern houdt geregeld gods dienstige samenkomsten ten huize van S., onder leiding van Spiering, Maandag ook gevankelyk alhier binnengebracht. Ook Vrijdag-avond had zulk een bijeenkomst plaats, waarop geconstateerd werd dat de knecht >den duivel in den buik" had. Het gezin schijnt ter ruste te zijn gegaan en tegen kwart over twee gewekt te zijn door de gezusters Leroy, uit Maashommel. Daarop is gevolgd een godsdienstige bijeen komst in de alkoof van het echtpaar, waaraan de verslagene en de meid waarschijnlijk gedwongen deelnamen. Met een zwaar voorwerp geen bijl maar een blaaspijp is daarop B. de schedel gespleten, waarop de dood oogenblikkelijk volgde. Ook daarna heeft men de verslagene nog mishandeld. De dader is naar zijn ouders te Batenburg gegaan en met hen psalmzingend teruggekeerd. Verdere afgrij selijkheden, die daarna plaats hadden, laten wij liever onvermeld. Nader werd gisteren nog geseind De gearresteerde voorganger, Spiering, die vader van vijf kinderen is, heeft er daarvan één willen offeren. In het dorp Appeltern zijn opstootjes geweest, waarbij de ruiten in het huis van den predikant «jn ingeworpen. Heden-middag vertrekt het gerecht opnieuw naar de plaats van den moord; men verwacht nog andere arrestaties. Nu met 1 Mei de tolheffing vervalt zal te Vianen in een groote behoefte, reeds lang al te zeer gevoeld, worden voorzien, nl. eene geregelde verbinding tusschen die plaats en Vreeswijk. Met ingang van 1 Mei toch, zal een geregelde omnibusdienst geopend wor den, aansluitende op alle trams, zoowel in richting van als naar Utrecht doel der maatschappij is het exploiteer®" van Rijnschepen. Tot president-commissaris is gekozen heer Jhr. F. Bosch van Drakestein, a's commissarissen de heeren Ant. Jurgens te Renkum en Constant Romme, tot directe^ is benoemd de heer Ant. Van Wamel alle" te 's Bosch. Te 's-Hertogenbosch is een reederij opgericht, zde 's Hertogenbossche Rijn vaart-maatschappij". Het kapitaal is groot, f 500.000, in aandeelen van f 1000. Het Dezer dagen zag men te Ulvenhout (g®* meente Ginneken) de kinderen met vol'® doozen meikevers spelen, zooals dat °P warme Meidagen wel gebeurt. De landman Adr. Oomen had uit een stuk weiland ®r honderden uitgeploegd. Door den tuinman Jos. De Waele te Gin neken werd reeds nu een vogelnestje m®t eieren gevonden. Zou de lieve lente reeds zoo nabij zijn Op de reede van Brouwershaven is Vrijdag het volgende voorgevallenDrie mannen van den aldaar gestationneerden loodskotter zouden water en steenkolen gaan halen. T® ruim 2 uur in den namiddag verlieten zij met een zeilsloep, beladen met genoemd® zaken, het hoofd van Brouwershaven. Kort daarna toonde de kotter een vlag aensjouw"* De klaarsloep, een boot welke in Rijksdienst met douanen vaart, ging er terstond heen, vergezeld van den loods Meerman, hulp- schipper. Te ongeveer 3 uur 30 min. kwam deze sloep, gevoerd door schipper S. Klaas- sen, op de reede langs zijde van den kotter en daar werd door een zich nog aan boord bevindenden man in haast medegedeeld dat de sloep was omgeslagen en nu op de reede in Noordoostelijke richting ronddreef. Schip per S. K. maakte onmiddellijk zeil en voer in de aangeduide richting, waar hij dan ook de sloep vond, welke slechts één zijde en den nok van het zeil tusschen de zeeën in vertoonde. Van de manschappen was geen spoor te ontdekken en wegens de hooge zee was er geen denken aan de sloep op te visschen en op sleeptouw te nemen. Men moest onverrichter zake terugkeeren. Alle drie zyn verdronken. De namen der opvarenden zyn A. Punt (Maassluis), J* Vluchter (Vlaardingen), matrozen, en P* Gasselaar. Schipper S. K. is gisteren-nacht nog naar den kotter geweest om eenige manschappen aan boord te brengen, alsmede de loodsschip' per, die wegens familie-aangelegenheden op reis geweest en inmiddels teruggekomen was. Er woei slechts eer, rifskoelte, doch men beweert dat de sloep, op de lijn van den stroom gekomen zijnde, met vaste schoo' heeft gevaren en daardoor is gekenterd. Ook te Dordrecht heeft zich een comité gevormd om giften in te zamelen voor de werklooze diamantbewerkers in Nederland. Kerknieuws. Mgr. Boermans. f Z. D. Hw. Mgr. Franc. Ant. Hub. Boer mans, wiens betreurd verscheiden wij gisteren reeds vermeldden, heeft zeker een hoogst verdienstelijk leven, aan de eer van God en het heil der zielen gewijd, doorgebracht* Den 15n December 1815 te Venlo geboren, genoot hij van zijne brave ouders Mathi»s Boermans en Barbara Canters een echt godsdienstige opvoeding, die den grondslag legde voor zijn verdienstelijk leven. Na met bijzondere onderscheiding zijn® voorbereidende studiën te hebben voltrokken, legde hjj zich in het klein-seminarie te Rolduc toe op de studie der wijsbegeerte en voltooide zijne verdere vorming in h®$ seminarie te Luik, waar hij den 23" December 1838 op nauwelijks 23-jarig®1' leeftijd door Mgr. Van Bommel priestef werd gewijd. Den 8n Januari 1839 droeg hij in de parochiekerk van den H. Martin"3 te Venlo zijne eerste plechtige H. Mis op- Diezelfde maand nog werd de eerw. he®1" Boermans benoemd tot kapelaan te Roei" mond en 't volgend jaar tot secretaris va" Mgr. Paredis z.g., eerst apostolisch vicari3 van Limburg, later bisschop van Roermond* Jen 25n Maart 1858 volgde de benoem'"^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2