Te Kaapstad was tot gisteren-ochtend geenerlei bericht ontvangen dat Buller de Toegela was overgetrokken. Een draadbericht in dato 5 dezer uit het Boerenkamp bij Modderspruit nabij Ladysmith ontvangen, luidt als volgt Sedert vijf uur van ochtend is een aan houdend geschutvuur aan den gang, met af en toe het gebulder van Lange Tom er tusschen door. Het vuren houdt aan. Volgens een telegram uit Colesberg eergisteren te Pretoria ontvangen, staan de Engelschen binnen 11 K. M. van Ach tertang. In dato 5 dezer wordt uit Rensburg ge meld De Boeren bleken van ochtend vroeg hard aan het werk, naar het scheen om een nieuwe stelling voor geschut op te werpen. Dadelijk schoten de Engelschen hen met lyddiet weg en vermelden hun werk. Een particulier telegram uit Londen meldt, dat de censuur weer geen telegram men van de oorlogsverslaggevers in Natal doorlaat. Het ministerie van oorlog logen straft intusschen weer de Beursgeruchten van het ontzet van Ladysmith. Het ministerie heeft bericht gekregen, dat generaal Wood- gate's toestand hoogst zorgelijk is. In antwoord op de opmerkingen van Kruger en Steyn heeft lord Roberts ter weerlegging vooral van hun protest tegen het vernielen van eigendom door de En gelschen nog geantwoord, dat tot zijn leedwezen de republikeinsche troepen soms oorlog voerden in strijd met het beschaafde gebruik, met name in het uitbannen van trouwe onderdanen der Koningin uit hun huizen m streken, waar de Boeren binnen gevallen zijn. Een dergelijke poging om mannen te dwingen, tegen hun eigen land te vechten, is barbaarsch. In den vreemde. De correspondent van de Times te Parijs, sprekende van het vertrek van den Engelschen gezant, zegtSir Edmund Monson heeft niets gedaan om een belem mering of een protest in te brengen tegen de benoeming van Léandre, den teekenaar van de Rire, tot ridder van het Legioen van Eer. Maar aangezien die benoeming aan het Engelsche Hof diepen indruk heeft gemaakt en de openbare meening in Enge land er een officieele goedkeuring van Leandré's teekeningen in ziet, en aange zien sir E. Monson toch naar het Zuiden moest (1), besloot deze op eigen verant woording r.aar het Zuiden buiten Frankrijk te gaan. Te voren deelde hij dit aan het Engelsch departement van buitenlandsche zaken mede en dit raadde het hem niet af. De vraag rees ook bij den gezant, hoe de Fransche regeering en het Fransche volk hun wensch om den prins van Wales op de Partjsche tentoonstelling te zien, rijmen kunnen met beleedigingen van de Engelschen, waarbij zelfs de Koningin niet gespaard wordt. De Hamburgsche bark Hans Wagner, van Hamburg naar Port Elizabeth en Dela- goabaai, die te Port Elizabeth door de Engelsche overheidspersonen was opgehou den, is blijkens een telegram aan de reeders uit Port Elizabeth verder gezeild. Dit was het plaatste schip, dat de Engelschen in Zuid-Afrika nog in beslag hadden gehouden. Volgens draadbericht uit Cairo in dato 6 dezer heeft Leontief in een interview gezegd, dat de nederlagen van de Engelschen een ontzaglijken indruk in Abyssimë hebben gemaakt. Het prestige en de invloed van Engeland hebben een deerlijken knak gekregen. De kwestie van de grenzen van Soedan zal op zeer groote moeilijkheden stuiten, daar Abyssenië hare aanspraken uitbreidt en met klem zal handhaven. Stads- en tiewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 Februari 1900. Kamers van Arbeid. De uitslag der gisteren gehouden ver kiezingen voor de Kamers van Arbeid is als volgt lo. Voor de verkiezing van een patroon lid van de K. v. A. van de Voedings- en Genotmiddelen, hebben van de 82 kiezers, 17 hun stem uitgebracht en wel allen op den heer C. A. van Deventer. 2o. Voor de verkiezing van een patroon, lid van de K. v. A. in de Alcohol-Industrie, hebben van 298 kiezers, slechts 23 kiezers van hun stemrecht gebruik gemaakt, waarvan zijn uitgebracht 4 op den heer Honnerlage Grete en 4 op den heer J. A. M. Jansen, zoodat herstemming plaats heeft, op Dinsdag 13 dezer, tusschen deze heeren. 3o. Voor de verkiezing van een werkman, lid van de K. v. A. in de Alcohol-Industrie, hebben van de 737 kiezers 77 hunne stem uitgebracht en wel 10 van onwaarde en 34 op den heer G. J. Wijzenbroek. Aldus blijken gekozen te zijn de heeren C. A. van Deventer en G. J. Wijzenbroek. Tot klerk aan de Gemeente Gasfabriek en Drinkwaterleiding in de plaats van den heer D. N. de Vringer, die als zoodanig eervol ontslag heeft bekomen, is benoemd de heer J. T. Kleijheeg, met ingang van 1 Maart e. k. De openbare les van den Cursus in Handenarbeid deed gisteren-avond weder de vorderingen der leerlingen blijken. Werkelijk belangwekkend was het te zien wat de leerlingen van carton en hout, inzonderheid sigarenkistjes, weten te maken. Aardig was 't hen met zaag en bijtel zoo jjverig werkzaam te zier.. Uit al hetgeen we te zien kregen werden wij te meer bevestigd in onze overtuiging dat het onderwijs op dezen cursus in goede handen is en met succes wordt gevolgd. Voor vele kinderen is zeker de beoefening van dezen handenarbeid een aangename en nuttige bezigheid, die voor hen een leer school kan zijn voor het volgend leven. Heden-nacht is alhier aangehouden een marinier die zonder verlof van zijn garni zoen afwezig was. Hij is heden-ochtend ter beschikking van den garnizoenscommandant naar Rotterdam overgebracht. Heden-ochtend 5 ure is, vermoedelijk doordat een vonk uit de kachel op een stoffer viel, brand ontstaan ten huize van de Wed. H. J. Landsbergen, aan den Singel. De brand werd, gelukkig, spoedig ge- bluscht door J. Sonneveld en Zagwijn, zoodat de brandschade zich tot een stoffer, een stoel en eenige kleederen bepaalt. Heden-ochtend 974 ure zijn twee paarden gespannen voor een spoelingkist bestuurd door J. Grootveld aan de Vellevest uitge gleden en gevallen, waardoor de boom van den wagen is gebroken. Nadat de paarden zonder letsel weder voor den wagen waren gezet en de boom zooveel mogelijk was hersteld, kon de be stuurder verder rijden. Voor een aantal ingezetenen dezer ge- gemeente, die vereenigd hun geluk in de Staatsloterij beproefden, was een der laatste trekkingen een buitenkansje, daar de 100.000 op hun tientje viel. Ook drie twintigjes, hier gespeeld, deelden hetzelfde lot. Iemand te dezer stede was dezer dagen zijn portefeuille met verschillende papieren, waaronder ook loterijbriefjes, kwijt. Maandag kwam zij te voorschijn uit de brievenbus van het postkantoor alhier, waarna zij aan den eigenaar geheel in orde werd teruggegeven. De eigenaar kan zich niet begrijpen hoe de portefeuille in de bus gekomen is. <n. n.) Volgens eene statistiek uitgegeven door de «Onderlinge Brandclub", te Rotterdam, hadden aldaar in 1899 104 branden plaats van beteekenis waarbij dej brandweer van hare bluschmiddelen moest gebruik maken. De handbrandspuiten waren 199 maal in werking, de stoomspuiten 22 maal, terwijl totaal 111 premiën van f 25 tot f75 werden toegekend. Door de politie werd 33 maal alarm geblazen. Door het kader «^er d.d. schutterij te Vlaardingen werd eergisteravond in de oude stadsschool aan de Markt, taan den aftr. commandant, den heer C. H. Hummelir.ck, een prachtige fotografie, voorstellende het kader, alsmede den overleden adj. onderoff. M. v. d. Berg, aangeboden. Het cadeau werd door den heer H. Drop, president van de kadervereeniging, met een toespraak overhandigd. De heer Hummelinck dankte het kader voor dit blijk van belangstelling. Aan de S. Ct. wordt gemeld: Naar wij vernemen, is het personeel van de Visscherij Maatschappij «Hoek van Holland" met 1 Maart ontslagen en heeft een der directeuren, de heer Du Ry van Beest Holle, ontslag aangevraagd. De stoom trawlers zullen voortaan op IJmuiden varen en is dus het plan voor het in het leven roepen van een vischafslag aan den Hoek althans voorloopig opgegeven. Een 4-tai jongelui uit Rotterdam begaven zich Zondag op den Noorderdam te Hoek- van-Holland om te genieten van het schoone panorama, toen ongemerkt de vloed opkwam, een gedeelte van de pier onder water zette en hun den terugweg naar den vasten wal afsneed. Toen zij hun gevaarlijke positie zagen, haastten zij zich door het water wadend, landwaarts en mochten gelukkig, hoewel met een nat pak, den wal bereiken. Een van het vier tal geraakte nog tusschen een paar balken bekneld, zoodat hij om het gevaar te ontwijken zijne schoenen in den steek moest laten. Dit kan een waarschuwing zijn voor degenen, dit met den toestand te Hoek- van Holland niet bekend zijn. Het is daarom goed als men den Noorderdam wil bezoeken, te voren den seir.wachter, daar aanwezig, te vragen of er gevaar is. Vooral met een stevigen Noordenwind staat er op dien dam veel zee en wordt hulpgeroep door niemand gehoord. In een vorig nummer is abusief gemeld, dat de heer H. H. Roes, wethouder der gemeente Delft, in den ouderdom van 50 jaar was overleden. De heer Roes had den leeftijd van 69 jaren bereikt. BINNENLAND. De Koninginnen zijn uitgenoodigd, zegt het H. D., de onthulling te Haarlem van het standbeeld van Frans Hals met Hare tegenwoordigheid te vereeren. Er bestaat gegrond uitzicht op een gunstig antwoord van Hare Majesteiten. In verband hiermede is het mogelijk dat de datum der onthulling nog wordt veranderd. Naar het N. v. A. uit vertrouwbare bron verneemt, is er bij het departement van Waterstaat een wetsontwerp tot naasting der Holl. Spoor en Staatspoor in bewerking. Men verzekerde zelfs, dat men met de voorbereiding van het ontwerp reeds zoover gevorderd is, dat het weilicnt nog in den zomer van dit jaar bij de Tweede Kamer zou inkomen. Tappers en personeele belasting Het bestuur der vereeniging van klein handelaren in sterken drank «Onderling Belang" gevestigd te 's-Gravenhage, heeft in een adres aan den Minister van Finan ciën te kennen gegeven, met voldoening te hebben kennis genomen van de voornemens tot wijziging der personeele belasting met betrekking tot hotel- en koffiehuishoaders dat zij in hun algemeene vergadering besloten hebben om, ten gevolge van de vele en herhaalde klachten der leden over den druk der personeele belasting, Zijne Excellentie dringend te verzoeken alj het mogelijke aan te wenden daarin de koffie- huishouders tegemoet te komen, door hun aanslag in evenredigheid te doen geschieden van overige neringdoenden. De beweegredenen tot bovengenoemd verzoek nader toelichtende, achten adres santen de bewering, als zouden de koffie huishouders in het algemeen zulke groote winsten maken, dat voor hen een hooge aan" slag bilijk zou zijn, een geheel valsche verkeerde voorstelling, welke door tal van bewijzen kan worden gestaafd lo. worden hun zaken reeds doorgaans belangrijk gedrukt door hoogere huishuur; 2o. moeten zij een vergunningsrecht betalen, voor welk monopolie hun door den clandestienen verkoop een groot gedeelt0 hunner winst wordt ontnomen 3o. wordt bovendien hun winst aanmerk®" lijk besnoeid door die inrichtingen, welke van philantroprische vereenigingen uitgaande, de gelegenheid openen tot het gebruik van eet- en drinkwaren, welke voorheen bij voorkeur in koffiehuizen werden genoten. Het gerucht heeft het aantal personen, die in aanmerking zouden komen voof het ambt van commissaris der Koningin in Zuid Holland weder met een vermeer derd. Nu wordt nl. verzekerd dat mr. G. Van Tienhoven zeer ernstig in aanmerking zou komen voor het commissarisschap van Zuid-Holland, terwijl mr. Vening Meinesz dan in zjjn plaats commissaris der Koningin in Noord-Holland zou worden. Naar men aan het Dgbl. meldt zou tot Com missaris der Koningin in Zuid-Holland worden benoemd jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, burgemeester van Haarlem, en tot diens opvolger te Haarlem de heer J. G. Gülcher, burgemeester van Hilversum. De Nederlandsche consul-generaal te Bang kok, jhr. mr. De Stuerler, is op zijne reis naar Holland te Nizza aangekomen en wordt 8 of 9 dezer te 's-Gravenhage verwacht. Dr, Scliaepman en de Leerplicht. In een schrijven aan een comité te Almeloo, waarin dr. Schaepman mededeelt, verhinderd te zijn tegenwoordig te wezen bij een meeting voor leerplicht, zegt hij o.a. «Overigens geloof ik niet, dat mijn aan wezigheid op uwe meeting van eenige be teekenis zou kannen zijn. Ik zal over den leerplichten wat daarmede samenhangt als volksvertegenwoordiger in volle vrijheid, naar eer en geweten oordeelen, als het oogenblik is gekomen. Het verslag van de meeting zal ik met passende aandacht lezen en overwegen, gelijk ik, waar het de open bare zaak betreft, met alle soortgelijk0 verslagen pleeg te doen." Nederland en Zuid-Afrika. Bij de commissie van het ondersteunings fonds voor vrouwen en kinderen hier te lande van strijders in Zuid Afrika is tot heden ingekomen een bedrag van f 6774.42. Zij, die op goede gronden vermeenen in d0 termen te vallen door dat fonds geholpen te worden, kunnen zich aanmeldente Am sterdam bij den heer dr. I. Th. de Visser, Keizersgracht 451, te 's Gravenhage bij den heer G. P. Ittmann Jr., Bezuidenhout 27, en te Rotterdam bij den heer H. J. Meer kamp van Embden, Schiekade 13. Naar aanleiding van de verzoeken om inlichtingen over de ambulance-Koster, iu de laatste dagen tot het hootdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis gericht, kan worden gemeld dat tot heden geen nadere berichten over die ambulance bij het hoofdcomité zijn ontvangen. Voorts kan worden bericht, dat bij het hootdcomité niets stelligs bekend is van den terugkeer van professor Korteweg. Gisteren-nacht is ingebroken in een hui3 aan de Bazarstraat te 's-Gravenhage. D0 dief had zich door een in aanbouw zijné perceel aan het Anna Paulownaplein to0' gang verschaft tot den tuin van het hui3 aan de Bazarstraat. Door het uitsnijden va0 een ruit was de inbreker daarna in é0 keuken geklommen. Verder kon hij ni0' en daarom moest hij zich te vreden steil00 met eenig geld uit de portemonnaie van é0 dienstbode. De bewoonster van een aangrenzend p0f' ceel had de handelingen van den dief ëe' - zien en maakte alarm, waarop de ong0'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2