Daffblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaars. Dinsdag 13 Februari 1900. No. 6621. bureau *g&oter$tvaat 50. De Drieberkenhof. ALGEMEEN OYEKZ1CHT. Feuilleton. NIEUWE SCHIEDAIHSGHE COURANT PRIJS TiS DIT BLAD: 7 oor Schiedam oer 3 maandenf 1.50 -Tancc per nost door treneei Nederland - 2. Afzonderiiike Summers - 0.05 PRIJS DER ADV KRTRSTÏÉN: Van 16 reseis Elke gewone regel meer Voor hernaaiae Diaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 -0.10 12 Februari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. Aan de Toegel a. De berichten dat Bulier, ten einde het n°odelooze verlies van menschenlevens te Vermijden, zijn opmarsch benoorden de °egala heeft moeten staken en dus voor e derde maal over de rivier teruggetrokken lsi zijn als een koudwaterstraal geweest den rug der Engelsche imperialisten, 'e zich in 't hootd hadden gezet, dat het Iiu eindelijk eens gelukken zou, de Boeren- stellingen aan de overzijde der rivier te flemen en naar Ladysmith op te rukken. Volgens een draadbericht uit Springfield bleek de stelling van de Engelsche troepen ten noorden van de Toegela moeilijk houd baar. De versterkingen, die over de rivier werden gezonden, begaven zich in de lijn van schansen in de voorhoede, maar ten gevolge van de groote sterkte van den "tjand op de heuvelen van Brakfontein links was het onmogelijk voort te rukken zonder floodeloos het verlies van menschenlevens 'e wagen. De Boeren gingen intusschen v°ort met de stellingen der Engelschen te beschieten. Verscheidene granaten van een Dreusot-kanon vielen onder den tros. Vier barstten er op den Zwartkop, maar het anon kon den afstand niet inschieten Het flgelsche geschut dat daar stond, onder hield een vreeselijk vuur. De heele Engel sche artillerie was aan het werk, maar kon en langen Tom of andere kanonnen niet tot 2wUgen brengen. De Boeren lieten in tusschen hunne Nordenfeldts op de Engel- sche infanterie spelen. Woensdag-middag esloot de Engelsche generaal den opmarsch fl'et voort te zetten. De tros werd terug gezonden en 's avonds verliet de infanterie ^en Vaalkrans. De superioriteit van het g'anaatvuur van de Boeren maakte het °Prukken onmogelijk. Naar het Duitscli. De correspondent van de Daily Telegraph te Spearman's kamp seint dat Buller's besluit om den Vaalkrans weder te ont ruimen het wijste was, dat hij onder de gegeven omstandigheden kon nemen, daar het forceeren van de stellingen der Boeren aan dien kant ondoenlijk was zonder ge weldige verliezen. Een telegram van de Times Vrijdag verzonden uit Builer's hoofdkwartier aan de brug bij Springfield, bevestigt de ont ruiming van den Vaalkrans, nadat het onmogelijk was gebleken het Boerengeschut te Doornkloof, vooral den honderdponder, welken den Engelschen zware verliezen toebracht, tot zwijgen te brengen. De ontruiming begon Woensdag avond. Nadat Hildyard's brigade de Toegela over was, werd de pontonbrug weer opgehaald. Vrijdag ochtend bleven de Boeren nog op den Vaalkrans vuren. Volgens een telegram in de Londensche bladen uit Spearman's kamp dd. 9 Februari, zijn Buller's troepen weer ten zuiden van de Toegela, inaar slechts lijdelijk. De terugtocht is slechts een verandering van tactiek, noodig geworden door de inlich tingen verkregen met de laatste voorwaart- sche beweging. De heele krijgsmacht zal spoedig weer aan het werk zijn. De verliezen die de Engelschen hebben ge leden, worden ten slotte in dit telegram onbeteekenend geheeten. In een telegram uit het hootdlager bij Ladysmith te Pretoria ontvangen, wordt er van de Boven-Toegela gemeld, dat in het gevecht van Donderdag, toen de Boeren de Engelschen dwongen de rivier weer over te steken en hun zware verliezen toe brachten, zij zelf vier dooden en acht ge wonden kregen. Toen de Boeren het kopje op de Engelschen heroverden, vonden zij daar 22 lijken van Boeren. Te middernacht kwam het bericht dat de bezetting van Ladysmith zich in de richting van het kamp der Vrijstaters een 49) terw'-f^rïk' staarde de vader hem aan, iiiik. i ontaarde kind die gruweitaal tot raa tei Dok bij hem zwol de toorn lot storm op. sterft e''endelingriep hij met donderende Wonrlt zoodat d? ecbo in het woud ant- SDret Saf. Jij durft uw vader zóo toe- be«pken' bem> die jou heeft opgevoed en niet ^rmf' Z00'ano je leeft? Wil je mij nailer Hier sta ik' kotn maar aard« 60 steek toe met je «Knicker", ont- wao,„?°°Ctl steek toe! Je durft het met ee^tnr l s Je w" wachten, tot ik over inn"? w tot !k mij dood heb geërgerd Weoio Weet je wel, dat ik je kan in l) ^6n Van dcd' da* 'k je de wereld En d0 stooten a's een afgedankten hond aat zal gebeuren, zweer ik je toe, als je nog eenmaal den mond tegen mij durft opendoen en tegen dat wat ik zeg of beveel, jij worm dien ik kan vertrappen!" «Zóo staat het dus, oude?" knarste de zoon tusschen de tanden door en met gebalde vuist stormde hij op zijnen vader toe Maar de sterke hofboer stiet met ijzeren vuist den zinneloos-woedenden zoon tegen de borst, zoodat deze achterover voor den grond tuimelde. In den zwaren, onbeholpen tal sleepte hij het vermolmde gedenkteeken mede, terwijl de grond door het losscheuren werd omgewoeld. De Drieberkenboer ging zijwaarts voort, onderwijl Frits zich langzaam oprichtte. De rechterhand nog in het vochtige mos gesteund, keek hij met starren blik naar het omgevallen gedenkteeken eener vroeger hier gepleegde misdaad en weer beving hem een kille huivering, weer sidderden zijne sterke ledematen. Daar ruischte het struikgewas, en Johan nes kwam met Eva naderbeide gingen op Frits toe, die knarsetandend opstond. «Wat is er gebeurd?" vroeg Johannes half nieuwsgierig, half verschrikt. doortocht zocht te banen. Men hoorde een hevig geschutvuur. Maar bijzonderheden ontbraken. De militaire deskundigen van de groote bladen weten alweer geen weg met de gebeurtenissen van deze week in Natal. Sommigen vinden White's werkeloosheid, terwijl Duller den Vaalkrans aantastte, on begrijpelijk de Morning Post maakt de gissing dat Buller's laatste beweging enkel een schijnbeweging was, om Joubert in Natal vast te houden, en hem te beletten, de repubhkeinsche troepen in het noorden vau de Kaapkolonie en bij Magertor.tein bij te staan tegen het daar ophanden zijnde voorwaarts rukken van de Engelschen. De correspondent van de Morning Post- in Spearman's kamp eindigt zijn telegram van Donderdagavond aldusDe Durhams hebben bij de bestorming van den Vaal krans 70 man verloren. Wij weten nu dat het zware geschut niet tegen den Vaalkrans opgesjouwd kan worden. De Engelschen hebben zich gehandhaafd in de veroverde stelling, maar hadden een verlies van 150 man, voordat zij door versche troepen ver vangen werden. Ander oorlogsnieuws. Volgens een telegram uit Durban hebben de Boeren bezit genomen van de magis traatsplaats Inkandbla in Zoeloeland. De magistraat had te voren den schietvoorraad laten springen en was met zijn staf en de politie naar Eshowe ontsnapt. Draadberichten uit Rensburg melden, dat in den omtrek dier stad enkele schermutselingen tusschen een kleine troep Engelschen en Boeren hebben plaats gehad. De Boeren bezetten een wijden halven kring ten noorden van het dorp Colesberg en daarbij alle toegangen tot den Vrijstaat. Zij zijn druk in de weer, bedreigen den rechtervleugel der Engelschen en beletten het wagenverkeer van deze. Vijftig bereden Australiërs ontmoetten een overstelpende menigte Boeren en werden onder een «Wat er gebeurd is?" schreeuwde Frits en weer steeg hem het bloed in de wild rollende oogen. »Wat gaat jou dat aan, valsche onderkruiper? Ga jij in het woud op de jacht naar het ontloopen wild Maar ik zeg je, onze rekening is ook nog niet vereffend, en ook de onze niet, jij, bruinoogige heksriep hij Eva toe. Hij wist blijkbaar nauwelijks wat hij zeide, maar de stiefmoeder sidderde ontzettend voor den onheilspellenden blik van den woestaard, dien zij tot alles in staat achtte. «Daar zullen wij niet lang over noodig hebben te rekenen 1" antwoordde de broeder kortaf. «Maar het is laag, tegenover zwakke vrouwen zóo op te treden »En jij wilt haar zeker beschermen, bleekzuchtige nar? Mijne vuist zal je neer slaan als een grashalm Hij balde werkelijk de vuist en zwaaide ze woest in een kring door de lucht, alsof ze in het volgend oogenblik reeds op het hoofd van den broeder zou neersuizen. Deze plaatste zich kranig voor Eva, die smeekend hare handen hield opgeheven, en strekte den gespierden arm uit om den woedenden aanvaller at te weren hagel van kogels van kopje tot kopje ge dreven. De Times verneemt uit Rensburg. De veld houwitsers brachten den snelvuurder der Boeren te Paardehoekoog tot zwijgen en beschadigden het emplacement, maar de kanonniers werden vermoedelijk beveiligd door kazematten. De uitwerking van het lyddiet op de rots was geweldig. Een groot rotsblok werd vijftig voet weggeslingerd en honderd meter opgetiid. Naar de Engelsche regeering bekend maakt, meldt generaal Clements uit Rens burg, dat den 9n de Boeren zijn rechter vleugel trachtten om te trekken, maar teruggeslagen werden. De Engelschen behielden hun positie. De toestand der belegerden te Kimberley moet zeer hachelijk zijn. De Boeren zetten de beschieting krachtig voort. Het beleg heeft nu bijna even lang geduurd als dat van Parijs. Vrouwen en kinderen verdragen de ontberingen dapper. Een telegram uit Kimberley meldt, dat het leger van de Boeren blijkbaar is ver sterkt en dat de Boeren den 7n ten oosten van de stad verschansingen begonnen te bouwen, die bijna evenwijdig liepen met het glacis, 3700 meter van de mijn Premier. De Boeren zijn uit Maf'eking voor Kimberley gekomen met een 15 cM. snelvuurkanon. De limes verneemt uit Kimberley dd. 8 Februari: Het groote kanon van de Boeren te Kamfersdam beschoot gisteren de stad den heelen dag, maar met tusschenpoozen. Tegen den avond bracht 't het Engelsche geschut tot zwijgen. Een kind en twee man werden gewond. De militaire medewerker van de West minster Gazette is van oordeel, dat Roberts' eerstvolgende beweging gericht zal zijn tegen de Boeren om Kimberley, waartoe hij een aanzienlijke macht samentrekt in de Aar. French is niet langer te Colesberg, maar zal onder Methuen's bevel meewerken te Modderrivier. Op hetzelfde oogenblik echter kwam de uit de stad terugkeerende Holenhol-familie, vader en dochter, langs deze plaats. Zij keken verwonderd naar de opgewonden broeders en met een zekeren schrik naar het omgestorte gedenkteeken. Eva ging sidderend naast Gonda staan, die hare ronde oogen wijd openzette. «Ho, ho!" riep de oude Holenhof-boer, die deze uitdrukking van zijnen zoon scheen overgenomen te hebben, «daar komen wij juist te rechter tijd De oude wolf heelt, zijn schaapje verloren, en nu gaan de jongen er om vechten! Het lijkt er ten minste mooi naar I" Gonda nam hem bij den arm om hem te beduiden, dat hij een paar gevaarlijke tegenstanders tegenover zich had. De broeders hadden de opgeheven vuist laten zakken en wilden een onverschillig gezicht zetten, maar zij verstonden de kunst niet om met het gelaat te liegen. Vooral Frits wist zich niet te bsneerschen, nu hij zijne stiefmoeder naast zijne voor malige bruid zag staan. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1