beweging welke niet meer dan een verkenning was, een voortreffelijk effect. Naar de Daily News uit Naauwport ver neemt, (moesten de Engelschen Windmolen- kamp ontruimen. De Engelsche voorposten te Slachtersnek en Holtmgshoeve werden verdreven door een sterke macht Boeren. Clements verving French te Colesberg. De correspondent van de Daily News Halles werd in de buurt van Rensburg door de Boeren gevangen. Naar de Daily News uit Kaapstad ver neemt, werd er tijdens een soiree, te Stellenbosch gedronken op Joubert's ge zondheid en op het succes van de Boeren. De oproerigheid te Svellennosch neemt toe. Op een volksvergadering henben agenten van Transvaal en den Vrijsiaat en een Hollandscbe onderwijzer redevoeringen ge houden. Een Boer te Oudshoorn is ge arresteerd, beschuldigd van landverraad. Ons Land heeft vernomen dat de wond, die generaal Bulier den 15eD December bij Colenso kreeg, in zijn gezicht was en zijn kakebeen en tong kwetste. Volgens een telegram uit Londen aan de limes, beweert de Liverpool Post, dat zich in Transvaal een algemeene mobilisatie van de vrouwen voorbereidt. Kruger en Joubert hebben alle mogelijke moeite om de vrou wen tegen te houden, en moesten beloven, dat men haar de wapeneD zou doen nemem zoodra de Engelschen de republieken binnen vielen. De Londensche nieuwsbladen berichten, dat Japan aan de Engelsche regeering heeft vergund, vier 12 c.m. snelvuurders over te nemen, door Japan bij de Armstrong Com pany besteld. Enkele Europeesche staten deden desgelijks met bestellingen door hen gedaan bij Vichers Maxim Company. Zoo komt de Engelsche regeering in het bezit van honderd stukken geschut. In het Engelsche Parlement. In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lands- downe overzicht gegeven van de militaire maatregelen, door de regeering beoogd. De eerste plicht van de regeering was een veldleger van 130,000 man te verschaffen, waaruit verdere versterkingen voor Zuid- Afrika konden getrokken worden. De regeering was voornemens, aan de perma nente sterkte van het leger 12 nieuwe bataljons linie-infanterie toe te voegen en 36 batterijen veld-artilleiie te vormen, 7 batterijen rijdende artillerie, met een zeker aantal batterijen houwitsers, 4 nieuwe cavalerie-regimenten zouden gevormd worden uit de reserve-eskadrons van de regimenten buiten het moederland en drie meer zouden gevormd worden door de brigade Yeomanry. De rest van de militie-bataljons zou gedurende het voorjaar en den zomer worden ingelijfd. Aan de militie en de vrijwilligers en de Yeomanry zou een grooteren aanmoediging worden gegeven. De regeering keek uit om 100.000 man meer te krijgen, alle strijd krachten uit deze veranderingen resul- teerende. Er kon niet worden verwacht, dat in het midden van den oorlog het ministerie van oorlog groote organische veranderingen beproeven zou. In dezen oorlog was het oogenblik niet gekomen, waarop het land zijn toevlucht zou moeten nemen tot den dienstplicht, en men zou er zijn toevlucht ook niet toe nemen, voordat alle andere pogingen zouden zijn mislukt. De man schappen kwamen nu spontaan met groote geestdrift op, en naar sprekers meening was dit niet het oogenblik om de militie loting in te voeren. Noodig was aanmoe diging, geen dwang. En de regeering was tot het geven van alle mogelijke aanmoe digingen gezind. In antwoord op een vraag, verklaarde Lansdowne, dat Roberts te Modderrivier was, het bevel voerende over al de troepen daar ter plaatse. In het Lagerhuis de suppiement-begroo- tingen voor legeruitga ven ter tafel brengende, heeft Wyndham een verklaring afgelegd, overeenkomende met die van Lansdowne. De Times verneemt uit KaïroDe Boerenoorlog in Zuid-Afrika heeft zeker invloed gehad op de jonge officieren in Soedan, maar er waren ook grieven, deels ongegrond. Maar de oudere officieren steunen de jongeren evenmin als de Khedive. Leontjef, die te Marseille geland is, heeft aan een verslaggever gezegd, dat hij op zijn expeditie naar Equataria versterkte posten heeft gevestigd, daar als ook aan het Rudolfmeer. Hij zeide, dat Menelik niet van plan is, Engeland's moeilijkheden in Zuid Afrika ten eigen voordeele te gebruiken. In de Fransche Kamer heeft Faure gisteren gevraagd den minister van buiten- landsche .zaken te mogen interpelleeren Deze heeft geantwoord, dat hij het stellen van de bedoelde vraag over een moge lijke tusschenkomst van Italië in den oorlog, tusschenkomst welke niets veroorlooft heden als waarschijnlijk te beschouwen niet kon aanvaarden. De tijd is meer aan de waakzaamheid dan aan de redevoeringen, en niets wettigt een beraadslaging zonder belang, welke niet zonder gevaar zou kunnen zijn. De interpellatie is verdaagd tot na de behandeling der begrooting. De minister Waldeck-Rousseau heeft bij de Kamer een ontwerp ingediend op de beteugeling van redevoeringen en hande lingen, vijandig aan de regeering, afkomstig van den minister van eeredienst. Bij de indiening heeft de linkerzijde toegejuicht. De Kamer heeft de beraadslaging over een interpellatie van Duquesnay betreffende de onlusten op Martinique uitgesteld tot na de behandeling der begrooting. Een amendement dat gericht was tegen de verhooging der accijnsbelasting, is door de Spaansche Kamer verworpen 135 tegen 103 stemmen, nadat de minister de kwestie van vertrouwen had gesteld, waartegen Na varro Reverter vergeefs protesteerde. In den Duitschen Rijksdag had gisteren de eerste en tweede lezing plaats van de vriendschapsverdragen met Tongo, Samoa en Zanzibar. De staatssecretaris Bülow verheugt er zich over, de zorgvuldige scheiding, welke een jaar geleden in de begrotingscommissie is aangekondigd, met de medewerking van de Vereenigde Staten bereikt te hebben. Hij gaat op bijzonder heden van de verdragen in, en verzekert, dat Duitschland bij de afgestane stukken gebied geen wezenlijk belang opgeeft. De schadeloosstellingen voor de aanspraken, ten gevolge van de laatste troebelen op Samoa ontstaan, zullen vastgesteld worden door een scheidsgerecht, onder presidium van den koning van Zweden. De eilanden hebben voor Duitschland groote economi sche en maritieme beteekenis. Spr. verzoekt het Huis zijn goedkeuring aan het verdrag te schenken, opdat men spoedig tot de bekrachtiging kunne overgaan. Zooals men zich herinnert, werd de vorige week uit Parijs gemeld, dat hertog Johann Albrecht van Mecklenburg zich aldaar had laten interviewen door een redacteur van de Eclair en zich daarbij had uitgelaten omtrent de mogelijkheid eener franco-duit- sche actie tegenover Engeland. In de Duitsche bladen doet nu het gerucht de ronde, dat de Keizer in een telegram aan den hertog zijn „bevreemding" zou hebben uitgesproken over dit onderhoud met een journalist. In verband daarmede brengt men ook het feit, dat Wilhelm 11. Donderdag en Vrijdag twee bezoeken bracht bij den Britscben gezant te Berlijn en aan die bezoeken conferenties verbond met den staatssecretaris Von Bülow. De keizer van Oostenrijk heeft gisteren een tweede bezoek gebracht aan prins Heinrich van Pruisen en ontving hem daarna in een langdurige audiëntie. Het Oostenrijksche parlement is tegen den 22n dezer bijeengeroepen. Stad»- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 Februari 1900. Kamers ran Arbeid. Voor de herstemming ter verkiezing van een patroon, lid van de K. v. A. voor de Alcohol-industrie, zijn heden van de 298 kiezers slechts uitgebracht 22 stemmen, waarvan 1 van onwaarde, aldus 21 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren M. L. Honnerlage Grete 7 en de heer J. A. M. Jansen 14 stemmen, zoodat ge kozen is de heer J. A. M. Jansen. De heer C. A. van Deventer, den 6n dezer gekozen als patroon, lid van de K. v. A. voor de Voedings- en Genotmiddelen, heeft die benoeming niet aangenomen, zoodat eerlang voor deze plaats een nieuwe keuze zal moeten plaats hebben. Te Rotterdam is gevankelijk aange bracht en krachtens bevelschrift naar de strafgevangenis overgebracht, de 44- jarige Muller, van beroep commissionair. In December 11. had hij zich vervoegd te huize van mr. B., aan de Maasstraat, alwaar hij aan de echtgenoote van den bewoner te kennen gaf, dat hij een wegens lichaamsgebreken gepensioneerde rijksveldwacnter was. Hij wist toen op listige wijze een naamkaartje machtig te worden en vervoegde zich daarmede bij een winkelier aan de Hootdsteeg en vroeg uit naam van mevr. B. een 8-tal tooneel- kijkers op zicht. Sedert werd niet meer van hem vernomen, tot dat de Rotterdamsche pol, tie hem op het spoor kwam. Zaterdag middag werd hij te Amsterdam gearresteerd. De tooneelkijkers waren natuurlijk reeds verzilverd. Een 3-tal stuks zijn in beslag genomen, die te Rot terdam verpand waren. Reeds vroeger onderging hij 8 maanden gevangenisstraf wegens oplichting. loterij is een fonds te stichten, waaru'' kinderen uit behoeftige, arme gezinne0» voor wie dit noodig is, kunnen besteed worden. Eenige burgers deelden eergister-middag aan een agent van politie te Rotterdam mede, dat in zijn huis aan de Slaakkade een oud man bewegingloos op den vloer lag. Onmiddellijk werd in gemeld huis een onderzoek ingesteld. En ja, op een der kamers lag uitgestrekt het ontzielde lichaam van een 83-jarigen grijsaard. Dr. Mees constateerde, dat de dood veroorzaakc was door bevriezen. De ongelukkige is de timmerman J. H. G., die in zijn schamele woning ongetwijfeld van koude en gebrek is omgekomen. Onder meer dan gewone blijken van sympathie vierde Zondag II. mevr. de Wed. J. van der Vijver Brugger Maes te Rotter dam den dag waarop zij vóór 25 jaren als lid werd aangenomen der St.Elisa- bethsvereeniging. Geestelijken en leeken, vrienden en belang stellenden uit alle klassen der maatschappij, deden der waardige presidente van de zoo verdienstelijke vereeniging hunne belang stelling blijken. De leden der Vereeniging boden haar als feestgeschenk een beeld op piëdestal, een edele vrouwenfiguur in brons gemo delleerd voorstellende La Charité. Bij dit beeld was gevoegd een keurige oorkonde bevattende in artistieke letters de namen der schenksters, terwijl nog een menigte andere gaven de hulde van vele dankbare harten kwam vertolken. Den zegen van onzen H. Vader Paus Leo XIII mocht de jubüarisse als een bij zondere onderscheiding op dezen jubeldag ontvangen. De St. Vincentius-vereeniging te Rotter dam zal ter gelegenheid van haar 50- jarig bestaan in Mei eene tentoonstelling houden van voorwerpen van kunst en smaak met daaraan verbonden loterij. Circulaires daarvoor zijn gisteren rondgezonden door een dames- en een heeren-comité. Presi dente van het dames-comité is mevrouw wed. Jan Van der Vijver-Brugger Maes, secretaresse mevr. A. J. Van Zon-Groes, penningmeesteresse mevrouw J. Snickers- De Bruijn. President van het heerencomité is de heer P. J. H. Van Vugt, secretaris de heer G. H. J. Pelster, penningmeester de heer Jos. H. M. Van Rooij. Het doel met deze tentoonstelling en De Kamer van Koophandel te Delf' besloot adhaesie te betuigen aan hs' adres van de Vereeniging van Nederl» werkgevers, gericht tot de Eerste Kamef' houdende verzoek om verwerping def ongevallenwet. Vóór eenigen tijd nam de heer Ch. MeyH» student aan de Polytechnische School te Delft, het initiatief tot 't verkrijgen van een college in wijsbegeerte, welk vak dan door prof. Bolland zou worden gedoceerd. Ongeveer 200 van de 702 ingeschrevenen aan de Polyt. School hebben hiermede hnnne instemming betuigd. In een vergadering» welke door een 40tal personen werd.bijg«* woond, werd over het wenschelijke var. bedoeld college gesproken en met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen »Overwegende dat de directeur der Poly'- School in de eerste plaats dient gekend te worden, verzoekt de vergadering Z.H.G.» wel kennis te willen nemen van haar streven tot het verkrijgen van colleges in de logica en metaphysica aan bovengenoemde instelling en haar in dit haar streven te willen ondersteunen." In een vergadering, te houden den 13 dezer, zal een verzoekschrift aan den mi* nister van Binnenlandsche Zaken worden behandeld. BINNENLAND. Bij koninklijk besluit van 10 dezer is bepaald, dat op 31 Oct. 1900 de volgende garnizoensveranderingen zullen plaats hebben van het 3e regiment huzaren het 5e eskadron van Amsterdam naaf 's-Giavenhage en het 2e eskadron van 's-Gravenhage naar Amsterdam. (St. Ct) H.H. M.M. de Koninginnen bezochten Zaterdagavond den lieder-avond in »Dil>" gentia" te 's-Gravenhage van Tilly Koenen en Anton Tierie. De hooge bezoeksters hoorden het geheele programma aan. Aan het slot was het applaus van dien aard, dat mej. Koenen het Wilhelmus toe gaf, hetwelk natuurlijk een daverend applaus uitlokte. Nadat H.H. M.M. vertrokken waren» werd Tilly Koenen herhaald teruggeroepe" en moest een toegift geven. H. M. de Koningin heeft het verlang6" kenbaar gemaakt bij haar bezoek a»0 Amsterdam in April de havenwerken te bezichtigen. De voorzitter van de Amstef' damsche Kamer van Koophandel de he®f Aug. Hendrichs is uitgenoodigd H. M. v°ot te lichten omtrent het havenverkeer c" wat daarmede in verband staat. Bij beschikking van den minister v9" oorlog van 10 dezer zijn met ingang vaI1 1 April benoemd tot tweede klerk bij b®' departement van oorlog, J. F. Haastert' thans onderwijzer aan de openbare burg®r school te 's-Gravenhage, W. C. Lignac e" R. H. Kroef. De minister van Buitenlandsche zak®" geeft 27 dezer wederom een diner aan led®" van het diplomatieke corps en and®fe genoodigden. In de laatst gehouden vergadering het hoofdbestuur van den »Algemeen®r' Nederlandschen Bond van Industriëelen Handelslieden" is met algemeene stenoO10" gekozen tot administrateur-rechtskuod'^ adviseur de heer mr. M. C. Nijland, adv'° caat te Rotterdam. Nederland en Zuid-Afrika. Het protest-comité tegen Engelsche wf® heden in Zuid-Afrika Y r' totnogto® het geheel f351.77* ont -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2