Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau looierstraat 50. 23ste Jaarg. Donderdag 15 Februari 1900. No. 6623. De Drieberkenhof. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per posx door geheel Nederland - 2. Afzonaeriiike Nummers - 0.05 PRIJS DBR ADTKRTKNTIÉN: Van 16 regeisƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaaiae oiaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ^FPICIEELE berichten. Kamer van Arbeid ?00r do Alcohol-Industrie te Schiedam. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schiedam maken bekend, dat op beden een afschritt van het proces-veri>aal, 'errneldende den uitslag der op 13 Februari gehouden herstemming, ter verkiezing 'an een lid patroon van de bovengenoemde atner van arbeid, is aangeplakt, terwijl ^podanig afschrift voor een ieder terGem eente - Secretarie ter inzage is nedergelegd. Schiedam, den 14den Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK L. S. Kennisgeving. Opruiming van sneeuw, enz. Burgemeester en wethouders van öCHTEDAM, In aanmerking nemende, dat op heden by omroeping is bekend gemaakt, dat bin- nen 24 uren de straten en stoepen over eenkomstig art. 10 der verordening ter handhaving van de openbare orde en veilig, heid en op de straatpolitie, van slijk, sneeuw ®n ijs gereinigd moeten zijn. Brengen hierbij ter algemeene kennis, dat oor heden en morgen door hen ontheffing 'erleend is van het verbod om de straat te schrobben. Schiedam, 14 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK L.S. A.LHEMEEJS OVERZICHT. 14 Februari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. In Natal. De toestand blijft voor de Britsche r°epen in Natal steeds zeer bedenkelijk. feuilleton. Naar het Duitsch. 51) X. LuLT?8 'n den a'ond van denzelfden dag. maan li wolken trokken voorbjj de vale hield.' m6t ^a'Ve schijf de nachtwake r«^chenZaCh|t0 Wind deed de drie Berken «n bs»L i1? geheimzinnig gefluister, het dak Sj ïf even den windhaan op Morda 5' Drieberkenhof, het aHift 16 aan een slerke ketting onder rhsteloo« RVan een schuur vastlag, vloog geweld Ins6en mD weer> a'sof hij zich met tyd zond hr trflkkerl- Van tijd tot toaan op. 1J 66n geblaf tot de Binnen was het doodstil. ruste'begevem" hadd<in reeds allen Het rapport in dato 9 Februari van Buller ontvangen, kan te Londen niet anders dan teleurstelling wekken onder elk opzicht. Immers van een doorzetten der operatie is hierin geenszins sprake. De generaal ver klaart eenvoudig voor de derde maal het hoofd gestooten te hebben en gedwongen geweest te zijn tot den terugtocht. Tevens erkent hij echter de stelling der Boeren slechts op goed geluk af, zonder vooraf gaande verkenning te hebben aangetast, een bijzonderheid die waarschijnlijk al zijn operaties langs de Toegela zal blijven ken merken, een noodlot dat op zijn bewegingen in Natal zal blijven rusten, wijl de positie des vijands daar nu eenmaal hoogst moeilijk te verkennen is. Loopt een kleine verken ningstroep gevaar te worden omsingeld, het voortrukken eener grootere macht ont aardt noodzakelijk in een hevig gevecht, waarbij de Engelschen telkens gevaar loopen met bebloede koppen te moeten afdeinzen. De Times ziet Buller's ongunstige positie duidelijk in. Zij acht de kapitulatie van Ladysmith onvermijdelijk en de strategische fouten, in het begin van den oorlog bedre ven, onherstelbaar. Een uiterst magere I troost vindt 't blad in het bewustzijn dat al het mogelijke in bet werk gesteld is, om het belegerde garnizoen te ontzetten, al kwam deze poging in zijne verschillende tempo's Buller dan ook te staan op een verlies van 3200 menschen. (Hierbij niet inbegrepen de verliezen bij Vaalkopkrans, waaromtrent zonderling genoeg door den Britschen bevelhebber in zijn rapport een absoluut stilzwijgen wordt bewaard.) Officieel wordt bekend gemaakt, dat de verliezen van generaal Buller van 5 tot 7 Februari bedroegen 26 gesneuveld en 324 gewond. De Times of Africa heeft een brief ont vangen, die de ware reden onthult waarom de Boeren hun sterke stelling tusschen de Groote en de Kleine Toegela ontruimden Frits was des avonds opvallend kalm geweest. Op de bank onder de drie Ber ken zittend, had hij lang stil in de sche mering gestaard, maar de vuist werd telkens krampachtig gebald. Johannes verwonderde zich ten zeerste over die opvallende kalmte zijns broeders, en zij maakte hem ongerust. Hij liet hem niet uit zijne oogen komen. Zoo was het nacht geworden. Reeds wilde Johannes de oogen voorden slaap sluiten, toen hij Frits hoorde opstaan en zich blijkbaar haastig kleeden. Hij stond ook dadelijk op, maar kon niet meer verhinderen, dat zijn broeder naar buiten vloog, de vale schaduwen van den nacht in Een vreeselijke gedachte kwam bij Johannes op. IJlings schoot hij eenige kleeren aan en volgde zijnen broeder op de hielen. Koel blies thans de opgestoken wind en de door wolken verduisterde maan wierp slechts spaarzaam even een twijfelachtig licht over de stille velden. Mordax ward hoe langer hoe onstuimiger. De drie Berken ruischten, alsof er een booze geest zijn nachtverblijf in had opgeslagen. voor dat de Engelschen vooruitrukten. De hooge stand van de Toegela dreigde de Boeren af te snijden van de stellingen ten noorden der rivier. Volgens bericht aan de Daily Mail te Pietermaritzburg hebben de boeren honderd kanonnen tusschen Ladysmith en de Toegela. Het geschutvuur van de Boeren en de wijze waarop zij hun kanonnen plaatsen verbazen alle ooggetuigen. De ernstige ziekte van majoor Doneton te Ladysmith gaf Joubert aanleiding het verzoek van den majoor om vrijgeleide in te willigen, opdat de man opgepast kon worden. In Zoeloeland. De inval van de Boeren in Zoeloeland wordt bevestigd. Volgens de correspondent van de Daily Mail te Pietermaritzburg be schikt dat Boerenlegertje over 9 stukken geschut en 80 ossenwagens. In een brief uit Pretoria aan de Brussel- sche Petit Bleu wordt verzekerd, dat er tegen het eind van December aan de Ma- poeta, op de grens tusschen Szwazieland en het Portugeesche gebied 2000 Engelsche soldaten zijn aangekomen die op den terug tocht uit Dundee verdwaald zijn en weken lang door Zoeloeland gezworven hebben. Zij zijn zonder schoeisel en in lompen, stervende van den honger op het Portu geesche gebied aangekomen. Hier werden zij ontwapend. Dit zijn 2000 buiten gevecht gestelde Engelschen die men met generaal White te Ladysmith opgesloten waande. VandeWestgrens. De Parijsche Temps verneemt uit Londen De Londonian Night Mercury zegt, dat er groot gewicht wordt gehecht aan de tegenwoordigheid van lord Roberts aan de Modderrivier. Men verwacht bewegingen op de Vrijstaatsche grens, met name een tocht naar Jacobsdal. Onderwijl zal Buller Joubert in Natal vasthouden. Uit het kamp te Modderrivier wordt ge seind, dat generaal-majoor Colvile benoemd Johannes peinsde zich moede over de vraag, waarheen zijn broeder zich kon hebben begeven. Plotseling liep hij terug naar de schuur en liet den hond los. Snel als de wind vloog het dier daarheen - en Johan nes hem hijgend na. Hij vermoedde, dat de nachtelijke tocht den Holenhof gold; maar de hond ging steeds meer zuidwaarts en scheen zeker van zijn spoor te zijn. Zoo ging het een kwartier voort.... Reeds werden de vale omtrekken van het woud zichbaar, altijd duidelijker. De zware eiken, die als vooruitgeschoven posten op schildwacht stonden, doemden op. Op eenmaal ziet hij een helle vlam op flikkeren, nauwelijks honderd schreden vóór zich. Het vlammenschijnsel verbleekte even weder, maar kroop toen langzaam voort ais een vurige slang. »God in den Hemel 1 Hij steekt het woud in brand!" schreeuwde Johannes, doodelijk verschrikt, en reeds flikkerde het vuur verder en verder. Steeds helder der, steeds ijzingwekkender woekerde de vlam naar boven. Aan een zwaren eik geleund, stond Frits en staarde in den vuurpoel, die elke is tot bevelhebber van de 9e divisie, die gevormd wordt. Kolonel Pole-Carew volgt hem op als bevelhebber van de garde brigade. Meer dan 1000 vluchtelingen uit Barkley West zijn in het kamp bij Modderrivier aangekomen. Zij werden gezonden door commandant van de Boeren, die verklaarde dat hij niet langer voor de vluchtelingen zorgen kon. Zij meldden dat er in het gewest geweldige nood heerschte. Volgens een officieele kennisgeving is er te Londen uit Kaapstad bericht gekomen, dat kolonel Kekewich den lln uit Kimberley seinde Kimberley is den 8n den geheelen dag beschoten. In den morgen van den 9n viel er bij Alexandersfontein een klein infanteriegevecht voorhet duurde twee uur. De toestand is overigens onveranderd. De Times verneemt uit Kimberley van 9 dezer. Het zware bombardement wordt voortgezet. Het brengt veel schade toe aan de gebouwen. Een blanke werd gedood een andere gewond. De Pall Mall Gazette heeft een telegram gekregen uit Mafeking, zonder dagteekening, over Gaberones, dd. 2 Februari, luidende Kolonel Baden-Powell heeft een mededeeling ontvangen van Lord Roberts, waarin deze in een paar weken ontzet beloofde. Levensmiddelen zullen er genoeg wezen. De Boeren hebben hun voornemen te kennen gegeven niet te vechten, maar de bezetting uit te hongeren. Een draadbericht uit Rensburg in dato 12 dezer meldt: Hobkirs en Bastaardsnek, Zaterdag door de Boeren bezet, zijn weer door de Engel schen ingenomen, nadat de Boeren door granaatvuur verdreven waren. Later wordt weer gemeld De Boeren hebben de Britsche voorposten op den westelijken vleugel weer terugge drongen. Alle voorposten te Bastaardsnek, Hobkirks enz. zijn naar Modderfontein terug- volgende seconde machtiger werd en hoo- ger ging. Het was alsof er vurige slangen tusschen de dikke boomen voortslingerden en onophoudelijk beproefden naar de hoo ge kruinen op te kronkelen. In de dikke, droge humuslaag, in het dorre bout en het overvloedige struikgewas vond het verterende vuur overvloedig voedsel. Het hooge woud werd geblakerd en verschroeid, straks zouden die eeuwenoude stammen daar staan zonder bladeren, zonder bast Frits staarde het ontzettend schouwspel aan met een boosaardigen grijnslach. Het verstand van den ongelukkige had werkelijk geleden onder al de feiten, die er waren afgespeeld. Dezen middag was er den laatsten stoot aan gegeven, en zoo was hij brandstichter geworden. Het trotsche pralen van den vijand had hem dien boozen lust ingeblazen. Neen, de Holenhof zou geen pleizier hebben van hetschoone woud. Het moest vernietigd worden, dat was nog het eenige middel tot bereiking van het doel!Het moest vernietigd worden die éene gedachte woedde ten slotte nog slechts in het hoofd van den rampzalige. Ter neer geslagen moest e trotschheid van den Holenhof met vlammend roede! (Wordt verveld.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT wmromnmm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1