de stilzwijgende overeenkomst, dat er geen inboorlingen in dezen oorlog betrokken zullen worden. Ik mag erbij voegen, dat besloten is dat, indien in de territoriën der inboorlingen in de Kaapkolonie opzettelijk invallen door de Boeren gedaan worden, de inboorlingen aangespoord en op alle manieren bijgestaan zullen worden om zich te verdedigen. Daarna stelde Yerburgh aan Balfour de vraag of, met het oog op het feit. dat de Boeren Zoeloeland waren binnengedrongen en de inboorlingen hadden aangevallen als mede dat inboorlingen door de Boeren gebruikt waren ais gewapende oorlogvoe renden, hij nog bleef bij zijn mededeeling dat er in dezen oorlog geen inboorlingen troepen door de Britsche regeering gebruikt zouden worden en of dezelfde belofte nog toepasselijk was op de Indische inboor lingentroepen. Baliour antwoordde, dat Yerburgh terecht zijn vraag in twee verschillende paragraten had gescheiden. Ik behoef nauwelijks te zeggen zeide hij dat er geen gelijkenis bestaat tus- schen de zwarte stammen van Zuid-Afrika en de inlandsche troepen van Indië. Wij zouden er trotsch op zijn deze laatsten welkom te heeten en deden dat in eiken oorlog, die onder gewone omstandigheden gevoerd werd. De politieke mededeeling, waarop Yerburgh het oog had, was gegrond op het denkbeeld, dat de oorlog in Zuid- Atrika niet onder gewone omstandigheden zou gevoerd worden en bij wederzijdsch goedvinden was het wenschelijk geacht, dat de oorlog beperkt zou blijven tot de beide Europeesche rassen, die er voornameijjk bij betrokken waren. Zoo de Boeren een met dat denkbeeld strijdige gedragslijn volgen, zullen wij ons vrij achten om ons besluit opnieuw in overweging te nemen. Toe juichingen Courtney vroeg, of Balfour zorg zou dragen, dat de volstrekste zekerheid ver kregen werd nopens de waarheid en daad werkelijkheid van aanvallen der Boeren op inboorlingenof hij wel wist, dat er bij dit zoowel als bij vele andere voorbeelden van beweerde schending van de oorlogspraktijk, beschuldigingen en tegenbeschuldigingen aan beide zijden bestonden. Balfour antwoordde, dat er geen bewe ringen vernomen waren van schending der oorlogspraktijk en verzekerde Courtney, dat het nauwgezetste onderzoek zou worden ingesteld. Brodrick deelde mede, dat de conventie ter vreedzame beëindiging van internationale geschillen, vastgesteld in den Haag en in October 1899 geteekend, voorzoover het ministerie wist nog niet geratificeerd was door de regeering (wetgevende macht) van eenige der geteekend hebbende mogend heden. De Engeldche regeering zal bereid zijn vier personen die in het arbitrage-hof zitting zullen kunnen nemen, aan te wijzen, wanneer de ratificatie zal hebben plaats gehad. De minister verzekerde ten slotte nog, dat de regeering al haar aandacht wijdt aan den toestand in Delagoabaai en zij in voortdurende verbinding blijft met den admiraal-commandant in die wateren en den Engelschen consul te Lourengo Mar- quez. De supplementaire begrooting van oorlog werd aangenomen met239 tegen 34 stemmen. In de commissie vergadering van het Lagerhuis ter behandeling van de aanvul- lingsbegrooting verzette zich de lersche afgevaardigde W. Redmond tegen de ver meerdering van het Engelsche leger met éen enkelen man. Het Engelsche leger werd zeide hij thans gebruikt in een oorlog, die een beleediging was van God geroep oh, ohDeze oorlog was door het christe lijke Engeland ondernomen tegeneen door en door christelijk volk, dat alleen zijn onafhanke lijkheid wenschte te behouden. De nederlagen en tegenspoeden der Engelschen waren te wijten aan het feit, dat hun zaak onrecht vaardig was. Het Lagerhuis heeft de 4aanvullingsbe- grooting aangenomen met 239 tegen 34 stemmen. Een belangrijke bijeenkomst van leden der liberale partij had eergisteren-middag min of meer in het geheim te West minster plaats. Zij werd bijgewoond door verscheidene liberale parlementsleden, waarvan velen redevoeringen hielden. Alleen de Manchester Guardian heeft een uitvoerig verslag van de bijeenkomst. Daarin werden vijf resoluties aangenomen, waarin de oorlog tegen de Boeren ver oordeeld wordt als een misdadige misslag, aanhankelijkheid wordt betuigd aan de oude whig-politiek van Canning, Fox, Gladstone, Bright en Cobden en geprotes- teerd tegen het imperialistisch verove- ringsbeleid, dat de begrootingen van oorlog verzwaart, dank betuigd aan Harcourt, Morley Bryce, Courtney en andere woord voerders tegen den oorlog. Besloten werd geld bijeen te brengen voor de oprichting van een bond met den inhoud der hier gemelde motiën tot program. De hoogbejaarde koningin van Groot- Brittannië ondervindt mede de onaangename gevolgen van den oorlog wijl zij er haar jaarlijksch voorjaarsuitstapje door bemoei lijkt ziet. Koningin Victoria heeft nog geen officieele opgave gedaan van het tijdstip waarop zij naar het vasteland denkt te vertrekker.maar men verneemt, dat de Koningin, hoewel alle toebereidselen ge maakt zijr. voorde reis, in Engeland wenscht te blijven, totdat het nieuws van het oorlogsterrein bevredigender wordt. De te Berlijn sterk heerschende influenza heeft ook den opperburgemeester Kirschner aangetast. De staatssecretaris von Bülow is insgelijks reeds eenige dagen bedlegerig, evenals zijn vrouw. Om op te knappen is de Keizer voor eenige dagen naar het jachtslot Hubertusstock vertrokken, waar heen de Keizerin hem volgt, zoodra de prinsjes Oscar en Joachim, die eveneens licht ongesteld zjjn, weer beter zijn. Het huwelijk van de kroonprinses-weduwe Stephanie van Oostenrijk, zal 10 Maart te Miramare door den bisschop van Triëst worden voltrokken. op den eerstvolgenden repetitie-avond, Dins dag 20 Februari, gevierd worden. Onze hartelijke gelukwensch aan het jubileerend koorgezelschap, dat in zijn 20- jarig bestaan de vaan der ware kerkelijke toonkunst zoo hoog heeft gehouden. Zij 't, in t bijzonder den zeven jubilarissen, met al hunne medeleden, gegeven, na vijfjaren het zilveren feest met alle opgewektheid te vieren 1 ^tads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 16 Februari 1900. „In honor em Dei". 1880 16 Februari 1900. Heden herdenkt het koorgezelschap der parochiekerk O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans, aan den Singel, zijn twintig jarig bestaan. Het koorgezelschap In honorem Dei is opgericht 16 Februari 1880 (datum van vaststelling van het reglement) om dienst te doen in de Singelkerk, die, met hare plechtige inwijding, den 12u Mei 1881, voor den heiligen dienst geopend werd. Van de oprichters zqn op 't oogenblik nog lid de heeren M. L. Honnerlage Grete, J. D. Kramers, Th. E. J. Kramers, J. Bou- man, H. Wendt, H. P. Wijsbroek eif Th. Nieberg. Het koorgezelschap stelt zich ten doei het zingen bij de godsdienstoefeningen van liturgische en gewijde muziek volgens den geest der H. Kerk en met stipte inacht neming der Kerkelijke wetten. Van dezen gulden regel is het gedurende de 20 jaar van zijn bestaan nooit afge weken. Steeds heeft het ons de heerlijke kerkelijke muziek doen hooren, die niet enkel tot bewonderend luisteren voert, maar tot ware godsvrucht opwekt, Nog op bijzondere wijze onderscheidt zich dit koorgezelschap door de nauwe vereeni- ging die er bestaat tusschen de koorleden en de geestelijken, die geregeld de repe- titiën en oefeningen van het gezelschap bijwonen zeker het beste middel dat tot bevordering van den waren kerkdijken geest in heel het optreden van het gezel schap kan worden aangewend. Het herdenkingsfeest zal dan ook door heeren geestelijken en koorleden gezamenlijk Ned. Zuid-Afr. Ver. Gisteren-avond had de aangekondigde ver gadering plaats van de alhier pas op gerichte Afdeeling der Zuid-Afnkaansche Vereeniging. Tengevolge van het slechte weder was de opkomst der leden slecht. De heer Dr. Vinkesteijn bracht het ver slag uit der vergadering van het hoofdbe stuur met de vertegenwoordigers der afdeeling. Daar dit verslag evenwel niet voor openbaarheid bestemd is, kunnen we, hoe belangrijk het overigens was, hiervan niets mededeelen. Door de, vergadering werd bepaald, dat de bepalingen van het reglement der afdeeling Haarlem voorloopig zullen worden overgenomen voor deze afdeeling, totdat in de eerstvolgende algemeene vergadering (in Mei a. s. te houden) een nieuw regle ment zal zijn vastgesteld. Op verzoek verklaarde het voorloopig bestuur zich bereid de zaken der afdeeling te blijven leiden tot het reglement zal zijn vastgesteld, terwijl dit bestuur werd aange vuld met de heeren Dr. C. J. Vinkesteijn en J. H. Houtman. Nadat besloten was om in het belang der Zuid-Atrikaansche vereeniging een spreker uit te noodigen tot het houden eener lezing, werd de vergadering gesloten. Tot heden zijn er nu 46 leden tot de afdeeling toegetreden. Van Rotterdam naar Oud-Beierland is een gezin verhuisd met den inboedel en alles in éen verhuiswagen. Bij de aankomst bleek een kind overleden te zijn. De Kralingsche politie is er in geslaagd de hand te leggen op vijf beruchte ijzer- dieven, een artikel waarvoor in den laatsten tjjd weder veel liefhebberij schijnt te be staan, waarschjjnljjk in verband met de tegenwoordige hooge ijzerprijzen. Een twee tal pohtie-agenten die gisteren-ochtend in Bosland surveilleerden, zagen nl. in het Boerengat aldaar een boot, waarin twee kerels gezeten waren, terwijl bij onderzoek bleek dat de boot geladen was met circa 500 kilo oud ijzerwerk dat bleek afkomstig te zijn van de werf »De Industrie" van PSmit Jr. aan de Varkenoordsche kade te Hillesluis. De twee kerels werden gearresteerd, terwijl ook nog twee anderen, die mede bij den diefstal betrokken waren, spoedig daarop in de woning van een hunner gearresteerd werden. De boot bleef inmiddels onder bewaking der politie in het Boerengat liggen. Kort daarop vertoonde zich de 22-jarige opkooper Mozes S. uit de Raamstraat te Rotterdam, die de lading in ontvangst kwam nemen, doch geweldig schrok toen hij deze onder bewaking der politie vond. Ook hij werd dadeijjk gearresteerd en nu bleek het dat de dieven geheel op zijn last hadden gehandeld en ook de boot, die aan hem toebehoorde, door hem aan de dieven verstrekt was. Alle vijf, meest recidivisten, hebben be kend, en zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Aan de Kralingsche politie komt voor haar actief optreden alle hulde toe. Gisteren-middag 3 uur werd de opkooper overgebracht naar de cellulaire gevangenis en de 4 dieven naar het Huis van Bewaring. De 12 jarige A. de V., wonende in de Van Meekerenstraat te Rotterdam, waagde zich met zyn broertje op het ys aan den Boezemsingel. Beiden zakten er door, doc h terwijl de jongste er spoedig uit was> werd de oudste eerst na veel inspanning bewusteloos op het droge gebracht. Stf dit reddingswerk onderscheidde zich d« heer G. Leydekker, keurmeester der voe dingsmiddelen, die zich te water begaf en later het bewustzijn hielp opwekken- Toen de heer Leydekker aanstalten maakte om den drenkeling te redden, gaf hij aan der omstanders een kistje met een plombeertang in bewaring, toen hij later het kistje terugkreeg, was de tang daaruit verdwenen. Uit Kethel wordt aan de Ct. gemeld De broodbakker A. v. d. G. reed onlangs van Delft naar zijne bakkerij terug en nam bij de Zwet iemand met zich mede. Deze vertelde, dat hij collega was en uit N. B. naar Holland gekomen om het Hol- landsche brood te leeren bakken om daarna een bakkerij over te nemen. Hij was f 27.000 rijk, heette Stoop van Strijen, had rijke familie, enz. enz. V. G. dacht: »Dat is iets voor mij", en den volgenden dag was het jongmensch reeds bij hem in dienstbinnen veertien dagen werd de notaris ontboden, want het jongmensch had de zaak gekocht met een winst van f2500. De notaris weigerde echter akte op te maken zonder borgen of een storting van f1000. De kooper kon hieraan niet voldoen, doch zou het geld bij zijn moeder te Breda gaan halen. Hij is in het bezit van eenige geleende gelden en met achterlating van een oude reistascn, voorzien van aanmaningen tot betalen, afgereisd en nog niet weergekeerd. Te Maasland doet zich het geval voor, dat een aspirant-kiezer, die als inwonende zoon» behalve vrije kost en inwoning een voldoend loon heeft ontvangen, wellicht niet op de kie zerslijst zal geplaatst worden. Wat is het geval? De vader van den bewusten pesoon is in Januari van dit jaar overleden, en de verklaring van vader, bij de wet gevorderd, kan dus niet gegeven worden. Of de burgermeester der gemeente genoe gen zal nemen met de verklaring, een jaar geleden door den zelfden vader ten gunste van zijn zoon afgelegd, weet men niet. De 81-jarige heer E. J. Du Cellicé Mul ler herdacht gisteren den dag, waarop bij voor 30 jaar geleden als commissaris van politie te Delft in dienst trad. BINNENLAND. De Koningin heeft een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld voor het inter nationaal concours, door de gilde St. Sebas- tiaan te Oosterhout uitgeschreven ter gelegenheid van haar 150 jarig bestaan op 21 Augustus. Genoemde gilde werd indertijd door prins Willem IV opgericht en de door den stichter afgegeven «stichtingsbrief" draagt niet alleen diens handteekening, maar eveneens de handteekening van koning Willem III, prins Frederik, prinses Sophie, groothertogin van Saksen-Weimar en Koningin Wilhelmina- Aan de Koningin-Moeder is thans verzocht ook Haren naam daaraan te willen toevoegen- De minister van Justitie heeft bij be sluit van 13 Februari, aan A. W. Jacobs» W. Schneijderberg en M. Waag, alle" agent van politie te Rotterdam, zijn bij' zondere tevredenheid te kennen gegeven wegens hun flink, voortvarend en moedig optreden, in zake een poging tot diefstal met inklimming en geweldpleging door twee vereenigde personen in den nacht van 21 op 22 Mei jl., waarbij de daders van het feit zijn gearresteerd, niettege"' staande door het afgaan van een pistool schot bleek, dat zij van een vuurwapen waren voorzien en er alzoo gevaar bij <1'® arrestatie was verbonden. Hiervan geschiedt eervolle vermelding het Algemeen Politieblad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2