natuurlijk een algeheele verandering van tactiek noodig. De Engelschen zullen thans de Boeren iedere duim breedte gronds met bloedige verliezen moeten betwisten. Uit elke rots, uit elke kloof bedreigt hen de vijand. De kans op verrassingen en de ge varen zijn voor Roberts' leger onzettend toegenomen, en een zeer groot gedeelte zijner troepen zal de Britsche bevelhebber noodig hebben tot dekking zijner commu nicatielijnen met de Kaapkolonie. Als een merkwaardig feit mag worden opgemerkt dat, terwijl de pers van het vasteland aan een betrekkelijk gemakkelijk zij het dan ook bloedig te behalen eindsucces door Engeland niet meer schijnt te twijfelen, een blad als de Standard het orgaan der Salisbury-partij een toon lager zingt. »Wij moeten ons niet voor stellen, zegt het blad, dat de vruchten van de overwinning ons zoo maar in den schoot vallen. Wij weten thans hoe moeilijk het is te zegevieren over het harnekkig vol hardingsvermogen van den Boer, zoodra deze eenmaal zijn besluit heeft genomen zich te verdedigen. Het departement van oorlog heeft van Lord Roberts uit Osfontein, dd. 2 Maart 's avonds het volgende telegram ontvangen Ik ben juist van een haastig bezoek aan Kimberley teruggekomen. Ik ben zeer vol daan over de geestdrift, die ik bij de ingezetenen van Kimberley heb gevonden. Wat onze zieken en gewonden betreft, alle openbare gebouwen zijn in hospitalen veranderd. Ik was getroffen door de vriend schappelijke wijze waarop de gewonde Boeren en onze mannen met elkaar praatten over hun ondervindingen in den veldtocht. Ik was er zeer over verheugd te zien, hoe onze soldaten hun rantsoen deelden, voordat zij hun marsch naar Modderrivier ondernamen. Sommige arme kerels hadden ergen honger, nadat zij in hun lager gebrek hadden geleden. In den Vr ij staat en de Kaap kolonie. In dato 2 Maart wordt uit Bloemfontein hoofdstad van den Oranje-Vrijstaat, het volgende gemeld De republikeinen hebben besloten, de streek rondom Rensburg te verlaten. De terugtocht werd behouden uitgevoerd onder bescherming van bereden burgers Officieel is hier bekend gemaakt, dat Cronjé en zijn troepen ten getale van twee a drie duizend man zich den 27sten Februari hebben overgegeven uit gebrek aan voe dsei en krijgsvoorraad. De President heeft een opwekkende boodschap uitgevaardigd aan de burgers in Natal die terugtrekken naar de Biggarsbergen. De President keert mor gen naar Pretoria terug. Uit dit telegram blijkt dus dat de presidenten van Vrijstaat en Transvaal met elkaar overleg plegen, niet te Bloemfon tein, zooals eerst gemeld werd, maar te Pretoria. Verscheidene oorlogscorrespondenten mel den, dat de Boeren zich samentrekken achter Osfontein ten noord-oosten van Koed- oesranddrift. Volgens den correspondent der Daily Mail voeren, De Wet, De la Rey en Botha het bevel, maar wachten zij op ver sterkingen onder Joubert; volgens andere berichten moet doze Boerenmacht Roberts' opmarsch alleen vertragen, maar niet trachten Bloemfontein ernstig te verdedigen. In dato 4 Maart seint lord Roberts uit Osfontein. Clements bericht dat zijn vooruitgescho ven troepen Achtertang bezet hebben dat de spoorwegverbinding tot Jouberts wis selplaats hersteld zal zijn, maar dat de vijand zich nog met zekere macht te Nor- valspunt ^bevindt. Gatacre seint, dat het aantal der Boeren te Stormberg dagelijks vermindert. Baden-Powell bericht, dat a lies den 15 Februari te Mafeking wel was en 's vijands werkdadigheid overal met gelijke activiteit aan de zijde der verdedigers be antwoord werd. Mijn stelling te Osfontein is onveranderd. Een draadberiGht uit Colesberg in dato 4 dezer meldt het volgendeBritsche troepen met twee kanonnen verkenden gisteren de wagenbrug over de Oranje rivier, welke onbeschadigd werd bevonden. Aan den anderen oever werden ongeveer vijftig Boeren gezien, die terugtrokken toen er een granaat geworpen werd. HetEngel- sche kamp werd verplaatst naar Bamery, zeven mijlen ten noorden van Colesberg. Uit Dordrecht (Kaapkolonie) wordt in dato 4 dezer gemeld Na een nachtelijken marsch valt Bra bants koloniale divisie thans de Boeren aan in een sterke stelling op Labuschag- nesnek. Volgens later bericht hebben de Engelschen de stelling der Boeren bezet. Deze trachtten haar te hernemen, maar werden ten slotte afgeslagen met zware verliezen. De verliezer, der Engelschen bedroegen zes dooden en vijftien gewonden. In Natal. Een telegram van generaal Bulier uit Ladysmith geeft weer overvloedig bewijs wat een snoever deze hemelhoog, ook als een sober en uitnemend mensch geprezen generaal, is. Ik bemerk, zegt hij, dat de nederlaag der Boeren vollediger is dan ik had durven denken. Dan moet, zouden wij zeggen die nederlaag vvel ontzettend geweest zijn, want Buller's verbeelding over de slagen die hij den vijand toebrengt, is groot gebleken. En waaruit blijkt die volledige nederlaag Het heele district is van de Boeren schoon. Een leek zelfs zou durven zeggen Maar, generaal, bewijst dat niet, dat de vijand die u nog zulke zware verliezen toege bracht heeft, slechts een kleine schare was, terwijl de andere met de kanonnen ordelijk aftrokken. Wat ons niet duidelijk is, dat de Boeren groote hoeveelheden ammunitie hebben achtergelaten. Was er geen tijd deze mede te nemen? Of zijn ze vergeten? En die twee kanonnen Misschien waren het be schadigde of versleten stukken. Er is om Ladysmith genoeg geschoten om ettelijke vuurmonden onbruikbaar te maken. Oorlogscorrespondenten te Colenso en te Ladysmith geven bijzonderheden over Bullerslaatste gevecht, waarin de Engelschen met geestdrift streden, wetende dat Cronjé zich overgegeven had en over den over haasten terugtocht der Boeren bij Lady smith, waarbij zij echter al hun kanonnen zouden medegevoerd hebben, op twee na waaronder Long-Tom. Volgens Ons Land van Zaterdag jl. begon generaal Joubert Zondag reeds zijn troepen om Ladysmith te verplaatsen. Ten einde de Engelschen in den waan te laten, dat het beleg met alle kracht werd voort gezet, bleel Groblers Kloof bezet. Ander oorlogsnieuws. De Standard and Diggers News meldt, dat drie Engelsche officieren uit Pretoria ontsnapt zijn gebruik makende van een storing in het electrische licht. Het zijn de kapitein Halvane en de luitenants Mesurier en Broctie. De correspondent van de Daily Mail te Kaapstad verneemt, dat De Villiers, Hofmeyr en Te Woter naar Engeland zullen ver trekken om het oordeel van den Afrikaan- derbond ten aanzien van gunstige vredes voorwaarden aan het parlement en het Britsche volk voor te leggen. De Times, in een hoofdartikel den toestand in Zuid-Afrika besprekende, zegt nog eens, dat elk vertoon van zwakheid, ook maar den schijn van te willen toegeven, elke aarzeling van de Britsche regeering tegen over bet buitenland in het aankondigen van haar onherroepelijk besluit om de republieken in te lijven, verderfelijk zou zijn voor het rijk. Volgens draadbericht uit New-York bevat de World aldaar een telegrafisch verslag van een interview met dr. Leyds, waarin deze zou verklaard hebben, dat president Kruger bereid was scheidsrecht terlijke uitspraak te aanvaarden op den grondslag van de onafhankelijkheid der republieken en dat hij vrede begeerdeDe gezant geloofde niet, dat de Vrijstaters zich zouden afscheiden arbitrage was altijd hun leus geweest. Aan een banket door de kiezers van den Franschen Kamervoorzitter Deschanel te zijner eere aangericht, zeide deze naar aanleiding van de tegenwoordige wereld gebeurtenissen. Als men de zwakken niet ter hulp snelt, hoe bewonderenswaardig en heldhaftig zij ook zijn mogen, is het gevaarlijk en onvoorzichtig te sarren en te beleedigen. Moge wij ons niet laten scheiden van de groote plichten, welke de vastelandsoorlogen van de tweede helft der eeuw ons opleggen. De vergadering van de Italiaansche Kamer was Zaterdag stormachtig. Aan leiding daartoe gaf de eisch van de uiterste linkerzijde om hoofdelijke stemming over het congres. De uiterste linkerzijde maakte een helsch leven. De voorzitter sloot ten slotte de vergadering, terwijl hij de houding van de uiterste linkerzijde laakte. De hertog van Veragua,die den Duitschen kroonprins de orde van het Gulden Vlies zal overbrengen, is aan het hoofd van het Spaansche gezantschap te Berlijn aan gekomen. Volgens een telegram van den correspon dent der Times te Shangai heeft de kei zerin-regentes van China een besluit uitge vaardigd, waarbij aan de onderkoningen en gouverneurs gelast wordt, allen op te sporen die aan de bewegingen tot het verkrijgen van hervormingen deelgenomen hebben, en hen in hechtenis te nemen. Men vreest, dat dientengevolge geweld zal gebruikt worden tegen christenen. De Engelsche Katholieken en de Oaaervatore Romano. De Agence Havas meldt, dat te Londen een vergadering heeft plaats gehad van Engelsche Katholieken, ten einde mid delen te beramen om den H. Stoel te bewegen, de Osservatore Romano de pu blicatie van Boersch-gezinde artikelen te doen staken. In die vergadering werd o. a. een brief voorgelezen van Zijne Emi- minentie kardinaal Rampolla als antwoord op een protest van den hertog van Norfolk tegen de houding van de Osservatore. In dat schrijven verklaart de kardinaal dat de H. Stoel niet verantwoordelijk is voor de beoordeelingen, voorkomende in de Osservatore. Overigens verlangt de Paus, als stedehouder van Christus, niets vuriger dan de staking der vijandelijkheden. De ter vergadering aanwezigen namen een resolutie aan, waarin zij verklaarden, zich voor den H. Stoel te buigen in alles wat betrekking heeft op geloofszaken, maar dat zij zich wat de staatszaken van hun vaderland aangaat, scharen aan de zijde hunner landgenooten. Mads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 5 Maart 1900. Ondersteuningsfonds Nèd. R. K. Volksbond, De vergadering Zondag-middag 12£ ure door de leden van het ondersteuningsfonds van den Ned. R. K. Volksbond in het Bonds- gebouw gehouden, had ten doel, te voorzien in den financieelen toestand van het fonds, die door den voorzitter, de heer W. Blok' de vergadering openend, allertreurigst werd genoemd. Terwijl de inkomsten belangrijk zijn verminderd, zijn de uitgaven door het groot aantal zieken zóo gestegen, dat het bestuur, nog geholpen door het hoofdbestuur, er toe is moeten overgaan tijdelijk, in plaats van tl, per dag 10.75 per dag of f4.50 per week uit te keeren. Wel is in den laatsten tijd eenige voor uitgang te bespeuren, doordien het aantal zieken minder wordt, maar de hoofdzaak is, dat er te veel zieke leden in het fonds zijn, die jaar in, jaar uit, het gewone ziekengeld trekkend, de kas van het fonds bezwaren. Blijft die toestand bestendigd, dan zal het fonds dubbel schade lijden, doordien oude leden het blijven bezwaren en het jonge leden zal moeten missen. Daarom meent het bestuur een verandering van eenige artikelen te moeten voorstellen, die tot beter resultaat zal leiden. De voorgestelde verandering van artikel daarna door den secretaris, den heer van der Spek, voorgelezen, beoogt, dat éen en dezelfde ziekte twee achtereenvolg0" boekjaren ziekegeld zal worden gegeV en zij die aan kwalen lijden, geen ziekeng6^ zullen ontvangen, maar een jaarlijksche Pf van f 10 a 115, al naar gelang de kas ''et toelaat, tot een maximum van 2 van be beschikbare kapitaalgegageerden zijn van het betalen van contributie. Over dit voorstel ontspon zich eene Ul1 voerige discussie. Terwijl velen bun^ instemming met de voorgestelde wijzig1"6 betuigden, opperden anderen het bezwa"1' dat men, na jarenlang in zijne gez°" dagen tot het tonds bijgedragen te hebbe"> van het genot van ziekegeld zou verstok01' zijn, wanneer men later door een kwaa getroffen wordt; men achtte het billijk "a de maatregel alleen op bedoelde oude led0" zou worden toegepast. Ten slotte vereenig* den de leden er zich mede, de voorgestel"6 wijziging als tijdelijke algemeene maat' regel (voor 3 jaren), onmiddellijk in te gaa"> vast te stellen. Meer bezwaar ontmoette nog de voor* gestelde wijziging, dat het ziekegeld eei'S na zes dagen ziekte zou ingaan, zooba eindelijk besloten werd onveranderd '6 behouden de bepaling, dat het ziekenge' met den derden dag intreedt. Algetne0" werd daarentegen de wenschelijkheid erken"i dat het vereischte briefje uiterlijk 's m'"* dags 2 ure (na de laatste dokters-recepti0"' bij het bestuur zou worden ingediend, ,0°' einde een moeitevolle werkdag niet ais 000 eerste ziekedag tegelijk te doen gelde"' Nadat deze wijzigingen waren goedg0" keurd, werd nog over enkele ander0 aangelegenheden gesproken. Algemeen wei" de wenschelijkheid erkend met ander0 fondsen voeling te houden daarentegen d" uitsluiting der leden van die fondsen "'6' beaamd. Na de mededeeling dat reeds in de tw"6 eerste maanden van dit jaar f1276 aa" ziekegeld was uitgekeerd werd ten slo"6 nog de wenschelijkheid, besproken ee"6 uitvoering ten bate van het ondersteuning5' fonds te geven, waartoe verschillende led0" van de betrokken onderafdeelingen de med0' werking dier afdeeiingen reeds toezegd0"' De ingang van het nieuwe seizoen word' ons heden op eigenaardige wijze aang6' kondigd de Beiersche kapel, onder direct6 van H. UJrich, doet weder hare opwekkend0 tonen hooren in onze stad, die aan e0" beetje opvroolijking zeker wel behoefte heef1' Als de vzomersche dagen" nu waa" spoedig volgen, zullen wij de Beier00 terecht als Lenteboden mogen begroete"' Bij de veiling van postzegels enz., ult de nalatenschap van wijlen den heer Fra"z Voelker, van Maandag tot Donderdag in het Nut te Rotterdam gehouden do"r de auctionnarissen J. L. Van Dieten 6° A. M. Van Hoek, werd voor een exempt Rumenië Moldau 1858, f1200 besteed. P" kooper is een bekende Duitsche verzatn0' laar. Nog werden voor verscheidene exe"5' plaren besteed varieerend tusschen f 15 e° f65. Voor een album, inhoudende rui"1 4600 zegels is f530 betaald. Zaterdag-middag is de arbeider Van bij het aansluiten van materieel van tre1" 6 op het station Rotterdam D. P. tussch6° de buffers bekneld geraakt en zooda"'" verwond, dat hij tijdens de overbrengt naar het Ziekenhuis aldaar isjfoverlede". Zondag-avond omstreeks half tien uur te Rotterdam brand uit op een gem06fl schappelyken zolder van pand no. 50 de Jan van Loonslaan ten huize van zeker0J M. Bierling. De brand, die zich ernstig d0e aanzien, bleef beperkt tot de boven verdiept' Met behulp van twee slangen op de wat0r leiding was het vuur in één uur tijds geblus"^' Ongelukken hadden niet plaats. De Afrika-reiziger van Maassluis is W06^ terug. Woensdag-avond stond de jeugdté Joh. M. weer voor zijn ouders, 't Was J>0^ te machtig geworden, zoo zonder afsch6' genomen te hebben het ouderlijk hui5 verlaten, en daarom keerde hij, te aangekomen, op zijn schreden terug zagen zijn ouders, ten zeerste verhe"£ hem weer bij zich. Voorloopig zijn nu de plannen voor verre reis op zjj gezet en zal hij zijn enerS' 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2