berg in de buurt van Tabanchu waren aangekomen, toen noordelijk genoeg waren om geen vrees meer te hebben, dat zij afgesneden zouden worden. De troepen die allen het zuidelijk deel van den Vrijstaat hebben verlaten, worden te Winburg verwacht. In de eerste paar dagen zullen Grobler en Olivier zich met gene raal De Wet vereenigen, waarna de fede ralen lord Roberts een geduchten tegen stand zullen bieden. In dato 27 Maart wordt uit Kroonstad geseind De la Rey ligt ziek aan influenza, Smits heeft nu het bevel over de Transvaalsche gevechtslinie. Commandant Grobler bericht, dat hij Ladybrand heeft hernomen, nadat de Engelschen er een uur in geweest waren. Landdrost Van Gorkum en veldkornet Smith zijn gevangen genomen. De Engelschen verloren éen gekwetste en drie gevangenen. Zij vluchtten in de richting van Maseroe. De schermutseling had plaats bij Brandfort. Vier lansiers sneuvelden en zes werden er gekwetst. Michaël Davitt is te Pretoria aangekomen en door door den onder-secretaris van buitenlandsche zaken ontvangen. LafFan seint uit BloemfonteinDe Johannesburgsche politie heeft den Vrij- staatschen generaal Prinsloo, die naar zijn boerderij was gegaan zonder zijn bevel neer te leggen, gevangen genomen. Engelsche lanciers hebben gevankelijk te Bloemfontein binnengebracht, drie Boeren uit de boerderij aan de Modderrivier, in de nabijheid waarvan er op de Engelsche offi cieren geschoten is. De Boeren worden daarvan beschuldigd. De correspondenten van de Engelsche bladen, melding makende van lord Roberts voorgenomen reis naar Kaapstad, zeggen, dat men niet voor einde April belangrijke krijgsverrichtingen verwacht. Een blijkbaar vertraagd telegram; uit Mafeking dd. 16 dezer, meldt het volgende Aan de belegering is weer meer of min der macht onttrokken, daar de Boeren zich to Ramatlaba na samentrekken om zich tegen het voorttrekken uit het noorden van Plumer's ontzettingstroepen te verzetten. De mondkost is nog bevredigend, wat de hoeveelheid aangaat, hoewel de hoedanig heid zeer armzalig is, daar het voedsel hoofdzakelijk bestaat uit haver en paarde- vleesch. Men verwacht, dat de rantsoenen weldra nog verder verminderd zullen moeten worden. De Londensche bladen melden, dat ze een particulier telegram uit Mafeking heb ben ontvangen, dat alles er den 20sten in orde was. De Daily Mail verneemt uit Fauresmith dd. 29 MaartJagerfontein en Fauresmith zijn heden-ochtend zonder tegenstand door generaal Clements bezet onder groot vertoon van geestdrift. De Kaapsche hooge commissaris sir Milner is gisteren te Bloemfontein aange komen. In het hospitaal te Simonstad is eer- gisteren-avond weer een gevangen Boer in het hospitaal overleden, zoo dat er sinds Zondag zeven gestorven zijn. In het hospitaal komen dertig gevallen van mazelen en vijftien gevallen van thyphus voor, en dan nog een groot aantal op de transport schepen aan het eind van de week naar 1st. Helena vertrokken. De Times verneemt uit Melbourne Ge peupel heeft de Duitsche vlag neergehaald van het Provincie hotel waarvan de eigenaar een Boerenvliend heet. De Duitsche consul eischte, dat een regeerings ambtenaar de vlag weer zou hijschen in tegenwoordigheid van de plaatselijke overheden. De gouver neur der kolonie wees dien eisch at, maar betuigde zijn leedweezen over het gebeurde en beloofde bestraffing van de daders. De Duitsche consul zendt de stukken naar Berlijn. De Times verneemt uit St. Petersburg De Russische regeering heeft op het verzoek om bemiddeling in gelijken geest geant woord als de andere mogendheden haar antwoord gelijkt nog het meest op dat van de Nederlandsche regeering. Hadden presi dent Steyn en president Kruger, zoo heet het zich eerst tot de mogendheden gewend voor zij aan lord Salisbury seinden, dan zouden de mogendheden voor de Boeren tusschenbeiden hebben kunnen komen. Daarna was het tegenover lord Salisbury's antwoord onmogelijk. De Londensche Standard verneemt uit Odessa Er is geen twijfel aan of er worden in Zuid Rusland troepen opgehoopt. Een kwart millioen soldaten alsook de gemo biliseerde Zwarte Zeevloot staan gereed voor alle gebeurlijkheden. Dagelijks neemt de spanning tusschen Rusland en Turkije toe. De Russische regeering schijnt vast besloten hare eischen op het stuk van de sporen in Klein-Azië desnoods gewapen derhand door te zetten. De Russische gar nizoenen in den Kaukasus op de grenzen van Armenië zijn vervierdubbeld. In de begrotingscommissie van den Duitschen Rijksdag is gisteren de beraad slaging over de vlootwet begonnen. De staatssecretaris von Bulow toonde nogmaals uitvoerig het defensieve karakter der wet aan. De Duitsche politiek is geheel onagressief. Zij wil slechts den vrede handhaven, de eer van het Rijk ongeschonden houden. Dit eischt diplomatieke voorzichtigheid en vol doende materieele verdedigingsmiddelen. De economische oplevering der jongste tijden vermeerdert de wrijving tusschen de politieke partijen. Amerika verliet zjjn paden en versterkte zijn zeemacht. In Engeland werd het principe van non interventie ver drongen door de imperialistische strooming. Een onzer grootste zorgen is het blijven in goede verstandhouding met de andere mogendheden. Dit ^moet van beide zijden geschieden. Dank zij de wederkeerige voor zorgen zijn de olficieele verhoudingen uitstekend. Doch er zijn tijden, dat de politiek van de regeering verdrongen wordt en de volks hartstochten een toenemenden invloed ver krijgen. Vandaar dat tot behoud van den vrede uitbreiding van de macht niet te ontgaan is. In de Italiaansche Kamer werd gisteren beraadslaagd over de motie Can Creani. Pantano hield vol, dat hij het recht had te spreken over de motie die de constituante vraagt. De president verzocht de Kamer haar gezag te waarborgende uiterste linkerzijde riep Leve de constituante I De president hief de vergadering op. Stads- en (Gewestelijk Meuws. Schiedam, 29 Maart 1900. Heden-middag ten twee uur werd door Burgemeester en Wethouders ten Raad- huize verpacht de standplaatsen op de a.s. kermis Gegund werden de volgende plaatsen a. voor caroussel op het plein bij den voormaligen molen «de Witte" aan de Wed. L. J. Gogard te Amsterdam voor f 105.85 b. voor Hijpodröme op het plein bij den voormaligen molen «de Witte" aan L. Overmeer—Tewe te Gent (België) voor f703.— c. voor Luchtschommel op het plein bij den voormaligen molen «de Dubbele Arend" aan H. Hommerson te Amsterdam voor 1255.55 d. voor stoomcaroussel op het plein bij den voormaligen molen «de Dubbele Arend" aan Ch. H. Vincke te Dordrecht voor f1015.- f. voor beignetskraam op de Markt aan P. Koppen te Amsterdam voor f 239.99 g. voor poffertjeskramen een plaats op de Groote Markt aan J. W. Koolsbergen te Rotterdam voor f 75 h. een plaats op de Boersvest aan C. J. Visser te Schiedam voor f 150. een plaats op de Broersvest aan P. L. Vuur te Leiden voor f70.12; fc. een plaats op de Broersvest nevens den molen «Wilhelmina" aan B. van der Linden te Utrecht voor f 125.50 I. voor Wafelenkraam een plaats op de Broersvest nabij het plantsoen aan G. v. d. Linden te Utrecht voor f 80.20 m. een plaats op de Broersvest nabij het plantsoen aan P. Heijstek te Rotterdam voor f 100.10 en n. een plaats op de Groote Markt aan J. Maltha te Schiedam voor f 21.25. Door de commissie voor de gemeentewerken is benoemd tot klerk ten kantore van de gemeentewerken J. M. Frederiks. Op verzoek van onze politie is door de Amsterdamsche politie gearresteerd en naar hier overgebracht zekere W. d. L, verdacht van oplichtingen ten nadeele van ingeze tenen dezer gemeente. Het Belgische oorlogsschip Ville d Anvers, dat gisteren alhier is aangekomen, oefent politietoezicht op de Noordzee. Het schip is thans naar binnengekomen om te victualieeren en den ketel schoon te maken. De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal aanst. Zondag 1 April 1900, 's middags half een ure, hare gewone maan- delijksche vergadering houden. Als spreker zal in deze vergadering op treden de weleerw. heer A. J. Clarijs, kapelaan te DeJft. In deze vergadering zal de verkiezing plaats hebben voor 5 leden in het bestuur. De candidaten zijr. als volgtDe aftre dende leden de heeren Th. Groenendaal, J. J. van Hees en P. H. Kenselaar endoor de leden gesteld de heerenC. J. Brons geest, F. de Caluwe, J. H. Frederiks, T. H. Hickendorfï, W. M. Kloppers, M. Maltha, S. P. Martens en J. W. v. Slobbe. Bij de gisteren te Delft gehouden verkie zing van een lid van den gemeenteraad waren uitgebracht 476 stemmen, waarvan op den heer M. M. Schilte (r. k.) 220, op den heer mr. Y. de Koek (lib.) 191 en op den heer C. C. Schildt (soc. dem.) 48 stem men van onwaarde 17. Tusschen de eerste twee heeren moet dus eene herstemming plaats hebben, die geschieden zal op 11 April a. s. BIN>"E>LAM). TWEEDE KAMER. Leerplicht. In het wetsontwerp betreffende den leer plicht heeft de Regeering, in overleg met de commissie van rapporteurs, een 25-tal wijzigingen voorgesteld, meerendeels van redactioneelen aard. In art. 3 wordt daarin voorgesteld te bepalen dat de verplichting om, voor zoover aan schoolonderwijs de voorkeur gegeven wordt, te zorgen dat het kind op een lagere school wordt geplaatst, eindigt zoodra het kind zes jaren leerling eener lagere school is geweest en het alle klassen doorloopen heeft, of, voor zoover het onderwijs gegeven wordt in klassen, die samen een langeren leertijd dan zes jaren innemen, zoovele klassen als samen een leertijd van zes jaren omvatten, met dien verstande, dat in het laatste geval de verplichting niet eindigt, voordat het kind den twaalfjarigen leeftijd in de klasse, waarin het bij het bereiken van dien leeftijd geplaatst was, doorloopen heeft. En aan art. 21 (bepalende de instelling van commissies tot wering van schoolver zuim) een nieuw lid toe te voegen, waarbij bepaald wordt dat indien een commissie in gebreke blijft, de haar opgedragen werk zaamheden te vervullen, ter vervulling daarvan B. en W. in hare plaats optreden naar regelen, bij algemeenen bestuurs maatregel te stellen. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat omtrent een in de Berlijnsche bladen ver meld aanstaand verblijf van H. M. de Koningin der Nederlanden te Oberhof, nog niets is vastgesteld, zoomede dat omtrent een voornemen var. H. M. tot het brengen in dit jaar van een nieuw bezoek aan de provincie Limburg niets bekend is. Ter vervanging van den Servischen gezant aan ons Hof, den heer Miyatovitch, din verplaatst is naar Konstantinopel, zal te 's-Gravenhage geaccrediteerd worden de heer Sima Lozanitch. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken en van den min's" ter van binnenlandsche zaken, zal deze week niet plaats hebben. In het kiesdistrict Tholen is tot lid der Provinciale Staten van Zeeland gekozen de heer G. Bolier Gzn. (anti rev.) te Scherpe- nisse, met 850 van de 1410 stemmen. D0 heer C. A. H. Wagtho (lib.) verkreeg 560 stemmen. De heer J. D. Fransen van de Putte, oud minister en lid van de Eerste Kamer, vierde gisteren zijn vijftigjarig huwelijksfeest. Pe bejaarde staatsman, die zich evenals zijne echtgenoote, in goede gezondheid mag ver heugen, ontving op dien dag blijken van groote belangstelling. Een lesje in de verdraagzaamheid. In een liberaal blad, de Arnh. Ct-i huldigde de Haagsche correspondent de groote gaven van den H. Vader, die, zoo als hij o. m. zeide, zijn hooge positie met buitengewone waardigheid heeft bekleed, en hij meende mitsdien, dat Z. H. de aangewezen persoon was om zijn bemiddeling in den Zuid-Afnkaanschen oorlog aan te bieden. In het nummer der Arnhemsche van eergister-avond komt de redactie op dit artikel van haren medewerker terug, en wel naar aanleiding van het volgende 'n een ander dagblad Heeft hij (de correspondent) zich gevleid in deze woorden een onbetwiste waarheid neer te schrijven, dan heeft hij zich schromelijk vergist. Want weet ge, wat het bericht omtrent een beroep op 's Pausen bemiddeling geweest is Een Jezuïetenintrige, verzonnen «om het geliet- koosde idee, van den Paus tot arbiter, tot bemiddelaar te maken, om voor hem de koningen en vorsten der aarde te doen buigen, om dien Roomschen Kerkvorst eerst tot bemiddelaar in wereidsche zaken en dan van lieverlede hem tot Middelaar in gees telijke te maken. Dat zou een slag zij11 aan het Protestantisme toegebracht als de vrome, edele Kruger, de personificatie van het gezonde Protestantisme (in tegenover stelling van het ongezonde Protestantisme van Engeland dat met een Kaïnsbede op de lippen de handen vouwt), als ook hU den Paus als «mede christen" ging behan delen. «Zulk eene handelwijze" we gaa° voort met uit deze bron van protestanscb0 verdraagzaamheid en christelijke liefde 16 putten «zou immers aan menig Protes tant, die met vast in de schoenen staat» elk bezwaar tegen verbroedering met Rom0 ontnemen. Neen, oom Paul, die op ger®" formeerde gronden staat, zal zijnen Heidel' bergschen Catechismus wel beter kennen en allen, die met hem daaruit de 30e en 80e vraag en antwoord weten te begnjpeB' zouden liever de hoogste aardsche belange° laten varen, dan hunnen God te verlo°* chenen." In zijne blijdschap, dat Paul Kruger ni0' «zijnen God" verloochende door in Paus Le XIII een «mede-christen" te zien, jubelt d0 schrijver dan ook: «Gelukkig, hij heeft be niet gedaan 1de vrome Paul Krug® heeft met zijn toevlucht genomen tot den «Egyptischen Rietstaf" te Rome, die zek0 zijne hand zou doorboren. Paul Kruger. a.. standvastige geloofsheld onzer dagen, zoude zulks doen Dat nimmermeer, rie" ons hart. Israël, het volk des Heere11' verlaagde zich tot Egypte om hulp te vrageI1' wierp het verstand er al bevende tegen lBj Nu echter ademen wij vrij«Oom Pa verlaagde zich daartoe niet!" De redactie van de Arnhemsche CoWarl laat hierop o. m. volgen: De schrijver van deze liefdelooze taal zoo verstandig naam en woonplaats te v® zwijgenhij teekent slecht met de l0tt® C., maar vond waarlijk een dagblad Nederlander, bereid om aan zijn ergerl'J® dweepzucht bot te vieren. Wel is w onder de rubriek «Ingezonden stukk00 waaronder uitdrukkelijk vermeld staa„' «buiten verantwoordelijkheid der Redact'®^ maar zou deze waarlijk kunnen meenen10 zulk een phrase zoowel moreel alsjurid'®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2