Uit vertrouwbare bron deelt men aan De Grondwet mede, dat de Rotterdamsche Tramweg-maatschappij concessie aange vraagd heeft voor het leggen eener tramlijn van Steenbergen over Moerstraten en Wouw naar Roosendaal, in aansluiting met haar lijn Brouwershaven Steenbergen. Kunst en Letteren. Gulden boek ran Schiedam. Bij de uitgevers H. A. C. Campagne Zn. te Amsterdam is thans verschenen het eerste deel van »het Gulden boek van Schiedam" bewerkt door den heer H A.M. Roelants Jr. alhier. Dit eerste deel bevat de genealogieën der families Knappert, Van der Helm, Hodenpijl, Pielat, Loopuyt en Roelantsj toegelicht met uitgebreide aanteekeningen en versierd met talrijke afbeeldingen van familiewapens. Als bijlagen zijn aan het werk toegevoegd de kwartierstaten der behandelde geslachten. Bij een aanvankelijk vluchtig overzicht wij hopen later gelegenheid te hebben het boek eens op ons gemak in te zien komt het ons voor, dat hier de vrucht van een uitgebreide studie in keurigen vorm wordt aangeboden. De (firma Campagne heelt inderdaad aan de uitgave alle zorg besteed. Tentoonstelling te Rotterdam. Program van 13 Mei tot 19 Mei. De tentoonstellingszalen met daaraan ver bonden oud-Hollandsch marktplein met diverse Bars, Postkantoor, Schiettent, tom bola etc. is eiken werkdag geopend van des ochtends 10—4 uur; op Zon- en feestdagen van 12—5 uur, en op de navolgende avonden Zondag 13 Mei van 8—11 uur Maandag avond van 8—11 uur; Dinsdag van 9—11 uur en Donderdag van 10—11 uur. Dinsdag-avond groote uitvoering door een gemengd koor van 150 dames en heeren, onder .leiding van den heer J. A. Oremus aanvang ten 7£ uur. Uitgevoerd worden ïLauda Sion", voor koor en soli van Mendelssohn Bartholdy; »Charitas" cantate voor koor en soli van J. A. Oremus, onder leiding van den componist. Solistenmevrouw N. N.sopraan, mejuffrouw LidaJeites, alt uit 's Hage, de heer Frans Andreoli, tenor uit 'sHage en de heer A. F. Bovendeert, Bariton alhier, (die tevens nog liederen zullen voordragen;. vVeneta" ,van Franz Abt voor dubbel Quartet, terwijl de heeren P. A, Schippeurs en A. van der Wissel, Tableaux vivants zullen steken. Donderdag-avond, 2de Kunstavond met medewerking van den Heer Prol. Max van de Sandt, pianist, professor aan het wereld beroemd conservatorium te Keulenden Heer Bram Eldering, soioviolist te Amsterdam, en waarschijnlijk Mevrouw Alida Oidenboom- Lutkerman sopraan uit Amsterdam tevens tableaux gesteld door den Heer A. van der Wissel. 500-jarig feest van het H. Bloed te Boxmeer. No. 10 van De Katholieke Illustratie bevat een degelijk kunst- en geschiedkundig geïllustreerd artikel over het 5e eeuwfeest van het H. Bloed te Boxmeer. De schrijver verhaalt in korte trekken de geschiedenis dier zeer oude bedevaart, haalt bewijzen aan van het Mirakel en teekent de groote godsvrucht, waarmede dit wonder sedert vijl eeuwen voortdurend omgeven is. Tevers gedenkt de schrijver op dit 5e eeuw- leest met passende dankbaarheid de groote verdiensten van den laatsten seculieren pas toor van Boxmeer, dr. Peelen, aan wien in het bjjzonder Boxmeer en het H. Bloed zooveel verschuldigd zijn. Zes gravures ver luchtigen deze beschrijving. HEMENHD NIEUWS. Bij den ondertrouw van een familielid zou door A. Van Gastel, te Wouw (Noord- Brabant) worden geschoten om zooals gebruikelijk de komst der trouwlustigen aan te kondigen. Bij het aftrekken van het geweer barstte de koif uit elkaar, waardoor den ongelukkige twee vingers van de hand werden geslagen en verder de geheele hand zoo verminkt, dat hij deze wel nooit meer zal kunnen gebruiken. De milicien D. Ph. J. De Bruin, voor dienstweigering tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, wiens straf Donderdag 10 dezer expireerde is op dien dag uit de Bijzondere Strafgevangenis voor mannen te 's-Herto genbosch, alwaar hij het grootste gedeelte van zijn straf doorbracht ontslagen en aanstonds naar zijn corps, het 3e regiment 4e batterij veldartillerie te Breda in garnizoen, teruggebracht. Te Hariingen is een meisje van nagenoeg 14 jaar, dat zich veel in de nabijheid der Engelsche stoombooten ophoudt, in stilte in het ruim van de Kinghorn geslopen, tegen den tijd dat die boot de reis naar Leith zou aanvaarden. Een paar uur later kwam zij te voorschijn, en men kon niet anders doen dan haar de reis laten medemaken. De kapitein vond het toilet van deze ongeachte passagier minder geschikt en liet haar in Engeland in een nieuw pak steken, tot de schoenen toe, en heeft haar zoo weder terugbezorgd. Een waardigraadslid. Een raads lid, de timmerman De G., te Wildervank, moest 1 Mei zijne woning wegens achter stallige huurpenningen verlaten en nam daarom zijn intrek in een schuur. Daar hij ook deze niet vrywillig wilde verlaten, werd de schuur boven zijn hoofd afgebroken. In Oudheusden ontstond eergisteren-avond tusschen de gebroeders Th. en D. B., die te zamen wonen, een hevige twist. Eerst genoemde loste een geweerschot op zijn broeder, die licht werd getroffen. Na het schot sloeg de woesteling zijn kruiwagen en de ramen zijner broeibakken in stukken, benevens veel huishoudelijke voorwerpen. De politie was spoedig ter plaatse en nam in de woning een geladen geweer in beslag. De man was dronken. Een wolkbreuk, die zich boven Kassei ontlastte, richtte groote verwoestingen aan. Het station Grifte werd overstroomd, de spoorlijn werd weggespoeld, waardoor het verkeer Kassel-Frankfurt onderbroken werd. In de Leipzigerstraat werd door 't inslaan van den bliksem brand veroorzaakt in een houtmagazijn met groote voorraden. Het magazijn en twee woonhuizen brandden af. Dinsdag middag heeft in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden de onthulling plaats gehad van het ruiterbeeld van Jeanne d'Arc voor de St. Augustinuskerk te Parijs. Het beeld is van de hand van Paul Dabois. Dinsdag was de herinneringsdag van het ontzet van Orleans, en van de heldendaden van het zeventienjarige meisje. Te Dursas onder Lonzac, Corrèze, zijn in minder dan twee uur tijds negen huizen, tien schuren en drie stallen afgebrand, Eene vrouw var. 72 jaar is in de vlammen omgekomen, eene andere vrouw en een man werden deerlijk gekwetst. Vijf gezinnen, van wien niets verzekerd was, zijn tot den bedelstaf gebracht. De oorzaken der ramp zijn onbekend. In een kasteel onder Digne, in Frankrijk werd een fornuis met steenkool gestookt, welke zooveel gas ontwikkelde, dat er een geweldige ontploffing ontstond. Vier personen raakten onder 't puin bedolven, waaronder de dochter des eigenaars. Zij bleef op de plaats dood, en de anderen werdenn zwaar gekwetst. De bladen van Nimes melden van den inval eener anarchisten-bende iu de kathe draal aldaar gedurende de Meimaandoefening van verleden Dinsdag-avond. De kerels begonnen den officieerenden priester luidop uit te schelden en dreigden de kerk te zullen plunderen evenals die van Sint Jozef te Parijs en haar daarna in de lucht te doen vliegen. De geloovigen verlieten de kathe draal te midden eener onbeschrijflijke ver warring. Verschillende personen moeten gekwetst zijn geworden. De Vesuvius is, gelijk reeds werd gemeld, in de laatste dagen weer aan het werken, zoodat de bewoners van de dorpjes Resina, Torre del Greco en Portici 's nachts in het veld kampeeren. Dinsdag zijn vier Engel- schen, die zich te dicht bij den krater hadden gewaagd, door gloeiende steenen getroffen. Zij kregen ernstige kwetsuren. Levend begraven. In Blansko, een dorp in Moravië, stierf een boerin onder hevige krampen. Wegens de afwezigheid van den doodgraver verrichtte de dochter de begrafenis; juist was zij bezig het graf toe te werpen, toen zjj hevig tegen de kist hoorde kloppen. Vol schrik liep het meisje naar huis om hulp te halen. Toen die kwam was het te laatde arme vrouw was in dien tusschentijd gestikt. Haar han den waren door de poging om de kist open te krijgen erg bezeerd. In Rumenië is een oude dame van 108 jaar gestorven. Zij bleef tot op het laatste oogenblik al haar vermogens behoudenin de laatste 50 jaar had ze zich alleen met groenten gevoed. De overledene heeft 16 kinderen gehad, waarvan nu nog maar twee dochters in leven zijn, waarvan de eene 90 jaar en de andere 70 jaar oud is. De Atlantische Oceaan in vijf dagen. De New- York Herald deelt het be richt mede, dat de Pennsylvania Railroad Campany den spoorweg van Long Island gekocht heeft, ten einde de reis van de Oude naar de Nieuwe wereld aldus al weer met een hal ven dag te verkorten. Men zou op deze wijze in vijf of vijfeneenhalven dag de zeereis van Europa naar Amerika kunnen maken. Kerknieuws. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, bisschop van 's Bosch, heeft aan den weleerw. pater J. van Helvoert eervol ontslag verleend als pastoor der St. Ignatiuskerk te Nijmegen, en heeft benoemd tot pastoor te Nijmegen (St. Ignatius) den weleerw. pater A. A. H. van de Laar tot rector van het gasthuis te Oisterwijk den weleerw. heer A. J. J. G- Giessen, en tot kapelaan te Vught den weleerw. heer J. Hesselmans. Te Oostrum—Venraai werd Zondag feestelijk herdacht, dat het wonder-beeld der H. Maagd daar onder den titel Behoudenis der Kranken gedurende 550 jaren is vereerd. De plechtigheid werd opgeluisterd door de aanwezigheid van mgr. Geurts. Rondom het kerkgebouw, dat smaakvol was versierd, werd de processie gehouden. Z.Em. Kardinaal Ledoehowsky, prefect der Propaganda, is, tengevolge van een hevigen aanval van influenza dezen winter, nog lijdend aan een oogziekte, die operatie zal eischen. Tot opvolger van wijlen zijn eminentie kardinaal Holler is op den prins-bisschoppe- jijken zetel van Salzburg verheven Dr. Johan Katschaler, tot dusverre wijbisschop. Het diocees Paderborn welks zetel vacant was geworden door mgr. Simar's benoeming tot aaitsbisschop van Keulen, heeft gisteren een nieuwe opperherder ontvangen in den hoogw. proost van het kapittel Dr. Wilhelm Schreider. Laatste Berichten. Naar de S. Cf. verneemt, zal de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vac.- Van Buijsen) plaats vinden op 5 Juni e.k., de stemming en zoo noodig de herstemming op 12 en 19 Juni daaraanvolgende. Tot leerling-machinist bij de Staats spoor te Kerkrade (Limburg) is benoemd F. Scheulderman alhier. Generaal Kool, die het hoofd was der buitengewone zending, welke de Koningin vertegenwoordigde bij de plechtigheid der meerderjarig verklaring^ van den Duitschen kroonprins, heeft het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar ontvangen. Bij de Nederlandsche Zuid-Afrikaan- sche vereeniging is tot heden ingekomen f160.416. Burgerlijke Stand. Gebo ren: 10 Mei. Wiihelmina, dochter van W. van der Meuten en C. van der Velden, Broersveld. Wilhelmus, zoon van A. de Raaij en C.' M. Kruining, Singel. H' Cbristianus, zoon van S. N. Gouka e° C. M. de Veld, St. Pietersteeg. Cornelia dochter van C. Dingenouts en A. M. P' van der Toorn, Lange Achterweg. Elisabeth, dochter van J. Hoogenboezem eo E. van der Most, Vellevestsmgel. sabeth Geertruida Maria, dochter van T. H. C. van Dalen en M. Brugman, Nieuwsticht M. 12. Leendert, zoor. van N. Crama en J. Kikkert, Stationstraat. Overleden: 11 Mei. AdrianaWilhel* mina Scheffers, oud 60 jaar en 7 maanden, echtgenoote van C. J. van den Bout, Hout straat. Scheepvaart. Schiedam, 12 Mei. Vertrokkens.s- Holmside, kapt. John. Reed, naar New castle. Newcastle, 12 Mei. Aangekomens.s. Dalton, van Schiedam. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 12 Mei 1900. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 12 Mei. Moutwijn f 8.per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Stemming willig. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f 8VS. Jenever: 1127s- Amst. proef f 14. Spiritus f 13 a f 131/». Spoeling: f 1. Berlijn. Spiritus in loco Parijs, j Hofe' P- I Spirit, p. Mei i i Juni/Juli Hamb. 49.70 14.60 14.50 17.75 17.75 0 f.) 11 Mei. 43i/8. New-York. Maïs Amsterdam. 11 Mei. Rogge op lev. flauwper Mei f per Oct. f131, f130. 12 Mei. Rogge op lev. flauw; per Oct. f129, 128. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur» 11 Mei. 2.42 cM. 12 Mei. 2.37 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.104 Disc. Parijs -48.074 1 Antwerp. - 47.924 4 pCt- 3J 4 Beursbericht van Amsterdam Per Telefoon. 12 Mei. ■21/, Nederland 78s, Zilver Metalliek 81 3 Portugal 23 47» 34s/e Buitenl. Spanje 7 China 99 Binnenl. Mexico 397» Venezuela 267j Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A 108 Rotterdam Deli 217 Konink Petrol Mij 261 Moeara Enim 1437» Java Petrol Sumatra Palembang 81 Suriname Pref Topeka 6874 Common 24»/i» Denver Rio. 2e Francisco 3374 Common 1074 Ie Missouri 2e v Common Union Shares 537« Wabash 217/» Incomb Western Canadian 94 South. Shares 33s/4 Prolongatie 10 Mei 441/4. 11 Mei, 12 Mei- 49.70 14.76 14.60 17.75 17.75 678/4 I88/4 Ui/4 291/8 41/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6