Kamer yan Koophandel en Fabrieken. Overeenkomstig het verzoek van den Franschen minister van buitenlandsche zaken Delcassé heeft de Chineesche gezant te Parijs aan den onderkoning van Jan-noen geseind, dat hij de Franschen moet be schermen en hun reis niet belemmeren, daar hij met zijn leven aansprakelijk wordt gesteld voor hun leven. De Parijsche bladen zijn eenstemmig van oordeel dat de toestand onrustbarend is, zoodat de vorming van een expeditie en snelle en krachtige maatregelen noodig zijn geworden. Te Berlijn was gisteren geen bericht ontvangen van den Duitschen vlootvoogd in Oost-Azië over de deelneming der Duitsche oorlogsschepen en mariniers aan het gevecht bg Takoe. Op grond van de Engelsche berichten wordt, daar de verliezenlijst slechts gewag maakt van de bemanning van de litis, het vermoeden geuit, dat deze ver liezen bij het artillerie-gevecht aan boord, niet bij den strijd te land geleden zijn. Bij zijn verblijf te Wilhelmshafen gisteren middag gat de Keizer bevel dat het tweede bataljon mariniers aldaar ten spoedigste, de gepantserde kruiser Fürst Bismarck, de nieuwste en sterkste kruiser van de vloot, die thans nog proeftochten maakt in het eind van Juni naar Oost-Azië moest vertrekken. De Duitsche Katholiekendag. Da 47e Katholiekendag voor Duitsi zal 29 Augustus tot 6 September te Bonn plaats vinden en daarbij zal, evenals te Krefeid vóór twee jaar, een tentoonstelling van christelijke kunst worden gehouden. De prins van Joinville. De prins de Joinville, de laatste der zoons van Louis Philippe, is op 82-jarigen leeftijd te Parijs overleden. Sedert tal van jaren leefde hij zeer teruggetrokken, maar de groote en ridderlijke rol, die hij in het militaire verleden van Frankrijk vervuld heeft, verzekerde hem een groote mate van populariteit. Hij was de derde zoon van Louis Philippe en van Marie Amelie en dus oom van den koning van België. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Juni 1900. In ons verslag van de lezing door den heer Herm. Jansen in de bijeenkomst vanwege den Brandersbond gehouden, verzuimden wij nog te melden, dat de Voorzitter, de heer Kranen, aan het slot der vergadering den heer Jansen voor zijne voordracht dank bracht. Die dank was hier zeker meer dan het gewone gelegenheidswoord! het was een welverdiende hulde aan de vele moeite en zorg door den heer Jansen aan zijne voordracht gewijd. Mandarijn, die op hoogen leeftijd zijn vrouw verloor. Ook hijzelf werd spoedig ziek en zag zijn einde naderen. Goede raad was duur. Zoo gemakkelijk is het met, een dergelijke hooge positie te verkrijgen, zich tot hoog aanzien en groote macht op te werken en zich door den dood alles te laten ontrooven. Voor de kinderen zijn de eer- biedbewijzen en titels, de knoopen en veeren die de ouders bezaten, in China niet van' nutde adel is met erfelijk j wie hooger op wil, moet zichzelf maar omhoog werken denken die domme Chineezen, die blijkbaar toch niet in alles dom zijn. Maar die staart- dragers zijn den keizer en zijn wetten toch ook weer te glad af geweest en hebben een middel bedacht, om van den hooien rang der voorvaderen en hun macht no» voor langen tijd te profiteeren. Komt he°t namelijk tot sterven, dan worden toebe reidselen getroffen, om den waardigheids bekleder op zijn sterfbed nog eens te laten trouwen. Men zoekt een heel jong meisje uit, waarvan alle kans bestaat, dat zij nog lang kan teven Zij wordt dan terstond tot Lao loie ou e matrone gepromoveerd en als weduwe van den grooten man kriist zij de titels, waardigheden en voorrechten. (Slot volgt) Op de voordracht voor de betrekking van leeraar aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus voor jongens en de daaraan ver bonden handelsklassen te Utrecht komt voor de heer J. Bitter, leeraar aan de normaallessen en onderwijzer alhier. De heer J. Vürtheim Sr. is gisteren te Rotterdam op 92-jarigen leeftijd gestorven. Als lithograaf daar ter stede vond hij een systeem dat kan leiden tot het ontdekken van vervalschen of nabootsen van geldpa- pieren, documenten of andere papieren van waarde, dat bij Koninklijke besluiten van 12 en 31 December 1850 door den Staat werd aangekocht, en onder leiding van den uit vinder tot heden werd toegepast door de Nederlandsche Bank en door de heeren Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, speciale drukkers van alle Nederlandsche geldpapieren. Op hetzelfde gebied heeft hij dan Staat vele diensten bewezen. Hij was gerechtigd tot het voeren van den titel ^technisch adviseur der Nederlandsche Bank." Onder de vele naar zijn ontwerpen uitgevoer de papieren van waarde noemen wij post zegels voor Nederland, onder meer enkele van de allernieuwste, voor Nederlandsch- Indië, Transvaal, Luxemburg en Perzië, bankbiljetten voor de Nederlandsche, de Java- en de Surinaamsche banken, plakzegels voor Nederland en Luxemburg, tele gramzegels voor Luxemburg, rijks-postbank zegels voor Nederland,rjjks-schatkistbiljetten en obligatiën met coupons voor Nederland, en Russische staatsstukken. Bovendien werd de heer Vürtheim sedert 1850 zeker honderdmaal voor de justitie te Rotterdam, Nijmegen, den Haag, Amsterdam en 's-Hertogenbosch geroepen als expert om advies uit te brengen in zaken vervalsching van geldpapieren. (N. R. Ct.) De bootwerkers te Rotterdam. De bootwerkers, die eergisteren op het stoomschip Hlansiat, liggende in de Spoor weghaven te Rotterdam, het werk neder- legden en den geheelen dag niet werkten, hebben gisteren-ochtend op de gewone voorwaarden het werk weder opgenomen. De op 1 Januari gestaakte omnibusdienst- Freeriks (Bleiswijk—Rotterdam) zal 1 Juli, gesteund door vrijwillige bijdragen uit Bleiswijk, weer in werking treden, tot groot gerief van Bleiswijks ingezetenen. Gisteren had te Delft vanwege het bestuur der St. Hippolitus Stichting de aanbesteding plaats van het bouwen van eer, gesticht voor ziekenverpleging met annexe werken (uitgezonderd timmerwerken) op een terrein gelegen aan den Blommerdijkschen weg nabij de ceintuurbaan te Hillegersberg. De heer J. Beinse te Rotterdam was voor f205.555 hoogste en de heer M. Breedveld te Oud-Alblas voor f 148.692 iaagste inschrijver De gunning is nog aangehouden. De werklieden, bezig aan den herbouw der Herv. kerk te Overschie, staakten gisteren-morgen het werk. Zij eischen meer loon. Het werk ligt nog stil. Het Ned. driemastschoenerschip Vrede, van den heer J. Hoogendijk 4zn. te Vlaar- dingen, is verkocht naar Frankrijk. JAARVERSLAG van de IV. a. Moutwijnhandel, De prijzen van den moutwijn waren ge durende het gansche jaar tamelijk laag. In Januari beliep de prijs ruim tlO.— per H.L. zonder fust en zonder belasting, om daarna steeds te varieeren tusschen ruim 8 en ruim 9 gulden en bij het einde des jaars zelfs terug te loopen tot ruim zeven gulden. Krachtens art. 4 van de Verordening op de makelaardij te Schiedam van 7 Maart 1899 (Gb.l no. 3) zijn de makelaars verplicht dagelyks, vóór het sluiten der Beurs van den prijs der door hunne tusschenkomst ter Beurze verhandelde goederen opgave te doen aan de Beurscommissie, die overeen komstig deze opgaven den koers van den moutwijn dagelijks vaststelt. De eerste noteering van deze commissie verscheen 18 Maart 1899. Onmiddelijk heeft de Brandersbond toen zijn noteering gestaakt, terwijl de zg. makelaarsnoteering sedert 11 December 11. niet meer werd uitgegeven. Voor den prijs van den moutwijn gedu rende het jaar 1899, zie men bijlage III. Evenals in vorige jaren laten wij hier volgen eene Statistiek van het in de laatste tien jaren in Nederland veraccijnsd binnen- en buitenlandsch ge distilleerd en verbruik per hoofd der bevolking. 1890 401.883 8 82 1891 410.698 8.94 1892 412.647 8.88 1893 416.470 8 86 1894 420.077 8.82 1895 416.391 8.63 1896 420.606 8.59 1897 416.694 8.39 1898 414.220 8.22 1899 408.361 7.99 (i BINNENLAND. De Opper Ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw heeft aangenomen voor den tijd van acht dagen, ingaande op Woensdag 20 Juni, wegens het overlijden van der. groothertog van Oldenburg. (Stcf.) Deltaliaansche gezant bij het Nederlandsche hof, baron Galvagna, is gisteren door den minister van Butenlansche zaken ten Paleize Soestdijk aan H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes voorgesteld. Internationaal Privaatrecht. Omtrent de ontvangst der gedelegeerden ter Conlerentie voor het Internationiaal Privaatrecht, gisteren te Soestdijk, kan het volgende worden medegedeeld De gedelegeerden werden eerst ontvan gen door H. M. de Koningin, en werden aan Hare Majesteit achtereenvolgens door den minister van Buitenlandsche Zaken, den heer De Beaufort, voorgesteld. Ver volgens door Hare Majesteit de Koningin- Moeder, aan welke de buitenlandsche gedelegeerden door den Voorzitter der Con ferentie, mr. Asser, zijn voorgesteld. Hare Majesteiten hebben zich met alle heeren bijzonder minzaam onderhouden. Ten 12| uur had een door H. M. de Koningin Moeder aangeboden dejeuner plaats, waarbij de beide Koninginnen naast elkan der gezeten waren, terwijl de Italiaansche gezant, baron Galvagna, over H. M. de Koningin en mr. Asser over H. M. de Koningin-Moeder geplaatst waren. Aan weerszijden der Koninginnen zaten de ge zanten van Frankrijk en van Portugal, terwijl ook door de ministers van Buiten landsche Zaken en van Justitie aan het dejeuner werd deelgenomen. Tijdens het dejeuner voerde het muziek korps van het 5e reg. infanterie verschil lende nummers uit. Na a/loop vertoefden de genoodigden eenigen tijd in het Park van het Paleis, alwaar beide Koninginnen zich weder ge- ruimen tijd met allen onderhielden. Omstreeks 2£ uur was de ontvangst af- geloopen. Over het bezoek der Koninginnen aan Utrecht, deelt het U. D. nog het vol gende mede Het diner, dat de Staten verzocht hebben aan de Koninginnen te mogen aanbieden bij gelegenheid van het eerste verblijf in de provincie na de inhuldiging van Koningin Wiliielmina, zal plaats hebben Dinsdag den 3en Juli, den dag der opening van de zomervergadering der Staten. Voer het diner wordt de groote concertzaal van b6 Gebouw voor K. en W. in gereedheid brachtals ontvangkamer zal de vergaf zaal der Staten dienen. HH. MM. zullen des namiddags in stad aankomen. Vanwege de Staten zul'6" het provinciaal gouvernementsgebouWi b6 Gebouw voor K. en W. en de Malieba»"' waarlangs de Vorstinnen de gemeente wed6" zullen veriaten, des avonds geïilumin66" wordem Omdat het bezoek niet het karak'6" draagt van een bezoek aan de gemeen'6' heeft H M. de Koningin den wenscb kennen gegeven, dat door de ingezeten6" niet zal worden geïllumineerd. De ministers van Marine en Oorlog hebb6" aan de Tweede Kamer, uitsluitend te" kennisneming voor de leden, doen toekom6" het in een vroeger kabinetsschrijven bedoek salgemeen plan van de defensie aan de zfl6' zijde". In zake de schietoefeningen tot *6" hooging van 's Lands weerkracht is doO{ den minister van Oorlog bepaald, dat vo"f elk uur dienst op de schietbaan verrit' op Zondagen en algemeen erkende chri5' telijke feestdagen, alsmede op werkdag6" tusschen 12 en 2 uur en nh 5 uur nJ*1, eene vergoeding wordt toegekend van f voor een onderofficier, fO.10 voor ®e" korporaal en f0.05 voor een minder m1'1' tair, en dat aan de bij de schietoefening6" geëmployeerde burgerpersonen wordt to6' gekend een vergoeding tot een bedrag van ten hoogste f0.20 voor elk uur dienst ten behoeve van die oefeningen verricb'" Bij de behandeling der loopende Staa's' begrooting werd in de Staten-Generaal hoop uitgesproken, dat ook de voorbereiding der verzekering tegen ouderdom en inval1' diteit, tot de aanneming der ongevallen^1 zonder nieuwe ambtenaarskrachten zou ku"' nen geschieden. In verband hiermede kan worden med6' gedeeld, dat sedert eeriigeri fijd voor b6' departement van waterstaat, handel 6" nijverheid buiten het ambtenaarskad6" werkzaam is, de heer mr. E. A. v*" Emden, oud gouvernementssecretaris v*" Suriname, die den chef der afdeeling arbe'" en fabriekswezen bij de bedoelde voorbe' reiding ter zjjde staat. Nu tot zeer belangrijke uitgaven is b6' sloten voor aanleg van stoomtrammen de Zuid-Hollandsche eilanden, uitbreid'"^ van de stoomtram in het Wesiland, haven te Scheveningen, waarbij is gekoö>6" het renteloos voorschot voor de stoomt''*"1 Gouda Schoonhoven, moet men er rekenen, dat binnen korten tijd nieu^ geldleeningen moeten worden aangeg*9" en dat tot het betalen van rente en a"°S sing de belastingen in Zuid Holland zuil6" moeten worden verhoogd, Uit Dordrecht is door distillateurs, slijt6"5' tappers, houders van vergunningen eigenaren van huizen, waarin vergunning rechten worden uitgeoefend, aan de Tw66 Kamer een adres gezonden, waarin zÜ er tegen opkomen dat circa 8000 tapPe van hun bestaan beroofd zouden vvofd6^' en betoogen, dat tengevolge van dien m*9 j regel het drankmisbruik niet beduid6"^ zou verminderen. Ook het vergoed1"*'', systeem achten adressanten absoluut voldoende en weinig doeltreffend. 1 slotte vragen zij verwerping van het W6 ontwerp. Nederland en Zuid-Afrika. Naar aanleiding van een desbetred6",, vraag heeft de voorzitter van het b°° -f comité van het Nederlandsche Roode^" telegrafisch bericht ontvangen van den derlandschen consul te Lourenfo Mard' dat »dr. Lingbeek verwacht, dat het g6'"5^,) personeel in Juli naar Nederland zal terugkeeren". Aflossing of aanvulling onnoodig geacht. Gezamenlijke hoeveelh. Aantal in HL. ad 50 °/0. L. per hoofd. (l Het verbruik per hoofd is berekend naar de gemiddelde bevolking op 1 Januari en 31 December van elk jaar. Het bevolkingscijfer op 31 December 1899 is nog niet bekend en daarom benaderd. afl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2