3 P-uu». T' K Naar de JV. Arnli, Ct. van bevoegde zijde verneemt is de voorgesteld wijziging van de Drankwet in de Afdeelingen der Tweede Kamer zeer ongunstig ontvangen. Te Grand-Rapids is plotseling overleden de heer mr. John Staketee, vice-consul der Nederlanden,geboortig van Borsele (Zeeland.) Hij was een erkend strijder voor het goed recht der Boeren. Nederland en Zuid-Afrika. De Directie der Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij maakt bekend, dat blijkens bij haar ontvangen telegrammen, door de Er.gelsche miltaire autoriteiten aan 1400 ambtenaren dier Mij. is aangezegd, het grondgebied van Transvaal te verlaten, indien zij niet voor Britsche militaire tran sporten willen arbeiden. Zij zullen met hun gezinnen via East-Londen naar Europa worden vervoerd. De echtgenoote J. W. Sligting te Haarlem heeft, door tusschenkomst van het Depar tement van Buitenlandsche Zaken, bericht ontvangen, dat haar man door de Engelschen krijgsgevangen is gemaakt en dat hij zich thans bevindt te Simonsbaai. Het Dagblad verneemt, dat aan te vangen met den cursus 1900-1901, op alle rijksin richtingen van middelbaar onderwijs de Dins dag-, Donderdag en Zaterdagmiddagen be schikbaar zullen worden gesteld voor de belangen van het godsdienstonderwijs voor alle gezindten. Naar men ons uit Den Haag meldt, is daar voor de H. B. S. voor jongens en meisjes reeds deze regeling getroffen. Bij curatoren van het gymnasium moet de invoering van deze regeling bezwaar hebben ontmoet. De «Snorders", houders van stationneeren- de rijtuigen te 's Gravenhage hebben zich eenige dagen geleden tot den Burgemeester gewend met een request waarin zij klagen over de bevoorrechting van de maatschappij «Urbaine," bij het geven van standplaatsen, voornamelijk op het Stationsplein der H. IJ. S. M., waardoor zij veel schade ondervinden. Hertog Albrecht van Beieren, de hoofd persoon van de Leidsche maskeradefeesten zal Zondag-avond met groot gevolg het Kurhaus te Scheveningen bezoeken en een gedeelte van het concert in de Kurzaal bijwonen. Donderdag-middag heeft Philips van Was- penaer, Burggraaf van Leiden, Heer van Wassenaer ende Zuydwyk en beide Cat- wijken enz. (voorgesteld door den Heer Bijleveld), met gevolg een bezoek gebracht aan Wassenaer, dat feestelijk getooid was met vlaggen, en waar de hooge persoon begroet werd van wege het gemeentebe stuur. Dinsdag, toen de halve Leidsche politie dienst deed bij den optocht, is er daar in gebroken in een perceel aan het Levendaal bewoond door den melkhandelaar Van E. en echtgenoote, die naar de maskerade waren gaan kijken. Waarschijnlijk waren de in brekers met de inrichting der woning be kend, daar weinig spoor van braak zichtbaar was. Een som van ruim f100, benevens eenige gouden en zilveren sieraden zijn uit een secretaire ontvreemd. De politie doet onderzoek. Het Hbl. verneemt bij geruchte, dat ook de Czaar van Rusland dezen zomer aan een bezoek aan de Parijsche tentoonstelling, ook een uitstap naar or.s land met name naar Den Haag en Amsterdam, zal verbinden. Ue gemeente Groningen wilde f 200.000 tegen 3£ leenen. Slechts voor f 19.000 tegen koersen van 96l7/IS tot 94 werd inge schreven. Geen der inschrijvingen werd aangenomen. Beneden het 4 */0 rent-type zal Groningen ook wel niet klaar komen. Naar men aan het U. D. bericht, heeft de Vereeniging tot verbetering van Armenzorg te Utrecht besloten de kinderen, door haar op de weesinricbting Neerbosch geplaatst, terug te nemen en elders te plaatsen. (xEMENGtl) MEUWS. Te Duizel bij Eindhoven is eergisteren- nacht de boerderij van den landbouwer F. Goudsmid geheel afgebrand. Door het loeien van het vee warden de bewoners wakker zij hadden nog juist gelegenheid het bran dende perceel te ontvluchten. Van den inboedel kon niets gered worden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag jl, besloot een student in zee te Scheve ningen te gaan zwemmen. Toen hij genoeg verfrischt was, kop hij in het duin zijn kleeren niet meer vinden. Hij is daarna de duinen ingeloopen en kwam eindelijk te recht op «Meiendaal"' te Wassenaar, waar hij door den bewoner van kleederen werd voorzien, en is met deze gegaan naar het Kurhaus. Van daar werd hem een agent meegegeven, die na eenig zoeken de klee deren terugvond. De c'naufeur B. uit Utrecht, die het motor rijwiel van jhr. B. te Steeg gerepareerd had, deed er eergister-middag een poefrit mede in de Middagterlaan. Vermoedelijk mankeerde er iets aan de machine, waardoor het wiel met zijn berijder met groote snelheid tegen een boom reed. B. werd er afgeslingerd en ernstig aan hoofd en borst verwond opgenomen en per automobiel naar het ziekenhuis te Dieren vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. Te Devetiter werd reeds sedert eenige dagen een schrikbarende verwoesting waargenomen onder de jonge broedsels eenden in het afgesloten gedeelte der gracht bij het plant soen Rijstenborgh. Men vermoedde dat hieraan een of ander roofdier debet was. Spoedig vond men een spoor, naar men dacht van een otter De jachtopziener Achterkamp stelde een val op, en met succes gister morgen vond hij sinjeur gevaagen. Hij was een vischotter, een moaster-exemplaar, van kop tot staart gemeten bijna 1M. lang, wegen de pl. m. 20 pond. Bij eene korte onweersbui is gisteren voormiddag te ruim 9 uur H. R., de 23- jarige zoon van den landbouwer B. R. wonende te Dongjum (Fr,), terwijl hij met drie arbeiders van het veld huiswaarts keerde, door den bliksem gedood. Hij werd in den slaap van het hoofd getroffen. De arbeiders, die op geringen afstand voor hem uitliepen, bleven ongedeerd. Te Sloten (Fr.) ging een jongen met eenig gevogelte, waaronder twee jonge duiven, naar de weekmarkt te Sneek, waar hij spoedig een kooper vond. Hij vertrok per stoomboot naar huis, waar hij, tot zijn verbazing, de beide verkochte duiven in hun hok terugvond. De dieren waren aan den kooper ontsnapt en hadden den weg naar huis, een afstand van 4 uur in minder dan een uur afgelegd. Te Wormer (N.-H.) is Dinsdag een jongen van 14 jaar bij het baden in de Zaan, doordat hij zich te ver waagde, bijna verdronken. Op zijn hulpgeroep schoten eenige mannen toe, die hem met een haak ophaalden, toen hij reeds in bewusteloozen toestand verkeerde. Door spoedig aangebrach te geneeskundige hulp wist men de levens geesten weder op te wekken. Burgemeester Lang van Oberammergau it aan de gevolgen van een operatie over leden. Hij heeft driemaal achtereen om de tien jaar den Caïphas gespeeld. Hij is 65 jaar oud geworden en heeft veel gedaan voor de weivaart en uitbreiding van het Beiersche dorp. Een adelijkebrandsti:chtster. Gravin von Schlieben, eigenaars van een villa te Steglitz, buiten Berlijn, is in de gevange nis van Moabit opgesloten onder beschuldi ging van brandstichting. Haar woning was veel te hoog verzekerd en verschillende malen trachtte de bewoonster het huis in brand te steken. Terwijl zij met haar echtgenoot op reis was, werd een sterke gaslucht opgemerkt. Toen men in het huis drong, vond men alle gaskranen geopend. Later keerde de gravin terug en dadelijk daarna was er tweemaal een begin van brand, dat echter telkens gebluscht kon worden. Admiraal baron von Spaun, bevelhebber van de Oostenrijksch-Hongaarsche vloot, heelt zijn gouden jubileum in 's rijks dienst gevierd en is daarbij door keizer Frans Josef begiftigd met een heoge ridderorde en een eigenhandig schrijven. Aan de Universiteit te Weenen is een bakkersknecht Contstant Horna genaamd, bevorderd tot doctor in de klassieke let teren. Die kloeke jonkman heeft vier jaren lang 's nachts gewerkt in de bakkerij en overdag college geloopen. Laatste Berichten. In de plaats van den heer A. Knappert, die zijn ontslag heeft genomen, is de heer P. C. van der Pant Jr. benoemd tot secretaris van kerkmeesters en rentmeester der Ned. Herv. Gemeente alhier. Tot regenten van het Weeshuis zijn gekozen de heeren A. Cool Mzn. en A. Bakker. (S, Ct.) De heer Pijis heeft ontslag genomen als burgemeester van Maastricht. Volgens de te Hongkong verschijnende Daily Press heeft Li-hoeng-tsjang eergis teren verklaard, dat hij van de Keizerin bevel had ontvangen om te Peking te komen, teneinde,, de beweging van de Boksers te onderdrukken en vrede te sluiten met de mogendheden. Hij vertrekt naar Honkong en Shanghai op 27 dezer. Kerknieuws. Het 25 jarig priesterfeest van den zeereerw. heer H. Wagemakers, rector van het St.-Elizabeth-gasthuis te Oudenbosch, is met veel plechtigheid gevierd, en werd o.a. bijgewoond door Z. D. H. mgr. P. Leijten, bischop van Breda, die pastoor te Bavel is geweest, toen de jubilaris er kapelaan was. Dinsdag was met den vorigen Zondag de drukste dag van het octaaf in de bedevaart plaats Boxmeer. Op elk van deze dagen mag men het aantal vreemdelingen op zes éi zeven duizend schatten. De Duitsche pelgrimage, 1200 man sterk, nam Dinsdag aan de processie deel Door- den heer P. van den Berg, te Wateringen overleden, is bij testament vermaakt een som van f 5000 aan de parochie van den H. Johannes den Dooper aldaar en f 5000 aan de R. K. armen. Rechtszaken. Voor het gerechtshof te Arnhem werd eergisteren bevestiging geëischt van het vonnis der Tielsche rechtbank tegen de acht per sonen, die tot verschillendegevangenisstraffen waren veroordeeld, wegens de ongeregeldhe den te Appeltern, na den moord uit gods dienstwaanzin door Scherff gepleegd. Land- en Tuinbouw. De Belgische minister van landbouw heeft besloten, dat voortaan het douane kantoor te Hamont geopend zal zijn voor invoer van siachtrundvee uit Nederland, met rechtstreeksche bestemming naar de slachthuizen van Antwerpen, Brussel Cure- ghem-Anderlecht, Gent en Luik, eiken Dinsdag en Vrijdag op het uur dat de de ochtendtrein voorbijkomt. De invoer van paarden blijft buitendie° geoorloo'd op alle werkdagen, mits de veearts die het geneeskundig onderzoek van d® dieren en de keuring van het vleesch lei<& een etmaal van te voren gewaarschu^ wordt. Burtreriïjke Stand. Geboren: 21 Juni. Anna Catharin9' dochter van P. van Eijk en M. H. Mull®r> Lange Achterweg. 22. Johannes Adr1' anus, zoon van A. Schnitker en G. A. v9° der Kooij, Oostsingel. Maria Cathari"9 Ludwina, dochter van A. J. L. Swink®'s en R. P. van Engelen, Ketelstraat. Scheepvaart. Schiedam, 23 Juni. Aangekomens,s' Holmside, kapt. John. J. Reed, van Ne^' castle, geladen met 1.200.0G0 kilo's stee"' kolen s.s. Sunniside, kapt, Th. Grunnaki van Böness, geladen met 1.200.000 kd°s steenkolen. Vertrokkens.s. Lilly, kapt. M. Nielsen, naar Antwerpen. Burnt-Island, 22 Juni. Vertrokken: s*s' Lavond, met steenkolen naar Schiedam. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 23 Juni 1900. Otficieele noteering van de Commissie ui' de Kamer van Koophandel voor de Beurs- Zaterdag 23 Juni. Moutwijn f 8.per Hectoliter cont., zondrf fust en zonder belastinl* Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Stemming flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 8%. Jenever: f 12s/4. Amst. proef fl4V<. Spiritus f 11% a 12. Spoeling t i. Berlijn. Spiritus in loco 47. 47. 17.'® 17> Och New-York. Maïs Amsterdam. 22 Juni. Rogge op lev. kalmper H34, 135. 23 Juni. Rogge op lev. kalmper u 1133, 134. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uU 22 Juni. 2.56 cM. 23 Juni. 2.57 cM. Wisselkoersen te Rotterdam- Per Telegraaf. Londen kort f 12.09 Disc. 3 p^'' Parijs -48.12^ 3 Antwerp. -48.4 Beursbericht van Per Tblefoon. '21/j Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 4Vs - Buitenl. Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pret Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie Amsterdam* 23 Ju"1' 781/» so1!» 2,2*1» 9#l* 3s'lt 21° <0> 157s/* 46 - 196 69*1* 25 l7'/> 9*1* SS1*' l0'/« 50V« 31'/" 4 21 Juni, 22 Juni. 50.— 15.- 15.- 17.75 17.75 (i. f.) 23 Juni. 23 J0"1' 50. 15.^"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6