Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot president der Nederlandsche Handelmaat schappij, met ingang van 1 Juli, de heer B. Heldring, thans directeur der maat schappij. Bij Kon. besluit is aan mr. C. Pijnacker Hordijk, lid van de Eerste Kamer, voor zitter der Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs, en aan den heer mr. P. Tjeenk Willink, secretaris der directie van de Delttsche Gist- en Spiritusfabriek en secretaris van voornoemde Vereeniging, opgedragen de Nederlandsche Regeering te vertegenwoordigen op het in de maand Augustus 1900 te houden congres voor handelsonderwijs. H. M. de Koningin heeft f 35 geschonken aan het zoontje van v. Scheppingen te Noorden gem. Nieuwkoop, om daarvoor te laten maken een wagentje, waarmee hij zich zelf kan voortbewegen. De jongen mist het gebruik zijner beenen. Zooals men weet, was tijdens de inhuldi gingsfeesten op het Damrak een kleine vloot van visschersvaartuigen opgesteld, die zeer de aandacht trok, niet het minst van H. M. Koningin. De drukte dien dag maakte het onmogelijk, dat H. M. in alle bijzonderheden kennis maakte met de stoere mannen en vrouwen, die zich daar in hun versierde vaartuigen bevonden. Geen wonder, dat H. M. den wensch te kennen gaf eens een vloot van zulke vaartuigen te zien. Dit denkbeeld zal binnenkort verwezenlijkt worden. Gisteren bevonden zich op Soestdijk de heeren Calkoen en Korfï, onderscheidenlijk burgemeesters van Edam en Wieringen, aan wei namens H. M. is opgedragen zulk een vlootrevue te organiseeren. Deze zal plaats heb ben 3 Aug. a. s. op Pampus, waar de schepen den 2n Aug. worden opgesteld. Met hoopt 800 a 900 vaartuigen te doen deelnemen. De marine zal voor de handhaving der orde zorg dragen. Het is een gelukkig denkbeeld en onze visschers zullen naar wij vertrouwen als één man opkomen om H. M. op hun eigenaardig terrein te ontmoeten. Wensche- lijk vooral is het, dat de vrouwen van de visschers zich aan boord bevinden en al het vischtuig dan voorhanden zij. Voor heden bepalen we ons tot deze mededeeling, die zeker alom met blydschap zal worden vernemen. Naar het Dbd. r. Z.-Il. verneemt, zal de Shach van Perzië zeer waarschijnlijk den 28n Juli te 's-Gravenhage komen en officieel ontvangen worden. Vermoedelijk zal Z. M. verblijf in het Koninklijk Paleis worden aangeboden. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche zaken zal heden niet plaats hebben. De minister van Koloniën maakt bekend, dat in 1900 uitzending van ambtenaren voor de rechterlijke macht in Nederlandsch- indië met zal plaats hebben. Officieele berichten hier te lande ontvan gen, bevestigen de jongste geruststellende tjjdingen omtrent den toestand in China. Den 6n of 7n Juli wordt de Holland uit Indië daar verwacht. De echtgenoote van onzen minister-resident te Peking, mevrouw Knobel, is reeds sinds eenigen tijd in Den Haag. Vanwege het Departement van Koloniën zal in de maand September de aanbesteding plaats hebben van de uitvoering der werken voor de drinkwaterleiding te Soerabaja. De ingenieur van den Indischen Water staat, de heer Weijs, thans werkzaam aan het Departement van Koloniën, wordt belast met de uitvoering dier werken en vertrekt daartoe in het najaar naar Indië. Nederland en Zuid-Afirika. De voorzitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis heeft bericht ontvangen dat dr. Lingbeek, de leider van de eerste ambulance, den '28 Jnni van Lorenyo Mar ques naar Nederland is vertrokken. Het hooftcomité heeft geen bericht ont vangen van terugkeer van ander personeel. De overblijvenden, die zich hoogstwaarschijn lijk tot een ambulance hebben vereenigd» zullen nog voorloopig in Zuid-Afrika blijven. Het daaarvoor vereischte geld heeft het hoofdcomité onmiddellijk ter beschikking gesteld. Mej. Dijkstra, verpleegster bij het perso neel van het Roode Kruis in Zuid-Afrika, heeft zich daar verloofd en zal weldra in het huwelijk treden. Er is moeten worden afgezien van het plan om den predikant ds. Aalders uit El burg, naar St. Helena te zenden tot het verleenen van geestelijken bijstand aan de krijgsgevangen Boeren op dat eiland. Namens den burgemeester van Den Haag is bij afzonderlijke dagorders bijzondere tevredenheid door den hoofdcommissaris van politie betuigd aan den inspecteur jhr. Quintus, aan den brigadier van politie Blokpoel en den controleur van politie Haasnoot, wegens hun manmoedig gedrag bij het redden van een drenkeling in zee, en aan den inspecteur Slotboom voor zijn kalm beleid bij een stoomtrambotsing op Zondag-avond j.l. Jn het ontruimde paleis van wijlen Prins Frederik, in het Voorhout te 's-Gravenhage, is thans, vanwege het departement van justitie, het teekenbureau gevestigd voor de plannen der verbouwing van dit huis tot rechtsgebouw. Omtrent het politieverhoor in zake de Zondag-avond jl. aan het Kanaal te 's-Gravenhage voorgevallen trambotsing wordt nader vernomen, dat alle getuigen eenparig zijn in hunne verklaring, dat het zeer donker was en het voorden machinist van de aanrijdende iram onmogelijk was om het licht op het, met publiek over laden achterbalcon van de aangereden tram te zien. Behalve door passagiers van beide tram rijtuigen wordt ditzelfde beweerd deor andere ooggetuigen van het ongeval. De machinist van de aanrijdende tram zou, volgens die getuigen, geen schuld hebben. Deze machinist blijft bij zijne reeds dadelijk gedane verklaring, dat hij het licht van de aangereden tram niet gezien heeft en hij eerst op circa vijf meter afstand toen aan 't voorkomen van een botsing niet meer te denken viel, door het schijnsel van de lantaarn aan de voor zijde van zijn eigen madhine de aangereden tram bemerkte. De Haarlemsche gemeenteraad hechtte zijne goedkeuring aan het voorstel tot aan koop van een terrein aan de Zomervaart voor 30 000 gulden voor de stichting van een abattoir (na geheime zitting van 2 stemmen tegen) en eveneens aan een voor stel tot aankoop van een terrein in den Veerpolder voor lichtfabrieken voor f27,000. Te Haarlem heeft gisteren-nacht een hevige brand gewoed in de stoomhoutzagerij van Gebr. Fruitier, dia geheel in de asch werd gelegd. De vlammen waren zoo fel, dat de St. Bavo op de markt als door de zon beschenen werd. Evenals jn vorige jaren stelt de directie der H. IJ. S. M. ook dit jaar de reizigers weer in staat tegen veel lager prijzen dan die van de gewone goedkoope uitstap-biljet ten, een uitstapje te doen langs de lijnen der maatschappij, de door haar geëxploiteerde tramwegen en het stoomhootverkeer Enk huizen—Stavoren, mits een reis worde afgelegd van minstens 270 kilometer. De biljetten zijn gedurende een maand geldig. Aan den gemeenteraad te Bergen-op- Zoom is gezonden een adres van 150 inge - zetenen om maatregelen te nemen, den onaangenamen geur dien de melasse spiritus fabriek dagelijks verspreidt, te laten weg nemen. Adressanten beschrijven den toestand als onhoudbaar. Gisteren-nacht te 1 uur had te Vlis- singen, op de reede een aanvaring plaats tusschen twee Engelsche stoomschepen de Vauda, varende van Londen naar Brussel, en de Tenedos, varende van Bilbao naar Antwerpen. De Vauda is gezonken. Het volk is gered. Of de Tenedos averij heeft bekomen wordt onderzocht. GEMiLWI) XIEUWS. Te Haamstede (op Schouwen) komt een geval van nona voor bij een 21-jarig meisje, dat sedert eenige dagen slaapt. Alleen vloeibaar voedsel kan haar worden toe gediend. Bij Oudewater is een wielrijder in volle vaart van den dijk af den IJssel ingereden. De man, een goed zwemmer, wist zich te redden, dook daarop ook naar zijn fiets, kwam met zijn kar bovenwater, bracht de fiets aan wal en reed, een nat spoor ach terlatende, naar huis te rug. Te Haringkarspel (N.-H.) is reeds f 700 uitgekeerd aan premie voor het verdelgen der ratten. In 1898 was (op hetzelfde tijdstip) ver boven de f1000 betaald. De verdelgingskrijg is dns niet zonder vrucht gevoerd. De oudste inwoner van Enkhuizen, J. de Graafï, vierd heden zijn 105sten ver jaardag. De oude heer is nog bijzonder kars. De Khedive heeft gisteren een bezoek gebracht aan koningin Victoria op Windsor en is er met koninklijke eerbewijzen ontvangen. Een orkaan, vergezeld van regenstroo- men, die tot tien inch in het uur stegen, heeft ontzaglijk veel kwaad gedaan in de zuidelijke staten van Amerika met name in Georgia en Alabama, waar spoorweg- lijnen weggespoeld, oogsten vernield en boerderijen overstroomd zijn. De stad Mobile in Alabama is door het water van Mobilebaai onder water gezet. Alie verkeer is gestremd en in het stijgend water zijn twee huisgezinnen omgekomen. Een vijfde deel van de kerken in beide staten werden ontdakt. Een derde treinongeluk had bij Green Bay in Wisconsin plaats met een pleiziertrein, die 600 leden van een Duitsche zangver- eeniging naar het Green Bay zangersfeest vervoerde. Zeven personen kwamen hierbij om het leven en ook alweer door het in brand raken van enkele wagens bekwamen %»er velen brandwonden. Kerknieuws. Z. D. H. de Aartsbisschop heeft besloten een begin van uitvoering te geven aan den bouw van een kerk in het Friesche dorp Witmarsum. Een pater Augustijn is door Z. D. H. afgevaardigd, om voor dat doel eene collecte te houden in de drie noorde lijke provincië. De bouw der kerk en het beheer der toekomende parochie van Wit marsum is opgedragen aan de Augustijnen. De Vriendenkring ter eere van het Allerh. Sacrament te Amsterdam zal zijn 12£-jarig bestaan herdenken in een feestvergadering op Zondag 1 Juli in het gebouw van den Werkenden Stand. De leestrede zal worden gehouden door Mgr. M. J. A. Lans, president van het seminarie te Warmond. Aan het R. K. kerkbestuur te Westwoud (N. H.) is vermaakt een som van f7C00 vrij van rechten, door wijlen den heer A. Schouten, onlangs aldaar overleden. Zondag 1 Juli hoopt de zeereerw. heef Huyg den dag te herdenken waarop hij vo°r 12^ jaar tot pastoor der parochie te de" Helder werd benoemd. Te Apeldoorn is in den ouderdom v»n 73 jaren overleden de heer 8. F. Terschouw, oud-pastoor der R. K. gemeentel officier in de orde van de Eikenkroon. Van de Hollandsche processiën die dit jaar Kevelaar bezoeken hebben Schieda""i Amsterdam, Amersfoort en Haarlem het voornemen te kennen geven op de terugre'3 van Kevelaar per extra-trein via Goch-^ Gennep een bezoek te brengen aan het H. Bloed te Boxmeer. Wij hebben reeds vermeld, dat het de" 26n October a.s. 25 jaar geleden zal zij"' dat de Broeders van den H. Joannes de De") bekend als de Duitsche Broeders, zich in o"s land verstigden. De oorzaak dezer vestiging' zoo lezen wij in De Noordbr., was de Cultur' kampf. Gevreesd werd toen, gelukkig teD onrechte, dat ook de Barmhartige Broeders het jGrosse Deutsche Vaderland" zoude" worden uitgezet. Daarom ging de algemeen® Overste der Congegatie, vergezeld door ee" broeder, een verkenningsreis maken doof Holland, om een onderkomen te zoeken. 1" het Bisdom van 's-Hertogenboch werden d® verkenners ontvangen door Mgr. Johannes Zwijsen, die hun verlof gaf, zich in z'J" diocees ie vestigen en zoo geschiedde h®'« dot den 26en October 1875 de twee eerst® broeders zich in Nederland vestigden wel in Kaatsheuvel. Aanvankelijk hadden zij met groote mo®1" lijkheden te kampenzieken waren er 10 Kaatsheuvel bijna niet, en een der Broeder5 moest zelfs het schoenmakersvak leeren o"1 aan het dagelijksch brood te komen. Allengs kregen zij echter meer bekendheid April 1876 kwam Broeder Ignatius »!s eerste overste naar Kaatsheuvel, enke'® Broeders volgden en de ziekendienst na"1 voorgoed een aanvang. Er moest echte® naar een beter centrum worden uitgezien de keuze viel op 's-Hertogenbosch; vestigden zich eerst op een bovenhuis »a0 het Ortheneinde, later in de Krullenstra»' en daarna aan de Papenhulst, waar Z1J thans nog hun klooster hebben. In 1887 stichtte de Bossche overste' Broeder Longinus, een filiaal te Amsterda"1 in hetzelfde jaar vestigden zich de Duit5®'1® Broeders te Haarlem en later te Utree" en 's-Gravenhage. Alle filialen zijn grooter en grootse"® ingericht dan het Bossche moederhuis, zich wegens bekrompen, financiën slee" zeer langzaam ontwikkelen kan. Het zilveren feest der vestiging van Duitsche Broeders in ons land zal ste- met dankbaarheid worden herdacht vele duizenden, die zelf de liefderijke v® pleging der Broeders hebben ondervo""^ of van die verpleging bij vrienden of fa"1 getuigen waren. Het bericht omtrent het aanstaand v® trek van drie neomisten uit het sena'D9efl, Haaren, in een vorig nummer opgenoi" was niet geheel juist. Wel zullen de daarin genoemde eerw. heeren binnen ®e" maanden het bisdom verlaten een liunnte gaat echter op het eind van Septembe' Marseille scheep voor de missie van kard' Lavigerie in Afrika, een zal in October stndiën te Rome voortzetten en een 1 het begin va September het novicia»4 ginnen in het missiehuis van Chin» Congo, om later naar een der vier dio"®s van China en Mongolië te vertrekke"' rt De processie MoerdijkBrielle vl®ubj|é' jaar haar 25-jarig bestaan. Aan de J processie deze week gehouden, nao°e" eir 800 personen deel, waarvan 180 uit bergen. tef Naar men verneemt, is de weleerw-P S. van de Pavert O. P., mission»1.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6